Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Кліматотерапія. Акліматизація та адаптація на курортах. Перша допомога при невідкладних станах і нещасних випадках на курортах.
МЕТА ТА ЗАВДАННЯ Розглянути понятійний апарат, загальну характеристику курортних ресурсів, ландшафтів, клімату та біоклімату, медичної кліматології та кліматотерапії. Вміти надавати першу допомогу при невідкладних станах і нещасних випадках на курорті.
ТЕОРЕТИЧНІ ПОЛОЖЕННЯ: 1. Курортні ресурси – це природні об´єкти чи природні засоби впливу, що мають лікувальні властивості, встановлені протягом відповідних наукових досліджень чи за результатами багаторічної практики їх використання. Основні типи оцінювання курортних ресурсів (природно-кліматичних, неспецифічних та специфічних лікувальних чинників): · медико-біологічний · психолого-естетичний · технологічний Ландшафт – елемент оцінки курортних ресурсів регіону, який характеризують наступними складовими, важливими для оздоровлення відпочиваючих: рельєф, водні об´єкти та рослинний покрив (медико-біологічний тип оцінювання). Психолого-естетичний тип оцінювання ландшафту: · пейзажне різноманіття · унікальність (неповторність) та екзотичність (контрастність) природних комплексів · комфортність, виразність, типовість, новизна, інтенсивність впливу Біоклімат характеризує вплив клімату на організм людини (на будь-який живий організм) опосередковано клімат-утворюючими чинниками: · атмосферними (метеорологічними) · космічними (радіаційними) · телуричними (земними) Біоклімат і ландшафт присутні на всіх курортах і є основоположними при виборі лікувальної місцевості для курортного будівництва, планування та функціонального зонування як окремних оздоровчих закладів, так і курортних зон. Медична кліматологія - наука, що вивчає вплив окремих біокліматичних чинників та їх комбінацій на здоров´я (здорових різного віку, хворих з різноманітними синдромами чи захворюваннями). Кліматотерапія – засіб лікування з використанням природних та преформованих (штучних) біокліматичних чинників. Кліматичний курорт - тип курорту, на якому основним лікувальним чинником є кліматичні та мікрокліматичні особливості певної території. Кліматичні курорти світу: приморські (61%), гірські (24%), рівнинні (15%)
Основні кліматичні курорти України: · приморські Азово-Чорноморського басейну – Бердянськ, Євпаторія, Кароліно-Бугаз, Шабо, Кирилівка, Маріуполь, Одеська група курортів, Очаків, Саки, Приморське, Скадовск, Сергіївка, Затока, Коблево та інші; · гірські (курорти Карпат) - Ворохта, Косів, Татарів, Чинадієво, Шешори, Яремча, Буковель, Ясиня та інші; · рівнинні - Святогірськ, Соледар, Біла церков, Боярка, Брюховичі, Заліщики, Качанівка, Конча-Заспа, Печора, Прохорівка, Сокилець, Соснівка та інші; · приморські ПБК (південного берегу Криму) – Алупка, Алушта, Гаспра, Гурзуф, Ласпи, Лівадія, Масандра, Симеїз, Кореїз, Судак, Феодосія, Ялта та інші;
Адаптація – процес пристосування до інших умов існування, що супроводжується реакцією основних систем гомеостазу (зниженням імунітету, коливаннями артеріального тиску, підвищеною втомлюваністю, порушеннями сну, діяльності серцево-судинної системи, шлунку та кишківника, дихання тощо) Акл і матизац і я - (лат. ad ‒ до, для и греч. klíma ‒ клімат) - • це неминучий процес адаптації організму протягом 3-5 днів до нових умов існування в кліматі навколишнього середовища; • це спосіб, яким організм нагадує про себе, «виявляючи свою зацікавленість та спроможність» в нових умовах існування в новому кліматі навколишнього середовища. Реакліматизація – поступове повернення, протягом 3-5 днів, організму до стану в звичних умовах існування в кліматі навколишнього середовища. Акліматизація та реакліматизація – вибірковий вияв загального адаптаційного синдрому, відкритого Гансом Сельє.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 258; Нарушение авторского права страницы