Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Словотворення прикметників



Вправа 1. Визначте, яким способом утворено наведені прикметники.

 

Далекоглядний, цілковитий, далекозорий, складальний, по-господарському, сірчаний, синьоокий, нездійсненний, незадоволений, ситоподібний, недоброзичливий, рівносильний, нерівноправний, первинний, платоспроможний, мебльований, кільцеподібний, плавальний, холодостійкий, шрифтовий, тіньовий.

 

Вправа 2. Виділіть із поданих речень похідні прикметники. Визначте спосіб їх творення.

 

1. Він лежав на простеленій козацькій бурці, і сам був схожий на кавказця. Смагляві, очі смолянисті, великі, і брови над ними сходилися розгонистими крильми (Василь Шкляр).

2. Товстелезний ланцюг, масивне обіддя, залізна колодка, замок у якій відчинявся більшим ключем, ніж київська ратуша. У тих путах Мирон ледве пересував ногами. (В. Шкляр).

3. Жменька кумедних веснянок. І дивовижне сонячно-руде волосся (Слава Світова).

4. Він її не чекав, не хотів, щоб вона його, немічного, бачила в такому жалюгідному стані, і тихо радів, що Маруся ніколи не знайде його в цьому шпиталі-хліві, де він лежав у гнилій соломі, як безпорадна худобина (Василь Шкляр).

5. А Жихарю з принципу не розкажу. До того ж він сьогодні чомусь не прийшов на щовечірні посиденьки, які, за моїми прогнозами, мусили стати постійними і традиційними (Андрій Кокотюха).

6. На його лисуватій голові, прикрашеній подекуди пустотливими жмутиками руденького волосся, пульсувала набрякла вена (Йоанна Фабіцька).

Словотворення прислівників

Вправа 1. У поданих реченнях виділіть прислівники. Визначте твірну основу і формант.

1. Тим часом – ярмарків постійний гість І панських учт – він [Мар’ян] небагато їсть, Багато п’є: шляхетське діло пити, А їсти – хлопське (М. Рильський).

2. Щоб не було – ми скаржимося скупо І щедро живемо – на всі часи (В. Коротич).

3. Бентежно стало: починається в нього нове життя (Б. Тимошенко).

4. І не те щоб у групі це не обговорювалося – просто я не бачила сенсу переповідати це вдома чи ще деінде (Тетяна Стрижевська).

5. Граф подумки перебирав усіх, хто жив у палаці або мав доступ до нього – кухарів, прачок, натирачів підлоги (Володимир Лис).

6. Виїхавши з балки, Маруся пустила сірого в галоп. Назустріч їй знову подув гострий вітер, але там, де була порожнеча, де була холодна діра, раптом зробилося гаряче (Василь Шкляр).

7. Містечком і довколишніми селами пішли чутки: у підземеллях маєтку Ржеутських люди зникають безслідно (Андрій Кокотюха).

8. Навпомацки піднялася на другий поверх і сіла на сходи (Тетяна Стрижевська).

 

Вправа 2. У поданих реченнях виділіть прислівники. Визначте спосіб їх творення.

1. Прозоро засвітилося повітря, над полем подекуди здіймалися низькі хмарини – після грози парувала земля (Василь Шкляр).

2. Один галичанин, порушуючи бойовий лад, вирвався далеко вперед. Маруся впізнала його. Він був із тих хлопців, яких упізнають здалеку (Василь Шкляр).

3. Мала зірке око, тверду руку в стрільбі, хвацько трималася в сідлі (Василь Шкляр).

4. Мирон ліг долілиць і глибоко вдихнув гірко-солодкий дух скошеної трави (Василь Шкляр).

5. Що далі вони маршували, то все більше велелюддя збиралося довкола – назустріч виходили нові юрби киян, а ті, що привітали їх раніше, ішли по обидва боки колони чи поспішали услід за нею (Василь Шкляр).

6.  Стрільці поволі світлішали на виду – пекельний вогонь бою вичаха на гарячих лицях (Василь Шкляр).

7. Австрієць Вольф добре розумів українську, але говорив кепсько (Василь Шкляр).

8. Кожен вагон був як окрема сторінка велетенської книги, яку писало достобіса людей (Василь Шкляр).

9. Кулі свистіли десь угорі, потім затюкали нижче (В. Шкляр).

 

 

Словотворення дієслів

 

Вправа 1. Від поданих дієслів утворіть похідні усіма можливими способами словотворення.

Ходити, читати, мріяти, забути, варити, жити, сумувати, летіти, думати, вірити, слухати, чути, знати, кричати, ступити, любити, долати, бити, чекати.

Вправа 2. У поданих реченнях знайти дієслова, визначити спосіб їх творення і значення префіксів.

1. Вже світало, сіро-молочні півні зимового сонця попролазили крізь скло кімнати та зачепилися в рослинах (Тетяна Стрижевська).

2. Враз неспокійно затанцювали тонісінькі золоті нитки, задзвеніли в густому стовпі пилюки. На подвір’ї озвались людські голоси, почулося кінське пирхання, заскрипіло дерево (Ю.Збанацький).

3. Я сам своїми вухами сьогодні чув, як щось у лісі затріщало (О.Олесь).

4. По скелях загули сосни (О.Гончар).

5. І ще до вчора усі тітки з їхнього кутка були мовчазні, печальні, згорблені. Але досить їм було почути, побачити і заносити пшеницю, як де взялись у них сили і ноги: забігали, заговорили, засміялись дівчатка, здавалося навіть, що й горе повеселішало на обличчях удів (М.Вінграновський).

6. Володька він не зовсім долюблював…, через те на питання, де Сергій, сердито буркнув: «Чорт його знає, де. От десь пошлявся» (У.Самчук).

7. Один з таких «бобиків» раптово розвернув і покотив до переляканих жінок з пшеницею на плечах (М.Вінграновський).

8. Мою гру з малечею перервав Назар (і це добре, бо я вже почала подумувати, чи не взяти одного з них собі додому, геть забувши про такий дріб’язок як татову алергію на шерсть) (Тетяна Стрижевська).

9. При зблиску ракети Черниш уздрів зеленкувате напружене обличчя Козакова (О.Гончар).

10. Вдома ми не залишилися. Пішли гуляти містом — погода була чудова, випав сніг, світило різдвяне сонце, і мені здавалося, що я бачу, як воно витанцьовує і грає (Тетяна Стрижевська).

11. У метро я вдивлялася в обличчя людей. Я впізнавала на них сучасний одяг, безкоштовні вечірні газети в їхніх руках чи книги-бестселери, я впізнавала їхню мову, але вони для мене були ніби здалеку, чужі, як на плівці, зі ще не змонтованого фільму (Тетяна Стрижевська).

 

Вправа 3. Визначте, яким способом утворені підкреслені дієслова. Охарактеризувати словотвірні засоби.

1. Сонце щойно зійшло, швидко підіймалося над лісом (О.Гончар).

2. Крайня хата з того села, відбігши від усіх, зійшла униз і стала аж біля ополонки (І.Багряний).

3. Хворостенко крутнувся й під регіт людей здимів у темряві (М.Стельмах).

4. В далечінь і ширінь небо згорнуло панцир, здушило повітря, стлумило сонячне світло, що ввійшло в підземелля (У.Самчук).

5. І зал заревів ураганом... Завирував, заклекотів душею, вражений, захоплений поривом у височінь (І.Багряний).

6. Українська держава зажила собі слави зони екологічного лиха (З журналу).

7. Бувають люди, яких не люблять всі. От і Карпо... Всюди він, ця нахабна фізіономія. Набачить – і доносить ординаторові (М.Хвильовий).

8. От і вчора напав якийсь поганець-кріт на наше житло... Надщербив нам стіну, пошкодив башню, але таки ми доконали його (В.Козланюк).

9. Ілько обдивився навкруги і сів коло якогось дядька (В.Винниченко).

10.  Оситротів наш рід, то не хочу, щоб моя сім’я сиротіла (М.Стельмах).

11.  Все Русь перебула, ніхто нас не зломив,

І всує вороги на наше царство зляться (П.Куліш).

12. І тут Ровицький на хвилину замовкне, подумає, похитає головою, болючого бо місця торкнувся (У.Самчук).

12.  Сумно перестукувалися дятли, недобре провістив одуд (М.Рудь).

13. Розпріг чоловік коня, поставив у хлів, сам пішов у хату, роздігся, підвечеряв, що було, і ліг спати (З журналу).

 

Вправа 5. Утворіть від поданих прикметників дієслова за допомогою суфіксів. Які суфікси можливі? Як змінилося значення новоутворених слів?

 

Рудий, глухий, шалений, малий, простодушний, мізерний, чорний, м’який, русявий, солодший, жовтий, смирніший, байдужий, убогий, кучерявий, холодний, добріший, гордий, твердий, волохатий, німий, делікатний, багатий, пильний, заможний, свавільний.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-19; Просмотров: 205; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.024 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь