Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Тема 4. Загальна характеристика стадій експертного дослідження. Порядок проведення судової експертизи. Особливості порядку проведення експертиз у судовому засіданні.



 

4.1. Методики судової експертизи. Реєстр методик судових експертиз.

4.3. Особливості порядку проведення експертиз у судовому засіданні.

4.4. Проведення судових експертиз за дорученням відповідного органу чи особи іншої країни. Залучення спеціалістів з інших держав для спільного проведення судових експертиз. Міжнародне наукове співробітництво.

Спеціальні методи судово-економічної експертизи допомагають визначити значність документа для вирішення поставлених питань, тобто його доказову цінність, розібратися у величезній кількості документів.

Спеціальними методами, які накопичені експертною практикою і розроблені теорією судової бухгалтерії, є документальна перевірка, зіставлення документів, моделювання. Використання методів в сукупності із спеціальними способами і прийомами дозволяє експерту всесторонньо і якнайповніше проводити дослідження.

Систему спеціальних методів і способів проведення судово-економічних досліджень наведено на малюнку 2.1

Встановлення правильності і обґрунтованості складання документів бухгалтерського і податкового обліку, фінансової звітності здійснюється методом документальної перевірки, який включає три способи перевірки документів: за формою, арифметичну і нормативну.

 

 

           

                      

 

 


           

     Способи                                Способи                               Способи

         
 
   

 


Малюнок. 2.1 Схема системи спеціальних методів і способів економічних досліджень.

 

Відповідно до поставленої перед експертом задачі, дослідженню можуть підлягати різні документи, які повинні бути складені відповідно до вимог законодавчих і нормативних актів.

Наприклад, первинні документи повинні мати обов’язкові реквізити, які встановлені Законом Україні “Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні”, податкові накладні - Законом Україні “Про податок на додану вартість” та наказом ДНАУ “Про затвердження форми податкової накладної та порядку її заповнення”, вантажні митні декларації – Інструкцією про порядок заповнення вантажної митної декларацій та ін. Складання реєстрів бухгалтерського і податкового обліку також регламентується різними нормативними актами.

Документи також можуть містити необумовлені виправлення, підчистки.

Перевіркою документів за формою та змістом, експерт встановлює, чи якісно складено документ (відсутність, або наявність підчисток, необумовлених виправлень), правильність заповнення реквізитів документів, вивчає зміст відображених в документах операцій. 

Арифметична перевірка документів полягає у встановленні правильності арифметичних підрахунків, виведених підсумків і таксування.

Нормативною перевіркою документів встановлюється відповідність відображення господарських операцій в бухгалтерському і податковому обліку вимогам чинних законодавчих та нормативних актів, правильність складання бухгалтерських проводок і відображення операцій на рахунках і в регістрах бухгалтерського і податкового обліку і фінансової звітності.

Метод документальної перевірки застосовується в комплексі з методом зіставлення документів. Цей метод є різновидом широко вживаного в науці методу порівняння.

Господарські операції знаходять своє відображення в різних документах бухгалтерського та податкового обліку, які пов'язані між собою. Методом зіставлення даних різних документів встановлюються протиріччя і розходження між ними. Звичайно, зіставленню підлягають тільки ті документи, які зв'язані єдністю відображення конкретної господарської операції.

Наприклад, при дослідженні нарахувань податку на додану вартість, зіставленню підлягають первинні документи на відпуск товарно – матеріальних цінностей (виконання робіт, надання послуг) та касові і банківські документи на отримання грошових коштів з даними реєстрів виданих податкових накладних, оборотних відомостей, журналів – ордерів, які в свою чергу зіставляються з даними головної книги, що дозволяє встановити повноту представлених на дослідження первинних документів і суму податкових зобов’язань з податку на додану вартість за звітний період. Встановлена сума податкових зобов’язань зіставляється з даними податкової декларації для встановлення повноти відображення здійснених господарських операцій у декларації.

Як способи дослідження документальних даних виділяються зустрічна перевірка документів, взаємний контроль, контрольне звірення, відновлення кількісно-сумового обліку, зворотний рахунок.

Кожний з цих способів включає велику кількість прийомів.

Зустрічна перевірка документів полягає в зіставленні окремих примірників одного і того ж документа, що знаходяться в різних підприємствах (накладна, податкова накладна, вантажно митна декларація і ін.). Мета цього способу – встановити тотожність облікових даних, які містяться у всіх примірниках відповідного документу.

Зустрічній перевірці підлягають також різні документи, які пов'язані між собою по одній і тій же операції (наприклад: облікові дані вантажно митної декларації перевіряються з даними товарно-транспортної накладної, яка залежно від обраного виду транспорту може бути авіаційна вантажна накладна (Aіr Waybill), міжнародна автомобільна накладна (CMR) накладна СМГС, коносамент (Bill of Ladihg ).

Спосіб взаємного контролю полягає в зіставленні облікових даних в документах, що відображають різні, але взаємопов’язані господарські операції. Наприклад: зіставленням даних накладних про кількість відвантажених товарно – матеріальних цінностей з нарахуваннями зарплати працівникам за роботи з розвантаження цих цінностей встановлюється завищення (або заниження) нарахувань зарплати.

Одним з прийомів способу взаємного контролю є зіставлення облікових даних різних видів обліку – бухгалтерського, податкового, оперативного і статистичного, або з матеріалами інших служб підприємства.

Відновлення кількісно-сумового обліку використовується в основному при розслідуванні нестач товарно – матеріальних цінностей, облік яких на підприємстві ведеться за вартістю групи товарів.

При відновленні кількісно-сумового обліку експерт перевіряє правильність записів в оборотних відомостях (або в картках аналітичного обліку товарно – матеріальних цінностей) з обліковими даними первинних документів по надходженню і вибуттю кожного найменування товарно – матеріальних цінностей. За допомогою цього методу можливо викрити нестачі та лишки товарно – матеріальних цінностей, яки утворилися внаслідок пересортування товарів.

Різновидом відновлення кількісно-сумового обліку є спосіб зворотного рахунку. Сутність цього способу: на підставі калькуляцій, норм списання визначають потребу сировини і матеріалів для виробництва певного виду продукції і зворотним рахунком визначається обґрунтованість фактичного списання сировини та матеріалів на виробництво цієї продукції.

Спосіб контрольного звірення застосовується для встановлення максимально-можливого задокументованого залишку товарно-матеріальних цінностей в підприємствах роздрібної торгівлі, де продаж товарів в обліку відображається в загальній сумі.

Сутність цього способу полягає у наступному: до залишку товарів на початок облікового періоду, що вказаний в інвентаризаційному опису, додається вартість товарів, які надійшли на протязі міжінвентаризаційного періоду, потім виключається вартість задокументованого реалізованого товару, та виводиться залишок товарів. Якщо встановлений залишок перевищує залишок товарів, що вказаний в інвентаризаційному опису на кінець звітного періоду, це свідчить про надходження неврахованих товарів, або приписки у опису на кінець інвентаризаційного періоду з метою тимчасового приховування нестачі та інших зловживань.

У разі втрати або знищення частини документів неможливо вирішити питання, поставлені перед експертом, без відновлення в обліку господарських операцій і облікових записів в тій формі, в якій вони спочатку були відображені. При цьому використовується метод  моделювання.

Слід зазначити, що відновлення обліку проводиться ревізорами і не відноситься до завдань судово – економічної експертизи.

Сутність відновлення полягає не у створенні нових первинних документів, а у відтворенні господарських операції в тій формі, в якій вона витікає з наявних облікових даних.

Відновлення втрачених документів (відображених в них господарських операцій) досягається через побудову моделі, тобто створення такої матеріальної системи, яка була б джерелом інформації про відомості, що містяться в ньому.

Метод моделювання необхідно застосовувати в сукупності з іншими методами судово-економічної експертизи. Широко застосовується метод моделювання при розрахунку недоодержаного доходу (упущеної вигоди).

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 273; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь