Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Характеристика груп послуг, що надають ССПС



 

Група послуг Види діяльності
Надання прямої матеріальної допомоги - надання харчування дітям; - забезпечення здорових та безпечних умов у помешканні дитини (косметичний ремонт або санобробка приміщення, заміна газової плити або купівля ліжка); - купівля спеціального
  обладнання для догляду за дитиною-інвалідом, - встановлення лічильників (на воду та газ); - придбання шкільного приладдя; - часткова оплата або реструктуризація боргу за комунальні послуги; - придбання одягу або взуття для дитини (для відвідування школи); - придбання насіння (розсади) для городу
Психолого -педагогічна робота з родиною - посередництво в конфлікті (всередині сім'ї або з оточенням -родичами, сусідами, ровесниками дитини тощо); - психологічна підтримка (з метою заспокоїти, вивести з депресії, підняти настрій), психологічне консультування з питань внутрішньосімейних стосунків та потреб дитини; - навчання батьків навичкам догляду за дитиною; - залучення батьків до груп
Сприяння незалежності/ поліпшенню матеріального становища родини - сприяння в пошуку житла; - придбання засобів для заробітку (купівля або оренда швейної машинки, обладнання для теплиці тощо); - консультування щодо працевлаштування і шляхів заробітку; - допомога в оформленні відсутніх документів; - сприяння в працевлаштуванні батьків; - сприяння в оформленні державних допомог, пенсій, пільг;
Сприяння навчанню та розвитку дитини - влаштування дитини в дитячий садок; - влаштування дитини на професійне навчання; - запрошення дітей на розважальні заходи:
Сприяння захисту здоров'я та оздоровленню дитини - влаштування дитини на оздоровлення; - організація медичного обстеження або догляду (лікарського або сестпинськогої:
Представництво інтересів та захист прав дитини - представлення інтересів дитини перед адміністрацією школи,контроль за відвідуванням занять дитиною; - представлення інтересів дитини перед органами державної та місцевої влади; - залучення дільничного інспектора з метою припинення насильства або пияцтва в сім'ї; - представлення інтересів дитини перед органами опіки і піклування (листування з ними ,повідомлення про стан)  
Сприяння відновленню контактів між батьками і дітьми, що перебувають в інтернатах - оплата проїзду для дітей, - придбання для батьків продуктів, які ті можуть відвезти дітям; - посередництво між батьками та адміністрацією інтернату, якщо між ними були непорозуміння
Розширення мережі піклувальників про дитину - допомога в оформленні опіки родичу дитини; - залучення інших родичів до піклування про дитину; - сприяння влаштуванню на виховання в прийомну сім'ю

- порівняння типологій старої сільської сім'ї та сучасної міської сім'ї в традиціях сімейно-побутової культури українців(див. Таблицю "Порівняння старої сільської сім'ї та сучасної міської сім'ї") [9,3 59-160];

 

Таблиця 5

Порівняння старої сільської сім'ї та

Сучасної міської сім'ї

Стара сільська сім'я Сучасна міська сім'я
1. Трудові навички, уміння, знання, які передавали мати й батько своїм дітям, необхідні були для наступного життя. Трудові навички визначались спадковістю, що передавались "з рук в руки" від батьків і матерів до синів і дочок. Звідси -їхнє значення і прагнення дітей до найшвидшого їх засвоєння 1.       Праця щодо  обслуговування сім'ї не є головним   професійним І заняттям, головною "справою життя" для матерів і батьків, а  тим більше для їхніх дітей.  Основне професійне навчання,  основна робота буде "десь там, попереду", а домашня праця, навички домогосподарювання й обслуговування - це  "другорядна", "перехідна справа"                                       
2. Основна частина бюджету часу (робочого й позаробочо-го) "батьків і дітей" проходила у спільній діяльності. Звідси - можливості батьків здійснювати постійний коректив такої діяльності і поведінки дітей   2. В умовах зайнятості  батьків і матерів у сфері суспільного виробництва, аі також навчання дітей у школі  або відвідування ними поза- шкільних установ мати і батько мають обмежену часову можливість спільної діяльності з дітьми. За даними соціологів, спільне щоденне перебування матері й дитини ,вдома (крім сну ) складає в середньому 4,5 год., а батька – 2,5 год.
   
3. Батько й мати в очах своїх дітей були живим прикладом           носіїв трудових         навичок, облагороджених такими моральними достоїнствами,          як працелюбність, добропорядність, самопожертва, наполегливість, господарська честь та ін. "Роби, як я", - цей принцип                   був основоположним         у трудовому зростанні дітей 3. Основна виробнича діяльність батьків, де проявляються їхні трудові й моральні якості (щодо тру­дового процесу), проходить, як правило, поза очима їхніх дітей. Словесні сентенції і повчання, непідкріплепі практичною діяльністю, звичайна річ, не мають достатнього виховного впливу
4. Тісне переплетення трудової і побутової сфер селянського господарства становило природну школу виховання в дітей розуміння органічного взаємозв'язку праці і споживання, знання справжньої „ціни копійки", „ціни шматка хліба" 4. Відбувся характерний для сучасного рівня розвитку суспільного виробництва перехід сім'ї з розряду виробничого осередку суспільства в осередок переважно споживацький. „Атмосфера споживання", у якій часто зростають діти, не може не вплинути на формування їхніх ціннісних установок, потреб, життєвих планів

Резюме

Практика соціальної роботи із сім 'єю спирається па відповідне визначення сім'ї і на конкретну її типологію. Існує безліч дефініцій поняття "сім'я ", і всі вони відображають ситуацію стану розвитку теорії соціальної роботи, коли предметом її вивчення є сім'я як соціальний інститут, мала група і система стосунків. Адекватним чином більшості дефініцій сім'ї відповідає і більшість типологій сім'ї, коли тип сім'ї визначається за різноманітними класифікаційними основами. Головним для\ соціального працівника є розуміння того факту , що клієнтом соціальної роботи може стати сім'я будь-якого типу. Проте ступінь потреби в соціальній підтримці, конкретний зміст , види допомоги сім'ї тощо будуть різноманітними залежно від її типу. Крім того , соціальна^ робота із сім 'єю є найбільш вециким полем докладання зусиль фахівців із соціальної роботи , оскільки універсальність сімейного способу життя перетворює кожну проблему індивіда в проблему сім'ї (минулої, теперішньої або майбутньої). У соціальній роботі із сім 'єю виявляються всі закономірності цього виду професійно-практичної діяльності, проте є тут і певні специфічні особливості, що належать тільки до галузі соціальної роботи із сім 'єю.

 

Питання і завдання

1. Наведіть приклади визначень сім'ї, що характериз) її як соціальний інститут, малу групу і систему стосунків.

2. Чим,  на Ваш погляд, викликана велика кількість визначень поняття "сім'я" в теорії соціальної роботи?

3. За допомогою таблиці 1 ("Структура стосунків у сімТ схарактеризуйте розуміння сім'ї як системи сімейш стосунків.

4. Дайте визначення сімї та її характеристику на основі системного підходу.

5. Охарактеризуйте взаємозв'язок практики соціальної роботи із сім'єю і проблеми типології сім'ї.

6. Спираючись на свій життєвий досвід, наведіть приклади тих типів сім'ї, з якими Ви зустрічалися.

7. Використовуючи досвід навчально-фахової діяльності (систему практик),  висловіть своє ставлення, аргументуючи його, до використання численних класифікацій у конкретній практиці соціальної роботи.

8.  Покажіть, як в умовах Вашої фахової діяльності Ви використовуєте різноманітні підходи до розуміння сім'ї і її типології.

9. Висловіть своє ставлення до спроб вирішення проблеми типологізації сім'ї з позицій "загальних підходів". Проаналізуйте (за Вашим вибором, з урахуванням принципу конфіденціальності) конкретну сім'ю в парадигмах загального підходу.

10. Доведіть твердження про те, що соціальна робота із сім'єю сприяє стабілізації сімейного життя.

11. Які класи завдань вирішує соціальний працівник у сім'ї? Схарактеризуйте їх.

12. Схарактеризуйте сутність чинника активності сім'ї як клієнта соціальної роботи. Наведіть відповідні приклади.

13. Схарактеризуйте сутність чинника "соціальна ситуація" в роботі із сім'єю. Наведіть відповідні приклади.

14. Яким чином два взаємозалежних і взаємодоповнюючих соціальних процеси - адаптація і трансформація -відображаються в соціальній роботі із сім'єю?

15. Як Ви розумієте і ставитеся до феномена "соціальний мінімум" стосовно до роботи із сім'єю?

16. Наведіть приклади реальної дії загальних і специфічних принципів соціальної роботи із сім'єю.

17. Ґрунтуючись на власному особистісному або фаховому досвіді, наведіть приклад конкретної технології соціальної) хоботи із сім'єю.

18. У чому полягає цільовий, змістовний і технологічний; (методичний) компоненти розвитку нових підходів в Україні до практики соціальної роботи із сім'єю?                

19. Обґрунтуйте з теоретичної і практичної точок зору твердження про те, що соціальна робота із сім'єю є найбільш великим полем діяльності спеціалістів соціальної  роботи.

20. Розробіть конкретну програму соціальної роботи із сім'єю певного типу.

РОЗДІЛ 2


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-21; Просмотров: 163; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь