Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Система керування базами даних ms access. Лекція 18. Система керування базами даних ms access. Використання запитів. Система керування базами даних ms access.



Система керування базами даних ms access.

Лекція 18. Система керування базами даних ms access. Використання запитів.

Основна мета: актуалізація знань про призначення та основні можливості запитів в СКБД Access для Windows; формування практичних навичок створення запитів на вибір за певною умовою (з однієї чи кількох таблиць), зміну та створення розрахункових полів.

 

Система керування базами даних ms access. 1

Лекція 18. Система керування базами даних ms access. Використання запитів. 1

Запити, їх призначення та можливості. 1

Мова SQL, та її можливості. 2

Мова запитів QBE та її можливості. 3

Типи запитів СКБД MS Access. 3

Створення запитів засобами QBE в MS Access. 4

Перехід між режимами відображення запиту. 5

Створення запиту на вибір в режимі конструктора. 5

Вставка полів у бланк запиту. 7

Визначення критеріїв запиту. 7

Виконання запиту. 8

Перегляд результатів запиту на вибір. 9

Створення запитів з агрегуванням та розрахунками. 9

Складні типи запитів QBE. 11

Параметричні запити. 11

Перехресний запит.. 11

Запит на вибірку дублікатів. 12

Запит на вибірку записів, які не мають відповідності 12

Запит з автопідстановкою.. 12

Зміна вмісту таблиць активними запитами в QBE. 13

Запит на створення таблиці 13

Запит на видалення. 14

Запит на оновлення. 14

Запит на додавання записів. 15

Контрольні запитання. 15

 

Запити, їх призначення та можливості.

Для виконання основних операцій з даними, СКБД використовує механізм запитів. Запити – збережений набір команд обробки записів бази даних. Результатом виконання запитів є або відібрана за певними критеріями множина записів або зміни в таблицях. Запит, як і таблиця, є об’єктом бази даних. Як і всі інші об’єкти бази даних, запит повинен мати своє ім’я, яке дає йому користувач. Запити дозволяють вибирати записи та поля як в одній таблиці, кількох таблицях, так і в інших запитах. В запитах ми можемо вказати конкретний порядок розташування даних в підмножині, відсортувати їх та використати потрібні нам умови вибору.

Використовуються запити для перегляду, зміни, аналізу даних різними способами. Також їх можна використати як джерело записів для форм, звітів та сторінок доступу до даних.

Запит на вибір містить умови відбору даних, здійснює вилучення підмножини записів з базової таблиці (або кількох взаємозв’язаних таблиць) за вказаними умовами без зміни даних, які він повертає. Запит дозволяє в одному рядку відображати дані з кількох таблиць, тобто об’єднувати таблиці. В запитах можна вказувати поля, що будуть відображатись в наборі записів результату його дії. Запити дозволяють проводити певні дії над даними (обчислення суми, середнього арифметичного, кількості записів тощо).

Отже, запит можна використовувати для:

· перегляду підмножини записів без попереднього відкриття цієї таблиці або форми;

· перегляду окремих полів таблиці;

· об’єднання декількох таблиць у вигляді однієї таблиці на екрані;

· виконання певних дій над значеннями полів.

Мова SQL, та її можливості.

Однією із мов, яка виникла внаслідок розробки реляційної моделі даних і маніпуляції даними, є Structured Query Language (SQL) – структурна мова запитів, яка нині фактично трансформувалася в стандартну мову баз даних.

Існують такі можливості SQL, як:

· створення бази даних і таблиць з повним описом їх структури;

· виконання основних операцій маніпулювання даними: вставка, модифікація і видалення даних з таблиць;

· виконання простих та складних запитів.

SQL відносно не складна у вивченні, оскільки вона непроцедурна, тобто не треба вказувати, як отримати інформацію, а тільки, яка інформація має бути отримана. Також SQL підтримує вільний формат запису операторів, а структура команд задається набором ключових слів англійською мовою.

Треба зазначити, що стандарт SQL не вимагає жорсткої підтримки реляційної моделі даних, наприклад, створена засобами SQL таблиця може мати рядки, що повторюються. Також в SQL застосовуються терміни «таблиця», «колонка (стовпець)» і «рядок».

Операціями маніпулювання даними є:

· Вибірка даних із бази;

· Вставка даних в таблицю;

· Оновлення даних в таблиці;

· Видалення даних з таблиці.

Для кожної із вищезазначених операцій є свій оператор SQL, відповідно – SELECT, INSERT, UPDATE і DELETE.

Визначення критеріїв запиту

Критерії запитів визначаються в рядках „Условие отбора” та „или” бланка запиту навпроти відповідної назви поля бази даних, за значеннями якого буде задано критерій. При цьому, якщо критерії задаються по кількох полях, то можна їх вводити як в рядок „Условие отбора”, так і в рядок «или». Якщо всі критерії введені в один рядок, наприклад, „Условие отбора”, то MS Access з’єднає їх, використовуючи логічну операцію AND. При цьому в результуючу таблицю будуть занесені записи, які одночасно відповідають всім критеріям відбору. У випадку, коли один критерій введено в рядок „Условие отбора”, а інший – в рядок „или”, MS Access для їх з’єднання використає логічну операцію OR, а в результуючу таблицю будуть занесені записи, які відповідають хоча б одному із критеріїв. Також критерії відбору можна заносити в одну комірку рядка „Условие отбора” та „или” бланка запиту, з’єднуючи їх логічними операторами AND (і) та OR (або).

При визначенні критеріїв запиту засобами QBE використовуються такі операції: дорівнює (=), не дорівнює (<>), менше або дорівнює (<=) і більше або дорівнює (>=). Також можна використовувати конструкції NOT (ні), LIKE (такий як), IN (належить множині) і BETWEEN (між). При цьому нечислові вирази в рядках умов відбору обов’язково поміщаються в лапки. Також допускається використання підстановочних символів – зірочки (*), яка вказує на довільну кількість символів, та знаку питання (?), який замінює будь-який символ (рис. 17.3).


 

 


Рисунок 17.3. Приклад запиту з критеріями

Приклади виразів для поля і результати дії запитів

Вираз Відображає
Like "*Кукурудза*" культури, назва яких містить слово Кукурудза, наприклад кукурудза на зерно, кукурудза на силос, кукурудза на зелений корм
Like "К*" культури, назва яких починається з літери К
Like "*К" культури, назва яких закінчується на літеру К
„Пшениця яра” дані тільки про яру пшеницю
„Пшениця яра” Or “Пшениця озима” дані про яру або озиму пшеницю
In („Пшениця яра”, „Пшениця озима”) дані про яру або озиму пшеницю
Not "Просо" культури та їх атрибути, крім проса
>1000 культури, ціна на які більша за 1000 грн./т
between 800 and 1000 культури, ціна на які від 800 до 1000 грн./т
<=900 культури, ціна на які дорівнює або менше 900
[Price]*1.1 збільшення ціни на 10%


Виконання запиту

Для виконання запиту необхідно дати команду Запрос ® Запуск або натиснути піктограму “Запуск” на панелі інструментів. У результаті буде отримано набір записів з визначеним у запиті набором полів, значення яких відповідають заданим умовам.

Складні типи запитів QBE

Параметричні запити

Параметричний запит дає можливість виводити на екран одне або кілька заздалегідь визначених діалогових вікон, які призначені для введення користувачем конкретних параметрів (критеріїв) запиту.

Для створення параметричного запиту в комірку рядка „Условие отбора” бланку запиту для відповідного поля вводиться в квадратних дужках текст звернення до користувача. Параметр можна вводити для кількох колонок, значення яких повинно бути вказано як параметр запиту. При цьому при виконанні запиту діалогові вікна будуть з’являтися послідовно, відповідно до порядку полів в бланку запиту (рис. 17.6) і тільки після введення всіх параметрів буде повернуто результуючу таблицю.

 

 


Рисунок 17.6 Приклад виконання параметричного запиту


Перехресний запит

Перехресний запит використовується для узагальнення даних і відображення їх в форматі компактної електронної таблиці. Його створення нагадує створення запиту з підведенням підсумків.

Для створення перехресного запиту в режимі конструктора треба вибрати цей тип запиту. В бланку запиту з’явиться новий рядок „Перекрестная таблица”. В цьому рядку треба додатково вказати поля, які будуть використовуватися як заголовки стовпців та рядків, а також поля, в яких будуть вихідні значення даних (рис. 17.7).

 

 


Рисунок 17.7 Приклад перехресного запиту


Запит на вибірку дублікатів

За результатами цього запиту можна зробити висновок про те, чи є в таблиці записи, що повторюються, а також визначити, які записи в таблиці містять одне й теж значення в деякій колонці.

Для створення такого запиту можна скористуватися МайстромПовторяющиеся записи ”, доступ до якого можна отримати через діалогове вікно „Новый запрос” (рис. 17.1). Майстер створює запит на основі відповідей, які дає користувач на представлені майстром питання.

У запиті вибірка записів буде вестися за значеннями, що збігаються в указаних полях.

Запит з автопідстановкою

Використовуються для автоматичного занесення значень в певні поля новоутворених записів. При введенні у вікні запиту або створеній на основі цього запиту формі деякого значення в поле, яке використовується для з’єднання двох таблиць, MS Access автоматично відшукає та внесе у вказане місце інформацію, яка відповідає значенню, введеному користувачем.

Для створення запиту з автопідстановкою необхідно додати у вікно створення запиту в режимі конструктора дві таблиці, зв’язані зв’язком «один до багатьох». Після цього вказати поля, які будуть показані в результуючій таблиці запиту, але вибрати поле з’єднання треба з дочірньої таблиці (зовнішній ключ) (рис. 17.9).

 

 

 


Рисунок 17.9 Приклад запиту з автопідстановкою

Внаслідок цього при виконанні запиту користувач в режимі таблиці може міняти значення зовнішнього ключа (рис. 17.9, колонка 4), при цьому автоматично будуть змінюватися значення колонки 5.


Запит на створення таблиці

Дозволяє створювати нові таблиці на основі всіх або частини даних однієї або кількох існуючих таблиць. Створена нова таблиця може бути збереженою в поточній базі або експортована в іншу базу даних. Але дані в новій таблиці не наслідують властивостей полів вихідних таблиць, в тому числі і визначення первинного ключа. Ця інформація повинна вводитися додатково вручну.

Для створення запиту на створення таблиці спочатку необхідно створити звичайний запит на вибірку, із зазначенням всіх полів, що будуть внесені в створювану таблицю.

На другому етапі треба змінити тип запиту на „Создание таблицы” в меню „Запрос” або за допомогою відповідної кнопки на панелі інструментів запитів.

Після цього з’явиться діалогове вікно створення таблиці (рис. 17.10), в якому треба вказати ім’я та місцеположення нової таблиці – в поточній базі даних або в іншій. В останньому випадку треба вибрати ім’я файла бази даних, куди буде експортована створена таблиця.

При запуску запиту на виконання MS Access виведе на екран попередження з пропозицією чи продовжити створення нової таблиці.

 

 

 

 


Рисунок 17.10 Діалогове вікно „Создание таблицы”


Запит на видалення

Призначений для видалення груп записів із одної або кількох таблиць. Запит на видалення груп записів із кількох таблиць може бути створеним тоді, коли між таблицями існує зв’язок „один до одного”. При зв’язку «один до багатьох» запит буде коректним, якщо встановлені правила підтримки цілісності даних дозволяють каскадне оновлення.

Для створення запиту на видалення необхідно створити запит на вибірку тих записів, які будуть видалятися, після чого треба змінити тип запиту на „Удаление” в меню „Запрос” або за допомогою відповідної кнопки на панелі інструментів запитів. В бланку запиту зникнуть рядки „Сортировка” і „Вывод на экран”, але з’явиться новий рядок „Удаление”, який вказує на умову видалення (Условие або Из).

При запуску запиту на виконання MS Access виведе на екран попередження з підтвердженням необхідності видалення записів. Якщо виконання операції видалення буде продовжено, то MS Access видалить записи, які відповідають умові і виведе повідомлення про виконання операції.

Запит на оновлення

Виконує оновлення даних у групах записів однієї або кількох таблиць.

Для створення запиту необхідно створити запит на вибірку даних, які будуть оновлені. Після цього змінити тип запиту на „Обновление” в меню „Запрос” або за допомогою відповідної кнопки на панелі інструментів запитів. В бланку запиту зникнуть рядки „Сортировка” і „Вывод на экран”, але з’явиться новий рядок „Обновление”. В цей рядок у відповідне поле необхідно ввести нове значення або вираз, за яким будуть розраховуватися нові значення даних в цьому полі.

При запуску запиту на виконання MS Access виведе на екран попередження із інформацією про кількість оновлених записів і з підтвердженням необхідності їх оновлення.

Примітка: для запиту на оновлення і видалення в режимі таблиці буде відображатися записи, які оновлюються або видаляються.

Запит на додавання записів

Призначений для вставки записів із однієї або кількох вихідних таблиць в одну цільову таблицю. При виконанні запиту записи додаються в кінець таблиці, яка належить тій же або іншій базі даних.

Для створення запиту спочатку необхідно створити звичайний запит на вибірку, який буде мати всі поля, що будуть додані в іншу таблицю.

На другому етапі треба змінити тип запиту на „Добавление” в меню «Запрос» або за допомогою відповідної кнопки на панелі інструментів запитів.

Після цього з’явиться діалогове вікно „Добавление”, структура якого ідентична з структурою діалогового вікна „Создание таблицы” запиту на створення таблиці. У вікні треба вказати ім’я та місцеположення таблиці, куди будуть додані дані – в поточній базі даних або в іншій. В останньому випадку треба вибрати ім’я файла бази даних.

При запуску запиту на виконання MS Access виведе на екран попередження про кількість доданих записів та продовження операції додавання.

 

Контрольні запитання

1. Визначення запиту, призначення запитів.

2. Визначення SQL, коротка характеристика та можливості.

3. Основні характеристики мови QBE.

4. Типи запитів СКБД MS Access, коротка характеристика.

5. Режими відображення запиту. Як перейти від одного режиму до іншого?

6. Створення запитів в MS Access в режимі конструктора.

7. Загальна характеристика та використання бланку запиту  в MS Access.

8. З якою метою можна використовувати запити СКБД MS Access?

9. Визначення критеріїв запиту засобами QBE в MS Access.

10. Створення запитів з розрахунками засобами MS Access.

11. Виконання групових операцій.

12. Особливості створення параметричних запитів в MS Access.

13. Перехресний запит, його характеристика і розробка засобами MS Access.

14. Розробка запиту на автопідстановку в MS Access.

15. Зміна вмісту таблиць активними запитами в QBE.

16. Чи можна змінити вихідні дані в таблиці, використовуючи запит?

17. Типи запитів на зміну.

18. Чи можливо створити нову таблицю в базі на основі всіх або частини даних однієї або кількох існуючих таблиць?

 

Система керування базами даних ms access.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 214; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.053 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь