Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
ТЕМА 8. ДЕРЖАВНИЙ ЛАД І ПРАВО КРАЇН СХОДУ ⇐ ПредыдущаяСтр 9 из 9
В НОВИЙ ТА НОВІТНІЙ ЧАС (2 год.) План семінарського заняття 1. Реформування Османської держави на зламі століть. 2. Соціально-політичний лад Японії до 60-х рр. ХІХ ст. 3. Революція Мейдзи та реформи 1870-1880-х рр. 4. Конституція Великої Японської імперії: державний лад, правовий статус японських підданих. 5. Синьхайська революція в Китаї та її державно-правові наслідки. 6. Основні етапи та джерела розвитку конституційного права у зарубіжних країн.
Методичні рекомендації При вивченні даної теми курсанти повинні звернути увагу на основні етапи розвитку та особливості розвитку Японської та Китайської держави у Новий час. Також потребує уважного вивчення курсантами система органів державної влади, їх повноважень та компетенція; правова система, існувала в країнах Сходу в Новий час. Вивчаючи питання семінарського заняття курсанти повинні вміти провести порівняльну характеристику розвитку Японської та Китайської держави та визначити відмінності у їх розвитку. Курсанти повинні з’ясувати які історичні, політичні, економічні та правові фактори вплинули на розвиток зазначених вище держав Сходу.
Завдання для самостійної підготовки: 1. Складіть порівняльну таблицю «Державний устрій Японської та Китайської держави у Новий час» 2. Підготувати доповідь на тему: «Основні тенденцією в розвитку Китаю у XX ст.».
Рекомендована література: 1. Крестовська Н.М. Історія держави і права зарубіжних країн: Хрестоматія-практикум / Н.М. Крестовська, О.Ф. Цвіркун. – Харків: Одіссей, 2010. – 488 с. 2. Хрестоматія з історії держави і права зарубіжних країн: у 2 т. / [За ред. В.Д. Гончаренка]. – К.: Ін юре, 1998. – Т.1. – 503 с. 3. Бостан Л.М. Історія держави і права зарубіжних країн: навч. посібник / Л.М. Бостан, С.К. Бостан. – К.: Центр учбової. літератури, 2008. – 730 с. 4. Графский В.Г. Всеобщая история права и государства: учебник для вузов / В.Г. Графский. – М.: НОРМА-ИНФРА-М, 2000. – 729 с. 5. Макарчук В.С. Історія держави і права зарубіжних країн навч.посібник / В.С. Макарчук. – К.: Атіка, 2000. – 415 с. 6. Рубаник В.Є. Лекції з історії держави та права зарубіжних країн: навч. посібник / В.Є. Рубаник. –Х.: Консум, 2003. – 528 с. 7. Страхов М.М. Історія держави і права зарубіжних країн: Підручник. / М.М. Страхов. – К.: Видавничий Дім «Ін Юре»,2003. – 584 с. 8. Трофанчук Г.І. Історія держави і права зарубіжних країн: навч. посібник / Г.І. Трофанчук. – К.: Юрінком Інтер, 2006. – 400 с. 9. Хома Н.М. Історія держави і права зарубіжних країн: Навчальний посібник / Н.М. Хома. – Львів: Магнолія плюс, 2004. – 480 с. 10. Черниловский З.М. Всеобщая история государства и права / З.М. Черниловский. – М.: Юрист, 1995. – 574 с. ТЕМА 9. ДЕРЖАВНИЙ ЛАД І ПРАВО КРАЇН ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ І США У ХХ СТ. (2 год.) План семінарського заняття 1. Розвиток виборчого права в ХХ ст. у Великобританії. 2. Зміни у державно-правовому розвитку Франції на початку ХХ ст. 3. Встановлення Веймарської республіки у Німеччині. 4. Причини та наслідки Першої світової війни. Версальська система. Економічна криза на поч. ХХ ст. 5. «Новий курс» Президента Франкліна Рузвельта. Основні зміни у конституційному праві США в ХХ ст. 6. Еволюція системи органів влади. Виборче право.
Методичні рекомендації На даному семінарському занятті курсанту треба визначити основні положення, риси та особливості розвитку виборчого права Великобританії. Зазначення потребує зміни державно-правового розвитку Франції. Особливої уваги потребує визначення причин та умов встановлення Веймарської республіки у Німеччині. У Веймарській республіці в Німеччині встановлено фашистську диктатуру, яка була однією з найбільш реакційних форм військово-поліцейської держави, формою диктатури найбільш реакційних і шовіністичних політичних сил країни. Необхідно дати характеристику причин і суті демократичної революції в Німеччині, показати утворення республіки і прийняття та зміст Веймарської Конституції, розкрити соціальні корені фашизму, причини встановлення його в Німеччині, показати особливості соціально-економічного і політичного розвитку Німеччини, які сприяли встановленню фашистської диктатури, дати характеристику фашистської держави і права в Німеччині. Варто порівняти цей режим з іншими тоталітарно-шовіністичними державами і режимами, напр., сталінським та ін. Вивчення історії державно-правового розвитку США в сучасний період має велике значення, оскільки це одна з найбільш розвинених, з цікавими державно-правовими інститутами та давніми демократичними традиціями держава. Завданням даного семінару є висвітлення соціально-економічного і політичного розвитку країни в період після першої світової війни до наших днів, важливих змін в державному устрої і політичному режимі США за цей час. Під час підготовки до семінару курсанту також слід уважно вивчити першоджерела, зокрема, по можливості прочитати Конституцію США, знати зміст і значення усіх поправок до неї, показати застосування Конституції на практиці. Завдання для самостійної підготовки: 1. Скласти схему державного устрою Німеччини за Веймарською Конституцією. 2. Надати характеристику державного устрою Франції згідно з Конституціями 1946 і 1958 рр. 3. Охарактеризуйте устрій та компетенцію федеральної судової влади США. 4. Дайте характеристику законодавству США про громадянські права 1950-1960-х рр. Надати відповіді на запитання: 1. Які правові засади створення та розвитку Четвертої республіки у Франції? 2. Які реформи були прийнятті в Англії щодо виборчого права у ХХ ст.? 3. Які основні риси фашистської диктатури? 4. Які особливості мала судова система Веймарської республіки? 5. Теми рефератів та доповідей: 1. Характеристика Конституції Франції 1946 р. 2. Політичний портрет Ф.Рузвельта. 3. Феміністський рух та зміни у законодавстві США у 1960-70-х рр.
Рекомендована література: 1. Крестовська Н.М. Історія держави і права зарубіжних країн: Хрестоматія-практикум / Н.М. Крестовська, О.Ф. Цвіркун. – Харків: Одіссей, 2010. – 488 с. 2. Хрестоматія з історії держави і права зарубіжних країн: у 2 т. / [За ред. В.Д. Гончаренка]. – К.: Ін юре, 1998. – Т.1. – 503 с. 3. Бостан Л.М. Історія держави і права зарубіжних країн: навч. посібник / Л.М. Бостан, С.К. Бостан. – К.: Центр учбової. літератури, 2008. – 730 с. 4. Графский В.Г. Всеобщая история права и государства: учебник для вузов / В.Г. Графский. – М.: НОРМА-ИНФРА-М, 2000. – 729 с. 5. Макарчук В.С. Історія держави і права зарубіжних країн навч.посібник / В.С. Макарчук. – К.: Атіка, 2000. – 415 с. 6. Рубаник В.Є. Лекції з історії держави та права зарубіжних країн: навч. посібник / В.Є. Рубаник. –Х.: Консум, 2003. – 528 с. 7. Страхов М.М. Історія держави і права зарубіжних країн: Підручник. / М.М. Страхов. – К.: Видавничий Дім «Ін Юре»,2003. – 584 с. 8. Трофанчук Г.І. Історія держави і права зарубіжних країн: навч. посібник / Г.І. Трофанчук. – К.: Юрінком Інтер, 2006. – 400 с. 9. Хома Н.М. Історія держави і права зарубіжних країн: Навчальний посібник / Н.М. Хома. – Львів: Магнолія плюс, 2004. – 480 с. 10. Черниловский З.М. Всеобщая история государства и права / З.М. Черниловский. – М.: Юрист, 1995. – 574 с. 11. Коломойцев В. Э. 100 дней президента Ф. Д. Рузвельта: Монография / В. Э Коломойцев. - К.: Молодь, 1998. - 424 с. 12. Конституция Соединенных Штатов Америки // Конституции зарубежных государств: Учебное пособие / Сост. проф. В. В. Маклаков. — Изд. 3-е, перераб. и доп. - М.: БЕК, 2002. - С. 339-368.
Питання для підготовки до заліку 1. Історія держави і права як наука та навчальна дисципліна. 2. Методи дослідження та методи вивчення історії держави і права. 3. Історико-правова наука про походження права та держави. 4. Стадії становлення державності. 5. Періодизація історії держави і права зарубіжних країн 6. Загальне та особливе у соціально-правовому ладі країн Стародавнього Сходу. 7. Правове становище соціальних верств Стародавнього Вавілону. 8. Станово-варновий лад Стародавньої Індії. 9. Поняття та ознаки східної деспотії. 10. Риси-принципи стародавнього права. Джерела права. 11. Загальна характеристика Законника Хаммурапі. 12. Регулювання відносин власності, зобов’язання та шлюбно-сімейне право за Законником Хаммурапі. 13. Злочин та покарання за Законником Хаммурапі. Принцип таліону. 14. Джерела права Стародавньої Індії. 15. Регулювання майнових та сімейних відносин у Законах Ману. 16. Злочин та покарання за Законами Ману. 17. Еволюція соціально-правового ладу Стародавніх Афін. Правовий статус громадянина, метека, раба. 18. Реформи Солона та становлення афінської демократії. 19. Афінська демократія в період розквіту. Система органів влади. 20. Становлення Римської держави. Періодизація історії Стародавнього Риму. 21. Соціально-правовий лад Стародавнього Риму. Реформи Сервія Туллія. 22. Аристократична республіка у Римі. Система органів влади. 23. Державний лад Риму у період імперії. Принципат. Домінат. 24. Основні риси афінського права. 25. Основні етапи розвитку давньоримського права. Джерела римського права. 26. Закони ХІІ таблиць. 27. Злочин та покарання за Законами ХІІ таблиць. 28. Правове становище станів феодального суспільства. Система васалітету-сюзеренітету. 29. Форми феодальної залежності селянства. 30. Поняття та ознаки патримоніальної монархії (на прикладі держави франків). 31. Поняття та характерні ознаки сеньйоріальної монархії (на прикладі Франції). 32. Централізація королівської влади у Франції. Реформи Людовіка ІХ. 33. Станово-представницька монархія у Франції. Генеральні Штати. 34. Норманське завоювання та його вплив на подальший розвиток Англії. Реформи Генріха І та Генріха ІІ. 35. Велика хартія вільностей 1215 р. 36. Утворення англійського парламенту та його компетенція в добу середньовіччя. 37. Утворення та державний лад Священної Римської імперії німецької нації. 38. Поняття та ознаки абсолютної монархії. Класичний абсолютизм у Франції. 39. Особливості абсолютизму в Англії та Німеччині. 40. Державний лад Візантійської імперії. 41. Основні етапи розвитку Російської держави в добу середньовіччя. 42. Особливості станово-представницької монархії в Росії. 43. Формування та особливості російського абсолютизму. 44. Основні риси-принципи феодального права. 45. Загальна характеристика варварських правд. Салічна правда. 46. Система злочинів та покарань за Салічною правдою. 47. Судовий процес за Салічною правдою. 48. Право Франції в добу середньовіччя. 49. Право Німеччини в добу середньовіччя. 50. Право Англії в добу середньовіччя. 51. Джерела права феодальної Росії. 52. Мусульманське право доби середньовіччя. 53. Передумови та періодизація Англійської революції середини XVII ст. 54. Законодавство Довгого парламенту. Скасування монархії та проголошення республіки в Англії. 55. Протекторат О.Кромвеля. 56. Хабеас корпус акт 1679 р. Складання зародків двопартійної системи в Англії. 57. ”Славна революція” та Білль про права 1689 р. 58. Розвиток англійського конституціоналізму та парламентської монархії в Англії у XVIII ст. 59. Еволюція виборчого права та виборчої системи Англії у XIX ст. 60. Утворення Британської колоніальної імперії. Три типи колоніального управління. 61. Передумови та періодизація Великої Французької революції. 62. Декларація прав людини та громадянина 1789 р. 63. Конституція Франції 1791 р. 64. Державний лад Першої республіки у Франції. Жирондисти. Якобінська диктатура. 65. Термідоріанський переворот. Директорія. Конституція Франції 1795 р. 66. Державний переворот Наполеона Бонапарта. Конституція 1799 р. Консульство та Перша імперія. 67. Реставрація Бурбонів. Конституційна хартія 1814 р. 68. Конституція Франції 1848 р. Друга республіка. 69. Державний лад Другої імперії у Франції. 70. Конституційні закони Франції 1875 р. 71. Політичний розвиток Німеччини у першій половині XIX ст. Шляхи та форми об’єднання країни. 72. Конституційна хартія Прусії 1850 р. 73. Утворення Німецької імперії. Конституція 1871 р. 74. Державний лад Австрійської імперії у XIX ст. Дуалістична Австро-Угорська держава. 75. Передумови війни північноамериканських колоній за незалежність. Декларація незалежності США. 76. Розробка, прийняття, структура та принципи Конституції США. 77. Організація та компетенція федеральної влади у США. Система стримувань та противаг. 78. Перший цикл поправок до Конституції США. Білль про права. 79. Державно-правові наслідки громадянської війни у США. Другий цикл поправок до Конституції США. 80. Революція 1905-1907 рр. та її вплив на державний лад Росії. 81. Основні риси-принципи права нового часу. 82. Формування англо-саксонської та романо-німецької систем права. 83. Джерела права Великої Британії у нові часи. Злиття “загального права” та “права справедливості” у ХІХ ст. 84. Французький цивільний кодекс 1804 р.: загальна характеристика. 85. Право осіб та шлюбно-сімейне право за Французьким цивільним кодексом. 86. Право власності та зобов’язання за Французьким цивільним кодексом. 87. Спадкове право за Французьким цивільним кодексом. 88. Розвиток кримінального права Франції наприкінці XVIIІ – на початку XIX ст. 89. Німецьке Цивільне уложення 1900 р. 90. Основні зміни у державному ладі Великої Британії у ХХ ст. 91. Еволюція Британської імперії. Вестмінстерський статут 1931 р. 92. Крах Третьої республіки у Франції. Розробка та прийняття Конституції 1946 р. 93. Криза Четвертої республіки у Франції. Конституція 1958 р. 94. Листопадова революція в Німеччині. Прийняття Конституції Німецької імперії 1919 р. 95. Принципи та структура Веймарської Конституції. 96. Система органів влади Німеччини за Веймарською конституцією. 97. Правовий статус особи за за Веймарською конституцією. 98. Причини кризи демократії в Німеччині та приходу до влади нацистів. 99. Механізм нацистської диктатури. 100. Боннська конституція ФРН. 101. Об’єднання Німеччини у 1990 р. 102. Основні поправки до Конституції США у ХХ ст. 103. ”Новий курс” Ф.Рузвельта та його ревізія. 104. Законодавство США про громадянські права 1950-1960-х рр. 105. Розвал Австро-Угорської, Російської та Німецької імперій та утворення нових незалежних держав. 106. Зміни у державному ладі країн Східної та Південно-Східної Європи після другої світової війни. 107. Демократичні революції в країнах Східної та Південно-Східної Європи у 1989-1990-х рр. 108. Встановлення Радянської влади у Росії. Система органів влади Радянської Росії. 109. Утворення СРСР. Конституція СРСР 1924 р. Конституція СРСР 1936 р. 110. Основні тенденції у розвитку права зарубіжних країн у ХХ ст.
|
Последнее изменение этой страницы: 2019-05-08; Просмотров: 208; Нарушение авторского права страницы