Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Лекція 10. Трансгенераційний підхід в сімейній психотерапії. Генограма як діагностичний та прогностичний засіб



Прабатьківство, його психологічне значення й особистісний зміст. Типи стосунків з прабатьками (формальне, що заміщає, дистантне, співдружність).

Призма трансгенераційного підходу в аналізі сімейних проблем.

Основні проблеми прасімей та "перетікання тревоги". Сімейні легенди, "соціальна память" сім‘ї. Спадкування "сімейних програм" (вибір справи и способу ставлення до світу) та патернів функціонування.

Фактори, що впливають на характер відносин між прабатьками, батьками та онуками, братами й сестрами в родині. Вплив сиблінгової позиції (порядку народження дитини) на розвиток особистості дитини. Значення сиблінгових відносин у зрілому віці.

Закономірності формування „вузлів” життєвих подій. Обговорення основних задач життєвого циклу сім‘ї.

Рекомендована література: [ 28, 109, 110]

Лекція 11. Сім‘я як комунікативна проблема.

Сімейна психотерапія, орієнтована на досвід та переживання (Вацлавік, В.Сатір, К.Вітакер). Гендерні проблеми в шлюбних відносинах.

Кризи в шлюбних та сімейних стосунках. Актуальна проблемність (хронічна чи ситуативна) сім‘ї. Проблеми та тип комунікації (інформирование, метакомунікація, парадоксальні команди, "подвійний зажим" тощо). Особливості явних і прихованих (висловлених і невисловлених) згод. Характер стереотипних трансакцій (порочне коло тем). Вистежування циркулярних патернів комунікації. Проблемні та патологічні послідовності і шаблони взаємодії.

Види порушень комунікації (комунікаційні бар'єри, суперечливість, порушення й перекручування передачі почуттів, «відхилена комунікація», парадоксальна комунікація, комунікаційна проблема, містифікація, боротьба за комунікаційний канал, комунікаційна проблема й ін.) Їхньої причини, генезис, етапи розвитку й наслідку для функціонування родини. Принципи організації ефективного спілкування в родині. Види деструкції родини. Характер міжособистісних відносин чоловіка й жінки в дисгармонійних родинах.

Подружні конфлікти, їхньої причини. Конструктивний і деструктивний конфлікт. Проблема психологічної сумісності чоловіка й жінки. Зони конфлікту, стадії й форми переробки конфліктів (Н. Пезешкіан). Правила конструктивного розвязання конфліктів. Метод «Сімейної ради» (Т. Гордон). Патологізуючі ролі, їх класифікація (Ріхтер), причини виникнення.

Суб'єктивна задоволеність шлюбом. Причини низької задоволеності шлюбом. Залежність задоволеності шлюбом від стадії життєвого циклу родини. Фактори, що впливають на суб'єктивну задоволеність шлюбом. Основні напрямки надання психологічної допомоги дружинам.

Гармонічні й дисгармонійні родини. Характеристика гармонічної родини. Види дисфункціональних родин (властиво негармонійна, деструктогенна, що розпадається, що розпалася, ригідна псевдосолідарна родина — А. Личко; незбалансована, коаліційна, з аутсайдерами та ін.). Основні шляхи профілактики й корекції дисгармонійної родини.

Рекомендована література: [ 16, 17, 66, 68, 102]

 

Лекція 12. Порядки любові: характеристика сімейного взаємовпливу.

Первинний порядок та перерваний потік любові в концепції Б.Хелінгера. Динаміка сім’ї та діагностичне значення процесу розстановок. Рівновага «давати-брати». Принципи приналежності та заміщення.

 Типи любові та розвиток любовних стосунків в сім’ї.

Рекомендована література: [ 15, 97]

Лекція 13. Техніки психотерапевтичної роботи з сім‘єю Функції симптоматичної поведінки в сімейній системі

  Функції симптоматичної поведінки в сімейній системі. Підходи, що ґрунтуються на досвіді.

Поняття про симптоматичну поведінку. Функції симптомів в сімейній системі. Робота з симптомом в різних напрямах психотерапії.

Морфостатичні та морфогенні симптоми та доцільність їх появи. Симптом як комунікативна метафора, частина циркулярної послідовності, заклик про допомогу і спосіб стабілізації сімейної системи. Переформулювання сімейних проблем. Символіка родової психосоматичної складової.

Техніки психотерапевтичної роботи з сім‘єю

Конструювання та використання технік сімейної терапії. Основні групи методів. Робота з фантазією і образами. Психодраматичні та соціометричні техніки. Структурні ходи в сімейному консультуванні.

Рекомендована література: [ 56, 57, 88, 102, 107]


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-20; Просмотров: 418; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь