Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Поняття нематеріальних ресурсів, їх види та характеристика.



Інформаційні системи, їх роль у діяльності п-ва.

Використання інформаційних технологій для управління підприємством робить будь-яку компанію більш конкурентноздатної за рахунок підвищення її керованості й адаптованості до змін ринкової кон’юнктури.

Важливо відзначити, що автоматизація – не самоціль, а цілеспрямована перманентна діяльність по раціоналізації й оптимізації організаційно-штатної структури підприємства і його бізнес-процесів.

Для ефективного функціонування підприємства необхідно створити інформаційну систему, яка б була здатна протягом тривалого часу задовольняти потреби підприємства. Лише великі підприємства можуть дозволити собі включати до штату фахівців, які будуть в змозі розробити та обслуговувати інформаційну систему, яка найповніше відповідатиме потребам підприємства. Тому для середніх та малих підприємств доцільніше створювати інформаційну систему на базі вже існуючих програм, різноманітність яких здатна задовольнити потреби таких підприємств.

Інформаційна система підприємства повинна володіти наступними власти­востями:

- збереження інвестицій –мінімізувати витрати на введення інфор­маційної системи.

- надійність – передбачає гарантування збереження і доступ­ність даних при будь-яких технічних несправностях і забезпечення ефективного захисту даних від несанкціонованого доступу;

- можливість росту – масштабованість, можливість розширення;

- ступінь автоматизації різних видів діяльності – повнота автоматизації всіх видів діяльності, а не лише бухгалтерії;

- інтуїтивність інтерфейса – можливість користувача розібратися в інтерфейсі без опису;

- можливість інтеграції з електронним документообігом – реалізація функції документообігу в системі чи можливість інтеграції із зовнішньою системою документообігу;

- адаптованість до бізнесу клієнта – ступінь узгодженості властивостей системи з потребами клієнта;

- доступна ціна.

 



Інвестиційний проект: характеристика, учасники, класифікація.

Інвест проект – программа заходів пов’язаних з здійсненням капіталовкладень з метою їх наступного відшкодування і одержання прибутку.

Учасники:

Ініціатор – автор

Замовник – зацікавлена особа здійснені проекту

Інвестор – той хто вкладає грощі з метою їх відшкодування і прибутку

Керуючий проектом- прораб

Виконавці – особа за наймом виконує певні роботи

 

Проект за масштабом

 – маленький 10 млн дол.

- середній да 50

- Великий до 100

- Надвеликий більше 100

 

За складністю :

Моно – окремий проект виду і розміру

Мульти – декілька моно проектів

Мега – комплексний проект розвитку регіонів складається з декількох мульти проектів

 

За якістю:

Звичайні

Бездефектні

 

Тривалість :

Коротко строк 3 роки

Сер до 5

Довг більше 5

 

За сферою дії:

Дослідження

Організаційні

Економічні

соціальні



Оцінка ефективності виробничих інвестицій.

Коеф еф кап вкл – дельта П/К – діюче або (С0- С1)*ВП1/К С – собівартість, ВП обс випуску

П/К – нове

Термін окупності PB P = TIC / PB P, де PB P - строк окупності, виражений в інтервалах планування; TIC - повні інвестиційні витрати на здійснення проекту; NCF - чистий ефективний грошовий потк за один інтервал планування.

Інфраструктура п-ва: поняття, види, значення.

Виробнича інфр вкл підрозділи, які не беруть безпосередньою участі у ств. Профільної продукції, але своєю в-тю забезпечують умови необхідні для роботи осн вир цехів.

Вир інфр вкл: 1) допоміжні і обслуговуючі цехи дільниці і господарства 2) комунікаційні мережі 3)засоби обробки та збираня інф 4)природоохоронні споруди.

Соц інфр забезпечення задоволення соц побутових і культ потреб прац в п-ва і вкл заклади гром харч, заклади охор здоров’я, спорт споруди, спорт заклади, заклади освіти, заклади культури та відпочинку, житлово-комунальне госп.

 


 


Капітальне будівництво.

Капітальне будівництво — це процес створення нових, реконструкції, розширення і технічного переозброєння діючих виробничих та інфраструктурних об'єктів підприємства.

До сфери капітального будівництва належать:- спорудження будівель і об'єктів виробничого та невиробничого призначення;- монтаж виробничого і невиробничого устаткування та інших засобів праці й соціальної діяльності;- проектно-пошукові та інші підготовчі роботи, пов'язані зі спорудженням нових об'єктів виробничого та невиробничого призначення;- капітальний і відновлювальний ремонти будівель і споруд виробничого та невиробничого призначення.

 


 


Калькуляція продукції.

Калькуляція — розрахунково-вартісна методика бухг обліку, за доп якого обраховується соб виробленої прод, виконаних робіт, наданих послуг, придбаних мат цінностей.

Методи калькуляції — це методи розрахунку витримок п-ва, собівартості прод, об'єму незавершеного п-ва, осн на калькуляції затрат.

Розрізняють простий, нормативний, позаказний методи калькуляції.

В поняття калькуляції входить сукупність способів, що використовуються для числення собівартості всього випуску і одиниці окремих видів продукції (робіт, послуг) по встановленій номенклатурі витрат, місцю їх виникнення.

 

 


 


Форми

-   відрядна (найчастіше використовується на виробництві розмір з/п залежить від обсягу виготовленої продукції) основою розрахунку при цьому є розцінка – плата плата за одиницю виготовленої продукції. Використовується за наявності норм часу , виробітку

Системи відрядної формиоплати праці

- проста відрядна

ЗП=Р*Ф, Ф – фактичний виробіток, Р= Тст*Нч , Тст- тарфна ставка, Тнч- норма часу, Р= Тст/Нв, Нв- норма виробітку

- відрядна прогресивна

ЗП= Ро*Фо+(Ф1-Фо)Р1+(Ф2-Ф1)Р2

Ф- фактичний виробіток

- відрядна преміальна

ЗП=Р*Фв*Кпр, Кпр- коефіцієнт преміювання

-   непряма відрядна

 з/п допоміжних робітників перебуває в залежності від з/п основних робітників, яких вони обслуговують

ЗП внеп= Рвнеп *Фв*Фо, Фв- фактичнй виробіток основних робітників, Фо- кількість обєктів, що обслуговується допоміжними робітниками

Рвнеп=Тст/(Нв*Но), Т- погодинна тарифна ставка доп. робітника, Нв – норма виробітку осн. Робітників норма обслугов. Hо – допом. Робітника

-   акордна (стимулює зниження термінів)

 загальну суму з/п встан. не за відпрац. час або обсяг виконан. робіт, а за кінцевими результатами роботи, тобто за обсягом факт. виготовленої продукції. (З/п виплачують своєчасно/ якісно виконано комплекс робіт/отримано кінцеву продукцію)

-   бригадна (колективна)

вироб. завдання визнач. бригаді робітників, які викон. роботи різної кваліфікації на основі чіткого поділу праці

-   почасова

залежність з/п від кі-ті відпрац. часу

    Системи почасової роботи:

-   проста почасова

ЗПпп = Тст*Тгод

-   почасово-преміальна

ЗПппр = Тст*Тгод*Кпр(к-ть премій)

-   почасово-бригадна(колект.)1) комбінована 2) комісійна

Поняття нематеріальних ресурсів, їх види та характеристика.

Нематеріальні ресурси – продукти інтелектуальної діяльності людини, тому їх наз об’єктами інтелектуальної д-ті.

НР – складова частина потенціалу п-ва, здатна забезпечувати ек користь протягом відносно тривалого періоду, яка не має уречевленої форми.

Як об’єкт інт д-ті НР поділяють на:1) об’єкти пром д-ті( винаходи, корисні моделі, ром зразки, знаки для товарів і послугу, зазначення походження т, фірмове найменування та способи захисту від недобросовісної конкуренції)2) об’єкти, що ох авт та суміжними правами. 3) інші нетрадиційні об’єкти інтелектуальної д-ті(раціоналізаторська пропозиція, ноухау, комерційна таємниця)

1.1. об’єкти пром вартості

Винахід – результат тв д-сті людини в будь-якій галузі технології, об’єктом винаходу можуть бути: продукт(пристрій, речовина, культура клітин, рослин та тварин) та спосіб(процеси виконання дій над мат об’єктом або об’єктами за доп інших мат об’єктів.

Не можуть бути винаходами: відкриття, наукові теорії, мат методи, методи організації та управління виробництвом/господарством, плани, ум позначення, розклади, правила, програми для обчислювальних машин, сорти рослин, порода тварин)

Для визн патентоспроможності винаходу в У використовують такі категорії: - новизна – наявність винахідницького рівня – пром приватність винаходу.

Пріоритетне авт і право вл на винахід засвідчується патентом(10-20 р-термін дії) та деклараційним патентом(6р).

Патент — документ, що засвідчує авторство на винахід та виключне право на використання його протягом певного строку.

Деклараційний патент - різновид патенту, що видається за результатами формальної експертизи та експертизи на локальну новизну

Корисна модель – результат тв д-ті людини, об’єктом якої може бути конструктивне вирішення пристрою або його складових частини (просторова композиція, взаємне розташування ел пристрою, його форма). Умови: новизна, пром придатність.

Патент на корисну модель є деклараційним і т дії 10 р.

Пром. зразок – результат тв д-ті людини в галузі худ, конструювання.

Об’єктом може бути форма, малюнок, кольори або їхнє поєднання, що визн зн вигляд пром виробу і призначені для задоволення естетичних та ергономічних потреб.(зручність) ПЗ може бути об’ємним(модель), плоским(рисунок), або комбінованим. Не підлягають ох як ПЗ обєккти архітектури, ром та стац споруди.

ПЗ ох патентом, який видається на 10 р. Умовами патенто спроможності ПЗ є його новизна.

Знаки для тов та пос – оригінальні положення за доп яких товари і послуги ожних осіб відрізняються від товарів і послуг інших осіб. Елементи зн для т/п можуть бути словесними, зображувальними, об’ємними. Осн вимогами є: новизна, оригінальність, ох-придатність, не підлягають реєстрації як знаки для т/п позначені як: зобр держ герби, прапори, емблеми, оф назви держави, міжур орг, печатки, нагороди та інші відзнаки, клейма; є тотожними або схожими настільки, що їх можна сплутати з раніше зареєстрованими фірмовими найменуваннями, найм за значення пох товару, що іншим особам; відтв пром зразки, назви відомих ЗУ творів науки, л-ри, мистецтваабо цитати та персонажі з них без згоди власників авт права, а також прізвища, імена, портрети, відомиз в У осіб без їх згоди.

Зазначення пох товару буває двох видів :  - просте, яке має лише загальне уявлення про дійсне місце знаходження товарі( не охороняється, не підлягає реєстрації) – кваліфіковане (виокремлює з поміж вел к-сті т такі, які мають ос в-ті ос якості, зумовлені геор специфікою місця його в-тва, тобто воно безпосередньо вказує на залежність властивостей т від місця його походження. Не визн за зн пох товару по значеню, яке хоча і містить назви геогр об’єкта, але є загальновживаними щодо товарів певного виду, яке не пов’язане з місцем його виготовлення. Правова охорона на кв пох т діє на підставі реєстрації, яка є безстроковою.

Фірмове найменування – стале позначення п-ва, або окремої особи від імені якої здійснюється виробнича або інша д-ть.

Недобросовісною конкуренцією є будь-які дії у конкуренції, що суперечать торговим та іншим чесним звичаям у господарській діяльності.

1.2. Об’єкти, що ох авт та суміжними правами

Як оприлюднені так і не оприлюднені твори в галузі науки, л-ри, мистецтва(ох авт правами), які існують у таких формах:1) усній 2)письмовій 3)образотворчій 4)об’ємно просторовій (авт пр не поширюється на оф документи, держ символи та знаки, твори нар творчості, повідомлення про новини дня, ідеї, процедури, процеси, концепції, винаходи, корисні моделі та інші об’єкти пром в-ті) 5)товари, термін дії авт права на які закінчився

Ох авт пр комп прогрми, бази даних, топології інтегральних мікросхем.

Суміжні права – права, які проникають до авт права, є похідними від нього.(права виконавці, права виробників фонограм)

1.3. об’єкти інтелектуальної в-ті

Раціоналізаторська пропозиція – техн вирішення, яке є новим і корисним для п-ва, до якого воно подане.(пропозиції щодо удосконалення вик техн; продукції, що виготовляються; способи контролю, спостереження і дослідження техніки безпеки, а також пропозиції, які сприяють підвищенню продуктивності праці) Має лише місцеву новизну!

Ноу-хау – незахищені ох документами та не оприлюднені повністю або частково знання або досвід техн, виробничого, управлінського, комерційного або іншого хар, що можуть бути використані в д-ті п-ва.

Незапатентовані з різних причин винаходи. Конфіденційність!

Комерційна таємниця – відомості безпосередньо пов’язані з д-тю п-ва, які не є держ таємницями і розголошення яких може завдати шкоди інтересам п-ва.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 175; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.028 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь