Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Характеристика видань за ГСТУ 29.4-2001



Зовнішнє оформлення наших видань, а саме типи їх обкладинок, ми охарактеризуємо за стандартом ГСТУ 29.4-2001. Обкладинки палітурки. Типи. Із обраних нами видань, цей стандарт не може поширюватися, лише на методичні вказівки, тому що вони в електронному вигляді і відповідно не мають обкладинки.

Взагалі цей стандарт поширюється на обкладинки і палітурки видань, що випускаються поліграфічними підприємствами, і встановлює їх типи. Він не поширюється на обкладинки та палітурки факсимільних, експериментальних видань, видань, виготовлених за спеціальними художньо-технічними вимогами.

Обкладинка як навчального посібника, так і хрестоматії, за стандартом, відносяться до обкладинки типу 2.1, тому що вони складаються лише  з блоку і обкладинки. [12]

        3.4. Характеристика вихідних відомостей за ДСТУ 4861:2007

Для того, щоб порівняти, чи вірно складені вихідні відомості видань які ми розглядаємо, ми порівняли їх відповідно до вимог записаних у                   ДСТУ 4861:2007. Видання. Вихідні відомості. Його  розроблено вперше на заміну чинного в Україні  ГОСТ 7.4–86  «Система стандартов  по информации, библиотечному  и  издательскому  делу.  Издания.  Выходные  сведения»  з метою поповнення національної нормативної бази з видавничої справи, оптимізації та уніфікації положень щодо оформлювання вихідних відомостей у друкованій продукції, забезпечування точності та повноти відомостей для ведення загальноукраїнського банку бібліографічних і статистичних даних, підвищування конкурентоспроможності українських видань на міжнародному книжковому ринку.

Цей стандарт встановлює положення щодо складу, послідовності та місця розміщування вихідних відомостей у текстовому, нотному, образотворчому (неперіодичному, періодичному і продовжуваному) виданнях. Для авторефератів дисертацій і нормативних документів стандарт установлює положення в частині випускних даних.

Стандарт не поширюється на картографічні та електронні видання.

За цим стандартом, вихідні відомості – це сукупність даних, які характеризують видання та призначені для інформування користувачів, бібліографічного обробляння і статистичного обліку. І вони  містять:

— над заголовкові  дані;

— відомості про автора (-ів);

— назву видання;

— підзаголовкові дані;

— вихідні дані;

— шифр зберігання видання;

— макет анотованої каталожної картки; анотацію; реферат;

— Міжнародний стандартний номер книги (International Standard Book Number — ISBN);

— знак охорони авторського права;

— над випускні  дані;

— випускні дані. [3]

У обраному нами  допоміжному виданні, посібника-хрестоматії «Зарубіжна література» для сьомого класу, за програмою 2001 року, у вихідних відомостях вказано: відомості про авторів та інших осіб, які брали участь у створенні видання, а саме: рецензенти: Р. Т. Гром’як – професор, доктор філологічних наук; М. М. Николин – кандидат педагогічних наук, вчитель-методист, упорядником є Б. Б. Щавурський; головний редактор – Б. Є. Будний, редактор –  Г. Є. Безкоровайний, комп’ютерна верстка –  І. О. Демків, художник – В. А. Басалига. Також там вказано вид видання – посібник хрестоматія, вказана цільова аудиторія – для учнів 7-их класів. Випускні дані: видавництво «Навчальна книга – Богдан». Свідоцтво № 24637417 від 13. 11. 97. Книгу підписано до друку 17. 09. 2002. Формат 84×108/32. Папір друкарський. Гарнітура Таймс. Друк офсетний. Умовн. Друк. Арк.. 26.88. Зам. 0212215. Видання видрукувано в Державному видавництві «Преса України». Також видання містить шифр зберігання видання – класифікаційний індекс              ББК 83. 3(0)я 721 3-45; міжнародний стандартний номер ISBN 966-7924-78-5. Містить позначку, на якій вказано, що видання охороняється законом про авторське право. Ще у виданні присутній макет анотованої каталожної картки, також наявний бібліографічний опис видання.

Для характеристики вихідних відомостей навчально-методичного видання, ми обрали навчальний посібник «Основи екології та соціології». До складу його вихідних відомостей входять: відомості про авторів та інших осіб, які брали участь у створенні видання, а саме: рецензенти: В. Д. Бондаренко – професор, кандидат біологічних наук Українського державного лісотехнічного університету, С. І. Кукурудза – доцент, кандидат географічних наук Львівського державного університету ім. І. Франка, авторський колектив: Я. І. Бедрій, А. І. Кидисюк, П. І. Огринський, М. М. Назарук, також містить міжнародний стандартний номер ISBN № 96695029-5-7, ще містить макет анотованої каталожної картки, та бібліографічний опис видання, ще вказана цільова аудиторія – для підприємств зв’язку.

З трьох видання, які є об’єктами нашого дослідження ми охарактеризували вихідні дані лише двох, тому що третє видання яке ми розглядаємо під час роботи, а саме – «Методичні рекомендації і контрольні завдання до виконання практичних занять з дисципліни “Стратегічний маркетинг” для студентів 5 курсу для спеціальності 050107 „ Економіка підприємства” напряму 0501 „ Економіка і підприємництво” факультету економіки» є електронним виданням, а на нього стандарт не поширюється.

Порівнявши вихідні відомості посібника-хрестоматії  «Зарубіжна література» для сьомого класу, за програмою 2001 року, з нормами стандарту, ми зробили висновок, що усі вони дотримуються у посібнику, чого ми не можемо сказати про навчальний посібник «Основи екології та соціології», тому що у ньому відсутній шифр зберігання видання який складається з класифікаційних індексів Універсальної десяткової класифікації (УДК) і Бібліотечно-бібліографічної класифікації (ББК) та авторського знака. Також у виданні відсутні випускні дані. Через такі грубі помилки, видання може бути не дозволеним для розповсюдження у навчальних закладах.

Порівнявши обрані нами навчальні видання зі стандартами, можна зробити висновок, що їх внутрішнє і зовнішнє оформлення майже повністю відповідає вимогам стандартів, а присутні у них відхилення не значні, і вони не будуть заважати нормальному сприйманню інформації читачами. Тому ці видання можуть використовуватися учнями та викладачами, у навчальних закладах, для вивчення зазначених у них дисциплін.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-01; Просмотров: 329; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь