Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Якщо при проведенні контролю за вчиненням злочину виникає необхідність тимчасового обмеження конституційних прав особи, воно має



594

здійснюватися в межах, які допускаються Конституцією України, на під­ставі рішення слідчого судді згідно з вимогами цього Кодексу.

1. Коментована стаття містить загальні положення проведення однієї з найбільш складних за своєю підготовкою та здійсненням, різнопланової за формами свого проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контролю за вчиненням злочину. Контроль за вчиненням злочину полягає у перевірці за рішенням прокурора відомостей про готування вчинення або про вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину в формі контрольованої поставки, контрольованої або оперативної закупки, спеціального слідчого експерименту, імітування обстановки злочину, порядок та тактика проведення яких визнача­ється законодавством та міжнародними договорами України. Контроль за вчи­ненням злочину може бути як внутрішнім (проводиться на території України), так і транзитним (проводиться на території України та інших держав, за до­мовленістю між правоохоронними органами, на підставі чинних міжнародних договорів України).

3. У випадках, коли за результатами оцінки відомостей про підготовку вчи­нення або вчинення тяжкого чи особливо тяжкого злочину прокурор встановлює, що неможливо повністю запобігти посяганню на життя або заподіянню особі (особам) тяжких тілесних ушкоджень, поширенню речовин, небезпечних для життя багатьох людей, втечі осіб, які вчинили тяжкі чи особливо тяжкі злочини, екологічній або техногенній катастрофі, він повинен відмовитися від проведення такої негласної слідчої (розшукової) дії та організувати і провести заходи, спря­мовані на недопущення настання суспільно небезпечних наслідків дій злочинців.

4. Забороняється під час контролю за вчиненням злочину провокувати (підбурювати) особу на вчинення цього злочину з метою його подальшого викриття, допомагаючи особі вчинити злочин, який вона б не вчинила, як би слідчий, посадова особа оперативного підрозділу або особа, яка бере участь у негласній слідчій (розшуковій) дії, цьому не сприяла, або з цією самою метою впливати на її поведінку насильством, погрозами, шантажем. Посадові особи правоохоронних органів та інші особи, які вчинили такі дії, залежно від фак­тичного змісту цих дій та їх наслідків підлягають притягненню до відповідаль­ності за чинним законодавством України. Здобуті в такий спосіб речі і докумен­ти не можуть бути використані у кримінальному провадженні.

5. Рішення прокурора про проведення контролю за вчиненням злочину оформлюється постановою, в якій, крім відомостей, передбачених ст. 251 КПК, та доручення його проведення слідчому й уповноваженому оперативному під­розділу слід: 1) викласти обставини, які свідчать про відсутність під час неглас­ної слідчої (розшукової) дії провокування особи на вчинення злочину; 2) зазна­чити про застосування спеціальних імітаційних засобів.

У випадках, коли при проведенні контролю за вчиненням злочину ви­никає необхідність тимчасового обмеження конституційних прав особи (на­приклад, права на недоторканість житла, особисте і сімейне життя), він має

 595

здійснюватися в межах, які допускаються Конституцією України, на підставі рішення слідчого судді за поданням прокурора згідно з вимогами ст.ст. 246-249 КПК. В ухвалі слідчого судді також повинно бути доручення проведення контролю за вчиненням злочину слідчому та уповноваженому оперативному підрозділу та викладені обставини, які свідчать про відсутність під час неглас­ної слідчої (розшукової) дії провокування особи на вчинення злочину та зазна­чено про застосування спеціальних імітаційних засобів.

6. Про результати контролю за вчиненням злочину складається протокол відповідно до вимог ст.ст. 104, 106, 252 КПК, до якого додаються речі і до­кументи, отримані під час проведення цієї негласної слідчої (розшукової*) дії. Якщо контроль за вчиненням злочину закінчується відкритим фіксуванням, про це складається протокол у присутності такої особи. Протокол про проведення негласної слідчої (розшукової" ) дії з додатками не пізніше ніж через двадцять чотири години з моменту припинення цієї дії передається прокурору. Прокурор вживає заходів щодо збереження отриманих під час проведення негласних слід­чих (розшукових) дій речей і документів, які планує використовувати у кримі­нальному провадженні (ст. 252 КПК).

Стаття 272. Виконання спеціального завдання з розкриття злочин­ної діяльності організованої групи чи злочинної організації

1. Під час досудового розслідування тяжких або особливо тяжких зло­чинів можуть бути отримані відомості, речі і документи, які мають значен­ня для досудового розслідування, особою, яка відповідно до закону виконує спеціальне завдання, беручи участь в організованій групі чи злочинній ор­ганізації, або є учасником зазначеної групи чи організації, який на конфі­денційній основі співпрацює з органами досудового розслідування.

2. Виконання зазначеними особами такого спеціального завдання, як негласна слідча (розшукова) дія, здійснюється на підставі постанови слідчо­го, погодженої з керівником органу досудового розслідування, або постано­ви прокурора із збереженням у таємниці достовірних відомостей про особу.

3. У постанові, крім відомостей, передбачених статтею 251 цього Ко­дексу, зазначається:

1) обгрунтування меж спеціального завдання;


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-08; Просмотров: 159; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.018 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь