Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Вимоги електробезпеки в житлових і громадських будинках



У житлових будинках для сільського населення і в громадських спорудах більша частина приміщень має дерев’яні підлоги і належить до приміщень без підвищеної небезпеки. У цих приміщеннях в мережах 220 В занулення не застосовують і в зв’язку з цим плавкі запобіжники часто ставлять як у фазному, так і в нульовому проводі двопровідної мережі. Проте замінювати лампи, очищати від пилу або ремонтувати електроприймачі та електропроводку треба при знятій напрузі. Тому встановлення вимикачів у фазному проводі має велике значення.

Розподільні і ввідні щити не слід розміщувати біля радіаторів або труб центрального опалення, газопроводу, водопроводу і каналізації, бо близько заземлені металеві предмети підвищують небезпеку ураження електричним струмом. Електроприймачі і вся електропроводка повинні відповідати ПБЕ (Правила будови електроустановок) та ПБЕЕС (Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів від 20.02.1998 р.). Несправні приймачі або ділянки пошкоджених електропроводів слід негайно вимикати. У житлових будинках освітлювальну арматуру підвішують на висоті не менше 2 м.

У житлових і громадських будинках бувають і вогкі приміщення з підвищеною небезпекою (вбиральні) і дуже небезпечні (ванни і душові кімнати). Лазні, пральні, кухні при їдальнях і опалювальні котельні щодо вимог електробезпеки мало чим відрізняються від дуже небезпечних виробничих приміщень, зокрема тваринницьких ферм, а кухні в квартирах звичайно є приміщеннями, що мають підвищену небезпеку ураження струмом, бо в них багато зв’язаних із землею металевих трубопроводів і є можливість випадкового дотику одночасно до них і до корпусів електроустаткування, що виявились під напругою. Тому, зокрема, стаціонарні електроплити треба заземляти (занулювати) окремим проводом (третім в разі однофазних або п’ятим в разі трифазних плит) або стальною трубою, в якій прокладено електропроводку, причому провід приєднують до нульової робочої шини на розподільному щиті або поверховому щитку. Занулюючий провід можна приєднувати через захисний контакт штепсельного рознімання або через автомат.

У ванних і душових кімнатах, в убиральнях квартир, гуртожитків і громадських будинків рекомендується влаштовувати приховану електропроводку, але дозволяється відкрита, виконана захищеними проводами і кабелями (АНРГ, АППР, АВРГ) або незахищеними ізольованими проводами АПР, АПН на роликах на висоті не менш як 2,5 м. Корпуси світильників і патронів повинні бути з ізолюючих матеріалів. Якщо висота цих приміщень становить 2,5 м і менше, рекомендується застосовувати освітлювальну арматуру із заглибленим патроном або інших конструкцій, що гарантують підвищену безпеку обслуговування. Встановлювати вимикачі і штепсельні розетки у ванних та душових кімнатах, або в роздягальнях при душових, забороняється. Металеві корпуси ванн з’єднують металевими провідниками з водопровідними трубами. Металеві корпуси електроустаткування і частини електропроводок у душових та вбиральнях громадських приміщень, а також на сходових клітках занулюють.

Під час роботи у турбінній камері звільняють від води напірний трубопровід, закривають і застопорюють або заклинюють напрямний апарат турбін. При значній фільтрації води через затвори і напрямний апарат встановлюють ремонтні огорожі і загальмовують турбіну. Якщо вона забилася шугою, відчиняти люк можна тільки при відсутності показів манометра. Не можна ремонтувати устаткування під час його роботи або трубопроводи, що перебувають під напором. Відкриваючи люки в трубопроводі, забитому шугою або льодом, гайки відгвинчують поступово, щоб утворився невеликий отвір для повільного спускання води. Робітникам слід остерігатися, щоб не потрапити під струмінь з напором.

Усі обертові частини гідромеханічного устаткування слід огороджувати. Підлога машинного залу має бути сухою. У машинному залі ГЕС або насосній станції використовують переносні світильники тільки при напрузі 12 В.

Усі містки, переходи і прорізи, напірні басейни і головні ділянки холостих водоскидів огороджують поруччями. У потрібних місцях згадані частини споруд, а також бровки водоймищ вночі освітлюють.

Під час ремонту земляних гребель на схилах з крутістю понад 1:3 для проходу персоналу кладуть драбини завширшки не менше 0,6 м. Ті, що працюють на драбинах, повинні прив’язуватись до нерухомих предметів запобіжним поясом.

Розчищаючи сміття на сміттєутримуючих ґратках, не можна триматися за троси сміттєочисної машини або пристрою і розчищати пробки сміття «на себе». Ґратки з електрообігрівом треба заземлювати.

Забороняється провадити ремонтні роботи, коли не повністю закритий отвір водоскиду або в ньому велика фільтрація. Працюючи на водоскиді, треба обв’язуватися мотузками. На підйомних механізмах затвора, що перебуває в ремонті, потрібно вивішувати заборонні плакати. Лінії до електроприводів затворів знеструмлюють, а на ручні приводи вішають замок.

Водні басейни, створені під час будівництва ГЕС, дуже небезпечні під час купання або плавання в них на човні, бо зміну режиму їх не можуть передбачити сторонні. Тому по всьому березі водосховища ставлять попереджувальні знаки, які вказують на правила використання водоймища для переправ і купання. Небезпечною зоною у водосховищі вважають ділянку, яка знаходиться нижче від кривої спаду води. На сільських ГЕС вона може бути на відстані кількох сот метрів від греблі. На дериваційних ГЕС уся ділянка верхнього б’єфа небезпечна. Не можна також плавати на човні вздовж бона і причалювати до нього з верхнього боку при поверхневій швидкості течії води понад 0,2 м/с.

Переправлятися через водоймища робітникам дозволяється лише на пристосованих для цього бонах, містках або на човнах, що відповідають таким вимогам: а) вантажопідйомність човна зазначена на його бортах, а визначають її з розрахунку, щоб борти човна піднімались над водою не менш як на 20 см; б) кожен човен повинен мати два рятувальні круги, два шари, рятувальний пояс, запасне весло і черпак для виливання води. Категорично забороняється переправлятися: а) на плотах, що не відповідають потрібним вимогам безпеки; б) під час вітру силою 5 балів і більше (коли його можна відчути рукою, починають хитатися великі вкриті листям дерева, поверхня великих водосховищ покривається баранцями); в) під час інтенсивного руху мольової деревини (яку сплавляють розсипом), під час льодоходу, переміщення льоду чи сміття; вночі у не досить освітлених місцях. Не можна перевозити човном кінці тросів з одного берега на інший. Трос перетягають легким допоміжним канатом, який перевозять човном.

Ходити по кризі, товщина якої менш як 8 см, забороняється. Взагалі ходити по кризі дозволяється лише в крайніх випадках, користуючись дощаними помостами. Але це можна робити тільки з дозволу начальника гідровузла. Переміщуючись по скупченню шуги, треба обв’язуватись мотузком і перевіряти шлях багром. Під час зрубування льоду на затворах греблі або вирубування шахти в ньому для вибухівки треба також прив’язуватися. Під час вибуху не можна перебувати на кризі.

На станційному і головному вузлах гідроспоруд узимку обладнують спеціальні приміщення з температурою не нижче 25°С (для відпочинку персоналу, який працює на розчищенні споруд від льоду і шуги). Персонал забезпечують валянками, кожухами, ватяними стьобаними штаньми, куртками, рукавицями. Під час роботи на воді або у вологих місцях йому видають ґумові чоботи і брезентові костюми.

Контрольні запитання

1. Які особливості вимог електробезпеки в електроустановках на тваринницьких фермах (або в теплицях і парниках з електрообігріванням)?

2. Яких вимог безпеки треба дотримуватися під час експлуатації і ремонту гідротурбін (або гідроспоруд)?

3. У чому полягають правила безпеки під час переправ через водосховище ГЕС по кризі, на човнах?


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 253; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь