Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Пускові пристрої електродвигунних ВМ



Підвищення експлуатаційної надійності АСК може бути досягнуте лише при за­стосуванні безконтактного керування електродвигунними ВМ. При контактному керу­ванні в зв'язку з великим числом пусків і зупинок та зміною величини і знаку керую­чого сигналу, а також зі значною інерційністю спрацювання самого силового контакт­ного пускового пристрою, співрозмірною в деяких режимах роботи регулятора з три­валістю керуючого імпульсу, спостерігається часте підгоряння контактів або залипан­ня рухомої системи пускача, що не дозволяє ефективно керувати ВМ. Тому саме без­контактне керування є виходом із даної ситуації.

Всі сучасні пускові безконтактні пристрої побудовані, як правило, на силових напівнровідникових елементах тиристорах і симісторах, які при малих габаритах за­безпечують значну комутуючу здатність.

    Безконтактний реверсивний пускач ПБР-ЗА

Пускач типу ПБР-ЗА призначений для безконтактного керування електродвигу­нними ВМ, у приводі яких використані трифазні двигуни. Він працює з трифазними двигунами типу АОЛ і 4А потужністю до 1.1 кВТ.

Принцип дії пускача ґрунтується на використанні безконтактних напівпровідникових ключів, зібрання на симісторах.

Вхідний сигнал керування (24±6)У - середнє значення двопівперіодної випрям­леної синусоїдальної напруги. Максимальний струм комутації -ЗА.

    Безконтактний реверсивний пускач ПБР-2

Пускач типу ПБР-2 призначений для керування електричним ВМ, у приводі яко­го використаний однофазний конденсаторний двигун типу ДАУ, ДСР. Принцип дії пу­скача ґрунтується на використанні безконтактних напівпровідникових ключів, зібраних на симісторах.

Пускові пристрої ПБР-2 мають такі модифікації:

ПБР-2-1-керування здійснюється пасивним вхідним сигналом (замикання кон­тактів) і не має виходу на електромагнітне гальмо;

ПБР-2-2-керування пускачем здійснюється пасивними і активними (24±6)В вхідними сигналами і немає виходу на електромагнітне гальмо;

ПБР-2-З-теж, що і ПБР2-2, але є вхід на електромагнітне гальмо;

ПБР-2М-теж, що ПБР-2-3 без вхідних пасивних кіл, але є можливість ручного керування ВМ від внутрішнього джерела живлення.

Вхідний активний сигнал керування (24±6 В) - середнє значення синусоїдальної випрямленої напруги. Максимальний струм комутації 4А. Живлення - від мережі змінного струму: напруга 220В; частота 50 і 60Гц.

В системах позиційного регулювання та дистанційного керування для ВМ типу МЭО допускається використання контактних магнітних реверсивних пускачів типу МКР-0-58 або ПМРТ-69. Для ВМ типу МЭОК використовуються пускачі ПМРТ-69-1, ПМРТ-69-2 із гальмівними пристроями.

     5.4 Індикатори положення вихідного вала ВМ

Для дистанційного визначення положення вихідного вала електродвигунного ВМ використовують різноманітні індикатори положення.

Покажчик положення дистанційний ДУП-М працює з ВМ, які мають індуктив­ний або реостатний давач положення (рис.5.5).

Принцип дії покажчика ґрунтується на зміні струму в діагоналі вимірювального нерівноважного моста і індикації положення вихідного вала ВМ у відсотках від повно­го кута повороту вала.

ДУП-М забезпечує регулювання початкового (0%) і кінцевого (100%) положення стрілки покажчика не менше ніж на половину шкали для обох положень, як для реостатного, так і для індуктивного давача. Живиться він від мережі змінного струму напругою 220В і частотою 50Гц.

 

Рисунок 5.5 - Схема під'єднаний ДУП-М до ВМ

Індикатор положення типу ИПУ працює з ВМ, які мають індукти­вний, диференційно-трансформаторний або потенціометричний датчик переміщення. Принцип дії приладу ґрунтується на перетворенні сигналу змінного струму, який фор­мується мостом, утвореним індуктивним давачем і обмоткою трансформатора (2х7В). Прилад містить трансформатор, два потенціометри і показуючий пристрій.

Сигнал розбалансу моста залежить від положення плунжера давача переміщен­ня, тобто від положення регулюючого органа. В коло змінного сигналу розбалансу включений фазоселективний міст, при допомозі якого змінний за величиною й фазою сигнал перетворюється в сигнал постійного струму. Індикатором служить міліамперметр із номінальним струмом 1мА.

5.5 Давачі зворотного зв'язку

Давачі положення вихідного елемента ВМ є важливими додатковими елемента­ми, які забезпечують дистанційну індикацію положення ВМ і формування коригуючих зворотних зв'язків при формуванні законів керування АСР. Для формування сигналів пропорційних положенню вихідного елемента ВМ застосовують диференційно-трансформаторні, індукційні, реостатні та струмові давачі. Як правило, давачі зворотного зв'язку конструктивно виконані у вигляді блоків сигналізації сумісно з двома парами кінцевих та шляхових вимикачів для обмеження ходу ВМ.

ВМ однооборотні МЭОК і МЭОБ із сервоприводами комплектуються блоками сервоприводів БС, які мають три модифікації:

БС-1 - містить кінцеві й шляхові вимикачі (2 пари) і реостатний давач для дис­танційного покажчика положення;

БС-2 - має кінцеві й шляхові вимикачі (2 пари), реостатний давав для дистан­ційного покажчика положення і зворотнього зв'язку;

БС-3 - теж, що і БС-2, але пристрій налаштування диференційно-трансформаторного давача зворотнього зв'язку допускає можливість установки " люфта" ходу його плунжера в діапазоні 20-100% кута повороту вихідного вала.

Реостатний давач призначений для роботи з індикатором положення ИПУ і для дистанційної передачі кута повороту вихідного вала у відсотках до повного робочого ходу. Диференційно-трансформаторний давач забезпечує одержання сигналу змінного струму, пропорційного переміщенню вихідного вала ВМ. Електричні схеми блоків сервомоторів типу БС показані на рисунку 5.6. В блоках БС-1, БС-2 і БС-3 прийняті наступні позначення: ДТД - диференційно-трансформаторний давач; ДР - давач рео­статний; В1-В4 - кінцеві і шляхові вимикачі.

У ВМ типу МЭО, МЭМ та МЭП, які мають спільну конструктивну базу застосо­вуються такі блоки давачів: індуктивний БДИ-6; реостатний БДР-П; індуктивний з люфтом БДИ-6Л та струмовий БДТ, який містить блоки магнітних давачів і блок під­силювача БУ-2. Нові моделі ВМ комплектуються відповідно аналогічними блоками давачів БСПИ-10, БСПР-10, БСПТ-10, які принципово нічим не відрізняється.

БСПИ у порівнянні з БДИ встановлений один давач замість двох. Блок давачів БСПТ-10 укомплектовується додатково підсилювачем БУ-10 і формує уніфікований струмовий сигнал 0...5 мА. Всі блоки давачів у спільному конструктиві, крім того ма­ють 2 пари кінцевих і шляхових вимикачів. Виводи блоків давачів під'єднані до клемних колодок ВМ (рисунок 5.7).

            

                          а) БС-1                                   б) БС-2, БС-3

Рисунок 5.6 - Електричні схеми блоків сервомоторів типу БС

Μ - двигун ДАУ; Υ - електромагнітне гальмо; XI, Х2 - клемники ВМ; БД - блок давачів: а) - з індуктивним типу БСПИ-10; б) - з реостатним типу БСПР-10; в) - з струмовим типу БСПТ-10.

Рисунок 5.7 - Принципова електрична схема Μ Э О з двигуном ДАУ.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 289; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.017 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь