Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ. КАФЕДРА ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КАФЕДРА ПРАВОВИХ ДИСЦИПЛІН

 

 

ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ З КУРСУ

«ГОСПОДАРСЬКЕ ТА ФІНАНСОВЕ ПРАВО»

Для студентів спеціальності „Історія”

 зі спеціалізацією „Правознавство”

Укладач доктор юрид. наук, професор О.П. Віхров

Затверджено кафедрою правових дисциплін

Протокол № 1 від 28 серпня 2010 р.

 

Завідувач кафедри____________О.П.Віхров

Чернігів

2010



Семінар 1. ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ І ГОСПОДАРСЬКЕ ПРАВО

План

 

1. Господарська діяльність та її основні види

2. Конституційні основи та загальні принципи господарської діяльності

3. Основні напрями та форми участі держави і місцевого самоврядування у сфері господарювання

4. Предмет і метод господарського права

5. Система, джерела і принципи господарського права

Завдання для індивідуальної роботи

 

Підготувати реферати з таких питань: 1. Господарська діяльність та господарські відносини. 2. Конституційні основи правопорядку у сфері господарювання. 3. Загальні принципи господарювання 4. Господарський кодекс України як джерело господарського права.

Практичні завдання

 

Задача 1.

Громадянин Марченко протягом року скуповував лом кольорових металів з наміром перепродати його за вищою ціною. Однак перепродати лом він не зміг і ніякого прибутку від своєї діяльності не одержав, оскільки вона була перервана співробітниками міліції.

     Чи є діяльність громадянина Марченка підприємницькою? Які ви знаєте ознаки підприємницької діяльності?

 

       Задача 2.

При перевірці податковою адміністрацією господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю з‘ясувалося, що одна з крамниць, що належить Товариству, закупила велику партію лікеро-горілчаних виробів. У зв‘язку з тим, що у Товариства не було ліцензії на торгівлю лікеро-горілчаними виробами, податкова адміністрація оголосила укладену угоду нікчемною і зажадала стягнення всього отриманого за угодою в доход держави. Продавець - лікеро-горілчаний комбінат - заявив, що з його сторони жодних порушень закону не було. Крім того, в статуті Товариства, пред‘явленому при укладанні договору, передбачений такий вид діяльності, як торгівля лікеро-горілчаними виробами.

Чи правомірні дії податкової адміністрації?

 

Задача 3.

У зв’язку з рішенням районної державної адміністрації колишнє колективне сільськогосподарське підприємство було реформоване у сільськогосподарський кооператив. Особи, які не виявили бажання працювати в кооперативі, були виключені з членів колективного сільськогосподарського підприємства і позбавлені права на земельні та майнові паї. У рішенні держадміністрації зазначалося, що майнові та земельні паї всіх членів колективного сільськогосподарського підприємства є рівними та автоматично переходять у власність кооператива.

Чи є рішення районної державної адмістрації правомірним?

 

Задача 4.

Державне підприємство у зв‘язку з переходом на випуск іншої продукції розпочало реалізацію непотрібних йому матеріальних цінностей. Міністерство, до сфери управління якого належить підприємство, заборонило йому реалізацію матеріальних цінностей на тій підставі, що у свій час вони були отримані за рахунок централізованих капітальних вкладень. До того ж нині йде підготовка документів про перетворення підприємства в казенне. В ході перетворення за погожденням з Міністерством і вирішиться питання про долю цінностей: кому і в якому порядку вони будуть передані або ж залишаться у підприємства.

Як розв‘язати спір?

Задача 5.

       Ряд районнних податкових інспекцій м. Києва здійснили перевірку магазинів підприємства «Маркон», де здійснювалася торгівля спиртними напоями. Згідно складених актів перевірки на наклеєних акцизних марках спеціальними приладами не просвічувалися водні знаки, відсутні були інші елементи захисту. Даний факт був кваліфікований податковими інспекціями як використання фальсифікованих акцизних марок, що спричинило конфіскацію відповідних партій спиртних напоїв.

       Подібне рішення податківців торгова фірма-позивач оскаржувала в господарському суді міста Києва. Позивач вказував на наявність серйозної помилки службовців податкових інспекцій про те, що була повна відсутність в акті перевірки будь-яких відомостей про серії і номери марок, тобто відсутність видів ідентифікації об’єкту перевірки. Замість цього сумлінно перераховані спиртні напої, на яких виявлені марки “без елементів захисту”. Додатковим доказом у позивача слугувала інформація Київської офсетної фабрики, відповідно до якої частина акцизних марок, що надійшли в обіг, виготовлена нею на папері без водних знаків і волокон, що світяться (отриманого з іншого підприємства).

Крім того, у господарський суд була надана довідка іноземних імпортерів, яка підтверджувала, що позивач відповідно до чинного законодавства передав їм акцизні марки в оригінальній упаковці фабрики-виробника.

Яке рішення, на Вашу думку, прийме господарський суд?

 

Задача 6.

       Державним органом у справах захисту прав споживачів була тимчасово припинена діяльність суб’єкта господарювання – Приватного підприємства “Салют” у зв’язку з тим, що у останнього протягом 120 календарних днів було виявлено два випадки реалізації товарів, які не відповідають вимогам нормативних документів щодо якості. Крім того, перед відповідними органами поставлено питання про скасування державної реєстрації Приватного підприємства “Салют”.

Чи правильно було здійснено тимчасове припинення діяльності підприємства “Салют”? Який порядок скасування державної реєстрації суб’єктів господарювання?

 

    Задача 7.

Обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, створеного при Міністерстві праці і соціальної політики, прийняло рішення про повне перерахування йому прибутку підпорядкованого Державного підприємства по використанню праці інвалідів «Інвальтруд». Підприємство не погодилось з цим рішенням як таким, що підриває економічну основу діяльності підприємства і ставить під загрозу його існування.

Дайте оцінку правомірності такого рішення Обласного відділення Фонду.

Який орган має право затверджувати фінансовий план державному підприємству?

До якого органу треба звернутися Державному підприємству «Інвальтруд» за захистом своїх прав?

Який порядок розгляду спору, що виник?

Завдання для самостійної роботи

 

Самостійно опрацювати такі питання: Участь держави, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в господарській діяльності. Форми реалізації державою економічної політики. Основні напрями економічної політики держави. Засоби державного регулювання господарської діяльності. Особливості управління господарською діяльністю у державному секторі економіки. Відносини суб’єктів господарювання з органами місцевого самоврядування. Особливості управління господарською діяльністю у комунальному секторі економіки. Розмежування господарських відносин з іншими видами відносин. Загальна характеристика частин, підгалузей та інститутів господарського права. Кодифікація господарського законодавства та її проблеми. Історія розвитку господарського законодавства України. Поняття і значення принципів господарського права. Ознаки правових принципів: загальність, нормативність, стабільність. Відповідність правового регулювання господарської діяльності об’єктивним економічним законам. Багатоманітність форм власності, на яких грунтується економіка, і форм господарювання. Свобода підприємництва і договорів. Обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції. Державний захист прав і законних інтересів суб’єктів господарювання. Державне забезпечення соціальної спрямованості економіки. Законність у господарській діяльності.

Основна література

 

1. Вінник О. М. Господарське право: Навчальний посібник. – К.: Правова єдність, 2008. – 766 с.

2. Віхров О.П. Господарське право. Спеціальна частина. Навчальний посібник. - К.: Видавничий дім “Слово”, 2004. - 344 с.

3. Господарське право України / М. К. Галянтич, С. М. Грудницька, О. М. Міхатуліна та ін. – К.: МАУП, 2005. — 424 с.

4. Господарське право України: Підручник / За ред. В. М.Гайворонського, В. П.Жушмана. – Харків: Право, 2005. – 384 с.

5. Господарське право: Практикум / В. С. Щербина, Г. В. Пронська, О. М. Вінник та інші / За заг. ред. В. С. Щербини. - К: Юрінком Інтер, 2001. - 320 с.

6. Господарський кодекс України: Науково-практичний коментар // О. І. Харитонова, Є. О. Харитонов, В. М. Коссак та ін.; За ред. О. І. Харитонової. - Х.: Одіссей, 2007. - 832 с.

7. Науково-практичний коментар Господарського кодексу України: 2-е вид., перероб. і доповн. / За заг. ред. Г.Л.Знаменського, В.С.Щербини; Кол. авт.: О.А.Беляневич, О.М.Вінник, В.С.Щербина та ін. – Київ: Юрінком Інтер, 2008. – 720 с.

8. Хозяйственное право Украины / Под ред. А. С. Васильева, О. П. Подцерковного. – Харьков: Одиссей, 2006. – 496 с.

9. Хозяйственное право: Учебник / Под ред. В. К. Мамутова. - К.: Юрінком Интер, 2002. - 912 с.

10. Хозяйственный кодекс Украины: Научно-практический комментарий; под общ. ред. А.Г. Бобковой. – Харьков: Издатель ФЛ-П Вапнярчук Н.Н., 2008. – 1296 с.

11. Щербина В. С. Господарське право: Підручник. – К.: Юрінком Інтер, 2007. – 656 с.



План

1. Поняття і види суб’єктів господарського права. Суб’єкти господарювання

2. Утворення та легалізація суб’єкта господарювання

3. Припинення діяльності суб’єкта господарювання. Відновлення платоспроможності суб’єкта господарювання або визнання його банкрутом

4. Правовий статус підприємства. Особливості правового статусу окремих видів підприємств та інших суб’єктів господарювання

5. Господарські товариства, їх види і правовий статус

6. Об’єднання підприємств, їх види і правовий статус

7. Правовий статус суб’єктів організаційно-господарських повноважень

 

Завдання для індивідуальної роботи

 

Підготувати реферати з таких питань: 1. Державна реєстрація суб’єктів господарювання (підприємництва). 2. Ліцензування певних видів господарської діяльності. 3. Господарсько-правові повноваження місцевих органів виконавчої влади. 4. Господарсько-правові повноваження органів місцевого самоврядування.

 

Практичні завдання

 

Задача 1.

Статутом ТОВ «Допомога» передбачені такі види діяльності: торговельна та посередницька діяльність, виплата та доставка пенсій, маркетингові послуги, грошова допомога малозабезпеченим громадянам, постачання природного та скрапленого газу, надання туристичних послуг, надання ломбардних послуг.

      Чи має право державний реєстратор зареєструвати ТОВ «Допомога», якщо до нього буде подано Статут з переліком вищевказаних видів діяльності?

 

Задача 2.

Громадянин України Васильченко, сплативши реєстраційний збір у встановленому розмірі та маючи намір провадити підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, подав державному реєстратору реєстраційну картку, три фотокартки, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера платника податків, документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію, своє рішення за підписом усіх членів сім’ї про намір провадити підприємницьку діяльність, ксерокопію свідоцтва про шлюб та свідоцтво про народження дитини.

    Чи є у державного реєстратора підстави для відмови Васильченку у державній реєстрації?

 

Задача 3.

До державного реєстратора надійшла заява про реєстрацію Акціонерного товариства (АТ) «Рось». Одночасно з заявою були подані такі документи: рішення власників майна про створення АТ, документ, що засвідчував сплату власниками внеску до статутного фонду, і статут. В статуті зазначалося, що АТ буде здійснювати такі види діяльності: займатися видобуванням бурштину; здійснювати пошук (розвідку) корисних копалин; виробляти вироби з доргоцінних металів.

Чи є у державного реєстратора підстави для відмови АТ у державній реєстрації?

 

Задача 4.

На підставі відповіді на претензію з визнанням заявлених претензійних вимог ТОВ «Метал» надіслало розпорядження до банку про безспірне списання з ЗАТ «Енерго» грошової суми у розмірі 35350 гривень. Оскільки через чотири місяці після прийняття банком розпорядження про безспірне списання грошових коштів боржник був не в змозі виконати свої грошові зобовязання, ТОВ «Метал» звернулось з заявою до господарського суду про визнання боржника (ЗАТ «Енерго») банкрутом. Ухвалою господарського суду заявнику було відмовлено у порушенні провадження у справі про банкрутство.

Чи відповідає зазначена ухвала вимогам законодавства?

Які умови порушення провадження у справі про банкрутство ви знаєте?

 

Задача 5.

Кредиторами Товариства з додатковою відповідальністю (ТДВ) “Герметик” був поданий позов до господарського суду про ліквідацію товариства у зв‘язку з його неплатоспорможністю (про банкрутство). До складу майна, що підлягає розподілу між кредиторами, позивачі просять включити активи двох дочірніх товариств ТДВ “Герметик”, а також майно, закріплене за представництвами і філіями ТДВ в інших містах. Заперечуючи проти вимог, що виставляються, представник відповідача заявив, що дочірні товариства є самостійними юридичними особами і за боргами підприємства-засновника не відповідають. Філії, розташовані в інших містах, також є юридичними особами і не повинні ліквідовуватися. Крім того, ліквідація товариства у зв‘язку з його банкрутством можлива тільки після застосування комплексу санаційних процедур, передбачених законодавством, оскільки залишається можливість його фінансового оздоровлення.

Розгляньте доводи сторін.

Визначте правове положення філій і представництв.

Охарактеризуйте порядок відновлення платоспроможності суб‘єкта господарювання або визнання його банкрутом.

 

Задача 6.

Двоє хіміків - Кутов і Кошик - на замовлення екологічного фонду “Грін” розробили методику переведення автомобільного транспорту на екологічно чисте пальне. Для реалізаціі винаходу було прийнято рішення створити публічне акціонерне товариство і залучити до нього широкі верстви вкладників.

Юристи “Грін” розробили статут АТ і надали його на обговорення засновників. Згідно із статутом розмір статутного фонду АТ повинен складати 3 мільйони гривень і поділятися на 60 тисяч простих акцій номіналом по 50 гривень кожна. В рахунок сплати акцій засновники зобов‘язались: Кутов (2000 акцій) і Кошик (1500 акцій) - підготувати необхідні документи і провести реєстрацію АТ, а також дати дозвіл на використання свого найменування в назві АТ “Грін Етил”. Всі інші акціі передбачалося розмістити серед бажаючих шляхом відкритої підписки.

В ході обговорення Кутов запропонував випустити акції двох видів: номіналом 50 гривень - для засновників і 1000 гривень - для всіх інших акціонерів, з тим, щоб на кожну акцію припадав один голос. Кошик вимагав вказати в статуті АТ право привілейової купівлі акцій, які будуть продаватись іншими акціонерами, і зазначив, що в АТ необхідно створити спостережну раду, оскільки після проведення відкритої підписки кількість акціонерів буде значною.

Дайте оцінку змісту статуту АТ і пропозицій засновників, а також дайте правову характеристику процедури відкритої підписки на акції.

Якими документами повинна оформлятися відкрита підписка на акції і яке їх юридичне значення?

                     

Задача 7.

Громадянин Олексієнко звернувся до місцевої ради із заявою про надання йому земельної ділянки для ведення фермерського господарства. Разом з іншими документами Олексієнко передав список осіб, які виявили бажання створити разом з ним фермерське господарство. У списку зазначились:

1) Мати Олексієнка, якій на момент створення фермерського господарства вже виповнилося 60 років.

2) Син Олексієнка, віком 14 років.

3) Громадянка Єршова, з якою Олексієнко проживав 10 років, вів спільне господарство, але їх шлюб не був офіційно зареєстрований.

4) Брат Олексієнка, який постійно проживав у місті.

5) Кум Олексієнка.

6) Сестра Олексієнка, яка є громадянкою Росії.

7) Сусід Олексієнка – громадянин Мельник.

Яку відповідь буде надано Олексієнку?

 

Завдання для самостійної роботи

 

Самостійно опрацювати такі питання: Свобода підприємництва. Обмеження підприємництва за колом осіб і за видами дільності. Підприємець і держава. Розрахунки з кредиторами у разі ліквідації суб’єкта господарювання. Розпорядження майном боржника, розпорядник майна, його повноваження. Виявлення кредиторів та осіб, які виявлять бажання взяти участь у санації боржника. Збори кредиторів, комітет кредиторів. Процедура санації боржника, порядок і заходи санації, керуючий санацією та його повноваження. Оцінка і продаж майна банкрута. Черговість задоволення вимог кредиторів. Мирова угода, строк та умови її укладення. Особливості банкрутства містоутворюючих підприємств, особливо небезпечних підприємств, деяких інших категорій суб’єктів господарювання. Організаційна структура підприємства. Управління підприємством. Облік і звітність підприємства. Господарська діяльність виробничого кооперативу. Приватні підприємства. Асоційовані підприємства. Холдингові компанії. Громадянин у сфері господарювання. Господарсько-правові повноваження центральних органів виконавчої влади.

 

Основна література

 

1. Вінник О. М. Господарське право: Навчальний посібник. – К.: Правова єдність, 2008. – 766 с.

2. Господарський кодекс України: Науково-практичний коментар // О. І. Харитонова, Є. О. Харитонов, В. М. Коссак та ін.; За ред. О. І. Харитонової. - Х.: Одіссей, 2007. - 832 с.

3. Науково-практичний коментар Господарського кодексу України: 2-е вид., перероб. і доповн. / За заг. ред. Г.Л.Знаменського, В.С.Щербини; Кол. авт.: О.А.Беляневич, О.М.Вінник, В.С.Щербина та ін. – Київ: Юрінком Інтер, 2008. – 720 с.

4. Хозяйственное право Украины / Под ред. А. С. Васильева, О. П. Подцерковного. – Харьков: Одиссей, 2006. – 496 с.

5. Хозяйственное право: Учебник / Под ред. В. К. Мамутова. - К.: Юрінком Интер, 2002. - 912 с.

6. Хозяйственный кодекс Украины: Научно-практический комментарий; под общ. ред. А.Г. Бобковой. – Харьков: Издатель ФЛ-П Вапнярчук Н.Н., 2008. – 1296 с.

7. Щербина В. С. Господарське право: Підручник. – К.: Юрінком Інтер, 2007. – 656 с.



План

1. Майно суб’єктів господарювання, його види та основні форми правового режиму

2. Особливості правового режиму майна окремих видів підприємств та інших суб’єктів господарювання

3. Особливості правового режиму державного та комунального майна у сфері господарювання

4. Поняття, склад, підстави виникнення і види господарських зобов’язань

5. Господарський договір, його зміст, види порядок укладення і форма

6. Засоби забезпечення виконання господарських зобов’язань

7. Господарсько-правова відповідальність: поняття, сутність, функції, види, форми, підстави та умови

8. Відшкодування збитків у сфері господарювання, штрафні, оперативно-господарські та адміністративно-господарські санкції

 

Завдання для індивідуальної роботи

 

Підготувати реферати з таких питань: 1. Управління державними корпоративними правами. 2. Майново-господарські та організаційно-господарські зобов’язання. 3. Виконання, зміна і припинення господарського зобов`язання.

 

Практичні завдання

 

Задача 1.

Державне підприємство уклало договір з комерційною фірмою на реалізацію надлишку обладнання. Орган, до сфери управління якого належить державне підприємство, заборонив йому реалізацію обладнання і зажадав розірвання договору. Комерційна фірма вимагала виконання договору під загрозою застосування штрафних санкцій.

Спір надійшов на розгляд господарського суду. Як вирішити справу?

Охарактеризуйте правовий режим майна державного комерційного підприємства. 

 

Задача 2.

Казенне підприємство «Експериментальний завод» отримало від міністерства, до сфери управління якого належить, кошти на розробку нового приладу. Однак цих коштів вистачило лише на закупівлю необхідного устаткування, матеріалів та оплату праці працівникам за 3 місяці. За енергоресурси (електроенергія, газ) підприємство не змогло розрахуватися, що спричинило подання енергопостачальними компаніями позовів про стягнення заборгованості казенного підприємства у сумі 83 тисячі гривень.

На яке майно казенного підприємства може бути звернене стягнення для покриття цього боргу?

На якій формі правового режиму відповідна частина державного майна закріплюється за казенним підприємством? В чому полягає зміст цього правового режиму?

Чи може бути казенне підприємствл визнане банкрутом?

Які обов’язки щодо казенного підприємства несе міністерство (відомство), до сфери управління якого воно належить?

 

Задача 3.

Відповідно договору Об‘єднання з Тваринницьким комплексом останній зобов‘язався передати Об‘єднанню 60 голів телят та 50 поросят. За день до вивезення тварин за вказівкою директора комплексу поросята були відібрані і зачинені в окремому приміщенні. У результаті удару блискавки приміщення, в якому знаходились поросята, згоріло, і всі 50 поросят загинули. У зв‘язку з цим Тваринницький комплекс готовий був передати Об‘єднанню тільки 60 телят, а від передачі поросят відмовився, посилаючись на те, що поросята, що залишилися, необхідні йому самому для розширення відтворення свиней. Об’єднання звернулося з позовом до суду.

До якого виду майна належить поголов‘я поросят, що залишилося у Тваринницького комплксу? Яке рішення повинен винести суд? Чи зміниться рішення, якщо покупець з‘явився за телятами та поросятами через три дні після призначеного строку їхнього вивезення, а поросята загинули за день до приїзду покупця?

Задача 4.

Закрите акціонерне товариство “Витязь” вступило в переговори з рибоконсервним заводом про закупівлю у нього великої партії рибних консервів. Продавець умовою відпуску товару ставив попередню оплату всієї його партії. Покупець був згодний на надання іншого забезпечення оплати товару, зокрема, гарантії з боку третьої організації, з якою ЗАТ “Витязь” тривалий час співробітничає, закуповує у неї товар і регулярно його оплачує. Гарант не заперечував проти видачі гарантії. Однак рибоконсервний завод не прийняв гарантію і звернув увагу директора ЗАТ на те, що чинне законодавство не згадує гарантію в якості засобу забезпечення виконання зобов‘язання. Тому він запропонував обрати будь-який інший засіб, що забезпечив би продавцю вчасне отримання грошей.

Які засоби забезпечення виконання зобов‘язань передбачає законодавство?

Чи можливе використання гарантії як засобу забезпечення виконання зобов‘язання?

Як оформлюється угода сторін про обраний ними засіб забезпечення виконання зобов‘язання?

Чи можуть сторони, що уклали основний договір, домовитись згодом про застосування забезпечувального зобов‘язання?

           

Задача 5.

Між приватним підприємством та командитним товариством було укладено договір поставки. Приватне підприєм­ство в особі його директора підписало договір та скріпило його печаткою підприємства. Керівник командитного товариства, поси­лаючись на те, що він забув печатку, тільки підписав договір. На виконання договору приватне підприємство поставило то­вар товариству. Незважаючи на це, товариство затримувало його оплату. На пред'явлену підприємством претензію товариство відпо­віло, що її вимоги воно не визнає, оскільки вважає договір постав­ки неукладеним із-за відсутності відбитку печатки однієї зі сторін. Підприємство звернулося до господарського суду.

З якого моменту господарський договір вважається укладеним?

В якому нормативному акті вказано на необхідність відбитку печатки для дійсності договору?

Яке рішення має прийняти господарський суд?

Задача 6.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Час» уклало з приватним підприємцем договір комісії. За цим догово­ром ТОВ передавало приватному підприємцеві шкіряні куртки на реалізацію, а підприємець зобов'язувався сплатити ТОВ обумовлену суму коштів, отриманих від реалізації. Підприємець реалізував товар, але гроші на рахунок ТОВ не перерахував. ТОВ «Час» звернулося до господарського суду з позовом про примусове стягнен­ня суми від продажу курток. Підприємець, у свою чергу, подав позов до товариства про визнання договору комісії недійсним, мотивуючи це тим, що договір не було завізовано головним бухгалте­ром ТОВ «Час».

В яких судових органах вирішуються спори між юридични­ми особами та суб'єктами підприємницької діяльності без створен­ня юридичної особи?

Яким нормативним актом обумовлено необхідність візування господарських договорів головними бухгалтерами? Яка відповідальність настає за недодержання такого порядку?

Чий позов задовольнить суд?

Задача 7.

За укладеним договором м‘ясомолочний комбінат постачав торговельній фірмі молочну продукцію в узгодженому сторонами асортименті. Договір передбачав щомісячну оплату поставленої продукції, яка повинна була провадитись не пізніше 10-го числа наступного місяця із сплатою пені в розмірі 1% від вартості поставленої продукції за кожний день прострочки в її оплаті.

Оскільки протягом усього річного строку дії договору торговельна фірма систематично затримувала платежі на один-два тижні, але санкцій за це в добровільному порядку не сплачувала, комбінат відмовився від продовження договору з фірмою на новий строк. Водночас за завданням директора юрисконсульт комбінату підрахував всі періоди затримки сплати, що склали 136 днів, і через 2 місяці після припинення договору пред‘явив фірмі претензію про сплату пені і відшкодування збитків, що виникли у зв‘язку з простроченням платежів.

Які санкції було застосовано комбінатом? Охаректиризуйте особливості порядку застосування цих санкцій.

Чи підлягають задоволенню претензійні вимоги комбінату?

Задача 8.

Цементний завод за договором поставки повинен був відвантажити у другому кварталі поточного року на адресу будівельного підприємства 100 вагонів цементу. Фактично було відвантажено 80 вагонів. Будівельне підприємство стягнуло з цементного заводу неустойку за недопоставлену продукцію і вимагало доставки недопостатавленого цементу. Завод відхилив вимогу підприємства на тій підставі, що за допущену ним недопоставку він вже поніс відповідальність у вигляді сплати неустойки.

Чи правомірні заперечення заводу? Обгрунтуйте відповідь.

 

Задача 9.

В результаті дорожньо-транспортної пригоди автомобіль фірми “ЛУЧ” було пошкоджено трактором, що належить Пересувній механічній колоні (ПМК), з вини водія останньої. Вартість ремонту автомобіля (6170 грн.) ПМК відшкодувала фірмі «ЛУЧ». Але вимогу фірми компенсувати їй вартість оренди іншого автомобіля за період ремонту пошкодженого ПМК відхилила посилаючись на те, що фірма «ЛУЧ» періодично орендує автомобілі для своїх комерційних потреб незалежно від знаходження пошкодженого автомобіля в ремонті.

Зробіть юридичний аналіз складу наведеного правопорушення.

Яка з сторін повинна доводити наявність чи відсутність обставин причинного зв’язку між протиправними діями і шкідливими наслідками?

Дайте правову оцінку ситуації, що склалася.

 

Завдання для самостійної роботи

 

Самостійно опрацювати такі питання: Джерела формування майна суб’єкта господарювання та його майновий стан. Органи управління об’єктами державної власності. Органи управління майном, що є у комунальній власності, їх основні повноваження у цій сфері. Розмежування об’єктів права державної та комунальної влас­ності, передача майна з державної у комунальну влас­ність, з комунальної у державну влас­ність. Зміст договору, що укладається на підставі державного замовлення. Особливості укладення господарських договорів за державним замовленням, на основі вільного волевиявлення сторін, приблизних і типових договорів. Особливості укладення господарських договорів на біржах, ярмарках та публічних торгах. Укладення організаційно-господарських договорів. Укладення господарських договорів за рішенням господарського суду. Межі господарсько-правової відповідальності. Зменшення розміру та звільнення від відповідальності. Прострочення боржника. Прострочення кредитора. Досудовий порядок реалізації господарсько-правової відповідальності. Солідарне відшкодування збитків. Регресні вимоги про відшкодування збитків. Відшкодування збитків у разі порушення грошових зобов’язань. Правове регулювання відповідальності за нераціональне господарювання.

 

Основна література

 

1. Вінник О. М. Господарське право: Навчальний посібник. – К.: Правова єдність, 2008. – 766 с.

2. Господарський кодекс України: Науково-практичний коментар // О. І. Харитонова, Є. О. Харитонов, В. М. Коссак та ін.; За ред. О. І. Харитонової. - Х.: Одіссей, 2007. - 832 с.

3. Науково-практичний коментар Господарського кодексу України: 2-е вид., перероб. і доповн. / За заг. ред. Г.Л.Знаменського, В.С.Щербини; Кол. авт.: О.А.Беляневич, О.М.Вінник, В.С.Щербина та ін. – Київ: Юрінком Інтер, 2008. – 720 с.

4. Хозяйственное право Украины / Под ред. А. С. Васильева, О. П. Подцерковного. – Харьков: Одиссей, 2006. – 496 с.

5. Хозяйственное право: Учебник / Под ред. В. К. Мамутова. - К.: Юрінком Интер, 2002. - 912 с.

6. Хозяйственный кодекс Украины: Научно-практический комментарий; под общ. ред. А.Г. Бобковой. – Харьков: Издатель ФЛ-П Вапнярчук Н.Н., 2008. – 1296 с.

7. Щербина В. С. Господарське право: Підручник. – К.: Юрінком Інтер, 2007. – 656 с.



План

1. Правове регулювання обмеження монополізму та захисту конкуренції

2. Правове регулювання планування господарської діяльності

3. Правове регулювання ціноутворення

4. Правове регулювання ринків фінансових послуг

Завдання для індивідуальної роботи

 

Підготувати реферати з таких питань: 1. Антимонопольний комітет України. 2. Договірні відносини у сфері науково-технічної та інноваційної діяльності. 3. Забезпечення засобами виробництва та реалізація продукції як вид господарської діяльності.

 

Практичні завдання

Задача 1.

Державна адміністрація залізничного транспорту України «Укрзалізниця» видала наказ, згідно з яким підлеглі їй залізниці повинні були вносити плату за використання вагонів, що належали країнам СНД та Балтії, у розмірі 5 швейцарських франків за одну вагоно-добу. Водночас власники вантажів і порти повинні були вносити плату за використання тих же вагонів під час їх знаходження на під’їзних шляхах в розмірі 29 швейцарсь­ких франків за одну вагоно-добу.

Порушення яких норм законодавства допустила «Укрзалізниця»?

Яку відповідальність передбачено за такі порушення?

Чи має право Антимонопольний комітет України з власної ініціативи (без заяви суб'єкта господарювання) здійснювати пере­вірку додержання вимог антимонопольного законодавства і, відпо­відно, притягати винних до відповідальності?

Задача 2.

Між місцевим відділом реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) та приватним підприємством «Регіон» було укладено договір, за яким РАЦС здавав в оренду ПП частину свого приміщення, а підприємство надавало послуги фото- відеозйомки урочистих церемоній реєстрації шлюбу. За фактичною згодою відділу РАЦС підприємство перешкоджало здійсненню зйомок самими клієнтами та запрошеними фотографами. Клієнти, які бажали здійснювати зйомку самостійно, повинні були сплати­ти підприємству 40-50 грн. за дозвіл. Також підприємство вста­новило обов’язковий мінімум фотографій, що замовлялися (п’ять).

Чи можна вважати договір між місцевим відділом реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) та приватним підприємством «Регіон» антиконкурентними узгодженими діями? Якщо можна, то в чому це виявляється?

Які наслідки можуть настати для сторін у разі визнання їх дій такими, що призводять до усунення з ринку інших суб'єктів господарювання?

Яке рішення має прийняти Антимонопольний комітет Украї­ни у випадку звернення до нього?

Задача 3.

Обласний відділ освіти надіслав завідувачам міських та районних відділів освіти листа, в якому заборонялося користуватися послугами приватних та комерційних турфірм для організації екскурсійного обслуговування школярів. Єдиною фірмою, послугами якої дозволялося користуватися, було визначе­но туристичну агенцію «Держекскурс». Подібні вказівки отримали і директори всіх шкіл, які згодом перестали укладати відповідні договори з іншими туристичними фірмами.

Яка відповідальність передбачена за зловживання монополь­ним становищем на ринку?

Чи можна вважати монопольним становище підприємства «Держскекурс»?

Що можна порадити конкурентам підприємства «Держскскурс»?

 

Задача 4.

Акціонерне товариство «Птахофабрика» здало в оренду фермеру два приміщення, однак договір був підписаний лише через шість місяців після фактичної передачі приміщень фермеру. Посилаючись на те, що договірні відносини між птахофабрикою і фермером виникли тільки з дня підписання договору, фермер почав платити за оренду приміщень лише з моменту підписання договору, а за попередні шість місяців платити відмовився. При розгляді спору в господарському суді фермер заявив, що договір не був підписаний вчасно тому, що птахофабрика надала приміщення в непристосованому для цілей договору вигляді, і фермерові довелося самому переобладнувати приміщення. При цьому фермер підтвердив, що з моменту передачі він використовував частину приміщення для зберігання запасних частин для тракторів.

Яке рішення прийме суд?

 

Задача 5.

Фонд державного майна звернувся до господарського суду з позовом про виселення акціонерного товариства «Сигнал» із займаного приміщення у зв’язку із закінченням строку договору оренди. Товариство заперечувало проти позову, посилаючись на те, що в договорі була передбачена інша процедура припинення договору: якщо за два місяця до закінчення строку договору жодна з сторін не заявить про його припинення, він вважається пролонгованим на той же строк, тобто на 5 років. Фонд подав претензію про розірвання договору через п’ять місяців після закінчення строку, на протязі якого можна було заявити про припинення договору.

Хто правий у цьому спорі?

 

Задача 6.

Компанія “Крокус” розмістила в місцевій газеті оголошення, в якому крупним шрифтом було зазначено: “Розпродаж імпортного взуття. Величезні знижки”, і вказувалася адреса складу-магазину. Обласне управління у справах захисту прав споживачів подало позов до господарського суду про накладання на компанію штрафу у розмірі 1200 гривень за порушення вимог щодо змісту рекламного оголошення про розпродаж товарів. У судовому засіданні представник компанії зауважив, що вона є представництвом фірми “Krocus Enterprises” (Великобританія) і надав відповідне свідоцтво про реєстрацію Міністерства зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі України.

Які вимоги пред’являє законодавство до змісту рекламного оголошення про зниження цін на продукцію?

Які повноваження має представництво суб’єкта підприємницької діяльності? Чи може представництво бути відповідачем у справі?

Якими можуть бути дії господарського суду?

 

Задача 7.

Завод підйомно-транспортного обладнання у відповідності з укладеним договором повинен був поставити порту портальний кран в першому кварталі майбутнього року. Однак у зв‘язку з відмовою інших покупців від продукції постачання виявилося можливим вже в поточному році. Вважаючи, що порт зацікавлений в якнайшвидшому постачанні крану, завод негайно відправив його замовнику і виставив рахунок для оплати. Порт, отримавши кран, оплатив рахунок і розпочав його монтаж, водночас подавши до заводу позов про стягнення штрафу за дострокове постачання.

Чи підлягає позов задоволенню?

 

Завдання для самостійної роботи

 

Самостійно опрацювати такі питання: Правове забезпечення державної антимономольно-конкурентної політики. Поняття конкуренції та монополізму, їх зміст. Правовi засади та принципи державного прогнозування та розроблення програм економiчного i соцiального розвитку України. Система прогнозних i програмних документiв економiчного i соцiального розвитку. Цінова політика України та її законодавче закріплення. Права підприємств у сфері ціноутворення. Державні фіксовані та регульовані ціни (тарифи). Правовий статус фінансової установи. Поняття та зміст наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності. Порядок тимчасового припинення діяльності підприємств сфери торгівлі, громадського харчування і послуг, які систематично реалізують недоброякісні товари, порушують правила торгівлі та надання послуг, умови зберігання і транспортування товарів. Порядок вилучення неякісних товарів, документів та інших предметів, що свідчать про порушення прав споживачів. Порядок припинення (заборони) господарюючими суб’єктами відвантаження, реалізації (продажу) і виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг, що не відповідають вимогам нормативних документів. Зовнішня реклама та особливості її розміщення. Застосування аукціонів на ринку енергоресурсів. Поняття, умови та порядок здійснення зовнішньоекономічної діяльності. Суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності. Види зовнішньоекономічної діяльності та зовнішньоекономічні операції. Державне регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Зовнішньоекономічні договори (контракти). Правове регулювання іноземних інвестицій. Іноземні інвестори. Види і форми здійснення іноземних інвестицій. Правовий режим іноземних інвестицій. Діяльність суб’єктів господарювання з іноземними інвестиціями в Україні. Гарантії здійснення іноземних інвестицій. Спеціальні (вільні) економічні зони: поняття, типи. Державні гарантії інвестицій у спеціальній (вільній) економічній зоні. Особливості здійснення господарської діяльності у виключній (морській) економічній зоні, на державному кордоні України, в санітарно-захисних та інших охоронних зонах, на територіях і об’єктах, що особливо охороняються, та інші види спеціальних режимів господарювання.

 

План

1. Особливості правового регулювання господарських відносин у гірничодобувній промисловості. Порядок користування надрами на умовах розподілу продукції

2. Правові засади господарської діяльності у нафтогазовому комплексі. Порядок та умови користування нафтогазоносними надрами

3. Правові засади господарської діяльності в електроенергетиці.

4. Правове регулювання господарських відносин у харчовій промисловості

5. Правове регулювання будівельної діяльності. Договори підряду у будівництві

6. Правові основи господарської діяльності у галузі телекомунікацій

7. Особливості правового регулювання господарських відносин у галузях торгівлі і побутового обслуговування

 

Завдання для індивідуальної роботи

 

Підготувати реферати з таких питань: 1. Договір на користування електричною енергією. 2. Правові засади забезпечення безпечності та якості харчових продуктів. 3. Основи правового регулювання виробництва окремих видів продуктів харчування (спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, цукру). 4. Правові засади містобудівної та архітектурної діяльності. 5. Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Практичні завдання

 

Задача 1.

Договором про постачання природного газу на рік між трестом “САЕС” (постачальником) і ВАТ “Сигма” (споживачем) було передбачено, що у І кварталі споживач розробляє і представляє газопостачальнику план організаційно-технічних заходів з економії природного газу, а щоквартально до 5 числа місяця, наступного за звітним періодом (кварталом), надає йому звіт про виконання цих заходів.

Чи вправі сторони встановити в договорі санкції за невиконання чи неналежне виконання даної умови?

           

Задача 2.

При укладенні договору на постачання теплової енергії у вигляді пари за обопільною згодою сторін у договір була включена умова про те, що всі спори між сторонами будуть розв‘язуватися лише шляхом переговорів без звернення до господарського суду чи до інших органів. Протягом декількох місяців обидві сторони належним чином виконували свої договірні обов‘язки, однак у подальшому споживач став систематично затримувати оплату поставленої йому теплової енергії. Оскільки безпосереднє звернення до споживача не мало позитивного результату, енергопостачальна організація звернулася до господарського суду з позовом про сплату штрафних санкцій.

У відзиві на позовну заяву споживач просив господарський суд не приймати позов до свого провадження, посилаючись на пункт договору, що виключає можливість звернення до господарського суду.

Як повинен вчинити господарський суд? Які санкції можуть бути застосовані до правопорушника у подібних випадках?

 

Задача 3.

Акціонерне товариство уклало договір з проектною організацією на розробку проектної документації для реконструкції придбаного товариством будинку. В строк, означений в договорі, проектувальник виконав ескіз, макет і генеральний план реконструкції. Коли акціонерне товариство звернулося за одержанням дозвільної документації, з‘ясувалося, що проект представлений не в повному обсязі. Проектна організація заявила, що вона виконала умови договору повністю, оскільки договором перелік матеріалів, що надаються, не передбачений, а нормативних вимог щодо переліку документації, що розробляється, не існує, проте вона готова виконати необхідну частину робіт за умови додаткової оплати.

Чи правомірні вимоги проектної організації?

 

Задача 4.

Між товариством з обмеженою відповідальністю і будівельною фірмою був укладений договір, згідно з яким будівельна фірма зобов‘язувалася відремонтувати офіс Товариства, а Товариство зобов‘язане було надати всі необхідні матеріали і сплатити вартість ремонту. Роботи слід було завершити за один місяць, починаючи з 1 червня. Будівельники вчасно розпочали виконання робіт, однак з 15 червня припинили всі роботи, оскільки з‘ясувалося, що у Товариства немає коштів для оплати виконаних робіт. Крім того, Товариство не спромоглося надати необхідні матеріали і попросило завершити роботи з матеріалів будівельної фірми у встановлений строк. Таке прохання фірма задовольнити відмовилася. Тоді Товариство оголосило про розірвання договору і запросило іншу організацію для завершення робіт, а всі видатки віднесло на підрядника.

Чи правомірні дії Товариства?

 

Задача 5.

Для будівництва нового підприємства по виробництву побутових xімікатів за підсумками конкурсних торгів укладений державний контракт між замовником - акціонерним товариством «Хімік» і підрядником - акціонерним товариством «Спеціалізований трест». Будівництво було включене до титульного списку будов, що розпочинаються, з періодом будівництва у три роки. Фінансування будівництва здійснювалося за рахунок коштів державного бюджету, наданих на зворотній основі, і власних фінансових ресурсів замовника. Після двох років будівництва зважаючи на відсутність бюджетних асигнувань і перегляд екологічних вимог будівництво було законсервоване. Замовник відмовився відшкодовувати підряднику пов’язані з консервацією видатки та оплачувати останній етап виконаних робіт, посилаючись на те, що в державному контракті встановлений окремий порядок оплати робіт і компенсації видатків у цьому випадку (передбачене його визначення у додатковій угоді сторін до підрядного договору, яка не була укладена). Підрядник не погодився з такою аргументацією і запропонував керуватися чинним законодавством. Оскільки сторони не досягли згоди, підрядчик звернувся до господарського суд з позовом до замовника.

Хто правий в цьому спорі?

Яке повинно бути рішення господарського суду?

 

Задача 6.

Здолбунівський завод «Реостат» відвантажив на адресу заводу підйомно-транспортного обладнання електромотори для портальних кранів. Вантаж прибув з прострочкою на десять днів. Через несвоєчасну доставку моторів завод не виконав свої зобов’язання по поставці кранів Іллічівському порту і сплатив останньому неустойку за порушення строків виконання договору. У зв’язку з цим завод підйомно-транспортного обладнання подав до Управління залізниці позов про стягнення з дороги штрафу за прострочку доставки вантажу (електромоторів) і відшкодування понесених ним з вини дороги збитків, викликаних сплатою неустойки покупцю за несвоєчасну поставку кранів і штрафу пароходству за непред’явлення вантажу (кранів) до перевезення.

Чи підлягають задоволенню вимоги заводу?

 

Задача 7.

Холодокомбінат звернувся з позовом до перевізника - Управління залізниці та до постачальника - м’ясокомбінату про стягнення з належного відповідача вартості м’яса, що не вистачає. Вантаж прибув у справному вагоні, але без пломби вантажовідправника. При його розпечатуванні виявилося, що вагон завантажений до повної місткості і кількість вантажу, якого не вистачає, туди вміститься не могла. Порізів і інших пошкоджень м’ясо (туші) не мало. Ці обставини були підтверджені експедитором м’ясокомбінату і відображені в комерційному акті.

Хто повинен нести відповідальність за нестачу вантажу?

Чи зміниться рішення, якщо вагон, завантажений відправником, прибув на станцію призначення у справному стані та за його пломбами?

Завдання для самостійної роботи

 

Самостійно опрацювати такі питання: Державні акціонерні вугільні компанії, державні холдингові компанії, інші суб’єкти господарювання у вугільній промисловості. Особливості регулювання відносин у сфері геологічного вивчення нафтогазоносності надр. Державний контроль і нагляд за якістю та безпекою харчових продуктів і продовольчої сировини. Правове регулювання планування і забудови територій. Господарсько-правовий статус учасників будівельної діяльності. Загальні умови укладення та виконання договорів підряду у будівництві. Відповідальність за порушення законодавства про будівельну діяльність. Правові засади господарської діяльності у галузі транспорту. Правові основи господарської діяльності у галузі поштового зв’язку. Правовi засади управлiння i використання радiочастотного ресурсу України. Порядок провадження торговельної діяльності та правила торговельного обслуговування населення. Особливості здійснення окремих видів торговельної (торговельно-виробничої) діяльності. Особливості правового регулювання господарських відносин у галузі побутового обслуговування.

 

Основна література

 

1. Науково-практичний коментар Господарського кодексу України: 2-е вид., перероб. і доповн. / За заг. ред. Г.Л.Знаменського, В.С.Щербини; Кол. авт.: О.А.Беляневич, О.М.Вінник, В.С.Щербина та ін. – Київ: Юрінком Інтер, 2008. – 720 с.

2. Віхров О.П. Господарське право. Спеціальна частина. Навчальний посібник. - К.: Видавничий дім “Слово”, 2004. - 344 с.

3. Хозяйственное право: Учебник / Под ред. В. К. Мамутова. - К.: Юрінком Интер, 2002. - 912 с.

4. Хозяйственный кодекс Украины: Научно-практический комментарий; под общ. ред. А.Г. Бобковой. – Харьков: Издатель ФЛ-П Вапнярчук Н.Н., 2008. – 1296 с.


Семінар 6. ФІНАНСОВА ДІЯЛЬНІСТЬ І ФІНАНСОВЕ ПРАВО. ПРАВОВІ ОСНОВИ ФІНАНСОВОГО КОНТРОЛЮ. БЮДЖЕТНЕ ПРАВО, БЮДЖЕТНИЙ ПРОЦЕСС


План

1. Поняття, принципи, правові методи і форми фінансової діяльності держави.

2. Поняття, предмет і метод фінансового права.

3. Система і джерела фінансового права.

4. Сутність і призначення фінансового контролю.

5. Види і методи фінансового контролю.

6. Бюджетне право.

7. Поняття і зміст бюджетного процессу.

8. Порядок складання, розгляду та прийняття Державного бюджету України.

 

Завдання для індивідуальної роботи

 

Підготувати реферати з таких питань: 1. Фінансово-правові норми. 2. Фінансово-правові відносини. 3. Суб’єкти фінансового права і фінансових правовідносин.

Завдання для самостійної роботи

 

Самостійно опрацювати такі питання: Органи управління державними фінансами. Організація та органи фінансового контролю. Поняття і значення бюджету для функціонування держави. Бюджетні правовідносини. Бюджетний устрій в Україні. Склад доходів і видатків бюджетів в Україні. Виконання Державного бюджету України та звітність про його виконання. Державні позабюджетні фонди та основи їхнього правового режиму.

 

Основна література

 

1. Воронова Л. К. Фінансове право України: Підручник. - К.: Преце­дент; Моя книга, 2006. - 448 с.

2. Воронова Л. К, Кучерявенко Н. П. Финансовое право Украины: Учеб­ное пособие. – Х.: Легас, 2003. - 360 с.

3. Музика-Стефанчук О. А. Фінансове право: Навчальний посібник. - К.: Атіка, 2007.

4. Орлюк О. П. Фінансове право: Навчальний. посібник. - К.: Юрінком Інтер, 2003. - 528 с.

5. Пацурківський П. Проблеми теорії фінансового права. - Чернівці: ЧДУ, 1998. - 275 с.

6. Финансовое право / Под ред. И. Н. Пахомова. - Х.: Одиссей, 2003. - 448 с.

7. Фінансове право України: Підручник / Г. В. Бех, О. О. Дмитрик, І. Є. Криницький; за ред. М. П. Кучерявенка. - К.: Юрінком Інтер, 2004. - 320 с.

8. Віхров О. П., Ніщимна С. О. Фінансове право: конспект лекцій. – Чернігів: ЧДІЕУ, 2002. – 280 с.



План

1. Поняття, види і система державних доходів

2. Загальні положення податкового законодавства

3. Адміністрування податків, зборів (обов’язкових платежів)

4. Загальнодержавні податки та збори

5. Місцеві податки і збори

6. Спеціальні податкові режими

 

Завдання для індивідуальної роботи

 

Підготувати реферати з таких питань: 1. Оподаткування прибутку підприємств. 2. Податок на доходи фізичних осіб. 3. Податок на додану вартість. 4. Плата за землю. 5. Мито.

Завдання для самостійної роботи

 

Самостійно опрацювати такі питання: Принципи оподаткування. Податкові правовідносини. Елементи податку. Усунення подвійного оподаткування. Податкові консультації. Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності органів державної податкової служби. Застосування міжнародних договорів та погашення податкового боргу за запитами компетентних органів іноземних держав. Рентна плата за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України. Рентна плата за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні. Збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства. Особливості оподаткування платників податків в умовах дії угоди про розподіл продукції.

 

Основна література

 

1. Воронова Л. К. Фінансове право України: Підручник. - К.: Преце­дент; Моя книга, 2006. - 448 с.

2. Воронова Л. К, Кучерявенко Н. П. Финансовое право Украины: Учеб­ное пособие. – Х.: Легас, 2003. - 360 с.

3. Музика-Стефанчук О. А. Фінансове право: Навчальний посібник. - К.: Атіка, 2007.

4. Орлюк О. П. Фінансове право: Навчальний. посібник. - К.: Юрінком Інтер, 2003. - 528 с.

5. Финансовое право / Под ред. И. Н. Пахомова. - Х.: Одиссей, 2003. - 448 с.

6. Фінансове право України: Підручник / Г. В. Бех, О. О. Дмитрик, І. Є. Криницький; за ред. М. П. Кучерявенка. - К.: Юрінком Інтер, 2004. - 320 с.

7. Фінансове право: Навчально-мето­дичний посібник. - Ірпінь: Академія ДПС Украї­ни, 2003. – 182 с.


Семінар 8. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ДЕРЖАВНОГО КРЕДИТУ, ДЕРЖАВНИХ ВИДАТКІВ, БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ, ГРОШОВОГО ОБІГУ, РОЗРАХУНКІВ


План

1. Правові форми державного кредиту

2. Порядок здійснення запозичень до місцевих бюджетів

3. Правове регулювання державних видатків та кошторисно-бюджетного фінансування

4. Кошторисно-бюджетний режим фінансування

5. Банківська система України і банківське право

6. Правові засади грошового обігу та розрахунків

7. Правові засади валютного регулювання та валютного контролю

 

Завдання для індивідуальної роботи

 

Підготувати реферати з таких питань: 1. Поняття і функції державного кредиту. 2. Поняття державних видатків та принципи фінансування. 3. Організація готівкового обігу та регулювання касових правил. 4. Організація валютного регулювання. 5. Валютний контроль.

Завдання для самостійної роботи

 

Самостійно опрацювати такі питання: Державно-кредитні правовідносини. Поняття та особливості бюджетного фінансування. Кошторис як індивідуальний фінансово-плановий акт. Порядок кошторисно-бюджетного фінансування. Додержання фінансової дисципліни. Фінансування соціально-культурних заходів. Видатки на соціальний захист населення. Порядок фінансування освіти. Порядок фінансування науки. Видатки на культуру та мистецтво. Фінансування охорони здоров'я та фізичної культури. Порядок фінансування видатків на національну оборону. Видатки на утримання органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Національний банк України та його роль у проведенні грошово-кредитної політики та банківського нагляду. Правовий режим рахунків, що їх відкривають і обслуговують банківські установи. Порядок організації безготівкових розрахунків в Україні. Поняття валюти та валютних операцій.

 

Основна література

 

1. Алисов Е. А. Финансовое право. Учебное пособие. – Х.: Эспада, 1999. - 240 с.

2. Бурбело О. А., Василенко В. Ф., Манаков А. А. та ін. Фінансове право. Загальна та Особлива частини у схемах: Навчально-мето­дичний посібник. – Луганськ: РВВ ЛАВС, 2004. – 100 с.

3. Віхров О. П., Ніщимна С. О. Фінансове право: конспект лекцій. – Чернігів: ЧДІЕУ, 2002. – 280 с.

4. Воронова Л. К. Фінансове право України: Підручник. - К.: Преце­дент; Моя книга, 2006. - 448 с.

5. Воронова Л. К, Кучерявенко Н. П. Финансовое право Украины: Учеб­ное пособие. – Х.: Легас, 2003. - 360 с.

6. Музика-Стефанчук О. А. Фінансове право: Навчальний посібник. - К.: Атіка, 2007.

7. Орлюк О. П. Фінансове право: Навчальний. посібник. - К.: Юрінком Інтер, 2003. - 528 с.

8. Финансовое право / Под ред. И. Н. Пахомова. - Х.: Одиссей, 2003. - 448 с.

9. Фінансове право України: Підручник / Г. В. Бех, О. О. Дмитрик, І. Є. Криницький; за ред. М. П. Кучерявенка. - К.: Юрінком Інтер, 2004. - 320 с.

10. Фінансове право: Навчально-мето­дичний посібник. - Ірпінь: Академія ДПС Украї­ни, 2003. – 182 с.

11. Фінансове право: Підручник / За ред. Л. К. Воронової. – Х.: Консум, 1999. - 495 с.

 

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 276; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.287 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь