Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


КОДЕКС ПРОФЕСІЙНОЇ ЕТИКИ РОСІЙСЬКОГО ЖУРНАЛІСТА



                                       Кодекс прийнято Конгресом журналістів Росї 23 червня 1994 року

 

1. Журналіст завжди зобов'язаний діяти, виходячи з принципів про­фесійної етики, зафіксованих у цьому кодексі, прийняття, схва­лення і дотримання якого є неодмінною умовою для його членства в Спілці журналістів Росії.

2. Журналіст дотримується законів своєї країни, але в тому, що сто­сується виконання професійного обов'язку, він визнає юрисдикцію тільки своїх колег, відкидаючи будь-які спроби тиску і втручання з боку уряду або будь-кого.

3. Журналіст поширює і коментує тільки ту інформацію, у достовір­ності якої він переконаний і джерело якої йому добре відоме. Він докладає всіх зусиль до того, щоб не завдати шкоди будь-кому внаслідок неповної або неточної інформації, навмисного прихову­вання суспільно значущої інформації або поширення явно помил­кових відомостей.

Журналіст зобов'язаний чітко проводити у своїх повідомленнях різницю між фактами, про які розповідає, і тим, що складає думки, версії або припущення, водночас у своїй професійній діяльності він не зобов'язаний бути нейтральним.

При виконанні своїх професійних обов'язків журналіст не застосо­вує незаконних і недостойних способів отримання інформації.

Журналіст визнає і поважає право фізичних і юридичних осіб не надавати інформації і не відповідати на запитання, крім випадків, ко­ли обов'язок надавати інформацію визначено законом.

Журналіст розглядає як тяжкий професійний злочин зловмисне перекручування фактів, наклепи, одержання за будь-яких обставин плати за поширення помилкової або приховання правдивої інформа­ції; журналіст взагалі не повинен приймати, ні прямо, ні непрямо, ні­яких винагород або гонорарів від третіх осіб за публікації матеріалів і думок будь-якого характеру.

Переконавшись у тому, що він опублікував помилковий або перек­ручений матеріал, журналіст зобов'язаний виправити свою помилку, використовуючи ті ж поліїрафічні і (або) аудіовізуальні засоби, що застосовувалися при публікації матеріалу. При необхідності він пови­нен вибачитися через свій друкований орган.

Журналіст відповідає власним ім'ям і репутацією за достовірність будь-якого повідомлення і справедливість будь-якого судження, по­ширеного за його підписом, під його псевдонімом або анонімно, але з його відома і згоди. Ніхто не має права заборонити йому зняти свій підпис під повідомленням або судженням, яке було хоча б частково перекручено проти його волі.

4. Журналіст зберігає професійну таємницю відносно джерела інфор­мації, отриманої конфіденційним шляхом. Ніхто не може примуси­ти його розкрити це джерело. Право на анонімність може бути по­рушено лише у виняткових випадках, коли є підозра, що джерело свідомо спотворило істину, а також, коли нагадування імені джере­ла - єдиний спосіб уникнути тяжкої і неминучої шкоди для людей.

               Журналіст зобов'язаний поважати прохання осіб, які дають йому інтерв'ю, не розголошувати офіційно їхні висловлювання.

5. Журналіст повністю усвідомлює небезпеку обмежень, пересліду­вання і насильства, що можуть бути спровоковані його діяльністю. Виконуючи свої професійні обов'язки, він протидіє екстремізму й обмеженню цивільних прав за будь-якими ознаками, включаючи ознаки статі, раси, мови, релігії, політичних або інших поглядів, а також соціального і національного походження.

Журналіст поважає честь і гідність людей, які стають об'єктами йо­го професійної уваги. Він утримується від будь-яких: зневажливих на­тяків або коментарів відносно раси, національності, кольору шкіри, релігії, соціального походження або статі, а також у відношенні фі­зичного недоліку або хвороби людини. Він утримується від публікації таких повідомлень, за винятком випадків, коли ці обставини пов'яза­ні зі змістом повідомлення, що публікується. Журналіст зобов'язаний, безумовно, уникати вживання образливих виразів, які можуть нанес­ти шкоду моральному і фізичному здоров'ю людей.

Журналіст додержується принципу, що будь-яка людина є невин­ною доти, доки суд не доведе протилежне. У своїх повідомленнях він утримується називати поіменно родичів і друзів тих людей, які були звинувачені або засуджені за скоєні ними злочини - за винятком тих випадків, коли це необхідно для об'єктивного викладу питання. Він також утримується називати по імені жертву злочину і публікувати матеріали, що ведуть до встановлення особистості цієї жертви. З особливою суворістю слід дотримуватися даних норм, коли журна­лістське повідомлення може стосуватися інтересів неповнолітніх.

Тільки захист інтересів суспільства може виправдати журналіст­ське розслідування, що припускає втручання у приватне життя люди­ни. Такі обмеження втручання точно виконуються, якщо мова йде про людей, які перебувають у медичних закладах.

6. Журналіст вважає свій професійний статус несумісним із занят­тям посад в органах державного управління, законодавчої або су­дової влади, а також у керівних органах політичних партій та ін­ших організацій політичної спрямованості.

Журналіст усвідомлює, що його професійна діяльність припиня­ється в той момент, коли він бере в руки зброю.

7. Журналіст вважає недостойним використовувати свою репута­цію, свій авторитет, а також свої професійні права і можливості для поширення інформації рекламного або комерційного харак­теру, особливо якщо про такий характер не засвідчує явно та од­нозначно сама форма такого повідомлення. Саме поєднання журналістської і рекламної діяльності вважається етично недо­пустимим.

Журналіст не повинен використовувати в особистих інтересах або інтересах близьких йому людей конфіденційну інформацію, якою може володіти в силу своєї професії.

8. Журналіст поважає і відстоює професійні права своїх колег, до­тримується законів чесної конкуренції. Журналіст уникає ситуа­цій, коли він міг би завдати шкоди особистим або професійним ін­тересам свого колеги, погоджуючись виконувати його обов'язки на умовах, явно менш сприятливих у соціальному, матеріальномуабо моральному плані.

Журналіст поважає і відстоює авторські права відносно будь-якої творчої діяльності. Плагіат недопустимий. Використовуючи будь-яким способом роботу свого колеги, журналіст посилається на ім'я автора.

9. Журналіст відмовляється від завдання, якщо його виконання пов'язане з порушенням одного з принципів цього кодексу.

10.Журналіст користується і відстоює своє право користуватися всі­ма передбаченими цивільним і карним законодавством гарантія­ми захисту в судовому й іншому порядку від насильства або пог­рози насильством, образ, моральної шкоди, дифамації.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-03-31; Просмотров: 212; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь