Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Основні нормативно-правові акти. 1. Господарський кодекс України.



 

1. Господарський кодекс України.

2. Про місцеве самоврядування в Україні: Закон України від 21 травня 1997 р.

3. Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності: Закон України від 3 березня 1998 р.

4. Про управління об’єктами державної власності: Закон України від 21 вересня 2006 р.

5. Про розмежування держав­ного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територі­альних одиниць (комунальною власністю): Постанова Кабінету Міністрів України від від 05 листопада 1991 р. № 311.

6. Про управління державними корпоративними правами: Постанова Кабінету Міністрів України 15 травня 2000 р. № 791.

 

Основна література

 

1. Вінник О. М. Господарське право: Навчальний посібник. – К.: Правова єдність, 2008. – 766 с.

2. Господарський кодекс України: Науково-практичний коментар // О. І. Харитонова, Є. О. Харитонов, В. М. Коссак та ін.; За ред. О. І. Харитонової. - Х.: Одіссей, 2007. - 832 с.

3. Науково-практичний коментар Господарського кодексу України: 2-е вид., перероб. і доповн. / За заг. ред. Г.Л.Знаменського, В.С.Щербини; Кол. авт.: О.А.Беляневич, О.М.Вінник, В.С.Щербина та ін. – Київ: Юрінком Інтер, 2008. – 720 с.

4. Хозяйственное право Украины / Под ред. А. С. Васильева, О. П. Подцерковного. – Харьков: Одиссей, 2006. – 496 с.

5. Хозяйственное право: Учебник / Под ред. В. К. Мамутова. - К.: Юрінком Интер, 2002. - 912 с.

6. Хозяйственный кодекс Украины: Научно-практический комментарий; под общ. ред. А.Г. Бобковой. – Харьков: Издатель ФЛ-П Вапнярчук Н.Н., 2008. – 1296 с.

7. Щербина В. С. Господарське право: Підручник. – К.: Юрінком Інтер, 2007. – 656 с.



Семінар 4. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ФУНКЦІОНАЛЬНИХ ВИДІВ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

План

1. Правове регулювання обмеження монополізму та захисту конкуренції

2. Правове регулювання планування господарської діяльності

3. Правове регулювання ціноутворення

4. Правове регулювання ринків фінансових послуг

Правове регулювання оренди, лізингу, концесії державного та комунального майна

6. Господарсько-правове забезпечення технічного регулювання і захисту прав споживачів

7. Правове регулювання забезпечення засобами виробництва та реалізації продукції

8. Правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності, іноземних інвестицій та спеціальних режимів господарювання

Завдання для індивідуальної роботи

 

Підготувати реферати з таких питань: 1. Антимонопольний комітет України. 2. Договірні відносини у сфері науково-технічної та інноваційної діяльності. 3. Забезпечення засобами виробництва та реалізація продукції як вид господарської діяльності.

 

Практичні завдання

Задача 1.

Державна адміністрація залізничного транспорту України «Укрзалізниця» видала наказ, згідно з яким підлеглі їй залізниці повинні були вносити плату за використання вагонів, що належали країнам СНД та Балтії, у розмірі 5 швейцарських франків за одну вагоно-добу. Водночас власники вантажів і порти повинні були вносити плату за використання тих же вагонів під час їх знаходження на під’їзних шляхах в розмірі 29 швейцарсь­ких франків за одну вагоно-добу.

Порушення яких норм законодавства допустила «Укрзалізниця»?

Яку відповідальність передбачено за такі порушення?

Чи має право Антимонопольний комітет України з власної ініціативи (без заяви суб'єкта господарювання) здійснювати пере­вірку додержання вимог антимонопольного законодавства і, відпо­відно, притягати винних до відповідальності?

Задача 2.

Між місцевим відділом реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) та приватним підприємством «Регіон» було укладено договір, за яким РАЦС здавав в оренду ПП частину свого приміщення, а підприємство надавало послуги фото- відеозйомки урочистих церемоній реєстрації шлюбу. За фактичною згодою відділу РАЦС підприємство перешкоджало здійсненню зйомок самими клієнтами та запрошеними фотографами. Клієнти, які бажали здійснювати зйомку самостійно, повинні були сплати­ти підприємству 40-50 грн. за дозвіл. Також підприємство вста­новило обов’язковий мінімум фотографій, що замовлялися (п’ять).

Чи можна вважати договір між місцевим відділом реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) та приватним підприємством «Регіон» антиконкурентними узгодженими діями? Якщо можна, то в чому це виявляється?

Які наслідки можуть настати для сторін у разі визнання їх дій такими, що призводять до усунення з ринку інших суб'єктів господарювання?

Яке рішення має прийняти Антимонопольний комітет Украї­ни у випадку звернення до нього?

Задача 3.

Обласний відділ освіти надіслав завідувачам міських та районних відділів освіти листа, в якому заборонялося користуватися послугами приватних та комерційних турфірм для організації екскурсійного обслуговування школярів. Єдиною фірмою, послугами якої дозволялося користуватися, було визначе­но туристичну агенцію «Держекскурс». Подібні вказівки отримали і директори всіх шкіл, які згодом перестали укладати відповідні договори з іншими туристичними фірмами.

Яка відповідальність передбачена за зловживання монополь­ним становищем на ринку?

Чи можна вважати монопольним становище підприємства «Держскекурс»?

Що можна порадити конкурентам підприємства «Держскскурс»?

 

Задача 4.

Акціонерне товариство «Птахофабрика» здало в оренду фермеру два приміщення, однак договір був підписаний лише через шість місяців після фактичної передачі приміщень фермеру. Посилаючись на те, що договірні відносини між птахофабрикою і фермером виникли тільки з дня підписання договору, фермер почав платити за оренду приміщень лише з моменту підписання договору, а за попередні шість місяців платити відмовився. При розгляді спору в господарському суді фермер заявив, що договір не був підписаний вчасно тому, що птахофабрика надала приміщення в непристосованому для цілей договору вигляді, і фермерові довелося самому переобладнувати приміщення. При цьому фермер підтвердив, що з моменту передачі він використовував частину приміщення для зберігання запасних частин для тракторів.

Яке рішення прийме суд?

 

Задача 5.

Фонд державного майна звернувся до господарського суду з позовом про виселення акціонерного товариства «Сигнал» із займаного приміщення у зв’язку із закінченням строку договору оренди. Товариство заперечувало проти позову, посилаючись на те, що в договорі була передбачена інша процедура припинення договору: якщо за два місяця до закінчення строку договору жодна з сторін не заявить про його припинення, він вважається пролонгованим на той же строк, тобто на 5 років. Фонд подав претензію про розірвання договору через п’ять місяців після закінчення строку, на протязі якого можна було заявити про припинення договору.

Хто правий у цьому спорі?

 

Задача 6.

Компанія “Крокус” розмістила в місцевій газеті оголошення, в якому крупним шрифтом було зазначено: “Розпродаж імпортного взуття. Величезні знижки”, і вказувалася адреса складу-магазину. Обласне управління у справах захисту прав споживачів подало позов до господарського суду про накладання на компанію штрафу у розмірі 1200 гривень за порушення вимог щодо змісту рекламного оголошення про розпродаж товарів. У судовому засіданні представник компанії зауважив, що вона є представництвом фірми “Krocus Enterprises” (Великобританія) і надав відповідне свідоцтво про реєстрацію Міністерства зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі України.

Які вимоги пред’являє законодавство до змісту рекламного оголошення про зниження цін на продукцію?

Які повноваження має представництво суб’єкта підприємницької діяльності? Чи може представництво бути відповідачем у справі?

Якими можуть бути дії господарського суду?

 

Задача 7.

Завод підйомно-транспортного обладнання у відповідності з укладеним договором повинен був поставити порту портальний кран в першому кварталі майбутнього року. Однак у зв‘язку з відмовою інших покупців від продукції постачання виявилося можливим вже в поточному році. Вважаючи, що порт зацікавлений в якнайшвидшому постачанні крану, завод негайно відправив його замовнику і виставив рахунок для оплати. Порт, отримавши кран, оплатив рахунок і розпочав його монтаж, водночас подавши до заводу позов про стягнення штрафу за дострокове постачання.

Чи підлягає позов задоволенню?

 

Завдання для самостійної роботи

 

Самостійно опрацювати такі питання: Правове забезпечення державної антимономольно-конкурентної політики. Поняття конкуренції та монополізму, їх зміст. Правовi засади та принципи державного прогнозування та розроблення програм економiчного i соцiального розвитку України. Система прогнозних i програмних документiв економiчного i соцiального розвитку. Цінова політика України та її законодавче закріплення. Права підприємств у сфері ціноутворення. Державні фіксовані та регульовані ціни (тарифи). Правовий статус фінансової установи. Поняття та зміст наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності. Порядок тимчасового припинення діяльності підприємств сфери торгівлі, громадського харчування і послуг, які систематично реалізують недоброякісні товари, порушують правила торгівлі та надання послуг, умови зберігання і транспортування товарів. Порядок вилучення неякісних товарів, документів та інших предметів, що свідчать про порушення прав споживачів. Порядок припинення (заборони) господарюючими суб’єктами відвантаження, реалізації (продажу) і виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг, що не відповідають вимогам нормативних документів. Зовнішня реклама та особливості її розміщення. Застосування аукціонів на ринку енергоресурсів. Поняття, умови та порядок здійснення зовнішньоекономічної діяльності. Суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності. Види зовнішньоекономічної діяльності та зовнішньоекономічні операції. Державне регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Зовнішньоекономічні договори (контракти). Правове регулювання іноземних інвестицій. Іноземні інвестори. Види і форми здійснення іноземних інвестицій. Правовий режим іноземних інвестицій. Діяльність суб’єктів господарювання з іноземними інвестиціями в Україні. Гарантії здійснення іноземних інвестицій. Спеціальні (вільні) економічні зони: поняття, типи. Державні гарантії інвестицій у спеціальній (вільній) економічній зоні. Особливості здійснення господарської діяльності у виключній (морській) економічній зоні, на державному кордоні України, в санітарно-захисних та інших охоронних зонах, на територіях і об’єктах, що особливо охороняються, та інші види спеціальних режимів господарювання.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 218; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.043 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь