Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Сутність та функції заробітною плати.



Міжн трудові норми визн з/п як будь-яку винагороду або заробіток, що обчислюється у грошах, які підприємець виплачує, що виконано або має бути виконано, або за послуги, що надані або мають бути надані. Відп до ЗУ про оплату праці з/п – це винагорода, обчислена як правило в грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Осн види: номінальна та реальна(к-сть товарів та послуг, які ви можете придбати). Реальна з/п = номінальна/індекс цін.

- основна з/п – винагорода за виконану роботу відп до встановлених норм праці. Вона вст. У вигляді 1) тарифних ставок, окладів та відрядних розцінок для робітників 2) посадових окладів для службовців, спеціалістів та керівників

- додаткова з/п – винагорода за працю понад установлені норми, а також за трудові успіхи та винахідливість, за особливі форми праці. Вкл: 1) доплати 2) надбавки 3) гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством 4) премії, пов’язані з виконанням вир завдань і ф-цій.

Інші заохочувальні та компенсаційні витрати: 1)винагорода за підсумками роботи за рік 2)премії за спец сист і положеннями 3) компенсаційні та інші грошові і мат виплати, які не передбачені чинним законодавством або виплачуються понад встановлені норми.

Мін з/п – це законодавчо встановлений з/п за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може проводитись оплата за виконану працівником місячну погодинну норму праці(обсяг робіт).

Ф-ції з/п : 1) відтворювальна 2)стимулююча 3)регулююча 4)соціальна

Організація оплати праці здійснюється на підставі законодавчих та нормотворчих актів; генеральні угоди на держ рівні; галузевих регіональних угод; колективних договорів; трудових договорів.

Суб’єктами організації оплати праці є 1) держава (органи держ влади та місцевого самоврядування) 2) об’єднання власників або їх представницькі органи, власники 3) працівники 4) проф спілки, їх об’єднання або представницькі органи


 


Тарифна система оплати праці.

Осн організації ОП є тарифна сист, яка вкл: 1) тарифні сітки 2) т ставки 3) схема посадових окладів 4) т кваліфікаційні характеристики(довідники)

Т сист ОП використовується для розподілу робіт залежно від їх складності, а працівників залежно від їх кваліфікації та за розрядами т сітки. Нове найпоширенішими є шести розрядні т сітки

Т система завжди містить 1) т розряд 2)т коефіцієнт 3) т ставка

Т коефіцієнт робітника першого розряду завжди =1. К-сть кв розрядів і коеф визн складністю виробництва і робіт, що виконуються і обумовлюються в колективному договорі. Т коеф – елемент порозрядної диференціації т ставок, т сітки, який є відношенням розмірів Т ставки кожного наступного розряду т сітки до розміру т ставки 1-ого розряду.

Залежно від обраної одиниці часу т ставки бувають годинні(найпоширеніші), денні та місячні.

Для ОП керівників, спеціалістів, службовців використовуються схеми посадових окладів(затверджує керівник п-ва за погодження з проф спілковим органом). Схема посадових окладів передбачає встановлення нижньої і верхньої межі з/п, яку може отримати працівник працюючи на тій чи іншій посаді. О-стю використання на п-ві схеми посадових окладів є розробка штатного розпису.

ШР – вн норм документ, де вказаний перелік посад, що є на цьому п-ві, чисельність працівників за кожною з них і розміри їх міс п/о.

ТКД – збірники ТКВ характеристик для всіх професій, що згруповані за видами в-тва та робіт. На основі ТКД визн розряд робіт та присвоюються від розряди робітникам.

Сист надбавок і доплат до тарифних ставок також є нормативним документом. Надбавки носять стимулюючий характер(за стаж, за володіння і юзання ін мовою). Доплати носять компенсаційних характер.(нічний час, вихідні)

 


Форми та системи заробітною плати.

Форми

-   відрядна (найчастіше використовується на виробництві розмір з/п залежить від обсягу виготовленої продукції) основою розрахунку при цьому є розцінка – плата плата за одиницю виготовленої продукції. Використовується за наявності норм часу , виробітку

Системи відрядної формиоплати праці

- проста відрядна

ЗП=Р*Ф, Ф – фактичний виробіток, Р= Тст*Нч , Тст- тарфна ставка, Тнч- норма часу, Р= Тст/Нв, Нв- норма виробітку

- відрядна прогресивна

ЗП= Ро*Фо+(Ф1-Фо)Р1+(Ф2-Ф1)Р2

Ф- фактичний виробіток

- відрядна преміальна

ЗП=Р*Фв*Кпр, Кпр- коефіцієнт преміювання

-   непряма відрядна

 з/п допоміжних робітників перебуває в залежності від з/п основних робітників, яких вони обслуговують

ЗП внеп= Рвнеп *Фв*Фо, Фв- фактичнй виробіток основних робітників, Фо- кількість обєктів, що обслуговується допоміжними робітниками

Рвнеп=Тст/(Нв*Но), Т- погодинна тарифна ставка доп. робітника, Нв – норма виробітку осн. Робітників норма обслугов. Hо – допом. Робітника

-   акордна (стимулює зниження термінів)

 загальну суму з/п встан. не за відпрац. час або обсяг виконан. робіт, а за кінцевими результатами роботи, тобто за обсягом факт. виготовленої продукції. (З/п виплачують своєчасно/ якісно виконано комплекс робіт/отримано кінцеву продукцію)

-   бригадна (колективна)

вироб. завдання визнач. бригаді робітників, які викон. роботи різної кваліфікації на основі чіткого поділу праці

-   почасова

залежність з/п від кі-ті відпрац. часу

    Системи почасової роботи:

-   проста почасова

ЗПпп = Тст*Тгод

-   почасово-преміальна

ЗПппр = Тст*Тгод*Кпр(к-ть премій)

-   почасово-бригадна(колект.)1) комбінована 2) комісійна


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 145; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь