Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Підстави обов'язкової участі адвоката у кримінальній справі



Закон визнає участь захисника при провадженні дізнання, попереднього слідства і в розгляді кримінальної справи в суді першої інстанції обов'язковою, крім випадків добровільної відмови підозрюваного, обвинуваченого і підсудного віл захисника (ст. 45 КПК), причому є випадки, коли добровільна відмова від захисника не може бути прийнята (ч. 3 ст. 46 КПК). З моменту допущення до участі в справі в стадії попереднього розслідування адвокат вправі: бути присутнім при допиті підозрюваного, пред'явленні обвинувачення і допитах обвинуваченого, причому в справах глухих, німих, сліпих і неповнолітніх його присутність є обов'язковою (ст. 144, 438 КПК), при провадженні інших слідчих дій, виконуваних за участю підозрюваного, обвинуваченого або за їх клопотанням чи клопотанням захисника (наприклад, очної ставки, пред'явлення для впізнання, відтворення обстановки та обставин події); ставити запитання підозрюваним, обвинуваченим, свідкам, потерпілим, експертам, при цьому слідчий може відвести запитання, поставлене адвокатом, але зобов'язаний занести його до протоколу слідчої дії; подавати письмові зауваження з приводу неправильності або неповноти запису в протоколі відомостей про слідчу дію, в якій він брав участь. Особа, яка провадить дізнання, і слідчий повинні своєчасно повідомити адвоката про час і місце провадження слідчих дій, які виконуються з участю підозрюваного або обвинуваченого чи за клопотанням захисника. Останній зобов'язаний своєчасно з'явитися для участі у провадженні тих процесуальних дій, в яких його участь є обов'язковою. В разі неявки захисника слідчі дії, в яких його участь не є обов'язковою, провадяться без нього (ч. 4, 5, 6 і 7 ст. 48 КПК).

29) Принцип гласноті судового процесу та його повного фіксування технічними засобами .

Стаття 11. Гласність і відкритість судового процесу
1. Ніхто не може бути обмежений у праві на отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Кожен, хто не є стороною у справі, має право на вільний доступ до судового рішення в порядку, встановленому законом.
2. Розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, установлених процесуальним законом. Учасники судового процесу та інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби. Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відеозапису, а також транслювання судового засідання допускається за рішенням суду.
3. Розгляд справи у закритому судовому засіданні допускається за вмотивованим рішенням суду у випадках, передбачених процесуальним законом.
4. При розгляді справ перебіг судового процесу фіксується технічними засобами в порядку, встановленому процесуальним законом.





Необхідність запису

Реалізація принципу гласності судочинства забезпечується наданням можливості повного його фіксування технічними засобами (п.7 ч.3 ст. 129 Конституції).

Повний і точний запис судових процесів є необхідним не тільки суддям для справедливого вершення правосуддя, а й для кожного громадянина, який стикається з правосуддям, коли його справа слухається в суді. Якщо у громадянина можуть виникати сумніви щодо повноти та правильності ведення протоколу секретарем судового засідання, який пише його від руки, часто не встигаючи зафіксувати обставини, які мають важливе значення під час винесення рішення за справою, то запис судового процесу звукозаписувальним пристроєм такі сумніви унеможливить. Довіра до суду значно зросте, водночас набагато покращиться і культура ведення судових засідань.

Ведення журналу

Спеціаліст не тільки слідкує за записом слухань, а й веде, як зазначалося вище, записи в спеціальному журналі, що є частиною офіційного запису судового процесу і використовується під час розшифрування запису на касеті.

Єдиний для всіх судів зразок журналу, що ведеться спеціалістом (у нас його вестиме секретар судового засідання), затверджується уповноваженим на це органом.

Записи в журналі мають містити такі відомості:

початок роботи суду, перерви, відкладення, повернення справи із зазначенням часу та метражу плівки;

точні показання лічильника аудіоплівки;

номер касети, номер сторінок журналу, прізвище, ім'я та по батькові секретаря судового засідання;

категорію, номер справи;

вид, модель, тип і серійний номер спеціального технічного засобу та відповідні характеристики носіїв інформації, на яких здійснюється ведення протоколу судового засідання;

позначку про рік, місяць, число, місце, час початку судового засідання, назву та склад суду (прізвище, ім'я та по батькові судді);

інформацію про повну і точну назву учасників судового розгляду та інших осіб, які беруть участь у справі;

яка справа розглядається;

примітка про роз'яснення процесуальних прав особам, які беруть участь у розгляді справи;

послідовність дій суду в тому порядку, в якому вони відбувалися та розпорядження головуючого;

інформацію про подані в судовому засіданні письмові й речові докази, а також аудіо- і відеозаписи в алфавітному порядку, перебіг дослідження доказів, а якщо ці докази не додаються до справи, - номер, дату, зміст письмових доказів, а також ознаки і властивості речових доказів, аудіо- і відеозаписів;

послідовність і час виступів учасників судового розгляду та їхні прізвища;

вказівки на незвичайні ситуації, незвичні імена чи прізвища;

час початку і кінця проголошення рішення суду;

інформацію про прослуховування секретарем судового засідання звукозапису із зазначенням перших і останніх кількох послідовних слів;

інформацію про пошкодження аудіоплівки або неможливість прослуховування чи продовження запису на даній аудіокасеті із зазначенням місця пошкодження і номера іншої касети;

інформацію про всі номери, адреси, вік та інші точні дані, що зазначаються під час судового засідання;

зазначення показань лічильника після завершення судового розгляду;

позначку про сертифікацію судового запису секретарем судового засідання, відповідального за ведення запису (з датою й підписом на першій сторінці журналу).


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 223; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь