Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Етапи завдання та методичні рекомендації щодо їх виконання



Етап 1. На початку виконання Завдання Ви повинні отримати реальний Баланс умовного підприємства ВАТ “Електробритва” на 01.01.200 Х р.

Для цього уважно ознайомтеся з усією інформацією таблиці 2.1. Ці дані необхідні для складання балансу ВАТ “Електробритва” станом на                    31.12. 200 (Х-1) року.

У графі 1 таблиці 2.1 наведені статті Балансу підприємства на початок звітного періоду і рахунки, що входять до їх складу. Виберіть дані по статтях, що відносяться до Вашого варіанта, і перенесіть їх до Балансу типового вигляду ─ до форми 1 “Баланс”, до графи “На початок звітного періоду”, відповідно.

 

Примітка 1. Нагадаємо, що під час складання цього (початкового) Балансу підприємства слід використовувати єдиний грошовий вимірник ─ “тис. грн.”.

 

Етап 2. Далі ви повинні скласти бухгалтерські проведення до тих умовних господарських операцій ВАТ “Електробритва”, що мали місце в діяльності на-шого умовного підприємства протягом звітного періоду ─ 200 Х року (табл. 2.2).

Усі господарські операції виділені нами як окремі блоки (групи) відповідно до тих господарських процесів, до яких вони безпосередньо відносяться.

П е р ш і д в а б л о к и Завдання відносяться до процесу постачання на підприємство матеріально-сировинних ресурсів і необоротних активів.

 

Примітка 2. Слід пам'ятати про те, що більшість підприємств України (юридичні особи) є платниками податку на додану вартість (далі ПДВ). Ставка цього виду податку в Україні складає 20 % від вартості товарно-матеріальних цінностей (далі ТМЦ). Отже, при купівлі будь-якого виду ТМЦ (включаючи матеріально-сировинні ресурси, продукти незавершеного виробництва інших підприємств, товари, а також різні види об'єктів основних засобів) у підприємства-покупця виникає податковий кредит з ПДВ. Його відображення в бухгалтерському обліку залежить від того, що є “першою подією” під час придбання та розрахунку: “спочатку гроші (оплата) ─ потім доставка” (передплата ТМЦ) або, навпаки, “спочатку отримання ТМЦ ─ потім їх оплата” (подальша оплата).

Щоб надати Вам підтримку у виконанні цієї частини Завдання, нижче ми наведемо необхідні пояснення щодо відображення у бухгалтерському обліку тих господарських операцій, які є найскладнішими для Вас. Ваша ж подальша самостійна робота полягає у тому, щоб, уважно використовуючи наведені нами коментарі, мати змогу скласти бухгалтерські проведення до кожної (без винятку) господарської операції у табл. 2.2. При необхідності треба розрахувати деякі суми до операцій та включити їх до табл. 2.2.

 

    Пояснення до операції 1. У схемі “Перша подія ─ оплата” відбувається наступне.

Операція 1а. Спочатку постачальнику матеріально-сировинних ресурсів ВАТ “Електробритва” перераховує кошти за ті ТМЦ, які воно придбає. Причому загальна вартість їх оплати вже включає в себе суму ПДВ (тобто 20 % понад

вартістю ТМЦ).

Операція 1б. У платіжному дорученні ─ документі, який пред'являє підприємство-покупець ТМЦ у свій банк на оплату угоди – величина ПДВ вказується (виділяється) окремим рядком. Отже, у підприємства-покупця (тобто, у ВАТ “Електробритва”) виник податковий кредит з ПДВ.

Сума податкового кредиту з ПДВ складає 1/6 всієї вартості оплати, вказаної в платіжному дорученні підприємства-покупця.

Бухгалтерський запис до цієї операції виглядає наступним чином:

 

На суму 1/6 від суми операції 1а.
Дебет 641/ПДВ субрахунку,

Кредит 644 субрахунку

Примітка 3. Нами наведені лише коди бухгалтерських рахунків. Вам треба визначити їх назву за Планом рахунків бухгалтерського обліку та призначення відповідно до Інструкції щодо застосування Плану рахунків.

Операція 1в. Далі підприємство-покупець (ВАТ “Електробритва”) отримує матеріально-сировинні ресурси на свій склад виробничих запасів. Це означає, що бухгалтерія нашого умовного підприємства повинна відбити в бухгалтерському обліку вартість товарно-матеріальних цінностей (без ПДВ) на момент їхнього оприбутковування (зарахування до складу виробничих запасів підприємства-покупця). Таким чином, з цього моменту матеріально-сировинні ресурси, що були придбані ВАТ “Електробритва”, стають його виробничими запасами. Одночасно перед постачальником цих ресурсів виникають розрахункові зобов’язання (або утворюється кредиторська заборгованість підприємства-покупця за товари).

Бухгалтерський запис до цієї операції:

 


На суму за операцією 1б.
Дебет 20 рахунка (вказується субрахунок цього

рахунка залежно від виду виробничих запасів)

Кредит 631 субрахунка

Операція 1г. Під час оприбутковування виробничих запасів не слід забувати про необхідність “погашення” податкового кредиту з ПДВ, який раніше був відображений за кредитом 644 субрахунка (див. операцію 1б). Далі слід зробити такий запис:

 

На суму за операцією 1б.
Дебет 644 субрахунка,

Кредит 631 субрахунка

Таким чином, 644 субрахунок “закривається”.

Операція 1д. Якщо ми уважно простежимо за ланцюжком бухгалтерських проведень, що мав місце в операції 1 (див. операції 1а) ─ 1г)), то побачимо, що у нас залишились дебіторська (відображена на 371 субрахунку) і кредиторська (на субрахунку 631) види заборгованості. Ми повинні їх погасити через те, що ТМЦ вже знаходяться у підприємства ВАТ “Електробритва”, на складі. Тому нам треба зробити наступний бухгалтерський запис:

 

На суму попередньої оплати, за операцією 1а.
Дебет 631 субрахунка,

Кредит 371 субрахунка

 

Пояснення до операції 2. У схемі “Перша подія ─ отримання ТМЦ” бухгалтерський облік менш складний: спочатку ми повинні оприбуткувати ТМЦ на складі підприємства-покупця (без ПДВ), потім треба відобразити податковий кредит з ПДВ (20 % від вартості оприбуткованих на складі ТМЦ) і, нарешті, ми маємо розрахуватися з постачальником на всю вартість товарно-матеріальних цінностей, разом з ПДВ (сума операцій 2а та 2б).

    Пояснення до операції 3.

    При придбанні ТМЦ від підзвітних осіб ми маємо справу з типовим процесом видачі під звіт грошових коштів з каси і з подальшим звітом по їх використанню. Тільки в операції 3б відбувається оприбутковування ТМЦ на склад підприємства, що придбало їх, отже за дебетом цієї операції повинен вказуватися рахунок окремого виду товарно-матеріальних цінностей або субраху-нок для більш точного визначення їх виду (20 рахунок або субрахунки 201, 202 та ін.; 22 рахунок або відкриті до нього субрахунки; 28 рахунок або відкриті до нього субрахунки).


Пояснення до операції 4.

Операції, пов’язані з придбанням необоротних активів, багато в чому схожі на операції по придбанню ТМЦ, однак, головна їх відмінність полягає в тому, що необоротні активи ніколи не стануть виробничими запасами: вони засоби праці, а не предмети праці. Тому при придбанні необоротних активів підприємство-покупець стає інвестором цих активів (він тільки інвестує (вкладає)гроші в їх придбання).

Бухгалтерський запис до операції 4а показує вкладення коштів у нове виробниче обладнання. При цьому дебетується відповідний субрахунок            15 рахунку “Капітальні інвестиції”:

 

На суму вартості устаткування без ПДВ.
Дебет 152 субрахунка,

Кредит 631 субрахунка

 

Відображення ПДВ і оплата рахунка постачальника робляться також, як і в операції 2 (оскільки перша подія – отримання устаткування).

Якщо підприємство вирішить самостійно використати придбані ним необоротні активи, то воно після прийняття рішення про це повинно ввести їх в експлуатацію. Це означає, що дані об’єкти мають бути виведені зі складу капітальних інвестицій підприємства, а їх вартість повинна бути додана до відповідного виду тих об’єктів необоротних активів, що вже використовуються підприємством. У нашому випадку (операція 4г) бухгалтерський запис вказує на введення в експлуатацію виробничого устаткування, тобто збільшується вартість цього виду об’єктів основних засобів:

 

На суму вартості устаткування без ПДВ.
Дебет 104 субрахунка,

Кредит 152 субрахунка

Т р е т і й б л о к Завдання стосується процесу виробництва продукції, тобто формування собівартості продукції, що виготовляється.

Пояснення до операції 6.

Окрім витрат, які закономірно формуються в складі виробничої собівартості продукції (що пов’язано з необхідністю використання у виробництві матеріально-сировинних ресурсів, основних засобів, трудових ресурсів), відповідно до діючого законодавства підприємство зобов’язане надавати допомогу суспільству в різних сферах соціального страхування. Тому в собівартість продукції, що виробляється підприємством, включаються також витрати, пов’язані з соціальними заходами.

Бухгалтерський запис до операції 6б має вигляд:

 

Дебет 23 рахунка,

Кредит 65 рахунка (або ж можуть бути вказані відповідні субрахунки      65 рахунка, якщо нам конкретно відомий вид соціального страхування).

 

Процес визначення суми по 65 рахунку вимагає окремого пояснення, що не є метою даного завдання. Ми проаналізуємо цей обліковий механізм пізніше. Тому в нашому завданні сума до операції 6б нами вже представлена в готовому вигляді, щоб полегшити ваші подальші розрахунки.

Операція 6 в. Крім того, що підприємства беруть участь у забезпеченні соціальних програм держави, їх працівники (незалежно від рівня займаної посади та кваліфікації праці) також беруть участь у цьому процесі: вони сплачують податок з доходів фізичних осіб і вносять свій вклад у розвиток соціальних програм зі своєї зарплати. Працівники бухгалтерської служби підприємства виконують всі необхідні утримання з заробітної плати працівників підприємства “автоматично” відповідно до діючого законодавства України. По-перше, такий порядок усуває можливі незручності, що можуть виникнути у працівників, коли б вони самі здійснювали ці платежі, по-друге, держава отримує систему надійного контролю за цим процесом. Таким чином, замість номінальної заробітної плати (тобто тієї, що не “очищена” від податків і зборів різного роду) працівник одержує в касі підприємства реальну заробітну плату, з якої вже зроблені всі необхідні утримання.

В операції 6 в  дебетується 661 рахунок і кредитуються 64 і 65 рахунки.

Ч е т в е р т и й б л о к Завдання включає в себе господарські операції, пов’язані з реалізацією продукції. Цей процес досить складний, тому зупинимося на ньому більш детально. При реалізації продукції її передплата може мати місце чи не може мати. У нашому завданні ми виходимо з того, що з підприємством ВАТ “Електробритва” покупці розраховуються не одразу, а тільки після того, як отримають його продукцію.

Пояснення до операції 9.

Операція 9а. Спочатку підприємство ВАТ “Електробритва” відвантажує готову продукцію покупцям. При цьому відбувається збільшення його дебіторської заборгованості (з боку покупців) та одночасно збільшується доход підприємства від реалізації готової продукції. Це оформлюється бухгалтерським записом:

 

На всю вартість продукції  (разом із нарахованим на неї ПДВ).
Дебет 36 рахунка,

Кредит 701 субрахунка

 

Нагадаємо, що ПДВ складає 20 % від вартості продукції, що продається.

Операція 9 б). При відвантаженні продукції у нашого підприємства виникають податкові зобов’язання з ПДВ. Це означає, що прибуток підприємства повинен бути зменшений на суму ПДВ:

 

На суму ПДВ.
Дебет 701 субрахунка,

Кредит 641/ ПДВ субрахунка

 

Операція 9в.

Прибуток від реалізації має бути списаний на фінансовий результат діяльності підприємства. При цьому слід врахувати, що прибуток по операції 10а

був зменшений в операції 10б на суму ПДВ:

Дебет 701 рахунка,

Кредит 79 рахунка.

 

Операція 9г.

Далі ми повинні віднести фактичну собівартість готової продукції на собівартість її реалізації, бо цієї продукції вже немає на складі підприємства       ВАТ “Електробритва”:

 

На частину суми фактичної собівартості готової продукції, раніше відображеної на рахунку 26 (без ПДВ ).
Дебет 90 рахунка,

Кредит 26 рахунка

Операція 9д.

Собівартість реалізованої продукції повинна бути списана в свою чергу на фінансові результати діяльності підприємства:

Дебет 79 рахунка,

Кредит 90 рахунка.

Операція 9є.

Ми розглянули, як підприємство відвантажило продукцію і віднесло на фінансові результати доходи та витрати, що пов’язані з її реалізацією. Та є ще одна операція, коли підприємство отримає на свій поточний рахунок кошти від покупців (за продукцію і ПДВ), тоді зменшиться сума дебіторської заборгованості підприємства (зі сторони покупців).

Таким чином , остання операція, зв’язана з реалізацією продукції, на умовах наступної оплати її свідчить про необхідність погашення підприємством ВАТ “Електробритва” наявної у неї дебіторської заборгованості, оскільки покупці вже розрахувалися з ним за одержану від нього продукцію.

П’я т и й б л о к Завдання включає в себе операції, пов’язані з поверненням на поточний рахунок коштів своєчасно не виданої працівникам, але належної їм заробітної плати, та операції, що пов’язані з погашенням на підприємстві

його кредиторської заборгованості.

 

Етап 3.

Розглянувши оформлення в бухгалтерському обліку господарських операцій, приведених в таблиці 2.2, потрібно сказати і ще про один важливий факт, що має місце в бухгалтерському обліку.

Йдеться про необхідність визначення фінансового результату підприємства – прибутку чи збитку. Для цього рахунки 7 і 9 класів у кінці кожного звітного періоду обов’язково “закриваються” на 79 рахунку (тобто не повинні мати залишку на початок наступного звітного періоду). Сам 79 рахунок, у свою чергу, “закривається” на 44 рахунку. Якщо доходи перевищують витрати, то фінансовий результат – прибуток; якщо, навпаки, доходи менше видатків, то – збиток.

Етап 4.

Щоб скласти оборотну відомість і на її основі вивести баланс підприємства на кінець звітного періоду, необхідно спочатку визначити залишки та обороти по рахунках бухгалтерського обліку. Для цього ми повинні відкрити “Т” – рахунки. Кількість “Т” рахунків відповідає всім рахункам, що брали участь у початковому балансі підприємства ( див. табл. 2.1 ) та з допомогою яких робився запис господарських операцій ( див. табл. 2. 2).

Етап 5.

Підрахувавши суми оборотів і вивівши кінцеві залишки по кожному рахунку, приступаємо до складання сальдової Оборотної відомості (табл. 2.3).

Етап 6.

Одержані нами підсумкові дані в оборотній відомості переносимо в типову форму 1 “Баланс”, в графу “На кінець звітного періоду”. При цьому всі дані повинні бути попередньо переведені вами в “тис. грн.”

 

Таким чином, використовуючи цей приклад, ми змогли практичним шляхом відпрацювати процедуру складання кінцевого балансу умовного підприємства (на кінець звітного року).


Таблиця 2.1 – Дані для складання балансу ВАТ “Електробритва” на 31.12. 200 (Х-1) року, грн.

 

Стаття балансу та рахунки, що входять

до її складу


Варіант завдання

1 2 3 4 5
1 2 3 4 5 6
АКТИВ          
1. Основні засоби:          
залишкова вартість (розрахунково: рядок 031 балансу за вираховуванням рядка 032) 6 231 500 1 903 340 661 054 4 100 000 3 558 180
первісна вартість (сальдо рахунку 10) 1 5262 200 1 4403 740 1 063 100 5 300 000 8 098 960
знос (частка сальдо рахунку 13, що відноситься до основних засобів) 9 030 700 12 500 400 402 046 1 200 000 4 540 780
2. Запаси:          
2.1 виробничі запаси (сальдо рахунків 20, 22), у тому числі 1 194 300 70 000 109 620 95 000 85 600
- сировина і матеріали 869 500 50 000 93 220 70 000 60 000
- малоцінні та швидкозношувані предмети 324 800 20 000 16 400 25 000 25 600
2.2 незавершене виробництво (сальдо рахунку 23) 656 500 130 000 164 700 240 000 40 000

Продовження табл. 2.1

 

1 2 3 4 5 6
2.3 готова продукція (сальдо рахунків 26, 25) 997 000 292 100 543 000 620 000 1 200 000
2.4 товари (сальдо рахунка 28) 47 100   93 140 45 000 20 000
3. Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги:          
чиста реалізаційна вартість (розрахунково: рядок 161 балансу за мінусом рядка 162) 32 000 350 000 98 800 850 000 1 400 720
первісна вартість (сальдо рахунка 36) 32 000 350 000 98 800 850 000 1 400 720
резерв сумнівних боргів (сальдо рахунка 38) 0 0 0 0 0
4. Дебіторська заборгованість за розрахунками:          
за виданими авансами (сальдо субрахунка 371) 5 200   34 650   8 000
5. Інша поточна дебіторська заборгованість (сума усіх субрахунків рахунка 37, окрім внесених до рядків 170, 180, 190, 200 балансу) 82 500 1 000 55 000   2 500
6. Грошові кошти та їх еквіваленти в національній валюті (сума рахунків 30 і 31 у тій їхній частині, що належить до національної валюти), у тому числі: - залишок по рахунка 301 - залишок по рахунка 311 176 000   800 175 200 2 257 640   2 750 2 254 890 2 812 061   1 100 2 810 961 1 000 800   2 800 998 000 150 000   740 149 260
БАЛАНС (код рядка 280) 9 422 100 5 004 080 4 572 025 6 950 800 7 365 000

Продовження табл. 2.1

 

1 2 3 4 5 6
(ПАСИВ)          
1. Статутний капітал (сальдо рахунка 40) 8 409 700 3 900 850 3 188 327 5 000 000 4 500 000
2. Інший додатковий капітал (сума субрахунків рахунку 42, окрім 421 субрахунку) 148 700 300 000 299 133 150 200 110 000
3. Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) (сальдо рахунка 44) 154 000 120 000 102 406 509 300 95 000
4. Довгострокові кредити банків (сальдо рахунку 50, окрім субрахунків 505 і 506) 47 200   431400 220 800  
5. Короткострокові кредити банків (сальдо рахунка 60) 10 500   70 000   40 000
6. Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги (сальдо рахунка 63) 154 000 320 000 178 715 561 200 2 400 000
7. Поточні зобов'язання за розрахунками:          
з одержаних авансів (сальдо субрахунка 681) 13 900   9 289    
з бюджетом (сальдо рахунка 64) 191 700 203 230 12 780 80 000 130 000
зі страхування (сальдо рахунка 65) 202 300 60 000 13 480 50 000 10 000
з оплати праці (сальдо рахунка 66) 55 700 100 000 37 155 379 300 80 000
Інші поточні зобов'язання (субрахунки рахунка 68, окрім 681, 682, 683 та інших рахунків класу 68) 34 400   229340    
БАЛАНС (код рядка 640) 9 422 100 5 004 080 4 572 025 6 950 800 7 365 000

Продовження табл. 2.1

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-06-19; Просмотров: 182; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.046 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь