Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Основні підходи до вирішення задач ІОД



Кластерінг (таксономія)

Бурхливий розвиток інформаційних технологій, спрямованих на автоматизацію процесу інтелектуального аналізу структур складних систем, обумовив численні спроби теоретичного обґрунтування методів для виявлення структурних особливостей цих систем та аналізу причинно-наслідкових залежностей між їх елементами шляхом забезпечення автоматичного розподілу множини елементів системи на окремі класи.

Сьогодні відомо багато варіантів визначення терміну таксономія. Основні з них:

Таксономія (від грецького táxis – розташування, устрій, порядок та nómos – закон) – теорія класифікації та систематизації складно організованих галузей реальності, що мають, звичайно, ієрархічну побудову (органічний світ, географічні, геологічні об’єкти й т.п.).

Визначення Розподілення множини об’єктів за їх формалізованим описом на класи (таксони) називається таксономією (автоматичною класифікацією, кластер-аналізом, навчанням без учителя).

У загальному випадку задачу таксономії пропонується формулювати наступним чином:

Дано: множина  об'єктів, кожен з яких представлений множиною значень ознак.

Потрібно: сформувати додаткову  властивість, що характеризує розподіл об'єктів  на множину класів  відповідно до їхнього розташування в просторі ознак P.

В залежності від цілі задачі, можливе виникнення апріорних умов і обмежень на характеристики досліджуваної вибірки або результат таксономії. Таким чином, наявність цілі обумовлює суб’єктивність процесу рішення задачі таксономії.

Основними цілями при рішенні задачі таксономії можуть бути:

1. Виявлення закономірностей у розподілі досліджуваної множини об’єктів та формування на основі отриманих результатів певної логічної структури;

2. Економія ресурсів, потрібних для зберігання інформації про досліджувані об’єкти, яка забезпечується за рахунок переходу від пооб'єктного до по-класового представлення. Адже після розбивки множини об'єктів на класи, відпадає необхідність зберігати окремо опис кожного об'єкта. У цьому випадку стає достатнім збереження, наприклад, наступної інформації:

– характеристика одного найбільш типового представника класу (прецеденту);

– максимальне відхилення значень кожної ознаки від значення цієї ознаки у прецедента;

– список об'єктів, що належать цьому класу.

Взагалі перехід від опису об’єктів до опису їх таксонів є еквівалентним переходу від даних до знань. Якщо таксономія має ієрархічний характер, вона відображає структуру знань про досліджуваний процес або явище. Окремі знання нижнього рівню об’єднуються на наступному рівні в метазнання. У роботах В.П. Гладуна та його колег, присвячених розробці зростаючих пірамідальних мереж, описано алгоритми динамічного формування ієрархії понять в процесі накоплення нових фактів про досліджуване явище. У цих алгоритмах нові таксони можуть виникати не тільки при виникненні нового оригінального об’єкту, а й при виникненні таксону із занадто великою кількістю об’єктів. Таке перевантажене змістом знання нібито деталізується, ділиться на складові поняття. Застосування даного підходу виявило свою високу ефективність в системах штучного інтелекту.

Для формалізації проблеми рішення задачі таксономії, доцільно інтерпретувати досліджувані об’єкти в якості точок у відповідному інформаційному просторі ознак.

Тоді проблема таксономії полягає в розподіленні досліджуваної множини точок – об’єктів на порівняно невелику кількість (заздалегідь відому чи ні) класів таким чином, щоб об’єкти, що належать одному класу, знаходились на порівняно невеликих відстанях один від одного. Таким чином, таксономія – розподіл розглянутої сукупності на однорідні групи, в яких об’єкти близькі між собою і відрізняються від об'єктів в інших групах. Отримані в результаті розподілення класи часто називають кластерами, таксонами, таксонами, а саму таксономію кластер-аналізом, навчанням без учителя.

В залежності від того, одночасно чи послідовно відшукуються кластери прийнято виділяти два наступні типи методів таксономії: варіаційні; агломеративні.

Варіаційні методи засновані на оптимізації того чи іншого показника якості виявлень кластерної структури, а агломеративні методи – на послідовному об'єднанні пар найбільш близьких кластерів. Як правило, в основі цих методів лежить явне визначення поняття кластера в термінах максимально припустимого "радіуса" чи "порога істотності" зв'язків. Найбільший інтерес представляють методи, обчислювальні процедури яких можуть бути організовані кожним із зазначених способів.

В залежності від апріорних знань, щодо законів розподілення досліджуваної множини об’єктів пропонується виділяти два основні типи задач таксономії:

1. Багатовимірний аналог задачі формування інтервалів угруповання при обробці одновимірних спостережень – звичайна задача розподілення статистично дослідженого n-вимірного діапазону значень ознак на інтервали, в результаті чого множина об’єктів ділиться таким чином, що об’єкти однієї групи знаходяться на порівняно невеликій відстані.

2. Натуральна таксономія – задача визначення натурального розподілення вихідних спостережень на чітко визначені таксони – групи об’єктів, що лежать один від одного на деякій відстані, але не розбиваються на більш віддалені частини. У ймовірнісній інтерпретації (тобто якщо інтерпретувати спостереження, що класифікуються, як вибірку з деякої генеральної сукупності, яка описується функцією щільності розподілення f(Х), як правило, невідомою для дослідника) друга задача може бути сформульована як задача виявлення областей підвищеної щільності спостережень, тобто таких областей можливих значень досліджуваної багатовимірної ознаки Х, які відповідають локальним максимумам функції f(Х).

Якщо перша задача – задача формування областей угруповання – завжди має рішення, то при другій постановці результат може бути й негативним: може виявитися, що множина вихідних спостережень не містить натурального розподілення на таксони (наприклад, утворює один загальний таксон).

Оцінка складних об єктів, вибір, класифікація (роспізнавання образів), формування висновку

 

Оцінювання завжди відбувається за наявністю об'єкта оцінки й суб'єкта оцінки. Суб'єкт оцінки формує певні вимоги V={v1, v2,..., vl} до об'єкта, які, фактично, є вираженням мети оцінки. Об'єкт існує у вигляді множини своїх властивостей S={s1, s2, … , sm}, які можуть бути як кількісними, так й якісними, і аналізуються відповідно до вимог суб'єкта.

Кожна властивість має множину своїх значень. Для кількісних властивостей – це значення з деякого діапазону Xі = [хі min, xі max], а для якісних – кінцева множина заздалегідь заданих значень Xі = {хі1,…, xік}.

Сама по собі деяка властивість не може бути позитивна або негативна, її спрямованість проявляється тільки в рамках певної мети оцінювання, що може бути формалізована у вигляді множини вимог до об'єкта. Таким чином, повинна мати місце відповідність властивостей об'єкта пропонованим вимогам, тоді оцінка буде формуватися як міра відповідності (задоволення) між властивостями об'єкта й вимогами суб'єкта.

Розглянемо множину , що є декартовим добутком елементів множин V й S.

Для кожної конкретної задачі ОСО будемо формувати відображення

.

Стрілка спрямована від вимог до властивостей, указуючи на те, що вимоги є формальним описом мети.

Потужністю відображення F будемо називати кількість пар  i=1..l, j=1..m (рис. 1.), і будемо позначати M(F) = n. При цьому в загальному випадку .

Для відображення F виконується наступна умова:

 де  – підмножина властивостей, поставлених у відповідність вимозі  , тобто .

 

Рис. 1.1 -  Компліментарна 2-рангова модель

 

Завдяки введенню відображення F можна задавати значення або діапазони значень відповідних властивостей, які максимально задовольняють вимогам.

Еталонними будемо називати такі значення властивостей, які задовольняють цілі проведеного оцінювання на 100%. Однак, для рішення задачі оцінки недостатньо знати тільки найкращий (або найгірший) об'єкт, – необхідно враховувати, як можливі значення  деякої властивості  впливають на далекість\наближеність об'єкта оцінки відносно еталона.

Цей вплив пропонується описувати у вигляді функції: zi=fi(x), x Î Xi, що визначена на всіх значеннях властивості  і приймає значення від 0 до 100%, тобто вказує вплив всіх значень  на підсумкову оцінку. Будемо називати  функцією міри виразності (ФМВ) властивості . Залежно від умов кожної конкретної задачі ФМВ може формуватися або на підставі думки експертів, і тоді її можна інтерпретувати як функцію корисності, задану на множині значень конкретної властивості, або на базі навчальних вибірок, і тоді ФМВ може інтерпретуватися як функція розподілу ймовірностей значень властивості, або як функція приналежності, відома в теорії нечітких множин.

Тоді має місце твердження:

                                                                                                                  (3)

Це приводить до формування еталона оцінки, – об'єкта, всі властивості якого задовольняють всім вимогам на 100%:

 оскільки  (4)

де n – кількість пар «вимога – властивість» у відображенні F.

Еталону може відповідати реальний об'єкт або якийсь гіпотетичний “ідеал”, у кожному разі еталон задає точку відліку, щодо якої може бути зроблене кількісне оцінювання інших об'єктів.

Наведені положення показують обов'язковість існування еталона в будь-якій задачі оцінки. Якщо оцінка проводиться людиною-експертом, то еталон може бути не усвідомлений, не формалізований, але він є присутнім завжди.

Загальна оцінка об'єкта  складається з його елементарних оцінок, визначених у рамках пари «вимога – властивість». Таким чином, якщо задано об'єкт оцінки , то для кожної пари «вимога – властивість» може бути обчислена елементарна міра відповідності

, j=1.. n, l=1.. m,

де  – деяка функція, що залежить від способу урахування впливу різних елементарних мір відповідності, у найпростішому випадку .

де  n – кількість пар «вимога – властивість» відображення F,

m – кількість властивостей об'єкта.

Тоді підсумкова оцінка об'єкта   буде обчислюватися як:

,  j=1 .. n,

де  – деяка агрегуюча функція, що залежить від обраної метрики.

Таким чином, оцінку складних об'єктів пропонується робити в перетвореному просторі. Будемо називати його простором оцінки та позначати його Ŧ .

Оскільки ФМВ виражається у відсотках і не перевищує 100%, то цей простір є обмеженим – гіперпаралелепіпедом. Окремий випадок такого простору для n=3, і , зображений на рис. 2.

Тоді будемо називати кількісною оцінкою об'єкта його відстань до точки еталона в перетвореному n-мірному просторі, де n – кількість пар «вимога – властивість».

,

де  – точка в перетвореному просторі, яка задана значеннями елементарних оцінок,

Е – точка еталона.

Ŧ

Рис. 1. 2 -  Перетворений простір оцінки складних об'єктів

 

Запропонований підхід дозволяє формально описати й урахувати мету конкретної задачі оцінки, – вона відображається двома компонентами: списком вимог й описом еталона, відносно якого й оцінюються всі об'єкти. Вимоги дозволяють визначити мірність простору, а еталон – задає його розміри, габарити багатомірного прямокутного паралелепіпеда.

Різні задачі ІОІ відрізняються саме метою й типом одержуваного результату – символьним або кількісним. Зміни системи вимог й еталона дозволяють вирішувати різні задачі на базі запропонованого механізму оцінки складних об'єктів.

Крім того, показане (рис. 2), що в будь-якому просторі оцінки насправді існує два еталони – позитивний Е+ і негативний . Позитивний уже введений (3) і (4), аналогічно можна ввести негативний – це об'єкт, всі властивості якого відповідають всім вимогам на 0 %.

Фіксація двох еталонів Е+  й  у явному виді повністю відповідає висновкам про обмеженість простору оцінки, і дозволяє уникнути однієї з досить розповсюджених помилок – устремління додатної, або від’ємної півосі оцінок у нескінченність. Інтервал значень оцінки, що задано еталонами, робить її не тільки конструктивною та наочною, але й дає можливість зробити оцінку “стереометричною”. Існує досить широкий клас задач, у яких оцінюється не тільки відстань до позитивного еталона, але також одночасно й відстань до негативного еталона.

Залежно від задачі обчислюються , , або пара ( , ). Без втрати загальності далі будемо використовувати К як характеристику близькості до еталона.

Різні вимоги по-різному впливають на процес оцінки в деякій задачі. Інакше кажучи, – вимоги мають різну значущість із погляду суб'єкта оцінки. Для урахування значимості вимог введемо вектор  вагових коефіцієнтів.

Граничним випадком високої значимості деякої вимоги є ситуація, коли невідповідність об'єкта цій вимозі приводить до повністю незадовільної загальної оцінки об'єкта. Це означає, що у всій множині вимог можуть бути присутніми такі вимоги, невиконання яких не може бути скомпенсовано високим ступенем відповідності іншим вимогам. Такі вимоги будемо називати критичними. Для формального урахування фактору критичності введемо вектор бінарних коефіцієнтів C=(c1, c2, ..., cl), де

Реалізація механізму критичних вимог дозволяє при необхідності додати оцінці «поріговий» характер, що відповідає змісту багатьох задач і значно підвищує адекватність формованих оцінок.

Якщо у відображенні F є вимоги, яким відповідають дві й більше властивості, то потрібен механізм урахування впливу властивостей, пов'язаних з однією вимогою. Для цього пропонується кожній з дуг «вимога – властивість» приписати коефіцієнт rij для урахування “міри відповідальності” j-ої властивості за виконання i-ї вимоги.

Як говорилося раніше, наявність відображення F дає можливість сформувати для кожного si його функцію міри виразності: zi=fi(x), що вказує вплив всіх значень si на підсумкову оцінку. ФМВ кількісних властивостей будуть безперервними (рис. 1.4а), а ФМВ якісних властивостей – дискретно-безперервними (рис. 1.4б).

 

              а)                                              б)

Рис. 1.4 - Еталони

 

Нехай  = (z1, z2, ..., zm) – вектор функцій міри виразності.

Отже, будемо вважати цілеорієнтовану компліментарну модель Мо процесу оцінки сформованою, якщо задано кортеж, що включає множину V і пов'язані з нею вектори  и , множину S і вектор , а також відображення F з вектором дугових коефіцієнтів .

Інтегральною характеристикою (оцінкою) аналізованого об'єкта будемо називати величину K – міру близькості його опису, – точки в перетвореному просторі оцінки – до еталона.

Результатом рішення задачі кваліметрії є одне число – оцінка близькості об'єкта до еталона. У дискретно-безперервних просторах оцінку будемо обчислювати в такий спосіб:

У безперервних просторах пропонується обчислювати оцінку трохи інакше:

У ряді задач для сумірності оцінок доцільно нормувати величину К відносно Кmaх, – гранично досяжного значення в даному просторі.

В задачі класифікації модель Mo повинна бути трохи розширена, й має наступний вигляд:

,

де T ={ t1, t2, ..., tg } – множина розпізнаваних класів,

, , ,   – відповідно вектори вагових коефіцієнтів, дугових коефіцієнтів, коефіцієнтів критичності й функцій міри виразності, сформованих для кожного класу окремо.

Отже, для кожного класу, що треба розпізнавати, формується свій позитивний еталон. Аналізований об'єкт Оі=( хі1, ... хim ) послідовно розташовується в g просторів, які є просторами оцінки відповідних класів. У кожному просторі йому ставиться у відповідність точка Оі=( kі1, ... kin ), і від неї обчислюється відстань до точки-еталона даного простору. У такий спосіб:

Для об'єкта обчислюється стільки інтегральних характеристик, скільки є класів, що розрізняють. Ця множина інтегральних характеристик визначає ступінь близькості об'єкта до еталонів різних класів.

На підставі аналізу цієї множини інтегральних характеристик приймається рішення про приналежність об'єкта до одного з класів.

Вирішальне правило, що застосовується при цьому, має вигляд:

Далі запропонований формалізований об’єктно-орієнтований метод побудови цілеорієнтованой моделі процесу ОСО. Основні етапи цього методу представлені на рис. 1.5.

У випадку рішення задачі класифікації етапи II й III повинні бути виконані для кожного класу.

Рис. 1.5 - Основні етапи об’єктно-орієнтованого методу побудови цілеорієнтованой моделі процесу ОСО

 

Методики забезпечують два базових режими навчання: ручний – на базі знань людини-експерта, напівавтоматичний – на базі верифікованої статистики. Ці режими можуть використовуватися спільно, що істотно підвищує якість результату.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-20; Просмотров: 160; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.049 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь