Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Кальцію карбонат ( Е 170i)



СаСО3                                       М.м. 100,09   

Опис. Білий кристалічний порошок. Густина 2,71–2,93 г/см3, Ттопл. 1339ºС при 102,5 бар. При нагріванні до 420ºС починає дисоціювати на СаО та СО2; тиск досягає 1 бар при 894,4 ± 0,3ºС.

Розчинність. Розчиняється в кислотах, дуже малорозчинний у воді (0,0014% при 25ºС, ДР = 0,87·10–8 при 25ºС). Вода, яка насичена СО2, розчиняє значно краще (0,156% при 0ºС) внаслідок утворення бікарбонату.

Застосування. Карбонат кальцію застосовується в якості добавки, яка попереджує злежування, комкування та як стабілізатор.

 

Методи отримання

1. Чистий карбонат кальцію отримують дією двоокису вуглецю на гідроксид кальцію:

Са(ОН)2 + СО2 → СаСО3↓ + Н2О

 

Розчин гідроксиду попередньо відфільтровують від домішок (нерозчинних карбонатів, гідроксидів та оксидів) і через прозорий розчин пропускають вуглекислий газ до закінчення утворення осаду. Отриману завись обережно нагрівають та витримують деякий час у нагрітому стані для розкладання бікарбонату та укрупнення часток карбонату, який утворився. Потім осад карбонату відфільтровують на воронці з відсмоктуванням та сушать при температурі 200–250ºС.

2. Також застосовують методи осадження із розчинних солей карбонатом натрію, калію чи амонію. Карбонати, які отримують таким чином, містять невелику кількість домішок, в основному домішки карбонатів лужних металів.

 

Са(NO3)2 + (NH4)2CO3 = CaCO3↓ + 2NH4NO3

 

Для отримання СаСО3 кваліфікації “для люмінофорів” (не містить домішок важких металів) до розчинів Са(NO3)2·4Н2О та (NH4)2СО3 приливають декілька крапель розчину (NH4)2S та суміші залишають на 1–2 доби до повного осадження сульфідів. Осади відфільтровують та фільтрати зливають.

 

Реакції на автентичність сполук кальцію

Іони кальцію визначають за реакцією з оксалатом амонію або оксалатовою кислотою. При цьому утворюється білий кристалічний осад, нерозчинний в розведеній ацетатній кислоті і розчині аміаку, розчинний в розведених мінеральних кислотах.

 

Са2+ + С2О42– ® СаС2О4¯

 

Для визначення наявності карбонат-іону до карбонату кальцію додають розведену кислоту, виділяється вуглекислий газ, який утворює білий осад при пропусканні через вапняну воду.

 

СО32– + 2Н+ ® СО2­ + Н2О

Са(ОН)2 + СО2 ® СаСО3¯ + Н2О

 

Кількісне визначення сполук кальцію

1. Метод комплексонометрії

Кальцій стехіометрично реагує з трилоном Б з утворенням стійкої внутрішньокомплексної сполуки. Титрування проводять в лужному середовищі з індикатором мурексидом.

 

Сa2+ + [H2Y]2– → [CaY]2– + 2H+

Сa2+ + Ind- → CaInd+

CaInd+ + [H2Y]2– → [CaY]2– + 2H+ + Ind

 

Метод кислотно-основного титрування

Вміст кальцію в СаO та CaCO3 також можна визначити кислотно-основним титруванням за методом залишків.

 

СаO + HClнадл. ® СаCl2 + H2O

СаCO3 + HClнадл. ® СаCl2 + H2O + CO2

HClзал. + NaOH ® NaCl + H2O

 

1.3 Оксид магнію (Е 530)

МgО                         М.м. 40,31     

Опис. Сніжно-білий рихлий порошок. Густина 3,19–3,71 г/см3 (залежно від температури прожарювання), Ттопл. вище 2800ºС, Ткип. 3600ºС.

Розчинність. Практично нерозчинний у воді (8,4·10–4% при 18ºС), поступово поглинає з повітря воду та вуглекислий газ. Змішаний з 10–12 ч. води окис магнію через деякий час переходить у кашоподібну масу Mg(OH)2. Розчиняється у розведених кислотах, у більшості випадків з виділенням невеликої кількості бульбашок газу.

Застосування. Оксид магнію застосовується як добавка, що перешкоджає злежуванню та комкуванню.

 

Методи отримання

1. Оксид магнію у промисловості отримують шляхом прожарювання карбонату (основного чи середнього) або мінералів магнезита та доломіта у фарфоровому тиглі в муфельній печі.

 

МgCO3 → MgO + CO2

 

Карбонат магнію починає розкладатися при температурі 300ºС. Процес закінчують при температурі червоного каління. Розкладання вважається повним, якщо при пробі на реакцію із хлоридною кислотою з отриманої речовини не виділяється вуглекислий газ.

2. Одним з методів отримання оксиду магнію з малим вмістом оксиду кальцію є двофазний процес обробки морської або озерної рапи вапном чи обпаленим доломітом. Проводиться неповне осадження гідроксиду магнію вапном із розчину хлориду магнію із закінченням взаємодії хлориду магнію та гідроксиду кальцію, що не прореагували, а також карбонату кальцію при випалюванні:

MgCl2 + Na2CO3 = MgCO3 + 2NaCl

MgCO3 → MgO + CO2

 

3. Метод оснований на отриманні основного вуглекислого магнію, який потім прожарюють при високій температурі:

 

2MgCl2 + 2Na2CO3 + H2O = Mg2(OH)2CO3↓ + 4NaCl + CO2

Mg2(OH)2CO3 = 2MgO + CO2↑ + H2O↑

 

4. Оксид магнію може бути отриманий шляхом гідролізу хлориду магнію.

 

MgCl2 + Н2О → Mg(OH)Cl + НС1

Mg(OH)Cl → MgO + 2HCI

 

Після нагрівання шестиводного хлористого магнію до 500ºС, спочатку після часткового зневоднення хлориду магнію утворюється MgO·2MgCl2·2H2O, а потім хлорид магнію основний MgOHCl. Якщо проводити нагрівання хлориду магнію у потоці інертного газу, і таким чином видаляти хлористий водень, який утворюється, хлористий магній перетворюється у оксид магнію.

5. Дуже чистий препарат кваліфікації “для люмінофорів” можна отримати шляхом прожарювання основного вуглекислого магнію “для люмінофорів” у кварцовій кюветі або платиновій чашці.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 240; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь