Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Феномен культур Сходу. Основні відмінності західної і східної культур.



Поділ культур на східні та західні фіксує не тільки їх територіальне розташування, але і характеристику методів і способів пізнання світу, ціннісної орієнтації, основних світоглядних установок, суспільно-економічних і політичних структур. "Захід" означає європейську і американську культуру, "Схід" - країни Центральної, Південно-Східної Азії, Близького Сходу, Північної Африки.

Західна культура орієнтована на цінності технологічного розвитку, динамічний спосіб життя, вдосконалення культури і суспільства. Ідея значущості особистості, пріоритет ініціативи і творчості закріплюється в конституційних формах. Для социодинамики західної культури характерні хвилеподібність, ривки, нерівномірність. Процес переходу до нового протікає як ломка застарілих ціннісних систем, суспільно-економічних і політичних структур.

На Сході нове не відкидає і не руйнує старе, традиційне, а органічно вписується в нього. Західна культура націлена зовні, тоді як для східної характерна заглибленість у внутрішній світ людини. Багато східні мислителі були переконані в тому, що удосконалити світ можна лише набувши цілісність і гармонію в самому собі. Якщо західна культура пішла по шляху створення техніки і технологій, що опосередковують відносини з природою, то для східної культури характерне прагнення до гармонії з природою, розвиток природним чином. Однак сьогодні можна говорити про те, що східні культури, не втративши свого самобутнього початку, сприйняли багато рис, характерні для західного світу.

Східні цивілізації більш древні: вони виникли в IV-II тисячолітті до н. е. Західний тип вперше з'являється в Древній Греції близько 3000 років тому.

Західна культура, яка сформувалася в країнах Західної Європи, включає в себе етапи:

· класична антична еллінська культура Стародавньої Греції;

· елліністично-римська культура;

· романо-германська культура християнського Середньовіччя;

· новоевропейская культура. Основні риси західної культури:

· пріоритет раціонального розумного підходу до аналізу світу;

· використання універсальних наукових понять, інтенсивний розвиток філософії і наук;

· активне техніко-технологічне перетворення світу;

· динамізм і гонитва за новизною;

· індивідуалізм, панування приватної власності. Східна культура сформувалася в країнах Азії та Далекого Сходу і включає в себе субкультури:

· культура Далекого Сходу - Китай, Японія, Корея;

· культура Індії. Риси східної культури:

· орієнтація на духовність, містицизм;

· ірраціоналізм;

· общинне початок, колективізм, відсутність пануючої ролі приватної власності;

· збереження традицій, стабільності.

Для східного типу культур характерно переважний вплив містики і релігії, для західного - філософії і науки.

Більшості жителів східної культури властиві риси характеру, зумовлені релігійним світорозумінням:

· відчуття часу як повільно поточної річки;

· зміни в житті і в характері накопичуються повільно, поступово;

· відсутність метушливості, прихильність до матеріальних благ; в той же час носії цієї культури цінують все живе, особливо природу, і створили культ милування - як усією природою, так і самим малим її творінням (китайська мініатюра, свято милування квітучою вишнею сакури в Японії);

· велика прихильність до національних традицій, вміння поєднувати сучасне і традиційне.

У світовій культурі можна виділити три типи взаємин індивідуального світу культури з навколишнім світом.

Європейський тип, в якому індивідуальне "Я" розглядається як найважливішою культурної цінності. Світ культури індивіда орієнтований на опредмечивание, максимальну самореалізацію, на оптимальне втілення зовні. А світ, що оточує людину, і вся культурна середовище повинні цьому сприяти.

  Давньокитайський тип (східний). В історії китайської культури найвищою культурною цінністю у взаємовідносинах з навколишнім культурним світом вважалося підпорядкування людини культурних звичаїв і традицій, придушення свого індивідуального "Я", почуття боргу і необхідність відповідати певного культурного стандарту. Цінуються не стільки індивідуальні властивості, особливості особистісної культури, скільки вміння висловлювати їх у жорстко певній фіксованій формі. Індивідуальний світ культури особистості повинен самораствориться у вселенському цілому.

Індійський тип, який заснований на розумінні людського "Я" як необусловленной реальності сверхличного духу, поряд з іншими природними утвореннями і живими істотами. Тілесне і емпіричне людське "Я" згідно цьому погляді підпорядковане сверхличному духу. Самореалізація людини як раз і досягається через заперечення своєї емпіричної природи і сходження до духу. Тому світ індивідуальної культури людини через розрив конкретних зв'язків з іншими культурами індивідуумів, з суспільством, емпіричним світом і навіть з власними діяннями орієнтований на розчинення в універсальної духовної субстанції.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-22; Просмотров: 252; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь