Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


КОДЕКС ПРОФЕСІЙНОЇ ПОВЕДІНКИ ІНСТИТУТУ ПР (Англія)



Основні правила гідної поведінки особи й організації в сус­пільстві були систематизовані в Кодексі професійної поведінки, розробленому Інститутом ПР. На додаток до нього Асоціація кон­сультантів із проблем ПР розробила Кодекс консультаційної прак­тики, що стосується діяльності консультаційних фірм, які входять у цю асоціацію.

Так само, як і інші професійні організації, що зобов'язані дотри­муватись етичних норм, практик ПР або організація ПР бере на се­бе зобов'язання дотримуватися визначених правил, що є гарантією гідного ведення справ.

Слід зазначити, що члени ІПР беруть зобов'язання виконувати всі положення Кодексу при вступі в цей інститут. їм рекомендується звертати увагу клієнтів і роботодавців на цей кодекс у будь-якому зручному випадку.

Члени ІПР у своїх взаємовідносинах із громадськістю повинні та­кож не забувати положень інших кодексів, прийнятих міжнародни­ми асоціаціями, особливо Афінського і Лісабонського кодексів, що підтримуються Інститутом ПР.

Кодекс професійної поведінки ІПР був переглянутий у 1985 році і в оновленому вигляді схвалений на щорічній сесії інституту спеці­альною резолюцією від 9 квітня 1986 року.

1. Норми професійної поведінки. Член ІПР вважає своїм обов'язком дотримуватися найвищих норм професійної поведінки в галузі ПР. Більше того, член ІПР за будь-яких обставин несе особисту відпо­відальність за чесне і відверте ведення справ із клієнтом, роботодавцем і службовцями (колишніми або нинішніми), колегами-членами ІПР, засобами масової інформації, а найголовніше - із громадськістю.

2.    Засоби масової інформації - Член ІПР не повинен бути замішаний у жодних діях, здатних завдати шкоди чесності ЗМІ.

3.    Інтереси клієнта. Член ІПР повинен вважати своїм обов'язком забезпечення того, щоб інтереси будь-якої організації, з якою він може бути професійно зв'язаний, були відповідним чином ого­лошені.

4.    Винагорода особи, що займає громадську посаду. Член ІПР не повинен у своїх власних інтересах (або інтересах свого клієнта чи роботодавця) пропонувати будь-яку винагороду особам, які займають офіційні посади, якщо така дія суперечить інтересам суспільства.

5. Поширення інформації. Член ІПР вважає своїм обов'язком за будь-яких обставин поважати правду, не поширювати брехливої або такої інформації, яка свідомо або несвідомо вводить в оману.

6. Конфіденційна інформація. Член ІПР не повинен розголошувати (окрім як за рішенням суду) або використовувати в особистих чи будь-яких інших цілях інформацію, довірену йому або отриману ним конфіденційно від його роботодавця або клієнта, колишнього чи нинішнього.

7. Зіткнення інтересів. Член ІПР не повинен представляти інтереси сторін, які конфліктують, але може з їхнього відома представляти інтереси сторін, які конкурують.

8. Розголошення цінної фінансової інформації. Член ІПР, який має право брати участь у прибутку будь-якої організації, не повинен рекомендувати послуги цієї організації, користуватися її послуга­ми від імені свого клієнта чи роботодавця без попереднього повідомлення.

9. Виплата винагороди залежно від результатів. Член ІПР не пови­нен вести переговорів або вступати в угоду з потенційним клієн­том чи роботодавцем на умовах виплати йому винагороди залеж­но від майбутніх результатів у сфері ПР.

10.Наймання осіб, що займають офіційні посади. Член ІПР, відпові­дальний за найм на службу як консультанта чи керівника особи, котра є членом однієї з палат парламенту, членом Європейського парламенту або обраною на офіційну посаду, зобов'язаний повідо­мити виконавчого директора інституту, який має зафіксувати це в реєстраційній книзі, а також пояснити мету подібного найму і його суть. Член ІПР, котрий сам потрапляє в одну з цих категорій, несе особисту відповідальність за інформування виконавчого директо­ра про свій найм. (Реєстраційна книга, згадана в цій статті, повин­на бути відкритою для доступу громадськості у приміщенні інсти­туту в робочий час).

11.Шкода, заподіяна іншим членам ІПР. Член ІПР не повинен нав­мисно завдавати шкоди професійній репутації іншого члена ІПР.

12.Репутація професії. Член ІПР не повинен своєю поведінкою зав­давати шкоди репутації інституту або професії ПР.

13.Дотримання кодексу. Член ІПР повинен дотримуватися даного кодексу, задля цього співпрацювати з іншими членами шституту, виконувати рішення з будь-яких питань, що пов'язані із його зас­тосуванням. Якщо у члена ІПР виникають підстави вважати, що ін­ший член ІПР залучений до діяльності, яка є порушенням цього ко­дексу, він має спочатку попередити про це даного члена ІПР, а по­тім, якщо цю діяльність не припинено, поінформувати інститут. Обов'язок усіх членів ІПР - сприяти інституту у виконанні поло­жень цього кодексу. Інститут зобов'язаний підтримувати в цьому будь-кого із своїх членів.

14.Інші професії. Працюючи разом з іншими фахівцями, член ІПР зо­бов'язаний із повагою відноситися до кодексів поведінки для цих професій і не повинен бути свідомо причетним до порушення та­ких кодексів.

15.Підвищення професійної кваліфікації. Від члена ІПР вимагають­ся знання, розуміння і дотримання даного кодексу, усіх поправок до нього, а також будь-яких інших положень, що будуть включені в цей кодекс. Член ІПР повинен бути в курсі змісту і рекомендацій будь-яких інструкцій або практичних розробок, які будуть підго­товлені інститутом, і вважатиме своїм обов'язком робити все для того, щоб втілити в життя всі заходи, розроблені в інструкціях.

16.Стосунки з іншими особами або організаціями. Член ІПР не по­винен свідомо примушувати або дозволяти іншій особі чи органі­зації допускати дії, несумісні з цим кодексом, або бути причетним до таких дій.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 334; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь