Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Кам’яновугільна система (С)



Існує проблема границі між девоном і карбоном – вік озерсько-хованських відкладів віднесено до верхів фаменського ярусу верхнього девону. У осьовій та північній частинах ДДЗ ці відклади сформували теригенну товщу, а в південній прибортовій – істотно карбонатну. Потужність відкладів до 1000 м.

В розрізі кам’яновугільної системи ДДЗ виділяють нижній, середній та верхній відділи.

Нижній карбон (C1)  складають турнейський, візейський та серпуховський яруси.

Турнейський ярус (C1t). Породи турнейського ярусу трансгресивно залягають на різних рівнях перехідних відкладів девону – карбону, верхньодевонських і докембрійських утворень. Найбільш повні розрізи турнейського ярусу сформовано морськими відкладами на південному сході (потужність 500 м і більше).

Візейський ярус (C1v). Візейські відклади мають найбільшу площу поширення, трансгресивно залягаючи на різних стратиграфічних рівнях турнейського ярусу, а також девону і докембрію, послідовно виклинюючись на схилах Українського щита та Воронезького кристалічного масиву. Потужність візейських відкладів у при осьових частинах становить 1800 м і більше, на північно-західній окраїні – 170 – 200, на північному та південному бортах – 100 – 150 м і менше.

У візейському ярусі виділяють нижньовізейський та верхньовізейський під’яруси. У нижньовізейському під’ярусі розповсюджені вапняки, теригенні відклади переважають лише в прибортовій північно-західній частині. Верхньовізейський під’ярус складений в нижній частині переважно вапняками, часто окремнілими, силіцидами, аргілітами, алевролітами з прошарками мікрозернистих пісковиків. У верхній частині під’ярусу на заході залягають сіроколірні теригенні слабовугленосні відклади, на сході – темноколірні піщано-алеврито-глинисті. Загальна потужність під’ярусу 800-1000 м і більше.

Серпухівський ярус (C1s). У серпуховському ярусі виділяють нижньо- і верхньосерпуховський під’яруси. Відклади нижньосерпуховського під’ярусу без ознак незгідності залягають на утвореннях Х горизонту візею. Переважають лагунно-континентальні утворення – без карбонатні каолініт-гідрослюдісті аргіліти з прошарками косохвилясто-шаруватих алевролітів і пісковиків, частими пропластками вугілля і високою конкрецієносністю. Потужність під’ярусу досить мінлива: 20-50 м на північному заході, 120-180 – у крайових частинах прибортових зон, 700-800 – на півдні ДДЗ, в при осьовій частині південного сходу – 370 -760 м і більше.

До верхньосерпуховського під’ярусу належать переважно типово морські відклади, які трансгресивно залягають на різних горизонтах нижньосерпуховського та верхньовізейського. Верхньосерпуховська товща являє собою чергування пісковиків, алевролітів, аргілітів з прошарками органогенно-детритових вапняків та рідкими пропластками вугілля. Потужність верхньосерпуховських відкладів змінюється від 30-50 м на північному заході до 660 м і більше на південному сході в приосьовій частині ДДЗ.

Середній карбон (C2). Відклади середнього відділу карбону поширені в об’ємі башкирського і московського ярусів, які незгідно залягають на породах нижнього карбону.

Башкирський ярус (C2b). Башкірські відклади найбільш поширені, унизу розрізу це відкрито морські глинисто-карбонатні породи з багатою і різноманітною фауною, які змінюються вверх чергуванням глинистих порід та пісковиків з карбонатними і вуглистими породами. Потужність відкладів сягає на Північному борту 0-150 м, а на південному сході – 1100 – 1400 м.

Московський ярус (C2m). Відклади московського ярусу представлені переважно теригенними породами, які ритмічно перешаровуються малопотужними прошарками вугілля і вапняків. За літолого- перторграфічними особливостями московський ярус розділяють на 2 товщі : нижню – істотно теригенну субконтинентального походження з рідкими прошарками карбонатних порід та верхню – типово морську. Потужність місцями досягає від 90 до 1170 м.

Верхній карбон (C3) . Верхній карбон майже по всій території його поширення представлений циклічною товщею переважно піщано-глинистих відкладів при незначному вмісті вапняків, доломітів, вугілля та вуглистих сланців.

Пермська система (Р)

 У розрізі пермської системи достовірно встановлено лише нижній відділ, в якому виділяють асельський та сакмарський яруси. 

Нижній відділ (P1). Асельський ярус (P1 as ). Пермські породи ашельського ярусу представлені червоноколірними відкладами, карбонатно-сульфатно-соленосними, теригенними, карбонатно-евапориттовими. Промислова газоносність пов’язана з карбонатними горизонтами карбонатно-евапоритової товщі. Товщина його зміняється від 10-100 м до 2500-2700 м.

Включає картамиську, нікітовську і слов'янську світи.

Картамиська світа граничить із араукарітовою світою верхнього карбону. Вона представлена червоноколірною алеврито-глинистою товщею (до 240 м), що вміщає піщані тіла із прошарками вапняків.

Нікітовська світа, залежно від тектонічного положення верхньої частини палеозою поділяються на карбонатний, карбонато-сульфатний і карбонато-сульфатно-соленосний типи розрізу. Її товщина близько 100 м.

Слов'янська світа поширена більше ніж нікітовська. Її шари трансгресивно залягають на верхньокам`яновугільних і на середньокам`яновугільних відкладах. Товщина світи досягає порядку 130 м

Нікітовська і слов'янська світи представлені циклічним чергуванням пачок кам'яної солі із шарами ангідритів, прошарками доломітів і темнозабарвлених глинистих карбонатів.

Сакмарські відклади(P1 s ) поширені значно менше соленосних і представлені краматорською свитою, потужністю 600-700 м.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 458; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь