Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Поняття та завдання адвокатури.



Адвокатура України є добровільним професійним громадським об'єднанням, покликаним згідно з Конституцією сприяти захисту прав, свобод людини та представляти законні інтереси громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства, юридичних осіб, надавати їм іншу юридичну допомогу.

Поняття адвокатури відповідно до Закону "Про адвокатуру" є узагальнюючим і не повністю відповідає загальним цілям, професійним правам та обов'язкам адвокатури як незалежного правового інституту. Виходячи з функцій та завдань адвокатури її не можна ототожнювати з об'єднанням громадян, яке передбачено Законом України від 16 червня 1992 р. "Про об'єднання громадян", тому що громадські організації — об'єднання громадян — створюються ними для задоволення та захисту своїх законних, економічних, соціальних, релігійних, творчих, ідеологічних та інших спільних інтересів. Професійне громадське об'єднання адвокатури створюється, в першу чергу, для захисту інтересів інших фізичних і юридичних осіб.

 

Основним завданням адвокатури є надання юридичної допомоги, конкретні види якої визначені ст. 5 Закону "Про адвокатуру". Так, адвокати:

—надають консультації й роз'яснення, усні й письмові довідки з правових питань і законодавства;

· складають заяви, скарги, клопотання й інші документи правового характеру;

· посвідчують копії документів у судових справах, які вони ведуть;

· здійснюють представництво фізичних і юридичних осіб у суді й інших органах влади;

· надають юридичну допомогу підприємствам, установам і організаціям;

· допомагають у правовому забезпеченні підприємницької і зовнішньоекономічної діяльності фізичних і юридичних осіб;

· беруть участь у кримінальному судочинстві як захисники і представники потерпілого, цивільного позивача і цивільного відповідача.

Основою всієї організації і діяльності адвокатури є принципи адвокатської діяльності, що законодавчо передбачені ст. 4 Закону "Про адвокатуру".

Адвокатура України здійснює свою діяльність на принципах верховенства закону, незалежності, демократизму, гуманізму і конфіденційності.

Верховенство закону — основний принцип, закріплений у ст. 8 Конституції: "В Україні визнається і діє принцип верховенства права".

Для адвокатури принцип верховенства права набуває особливого значення, оскільки адвокатська діяльність спрямована на захист загальновизнаних принципів і норм міжнародного права, основним пріоритетом якого є права і свободи людини і громадянина. Адвокатура, керуючись своїм конституційним призначенням, дотримуючись принципу верховенства права, бере активну участь у побудові правової держави.

Незалежність адвокатських об'єднань (бюро, колегій, контор, фірм) — неприпустимість будь-якого втручання з боку державних органів, суспільних об'єднань і громадян. Цей принцип сприяє здійсненню професійних повноважень адвокатів, які спрямовані на захист прав і свобод фізичних і юридичних осіб, на забезпечення конституційного права кожного на правову допомогу. Основні положення про роль адвокатів, прийняті у 1990 р. VIII Конгресом ООН із запобігання злочинам, звертають особливу увагу на необхідність забезпечення прав людини та ефективну можливість користуватися юридичною допомогою. Допомога здійснюється незалежною юридичною професією, при цьому встановлюється, що асоціації адвокатів забезпечують юридичну допомогу всім, хто її потребує.

Демократизм діяльності адвокатури характеризується тим, що вона спрямована на забезпечення і гарантування захисту прав і свобод особи, яка потребує цього захисту. Свобода одного виступає в єдності зі свободою усіх. Адвокатські бюро, колегії, фірми й інші об'єднання рівні у своїй діяльності і керуються Конституцією України, українськими і міжнародними законодавчими актами, договорами й угодами. Захист інтересів фізичних і юридичних осіб є реальним втіленням у державі найважливіших людських цінностей — свободи, рівності, справедливості, що здатні приносити користь особі, суспільству і державі. ! Демократичний принцип діяльності адвокатури полягає у добровільному характері професійної діяльності; доступності набуття статусу адвоката; вільному виборі організаційних форм здійснення адвокатської діяльності (адвокатські об'єднання, адвокатські бюро, колегії, фірми); забезпеченні суспільних інтересів, соціальних та професійних прав адвокатів; колегіальності у вирішенні проблем діяльності адвокатури; самоврядуванні адвокатських об'єднань тощо.

Гуманізм як правовий принцип характеризується тим, що адвокатура призначена для служіння суспільству й людині в ньому, для захисту її життя, здоров'я, безпеки, честі, гідності, власності й інших особистих, соціально-економічних і політич-' них прав і свобод. Існування адвокатури як правового інституту, ' який покликаний професійно захищати права і свободи людини, представляти інтереси громадян у різних організаціях та перед фізичними особами, свідчить про особливу гуманну роль цієї громадської установи. Гуманізм адвокатської діяльності виявляється у поважному ставленні без будь-яких обмежень та перешкод до кожної людини, тільки з урахуванням її особистих якостей і індивідуальних здібностей.

Конфіденційність адвокатської діяльності полягає у можливості всебічного захисту прав і інтересів людини і гарантуванні збереження у таємниці всієї інформації, отриманої в результаті здійснення захисту. Відсутність елементу конфіденційності виключає можливість надання юридичної допомоги клієнтам, тому що вони відчували б недовіру до адвоката. Законом "Про адвокатуру" передбачено обов'язок адвоката зберігати адвокатську таємницю. Предметом адвокатської таємниці визнано питання, з яких громадянин або юридична особа звертались до адвоката, суть консультації, порад, роз'яснень та інших відомостей, що були надані адвокатом у результаті здійснення професійної діяльності та надання правової допомоги. Відповідно до Правил адвокатської етики дотримання принципу конфіденційності є необхідною умовою довірчих відносин між адвокатом і клієнтом, без яких неможливо надання належної професійної правової допомоги. Адвокати, які порушили принцип конфіденційності та розголосили відомості досудового слідства, несуть юридичну відповідальність.

Адвокатські об'єднання діють на засадах добровільності, самоврядування, колегіальності та гласності.

Добровільність адвокатських об'єднань полягає у можливості, з одного боку, вільного вступу до цих об'єднань, а з іншого — виходу за власним бажанням. Адвокат на свій розсуд вирішує питання, об'єднуватись з іншими адвокатами чи працювати індивідуально. Питання добровільного об'єднання останнім часом почали обговорювати на предмет обов'язкового членства у колегіях усіх адвокатів, які набули такого правового статусу. Можна зауважити, що це буде порушенням принципів демократизму і добровільності.

Самоврядування у діяльності адвокатських об'єднань полягає у можливості за власним бажанням осіб, які відповідно до закону отримали свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю, утворювати об'єднання для здійснення професійної діяльності та надання правової допомоги. Адвокати, що входять до об'єднання, обирають керівний орган, встановлюють порядок діяльності, структуру, штатну чисельність та інші питання, що пов'язані з організацією діяльності адвокатського об'єднання.

Колегіальність як принцип функціонування адвокатського об'єднання, означає, що певні рішення приймаються групою адвокатів, а голова об'єднання виконує певні господарські та розпорядчі функції. Питання організації, повноважень та функціонування входять до компетенції загальних зборів або іншого колегіального органу адвокатського об'єднання, відповідно до статуту цього об'єднання.

Гласність у діяльності адвокатури — це можливість одержувати інформацію про діяльність професійної організації шляхом участі у зборах колегії адвокатів, виконанні функцій члена кваліфікаційно-дисциплінарної комісії. Адвокат може внести на розгляд зборів будь-яке питання, що стосується діяльності цієї організації. Діяльність адвокатури відкрито обговорюється громадськістю і висвітлюється в засобах масової інформації. Принцип гласності тісно пов'язаний з адвокатською таємницею. Дані досудового слідства, які стали відомі адвокату у зв язку з виконанням ним своїх професійних обов'язків, можуть бути розголошені тільки з дозволу слідчого або прокурора.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 240; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь