Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Орієнтовна карта до ПЗ №8



Тема «Серцево – судинна недостатність».

На представленому малюнку позначте складові системи кровообігу.

Заповніть німу таблицю.

Основні показники гемодинаміки

Термін Визначення
ОЦК  
ХОК  
СО  
ЧСС  
Швидкість кровоточу лінійна  
Швидкість кровоточу об`ємна  
Артеріальний тиск  
Систолічний тиск  
Діастолічний тиск  
Пульсовий тиск  
Артеріальна гіпотонія  
Серцевий викид  
Судинний тонус  

Перелік основних термінів, які повинен засвоїти студент при   підготовці до заняття .

Термін Визначення
Інспіраторна задишка  
Серцебиття  
Серцева аритмія  
Периферичні набряки  
Набряк легень  
Непритомність  
Синкопальний стан  
Колапс  
Шок  
Анасарка  
Асцит  
Ціаноз  

 

На представлених малюнках відмітьте пошкоджену структуру серця ( правий шлуночок, лівий шлуночок) і поясніть порушення гемодинаміки при цій патології

3. Розгляньте запропонова ні таблиці та занотуйте основні моменти в щоденник.

А) Загальна характеристика серцевої недостатності

Основні механізми розвитку Основні прояви  

· пряме ушкодження міокарда:

-ІХС,

-міокардит,

-дилатаційна кардіоміопатія;

· перевантаження серця об’ємом:

-мітральна, аортальна та трикуспідальна регургітація крові,

- дефект міжшлуночкової перегородки;

· перевантаження серця тиском:

-артеріальна і легенева гіпертензія,

-аортальний стеноз;

· діастолічна недостатність міокарда:

 - гіпертрофічна кардіоміопатія,

 -гіпертонічне серце,

 -констриктивний і ексудативний перикардит;

· хронічні аритмії:

а) брадіаритмія з ЧСС менше 40 за 1 хв;

б) тахіаритмія з ЧСС вище 160-180 за 1 хв;

в) стани з високим серцевим викидом і серцевим індексом: тиреотоксикоз, анемія, цироз печінки.

Під впливом скупчення рідини в різних частинах тіла, організм хворого починає функціонувати неправильно.

У людей спостерігаються :

· порушення дихання – пов'язано з тим, що хронічна серцева недостатність перешкоджає поширенню кисню по тканинам і органам. Як правило, напади задухи трапляються вночі;

· розлади сну – є наслідком порушень дихання;

· швидкий набір ваги через набряків м'яких тканин;

· виникнення асциту – небезпечного стану, коли рідина накопичується всередині черевної порожнини;

· зниження працездатності і швидка стомлюваність;

· дратівливість, непереносимість  емоційних навантажень і стресів.

Б) Характеристика патогенезу гострої та хронічної серцевої недостатності.

Гостра недостатність Хронічна недостатність серця
це гостра неспроможність серця забезпечити кров'ю тканини відповідно до їх метаболічних потреб, що виникла раптово у стані спокою або під час фізичних та емоційних навантажень, на фоні різних хвороб серця. Як клінічний синдром серцева недостатність характеризується порушенням насосної функції серця (насамперед лівого шлуночка), зниженням толерантності до фізичного навантаження та затримкою в організмі рідини. В основі серцевої недостатності лежить порушення функції одного або обох шлуночків, зниження функції серця як помпи. Це призводить до погіршення кровопостачання внутрішніх органів і тканин, що спричинює активацію симпатико-адреналової системи з наступною конструкцією ( спазмом) артеріол і вен. Кров накопичується в порожнинах серця, великих артеріях і венах і в циркуляторному руслі. Виникають  ознаки підвищеної капілярної проникності з просяканням і набряком, стази крові в капілярах, множинні діапедезні крововиливи, дистрофічні й некротичні зміни в паренхіматозних органах Розрізняють такі клінічні форми гострої серцевої недостатності: 1. Гостра недостатність лівих відділів серця : серцева астма, набряк легенів. 2. Гостра недостатність правих відділів серця (гостре легеневе серце). 3. Кардіогенний шок (синдром малого серцевого викиду). 4. Гостра тотальна серцева недостатність. це неспроможність серця забезпечити кров'ю тканини відповідно до їх метаболічних потреб, що виникла поступово. Клінічно проявляється тахікардією, ціанозом, задишкою, набряками, збільшенням печінки, набуханням і пульсацією шийних вен, порушенням функції різних органів і систем. Ці симптоми мають неоднаковий ступінь вираження в різні стадії розвитку хронічної недостатності серця. 1. Порушення гемодинаміки характеризується зниженням систолічного артеріального тиску, підвищенням діастолічного артеріального тиску. підвищенням венозного тиску зі збільшенням ЧСС . 2. Порушення дихання характеризується задишкою, що виникає як результат рефлекторного подразнення дихального центру СО2, що витісняється молочною кислотою. Виникають приступи серцевої астми вночі через переповнення кров’ю передсердь і порожнистих вен та подразнення барорецепторів дихального центру. 3.Порушення водно-сольового балансу характеризується появою набряків, що викликані гемодинамічними розладами, затримки крові в депо (печінка, вени), зменшення кровонаповнення артеріального русла, затримку а води в організмі.

В) Стадії патогенезу перевантажувальної ХСН

Стадія Характеристика
І Стадія пристосування характеризується функціональними змінами без структурних порушень міокарда. Пристосування здійснюється шляхом мобілізації резервних можливостей енергетичного і скоротливого апарату кардіоміоцитів, що призводить до зростання сили скорочення міокарда. Спостерігаються тахікардія і задишка. Стимуляція еритропоезу збільшує кисневу ємкість крові за рахунок еритроцитозу і збільшення вмісту гемоглобіну. Зростає віддача кисню оксигемоглобіном. Активуються дихальні ферменти тканин.
ІІ Стадія к омпенсації забезпечується головним чином гіпертрофією міокарда. Виділяють три стадії гіпертрофії: - аварійна, - стадія завершеної гіпертрофії , - стадія виснаження. Аварійна стадія характеризується зростанням навантаження на одиницю маси міокарда. Це призводить до розростання міокарду – його гіпертрофії. Пристосовна суть гіпертрофії в тому, що із збільшенням маси міокарда поступово нормалізується навантаження на кожну його структурну одиницю, що й забезпечує тривале функціонування серця за умов його перевантаження.
ІІІ стадія недостатності серця -декомпенсація (власне недостатність) ІІІ стадія ХСН збігається з третьою стадією гіпертрофії міокарда - стадією виснаження. У гіпертрофованих кардіоміоцитах виникають дистрофічні зміни, в стромі міокарда - склеротичні процеси. Скоротлива функція міокарда слабне, серцевий м’яз не спроможний перекачувати кров. Відбувається пасивне розширення порожнин шлуночків серця - ділятація. Зниження функції серця як помпи призводить до погіршення кро­ вопостачання внутрішніх органів і тканин, що спричинює активацію симпатико-адреналової системи з наступною констрикцією артеріол і вен. При цьому насамперед погіршується нирковий кровотік, що супро­воджується активацією ренін-ангіотензин-альдостеронової системи, над­мірною продукцією ангіотензину II і посиленням спазму периферійних судин. Надлишок ангіотензину II сприяє надмірному утворенню альдо­стерону, який підвищує реабсорбцію натрію в нирках, збільшує осмолярність плазми крові, сприяє затримці рідини в організмі, тобто збільшує ОЦК. Підвищується АТ, наростають набряки.

Варіанти СН:


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 342; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.016 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь