Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Вступительное слово преподавателя



Задачи:

Образовательн ая: развивать умение читать с разными стратегиями, овладеть новой лексикой; научиться читать с интонациями.

Развивающ ая: создавать условия для развития навыков самостоятельной работы; развитию способности к анализу, синтезу, систематизации, к языковой догадке; развитию воображения; развитию навыков работы с информацией; развитию творческих способностей.

Воспитательн ая: создавать условия для формирования способности к критическому мышлению; привить интерес к изучению английского языка; способствовать диалогу культур; формировать потребность к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в паре, группе.

Тип урока: ознакомление с новым материалом

Вид урока: традиционный

Прием: работа с текстом, работа со словарем, беседа

Ресурсы: Презентация, текст, карточки таблицы

Ход урока:

1. Организационный момент

1.1 Организация учащихся к занятию.

1.2 Проверка посещаемости.

1.3 Проверка готовности к уроку.

2. Сообщение целей урока

Работа преподавателя

Today in class before you have the following tasks; You have to show the home task and answer the questions.

3. Комментарий к ходу урока

Вступительное слово преподавателя

Hello. How are you? today I want to talk to you about the intonation of words

Анализ состояния

Позитивный настрой.

I ask you to sit up straight, not crossing your arms and legs. We will now do an exercise on breathing. When we concentrate on breathing. Our mind calms down. When we breathe in, we will choose peace and joy. And with exhalation we will exhale from ourselves all the anxieties.

Позитивное высказывание (цитата).

The best way to learn something is to learn from the example of someone.

Tobey Maguire

1.Have you got some ideas about the topic of our lesson?

2.Do you know some other proverbs about foreign language?

Phonetics as a Branch of Linguistics

Phonetics is concerned with the human noises by which the thought is actualised or given audible shape: the nature of these noises, their combinations, and their functions in relation to the meaning. Phonetics is subdivided into practical and theoretical.

Practical or normative phonetics studies the substance, the material form of phonetic phenomena in relation to meaning.

Theoretical phonetics is mainly concerned with the functioning of phonetic units in the language. Theoretical phonetics regards phonetic phenomena syn-

chronically without any special attention paid to the historical development of English.

 

The concept of intonation turns out to be essential in characterizing the theme, since intonation determines the rhythmic-melodic structure of speech. Intonation is a sound means of a language, with the help of which the speaker and hearer emit a statement and its semantic parts in the stream of speech, oppose the statement by purpose and goal (narrative, volition, question) and betray a subjective attitude to what is expressed. The elements are: melody of speech, stress, pauses, pace of speech, timbre of voice. The most important elements of intonation are melodic and stressed; they are based on intonational units: inonems (intonational constructions) and syntagma (tact).

 

Melody of speech - the movement of the voice at the pitch. The melody of syllable and word creates musical, political accent. Melodyka creates an intonation pattern, which is based on the int. models - intones. The melody of the interrogative phrase is characterized by the fact that the tone rises on the stressed syllable of the word for which the question is famous. The narrative and exclamation phrases, as well as isolation, explanation, enumeration and other types of intonations, have their own intonema. Intonemes associate intonation with syntactic constructions that are specific to a particular language.

 

 1.Melodyka (change in the frequency of the main tone (increase / decrease). The most significant for the expression and perception of differences in the purpose of the utterance;

2. Pause. It has a semantic load: a) articulation of speech into intonational-semantic units: phrases and syntagmas; b) a means of extracting a fragment of speech by putting a pause before or after it;

3. Intensity. Articulation intensity is the degree of pronunciation effort due to muscle activity and their direction — differences in volume.

4. Timbre of speech. The timbre characteristic reflects emotions. (high degree + emotions (love) is realized in a high pre-breathing voice; negative emotions (hate) are realized in a low noisy tone; triumph - high ascending; grief - low mild.

 

Комментарий оценок

Работа преподавателя

Today, your marks exhibited activity for good speaking skills of the proposals, to read and understand with full coverage of the content read.

Домашнее задание.

learn new words, make dialogue

Групповая работа

Making an activity with new words dividing students into three groups 

Задачи:

Образовательн ая: развивать умение читать с разными стратегиями, овладеть новой лексикой; научиться читать с интонациями.

Развивающ ая: создавать условия для развития навыков самостоятельной работы; развитию способности к анализу, синтезу, систематизации, к языковой догадке; развитию воображения; развитию навыков работы с информацией; развитию творческих способностей.

Воспитательн ая: создавать условия для формирования способности к критическому мышлению; привить интерес к изучению английского языка; способствовать диалогу культур; формировать потребность к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в паре, группе.

Тип урока: ознакомление с новым материалом

Вид урока: традиционный

Прием: работа с текстом, работа со словарем, беседа

Ресурсы: Презентация, текст, карточки таблицы

Ход урока:

1. Организационный момент

1.1 Организация учащихся к занятию.

1.2 Проверка посещаемости.

1.3 Проверка готовности к уроку.

2. Сообщение целей урока

Работа преподавателя

Today in class before you have the following tasks; You have to show the home task and answer the questions.

3. Комментарий к ходу урока

Анализ состояния

Позитивный настрой.

I ask you to sit up straight, not crossing your arms and legs. We will now do an exercise on breathing. When we concentrate on breathing. Our mind calms down. When we breathe in, we will choose peace and joy. And with exhalation we will exhale from ourselves all the anxieties.

Позитивное высказывание (цитата).

Tobey Maguire

The main phonetic function of intonation is the organizer: intonation is part of the speech flow in separate segments - phrase and tactics. In addition, intonation combines phonetic words in speech cycles, and tactics in the phrase.

Different kinds of sentences in the flow of speech, intonation also performs a communicative function. Thanks to intonation, we distinguish the basic communicative meanings of sentences: narration, question, urge. Wed: We go to the library. Are we going to the library? We go to the library.

Intonation may indicate different semantic and grammatical relations between the units that make up the utterance. Replica A good-stupid story! Uttered with a special intonation may receive a different semantic interpretation.

Intonation can transmit the speaker's attitude to the content of his or her interlocutor's statement, transmit information about the speaker's emotional state.

 

Rhymes and poems - a great way to train the rhythm of the language, and thus improve the pronunciation. Rhymes are easily remembered, fun to teach them, and even more fun to read to friends or to yourself.

Here is one of the rhymes of Carolyn Graham, which help to learn language structures in their natural rhythm, intonation and speed and almost without effort:

If it rains/ I’ll wear my raincoat,
If it doesn’t rain/ I won’t
When it’s cold / I always wear my gloves,
When it isn’t cold/ I don’t.
If it snows I won’t wear sandals.
If the sun comes out I will.
But if it rains I’ll wear my brand new coat.
If I don’t I’ll get a chill.

 








Комментарий оценок

Работа преподавателя

Today, your marks exhibited activity for good speaking skills of the proposals, to read and understand with full coverage of the content read.

Домашнее задание.

learn new words, make poem

Групповая работа

Making an activity with new words dividing students into three groups 

Задачи:

Образовательн ая: увеличение объёма знаний об особенностях распространения и влияния английского языка в мире.

Развивающ ая: ; развитию навыков работы с информацией; развитию творческих способностей. развивать правильное произношение слов

Воспитательн ая: создавать условия для формирования способности к критическому мышлению; привить интерес к изучению английского языка; способствовать диалогу культур; формировать потребность к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в паре, группе.

Тип урока: обобщение знаний

Вид урока: традиционный

Прием: работа с текстом, работа со словарем, беседа

Ресурсы: Презентация, текст, карточки таблицы

Ход урока:

1. Организационный момент

1.1 Организация учащихся к занятию.

1.2 Проверка посещаемости.

1.3 Проверка готовности к уроку.

2. Сообщение целей урока

Работа преподавателя

Today in class before you have the following tasks; You have to show the home task and answer the questions.

3. Комментарий к ходу урока

Анализ состояния

Позитивный настрой.

I ask you to sit up straight, not crossing your arms and legs. We will now do an exercise on breathing. When we concentrate on breathing. Our mind calms down. When we breathe in, we will choose peace and joy. And with exhalation we will exhale from ourselves all the anxieties.

Позитивное высказывание (цитата).


In the bustle of this world, friendship is the only thing that is important in your personal life.


Karl Marx

Stress is the body's reaction to any change that requires an adjustment or response. The body reacts to these changes with physical, mental, and emotional responses. Stress is a normal part of life. You can experience stress from your environment, your body, and your thoughts. Even positive life changes such as a promotion, a mortgage, or the birth of a child produce stress.

 

1. pressure or tension exerted on a material object.

" the distribution of stress is uniform across the bar"

синонимы:   pressure, tension, strain, tightness, tautness; raretensity

" the distribution of stress is uniform across the bar"

the degree of stress measured in units of force per unit area.

 

2. a state of mental or emotional strain or tension resulting from adverse or demanding circumstances.

" he's obviously under a lot of stress"

синонимы:   strain, pressure, tension, nervous tension, worry, anxiety, nervousness; trouble, difficulty, distress, trauma, suffering, pain, grief; informalhassle

" he's obviously under a lot of stress"

антонимы:   relaxation

something that causes a state of strain or tension.

plural noun: stresses

" the stresses and strains of public life"

 

3. particular emphasis or importance.

" he has started to lay greater stress on the government's role in industry"

синонимы:   emphasis, importance, weight, force, insistence

" he has started to lay greater stress on the government's role in education"

emphasis given to a particular syllable or word in speech, typically through a combination of relatively greater loudness, higher pitch, and longer duration.

" normally, the stress falls on the first syllable"

синонимы:   emphasis, accent, accentuation; beat; ictus

" normally, the stress falls on the first syllabl

 

Комментарий оценок

Работа преподавателя

Today, your marks exhibited activity for good speaking skills of the proposals, to read and understand with full coverage of the content read.

Домашнее задание.

learn new words, make poem

Групповая работа

Making an activity with new words dividing students into three groups 

Задачи:

Образовательн ая: развивать умение читать с разными стратегиями, овладеть новой лексикой; научиться читать с интонациями.

Развивающ ая: создавать условия для развития навыков самостоятельной работы; развитию способности к анализу, синтезу, систематизации, к языковой догадке; развитию воображения; развитию навыков работы с информацией; развитию творческих способностей.

Воспитательн ая: создавать условия для формирования способности к критическому мышлению; привить интерес к изучению английского языка; способствовать диалогу культур; формировать потребность к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в паре, группе.

Тип урока: ознакомление с новым материалом

Вид урока: традиционный

Прием: работа с текстом, работа со словарем, беседа

Ресурсы: Презентация, текст, карточки таблицы

Ход урока:

1. Организационный момент

1.1 Организация учащихся к занятию.

1.2 Проверка посещаемости.

1.3 Проверка готовности к уроку.

2. Сообщение целей урока

Работа преподавателя

Today in class before you have the following tasks; You have to show the home task and answer the questions.

3. Комментарий к ходу урока

Вступительное слово преподавателя

Hello. How are you? today I want to talk to you about the intonation of words

Анализ состояния

Позитивный настрой.

I ask you to sit up straight, not crossing your arms and legs. We will now do an exercise on breathing. When we concentrate on breathing. Our mind calms down. When we breathe in, we will choose peace and joy. And with exhalation we will exhale from ourselves all the anxieties.

Позитивное высказывание (цитата).


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-19; Просмотров: 205; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.053 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь