Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Розрахунок системи повітряного опалення. ⇐ ПредыдущаяСтр 6 из 6
В прикладі розглянемо розрахунок системи повітряного опалення найбільшого за тепловим навантаженням крайнього прогону теплиці. Вона містить радіальний вентилятор, нагрівач повітря (газовий чи електрокалорифер) та повітроводи для розподілу повітря в теплиці (сталеві з муфтовими розподільниками чи перфоровані з поліетиленової плівки) План розміщення обладнання та аксонометричні схеми варіантів цієї системи наведені на рис.11,12. Починаємо розрахунок з підбору повітронагрівача, далі виконуємо гідравлічний розрахунок повітроводів та розподільників повітря, після чого підбираємо радіальний вентилятор.
Розрахунок нагрівачів повітря Для підбору повітронагрівачів використовуємо такі вихідні дані: 1. Розрахункові тепловтрати крайнього прогону теплиці (стор.26) - Qоп =102182 Вт; 2. Температура внутрішнього повітря в теплиці - twz = 16 oC; 3. Максимально-допустима температура нагрітого повітря - tin max = 60oC; А. Варіант з газовими калориферами Визначаємо потрібну кількість повітря за формулою (3.1) L = 3,6 Qоп / rin cp (tin - twz), м3/год, де r in – густина повітря; при tmax = 60oC r in = 353/(273+60)=1,06 кг/м3, ср – питома теплоємність повітря; приймаємо ср = 1,005 кДж/кг oC. L = 3,6·102182/1,06·1,005 (60 - 16)=7847 м3/год. Приймаємо до установки теплогенератор АТОН типу А-250. Згідно з табл.3.2 маємо: номінальна теплова потужність - 0,17 МВт, кількість повітря, що нагрівається, 11000 м3/год, номінальна витрата газу - 26,7 м3/год, тиск газу - 2,5 кПа, ККД - 95%, витрата електроенергії - 11,7 кВт, тиск повітря на виході - 0,5 кПа. Визначаємо температуру повітря tin на виході з прийнятого газового калорифера А-250 за формулою tin = [3,6 ·Qоп / rin· cp·L д ] + t wz , м3/год, де L д - дійсна кількість повітря, яке нагрівається у калорифері, м3/год; tin = [3,6·102182 / 1,06·1,005·11000] +16 = 47,4oC. Уточнюємо густину припливного повітря: rin д = 353/(273+47,4)=1,101 кг/м3. Уточнюємо максимальну дійсну температуру повітря на виході з калорифера: tin д = [3,6·102182/1,101·1,005·11000] +16 = 46,2oC, що не перевищує допустиму (60оС-для плівкових розподільників, 70°С-для ін.). Визначену tin д використовуємо в подальших розрахунках розподільників повітря. Б. Варіант з електрокалорифером. Потрібна кількість повітря, яка визначена вище за формулою (3.1), дорівнює L = 3,6·102182/1,06·1,005 (60 - 16)=7847 м3/год. Приймаємо до установки електрокалорифер СФО-160. Його технічні характеристики за табл. 3.3 такі: кількість теплоти – 157,5 кВт, кількість повітря - 8500 м3/год, максимальна температура повітря - 60°С, аеродинамічний опір - 250 Па. Визначаємо температуру повітря tin на виході з прийнятого електрокалорифера за формулою tin = [3,6 ·Qоп / rin· cp·Lд ] + twz , м3/год, де L д - дійсна кількість повітря, яке підігрівається у калорифері, м3/год; tin = [3,6·102182 / 1,06·1,005·8500] +16 = 56,6oC. Уточнюємо густину припливного повітря: rin д = 353/(273+56,6)=1,071 кг/м3 Уточнюємо максимальну дійсну температуру повітря на виході з калорифера: tin д = [3,6·102182/1,071·1,005·8500] +16 = 56,2oC, що не перевищує допустиму (60оС-для плівкових розподільників, 70°С-для ін.). Визначену tin д використовуємо в подальших розрахунках розподільників повітря.
Гідравлічний розрахунок системи розподілу повітря в теплиці. А. Варіант системи розподілу повітря в теплиці повітроводами змінного перерізу з листової сталі та муфтовими розподільниками. План розміщення обладнання та аксонометрична схема цього варіанту системи з електрокалорифером наведені на рис. 4, 12. Приймаємо два паралельно прокладених повітроводи змінного перерізу з листової сталі та муфтовими розподільниками, кожен завдовжки lп = 46,0 м від заглушеного кінця до першого по ходу повітря муфтового розподільника (розрахункові ділянки 1…5), та інші ділянки ( 6 і 7), довжина яких наведена на схемі. Гідравлічний розрахунок 1. Витрату повітря в системі повітряного опалення приймаємо згідно з попереднім розрахунком електрокалорифера (стор. 29), тобто L = 8500 м3/год. 2. В теплиці приймаємо схему з двома повітроводами з муфтовими розподільниками (рис.12), тому згідно з формулою (3.2) для кожного з них витрата повітря буде становити Lп = 8500/2 = 4250 м3/год. 3. Оскільки довжина теплиці 50 м, попередньо приймаємо шість муфтових повітророзподільників на кожному повітроводі, які розміщуємо на відстані lд = 9 м один від одного (останній – 10 м), що знаходиться в межах рекомендованих lд = 8…12 м. Тоді для кожного муфтового розподільника згідно з формулою (3.4) витрата повітря буде становити L м.р = 4250/6 = 708 м3/год. 4. Розділяємо систему повітряного опалення на розрахункові ділянки 5. Приймаємо діаметр муфтового розподільника dмр, з урахуванням рекомендації щодо висоти щілини (20 … 50 мм). 6 .Визначаємо швидкість повітря в щілині муфтового повітророзподільника за формулою (3.6). 7. За таблицею 5.1 визначаємо значення коефіцієнтів місцевих опорів для муфтових повітророзподільників zмр, а коефіцієнти місцевих опорів на розрахункових ділянках z визначаємо за [6] табл.VII.13, 8. Визначаємо втрати тиску на розрахункових ділянках за формулою (3.7). Результати гідравлічного розрахунку заносимо до таблиці 4.2. Таблиця 4.2 Гідравлічний розрахунок системи повітряного опалення
Розрахунок коефіцієнтів місцевих опорів (до табл.4.2) Ділянка № 1 Приймаємо муфтовий розподільник dмр=250 мм. Визначаємо швидкість повітря в щілині муфтового розподільника Vмр= 708/3600·2 ·(3,14·0,252 /4– 3,14·0,182 /4) = 4,16 м/с , це знаходиться в межах швидкостей, що рекомендуються, 3< Vмр=4,16 м/с<9. Місцеві опори: муфтовий розподільник, при Vмр/Vп=4,16/7,7=0,53, zмр=0,55 (за табл.3.5); звуження, при l/d = 0,8, zзвуж=0,1; åz = 0,55+0,1 = 0,65.
Ділянка № 2 Приймаємо муфтовий розподільник dмр=315 мм. Визначаємо швидкість повітря в щілині муфтового розподільника Vмр= 1416 /3600·2 ·(3,14·0,3152 /4– 3,14·0,252 /4) = 6,8 м/с , це знаходиться в межах швидкостей, що рекомендуються, 3< Vмр=6,8 м/с<9. Місцеві опори: муфтовий розподільник, при Vмр/Vп=6,8/8,0=0,85, zмр=1,15 (за табл.3.5); звуження, при l/d = 0,7, zзвуж=0,1; åz = 1,15+0,1 = 1,25.
Ділянка № 3 Приймаємо муфтовий розподільник d мр=355 мм. Визначаємо швидкість повітря в щілині муфтового розподільника Vмр= 2124 /3600·2 ·(3,14·0,3552 /4– 3,14·0,282 /4) = 7,8 м/с , це знаходиться в межах швидкостей, що рекомендуються, 3< Vмр=7,8 м/с<9. Місцеві опори: муфтовий розподільник, при Vмр/Vп=7,8/9,6=0,81, zмр=1,05 (за табл.3.5); звуження, при l/d = 0,7, zзвуж=0,1; åz = 1,05+0,1 = 1,15. Ділянка № 4 Приймаємо муфтовий розподільник dмр=400 мм. Визначаємо швидкість повітря в щілині муфтового розподільника Vмр= 2832 /3600·2 ·(3,14·0,42 /4– 3,14·0,3152 /4) = 8,2 м/с , це знаходиться в межах швидкостей, що рекомендуються, 3< Vмр=8,2 м/с<9. Місцеві опори: муфтовий розподільник, при Vмр/Vп=8,2/10,1=0,81, zмр=1,05 (за табл.3.5); звуження, при l/d = 0,7, zзвуж=0,1; åz = 1,05+0,1 = 1,15. Ділянка № 5 Приймаємо муфтовий розподільник dмр=450 мм. Визначаємо швидкість повітря в щілині муфтового розподільника Vмр= 3540 /3600·2 ·(3,14·0,452 /4– 3,14·0,3552 /4) = 8,2 м/с , це знаходиться в межах швидкостей, що рекомендуються, 3< Vмр=8,2 м/с<9. Місцеві опори: муфтовий розподільник, при Vмр/Vп=8,2/9,9=0,83, zмр=1,1 (за табл.3.5); звуження, при l/d = 0,8, zзвуж=0,1; åz = 1,1+0,1 = 1,2. Ділянка № 6 Приймаємо муфтовий розподільник dмр=500 мм. Визначаємо швидкість повітря в щілині муфтового розподільника Vмр= 4250 /3600·2 ·(3,14·0,52 /4– 3,14·0,42 /4) = 8,4 м/с , це знаходиться в межах швидкостей, що рекомендуються, 3< Vмр=8,4 м/с<9. Місцеві опори: муфтовий розподільник, при Vмр/Vп=8,4/9,4=0,9, zмр=1,25 (за табл.3.5); 4 відводи під кутом 90о zв=0,25·4=1,0; звуження, при l/d = 0,8, zзвуж=0,1; трійник на відгалуженні, при Lo/Lс=0,5,Fo/Fc=0,5, z т=0,7; åz = 1,25 +1,0+ 0,1+0,7= 3,05 Ділянка № 7 Місцеві опори: 2 відводи під кутом 90о, zв=0,25·2=0,5; трійник на прохід, при Lo/Lп> 0,01та Fп/Fс= 1, zт=0,18; дросель клапан, zд=2,5; сітка, zс=0,93; дифузор та конфузор на приєднанні повітроводу до електрокалорифера, при Fo/F1>0,6 та a=200, zдиф=0,09, zконф=0,2; конфузор та дифузор на приєднанні повітроводів до zконф=0,2; åz = 0,5+0,18+0,93+2,5+0,11+0,2+0,09+0,2=4,71.
9.Визначаємо загальний гідравлічний опір системи повітряного опалення за формулою (3.8): DPсист = DPсп +DPек = 915,2+250= 1165,2 Па, де DPек = 250 Па - гідравлічний опір електрокалорифера; DPсп = 915,2 Па - гідравлічний опір системи повітроводів (табл.4.2). Підбір радіального вентилятора. 1. Визначаємо тиск, який повинен розвивати радіальний вентилятор з урахуванням коефіцієнта запасу на тиск 1,1…1,2 (приймаємо 1,2): Pв = 1,2 D Pсист = 1,2·1165,2= 1398 Па. 2. Приймаємо продуктивність вентилятора, яка має дорівнювати витраті повітря в системі повітряного опалення: Lв = Lсист = 8500 м3/год. 3. Вибираємо вентилятор за продуктивністю Lв= 8500 м3/год та втратами тиску Pв = 1398 Па. За довідником [6] рис.1.8., приймаємо радіальний вентилятор Ц4-75 №6,3, який при продуктивності Lв =8500 м3/год забезпечує тиск Pв = 1600 Па. Конструктивні характеристики вибраного вентилятора Ц4-75 №6,3: колесо 1,05 Dном , n=1450 об/хв, h=0,75; електродвигун АО2-51-4, Nу=7,5 кВт, n=1440 об/хв, виконання 1. Маса вентилятора з електродвигуном 258 кг. Б. Варіант системи розподілу повітря в теплиці перфорованими повітроводами постійного перерізу з поліетиленової плівки. План розміщення обладнання та аксонометрична схема цього варіанту системи з електрокалорифером наведені на рис.11. Прийняті два паралельно прокладені перфоровані повітроводи з поліетиленової плівки (розрахункові ділянки 1 та 4), завдовжки на 0,5 м менше за довжину прогону (А=50 м), тобто При виконанні гідравлічного розрахунку повітроводів з поліетиленової плівки окрім раніше наведених вихідних даних маємо такі додаткові вимоги: 1. Максимально допустима температура повітря на вході в повітровід з перфорованої поліетиленової плівки tin max £ 60°С; 2. За технологією вирощування рослин максимально допустима температура повітря у зоні рослин tд £ 30°С, а швидкість повітря на осі струмини, яка витікає з отворів перфорації, Wд £ 2 м/с; 3. Відстань від отворів перфорації повітроводу до рослин повинна знаходиться в межах S = 0,5…1,5 м; Гідравлічний розрахунок. 1. Визначаємо загальну витрату повітря в системі повітряного опалення за формулою (3.9) з використанням розрахованої раніше максимальної дійсної температури повітря на виході з електрокалорифера tin д = 56,2 °С (стор. 3 0): L = 102182·(273+56,2)/342·(56,2-16)· 103 = 2,46 м3/с. 2. Розраховуємо витрату повітря у початковому перерізі кожного з двох повітроводів з перфорованої поліетиленової плівки за формулою (3.10): Lo = 2,46 / 2 = 1,23 м3/с. 3. Визначаємо оптимальний діаметр за формулою (3.11): dопт = 4,5·50·(273+ 56,2)0,1/ 1,23 0,1 ·103 = 0,394 м = 394 мм. 4. Приймаємо стандартний діаметр повітроводу d = 400 мм = 0,4 м. 5. Визначаємо дійсну швидкість повітря у початковому перерізі повітроводу при прийнятому діаметрі за формулою ( 3.12 ): Vo = 1,27·1,23 / 0,42 = 9,8 м/c. 6. Визначаємо параметр ll за формулою ( 3.13 ): ll = 9000 ·49,5· (273+ 56,2)0,1 / 0,4 ·1,230,1 = 1,9 < 2. 7. Визначаємо відносну довжину l =lп/d = 49,5/0,4 = 123,8. 8. Визначаємо початковий температурний напір q = tin – twz = 56,2-16 = 40,2°C. 9. Визначаємо за допомогою рис. 1 за розрахованими значеннями d = 0,4 м, V= 9,8 м/с та q = 40,2°C коефіцієнт теплопередачі крізь стінку поліетиленового (ПЕ) повітроводу ko = 4,6 Вт/м2 °C. 10. Визначаємо параметр ko/Vо: ko/Vо = 4,6 / 9,8 = 0,47. 11. За значеннями ko/Vо= 0,47, `l =123,8 та ll = 1,9 знаходимо за допомогою рис. 2 ступінь максимальної нерівномірності розподілу повітря ea та відносну площу отворів перфорації `f : ea = 1,78; f = 3,05 12. Визначаємо швидкість виходу повітря з отворів перфорації за формулами (3.14, 3.16): середню, Wcp= 9,8/3,05 = 3,22 м/c; максимальну (в кінці повітроводу), Wmах = 2·1,78·3,22/(1,78+1) = 4,12 м/c. 13. Визначаємо орієнтовний діаметр отворів перфорації за умови забезпечення нормованої швидкості повітря на осі струмини Wд= 2 м/с за формулою (3.17) при прийнятому значенні S = 0,5 м. do = 0,5·2 / 7,97· [(273+16)/ (273+ 56,2)]0,5 ·4,12 = 0,032 м Приймаємо діаметр отворів перфорації з заокругленням до 5 мм у менший бік: do = 30 мм = 0,03 м. 14. Визначаємо потрібну кількість отворів перфорації за формулою (3.18): n = 3,05 ( 0,4/0,03 )2 = 544 шт. 15. Визначаємо крок отворів перфорації за формулою (3.19), якщо кількість рядів отворів перфорації N = 4: а = 4 · 49,5 / 544 = 0,364 м > 0,2 м. 16. Знаходимо за допомогою рис.3 коефіцієнт загального опору повітророзподільника за відомими значеннями ea = 1,78 та `f = 3,05: x = 1,27 17. Розраховуємо повний гідравлічний опір повітроводу з перфорованої поліетиленової плівки за формулою (3.20) P=171 · 1,27 · 9,82 / (56,2+273) = 63,6 Па . Приймаємо до установки два повітроводи з перфорованої поліетиленової плівки з такими параметрами для кожного: діаметр – 400 мм, довжина – 49,5 м, кількість рядів отворів перфорації – 4, діаметр отворів перфорації – 30 мм, кількість отворів перфорації – 544 шт., крок отворів перфорації – 364 мм, гідравлічний опір повітроводу з ПЕ плівки – 63,6 Па, 18. Далі підраховуємо за загальновідомою методикою [6,9] гідравлічний опір інших ділянок системи повітряного опалення, які виготовлені із листової сталі і показані на рис.11 (ділянки 2 та 3). Результати розрахунку зводимо до табл. 4.3
Таблиця 4.3 Гідравлічний розрахунок системи повітряного опалення
Розрахунок коефіцієнтів місцевих опорів (до табл.4.3) Ділянка № 2 Місцеві опори: 4 відводи під кутом 900, zв=4·0,25=1,0; трійник на відгалуження, при Lo/Lс =0,5, Fo/Fc = 0,5, z т=0,7; åz = 1,0 + 0,7 = 1,7. Ділянка №3 Місцеві опори на цій ділянці такі, як на ділянці 7 варіанту розподілу повітря в теплиці повітроводами з муфтовими розподільниками. Тобто, åz = 4,71. 19. Розраховуємо загальний гідравлічний опір системи повітряного опалення за формулою (3.8): D P = 457,2 + 250 = 707,2 Па Підбір радіального вентилятора. 1. Визначаємо тиск, який повинен розвивати радіальний вентилятор з урахуванням коефіцієнту запасу на тиск 1,1…1,2 (приймаємо 1,2): Pв = 1,2 D Pсист = 1,2 · 707,2= 848,6 Па. 2. Приймаємо продуктивність вентилятора, яка має дорівнювати витраті повітря в системі повітряного опалення: Lв = Lсист = 8500 м3/год. 3. Вибираємо вентилятор за розрахованими продуктивністю Конструктивні характеристики вибраного вентилятора: Ц4-75 №6,3: колесо 0,95 Dном , n=1450 об/хв, h=0,76; електродвигун АО2-41-4, Nу=4,0 кВт, n=1440 об/хв, виконання 1. Маса вентилятора з електродвигуном 197 кг.
Рис. 4. План теплиці
Рис. 5. Поперечні перерізи прогонів теплиці з водяним опаленням Рис. 6. Поперечні перерізи прогонів теплиці з повітряним опаленням Рис. 7 Аксонометрична схема системи водяного опалення крайнього прогону Рис. 8 Аксонометрична схема системи водяного опалення середнього прогону
Рис. 10 Аксонометрична схема системи ВС-1С підпокрівельного опалення середнього прогону Рис. 11 Аксонометрична схема системи повітряного опалення, варіант з перфорованими повітророзподільниками Рис. 12 Аксонометрична схема системи повітряного опалення, варіант з муфтовими повітророзподільниками
Додаток |
Последнее изменение этой страницы: 2019-05-07; Просмотров: 222; Нарушение авторского права страницы