Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


БЕЗБАЛЬНЕ НАВЧАННЯ У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ.



БЕЗБАЛЬНЕ НАВЧАННЯ У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ.

ВИДИ ЗАОХОЧЕННЯ ТА АКТИВІЗАЦІЇ ШКОЛЯРІВ.

    Про вплив оцінки на навчальну активність школярів йдеться в багатьох працях В.О.Сухомлинського, Ш.О.Амонашвілі та ін.. психологи, педагоги і вчителі-майстри одностайні у тому, що оцінка-бал – лише один з засобів мотивації, вона не повинна витісняти більш важливих і довготривалих стимулів активного й сумлінного учня. В цьому переконує і О.Я.Савченко в книзі «дидактика початкової школи» (К.,1997). У початкових класах має домінувати оцінка у вигляді вмотивованого оцінного судження, що дає учневі можливість усвідомити, як саме він справиться з роботою, що вийшло добре, в чому помилка, як її краще виправити. Цю змістову оцінку вчитель висловлює так, щоб дитина не втратила стимулу до праці.

        У молодшому шкільному віці дитина погано розуміє значення оцінки й тому лагідний дотик до голівки або спини учня, підбадьорлива посмішка чи доброзичливий вчительський погляд можуть справити на нього більше враження, ніж оцінка в щоденнику.

    Дітям цього віку властиве змагання, тому, пропонуючи певне завдання, вчителі супроводжують його закликом: «Хто швидше?», «Хто краще?», «Хто спритніший?», «Хто уважніший?». В результаті чого у дітей одразу виникає бажання активно діяти. Але якщо постійно вживати ці слова, то вони швидко набриднуть і не дадуть потрібного ефекту. Тому вчитель повинен мати великий словниковий запас.

    Різні форми схвалення, погодження, підбадьорювання , виражені словесно й за допомогою міміки, жесту, модуляції голосу: справився, вже краще, чудово, видно, що старався, задоволена твоєю роботою та ін..

    У такій же формі висловлюють зауваження, заперечення, осуд: спробуй не поспішати і довести до лінії, обведи зразок і напиши так само, як ти думаєш, що в тебе не так, як на зразку, тощо.

    Розгорнуте словесне оцінювання: вчитель аналізує хід роботи, її результат, коментує спосіб виконання, показує, що саме варте уваги, стимулює учнів наслідувати зразок відповіді, показує раціональніші способи роботи, пояснює можливість сказати ясніше, точніше.

    Перспективна й відстрочена оцінка: вчитель роз’яснює. За яких умов учень в перспективі може одержати найвище схвалення.

    Динамічна виставка дитячих робіт з будь-якого виду діяльності: малюнки, зошити, роботи у класі, шкільному коридорі для ознайомлення з нею колективу школи й батьків, учасником якої може стати кожен учень.

    Вчитель має стимулювати не лише за успішне навчання, щоб не обділити увагою учнів, які її найбільше потребують, а й за старанність, активність, охайність, доброзичливе ставлення до старших, молодших, бережливе ставлення до природи, книги тощо й інколи навіть авансом, - щоб підтримувати в усіх вихованців, незалежно від їхнього рівня розвитку та умінь, почуття захищеності в колективі та створювати мікроклімат доброзичливості.

    На засіданні методичних об’єднань учителі розробили словесне оцінювання, яке відповідає балам:

12 - бездоганно, блискуче, надзвичайно,

11 – геніально, довершено, чудово,

10 – прекрасно, гарно, розумник.

 

9 – молодець, старанно,

8 – старався добре, добре,

7 – маєш рацію, задоволена твоєю роботою.

 

6 – активний, впорався, старався,

5- зосередься, зверни увагу…, уважніше

4 – можеш краще, не поспішай,…

 

3 – повтори…, повернись до…, допрацюй, закріпи,

2 – пораду знайдеш на сторінці…, звернись за допомогою до…,

1 – обведи зразок і напиши так само.

Діти колежу позбавлені почуття страху, схильні до самостійного мислення, мають велику потребу в самовдосконаленні – це результат без оціночного навчання, про що свідчать психологічні дослідження та роздуми вчителів Українського колежу ім. В.О.Сухомлинського.

                                                                      Ніна Титаренко,

                                                                      вчитель-методист,

                                                                             заступник директора колежу



Мотивація навчання учнів школи 1 ступеня

Таблиця №1

1 класи 2 класи 3 класи

 

ігрова примусова заради оцінки навчальна

 

Педагоги школи I ступеня прагнуть не фокусувати увагу учнів на окремих фактах і закономірностях, а розвивати вміння аргументувати свої висновки та рішення, допомагати дітям навчитися самостійно відбирати інформацію та критично її осмислювати. Мета такого підходу – підсилити зацікавленість та намагання пізнати невідоме, розкрити зв’язки між поняттями, привчити оцінювати альтернативи, створювати та перевіряти гіпотези.

 
Наступним компонентом психологічної готовності є емоційно-вольова (таблиця №2). Ми бачимо, що без оціночне навчання дає змогу створити умови для самостійного та самокерованого (в плані рівня та темпів навчання. Формує у дитини, незалежно від віку (1 чи 3 клас), вміння долати посильні труднощі, бути зібраною. Зосередженою, вміти безболісно реагувати на словесну, аргументовану оцінку. Стикаючись із труднощами, дитина не панікує, а займає активну позицію («виправлю», «намагаюсь зрозуміти, чому так сталося», «пробую, експериментую»).


 

Таблиця №2

1 класи 2 класи 3 класи

 

активна позиція пасивна позиція

 

Зрозуміло, що не всі діти повною мірою володіють умінням впевнено реагувати на невдачу, пасивна позиція потребує від учителя враховувати індивідуальні особливості дитини (слабке здоров’я, тривожність через проблеми у сім’ї, знижену самооцінку). Але сприйняття себе як компетентного учня (мотив досягнення успіху) має досить вагомий вплив на успішність у навчанні.

Проведений експеримент показав, що діти, які мають високу мотивацію на досягнення успіху, мають адекватну та помірно завищену самооцінку. Однак самоповага не залежить повністю від академічних здібностей. Діти, які не досягли успіху в навчанні, можуть виявити себе в іншому. Їхня самоповага, мотив досягнення успіху розвивається за умови, що батьки, вчителі, однокласники ставляться до них доброзичливо. Часто буває так, що дитина «не хапає зірок із неба», що стосується навчання, але може виявити себе інших видах діяльності – музиці, спорті, мистецтві.

Отримані результати дослідження (таблиця №3) свідчать, що в молодших школярів переважають позитивні відносини між однокласниками. За доброї організації навчання учні переймаються духом співробітництва, взаємоповаги, а не суперництва у навчанні.

 

 

БЕЗБАЛЬНЕ НАВЧАННЯ У ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 217; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь