Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Показники якості психологічного обстеження



 

    Будь-яке психологічне дослідження або діагностика може проводитися добре або погано з різних причин. Для оцінки якості діагностичних процедур використовується ряд показників:
Валідність, Достовірність, Надійність, Репрезентативність, Адаптованість методики до особливостей менталітету суспільства
    Валідність – це характеристика ступеню, в якому тест вимірює те, для чого він призначений. Наприклад, якщо тест орієнтований на вимірювання психічної стійкості, то він повинен вимірювати тільки цю особливість і ніяку іншу. Одним із способів встановлення валідності є порівняння показників за психологічним тестом з експертними оцінками даної якості (або якостей) у випробовуваних.
    Достовірність - стійкість вимірювальної процедури. Вона відрізняється від валідності в ситуаціях, коли випробовуваний намагається навмисно спотворити відповідь або характеристику, яку вимірюють, лінійно пов'язану з якою-небудь іншою характеристикою. Для підвищення достовірності використовуються різні прийоми типу: введення додаткових шкал (брехні, корекції); використовування ознак, незалежних від діагнозу тощо.
    Достовірність – це стійкість вимірювальної процедури, зокрема, до фальсифікації, тобто навмисному спотворенню
    Надійність оцінює узгодженість показників, отриманих на тих самих випробовуваних при повторному тестуванні тим самим тестом або еквівалентною його формою. Іншими словами, тест повинен відтворювати через певний час один і той же результат на фіксованій вибірці випробовуваних за умови, що за цей час, згідно теоретичним уявленням, дана характеристика значно не змінюється.

Існує три основні методи оцінки надійності:

–Повторне тестування (ретестова надійність);

–Паралельне тестування (еквівалентна надійність);

–Розщеплювання (узгодженість).В першому випадку проводиться повторне тестування тим самим тестом одних і тих самих випробовуваних. В другому – використовуються дві еквівалентні форми тесту. Для оцінки узгодженості тест розщеплюється на дві частини і проводиться обстеження однієї групи двома частинами тесту.

Репрезентативність – здатність вибірки випробовуваних бути представницькою, тобто достатньо точно (адекватно)відображати характеристики того контингенту випробовуваних, що був обстежений. Якщо ви маєте тестові норми, отримані на старшокласниках, то їх не можна застосовувати для оцінки (наприклад, особистісних особливостей) дорослих людей. Етапи психодіагностичного процесу за Й. Шванцаре

1. Формулювання проблеми на підставі вивчення всіх відомостей про індивіда (анамнез, спеціальні медичні висновки, відомості про індивіда з погляду його успішності у навчальному закладі тощо.).

2. Формулювання гіпотез і вибір діагностичних методів.

3. Проведення тестування; аналіз отриманих даних.

4. Формулювання висновків (наприклад, про рівень психічного розвитку).

5. Відповіді на питання, поставлені на першому етапі.

6. Формулювання заходів, що є бажаними на підставі психологічного висновку.

 


 

 







Висновок

Виникнення проективного підходи до діагностиці особистості є важливим етапом у розвитку психодіагностики, оскільки з'являються методики, які якісно відмінні від традиційних. Проективні техніки - методики, засновані на феномен проекції. Вони призначені на дослідження тих глибинних індивідуальних особливостей особистості, які найменше доступні безпосередньому спостереженню чи опитування. Специфіка проективного методу у його спрямованості на виявлення передусімсубъективно-конфликтних відносин також їх представленості в індивідуальному свідомості як «особистісних смислів» чи «значимих переживань».

Найважливіше відмінна риса проективних методик у тому, що мені використовують невизначені числабоструктурированние стимули, створюють найоптимальніші умови для прояви внутрішньої злагоди людини. Проте, дослідження, звернені до аналізу ролі стимулу в проективної техніці, показують, що помилкою вважати кожну реакцію обстежуваного особистісно зумовленої, оскільки об'єктивні параметри стимулів безпосередньо беруть у формуванні відповідей. Попри це, в світі посилюється інтерес до проективним методикам як одних з найважливіших психологічних інструментів пізнання особистості.

 

Література

1.Анастази, А.,Урбина, З. Психологічний тестування / Пер. з анг. — СПб.: Пітер, 2001. -688с.

2.Бурлачук,Л.Ф. Введення у проективну психологію. — Київ:Вист-С, 1997. –128с.

3.Бурлачук,Л.Ф.Психодиагностика. Підручник для вузів /Бурлачук ЛеонідФокич. - СПб.: Пітер, 2006. -351с.: мул. - (Підручник нової доби).

4.Бурлачук,Л.Ф., Морозов,С.М. >Словарь-справочник попсиходиагностике — СПб.: Пітер Клубок, 1999. — 528 з.: (Серія «Майстра психології»)

5.Проективная психологія: Пер. з анг. — М.:Апрель-Пресс, Вид-воЭКСМО-Пресс, 2000. –318с..

6. Психологічна діагностика : підручник для студентів вузів/ під ред. М.К.Акимовой,К.М. Гуревича. -3-тє вид., перераб. ідоп.. -СПб. [та інших.]: Пітер, 2003. ->650с., [1] з.: табл. - (Підручник для вузів)

7. Соколова,Е.Т.Проективние методи дослідження особистості. — М.: МДУ, 1980. -150с.

8.Шапарь, В.Б.,Шапарь, О.В. Практична психологія.Проективние методики. / В.Б.Шапарь, О.В.Шапарь. — Ростовн/Д: Фенікс, 2006. — 480 з. (Психологічний факультет).

>Інтернет–ресурси

9.koob/

10.psylib.myword

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-20; Просмотров: 224; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь