Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Місцеве самоврядування в Україні. Сифікації. Видається доцільним як основні критерії класифікації га­ рантій. Сифікації. Видається доцільним як основні критерії класифікації га­ рантій




 


сифікації. Видається доцільним як основні критерії класифікації га­ рантій місцевого самоврядування виділяти: сферу (об'єкт) суспільних відносин, на яку поширюється сила гарантуючого впливу; форму нормативно-правової фіксації гарантій місцевого самоврядування; технологію діяльності територіальних громад та інших суб'єктів місцевого самоврядування1.

Найбільш важливе значення у системі гарантій місцевого само­врядування посідають об'єктні гарантії. Критерієм виділення цих га­рантій є сфери суспільного життя, у яких визнаються та здійснюють­ся муніципальні права і свободи та функціонує (може функціонувати) місцеве самоврядування. Такими сферами є політична, економічна, соціальна, ідеологічна (духовна, культурна) та зовнішня сфери. Цим сферам суспільних відносин і відповідають гарантії місцевого само­врядування — політичні, економічні, соціальні, ідеологічні (духовні, культурні) та зовнішні гарантії.

Думається, що виділення цієї групи гарантій місцевого самовряду­вання логічно випливає з розуміння місцевого самоврядування як права людини та територіальної громади вирішувати питання місце­вого значення. Адже, розглядаючи місцеве самоврядування крізь призму прав і свобод людини і громадянина, його можна визначати як визнані та гарантовані державою природні можливості людини та її асоціацій (територіальних громад) самостійно та під свою відповідальність вирішувати питання місцевого значення та здійсню­вати муніципальну владу в різних сферах суспільного життя, зокрема політичній, економічній, соціальній, культурній та ін. У зв'язку з цим, безумовно, різноманітні форми прояву та реалізації цих можли­востей потребують свого гарантування та захисту.

Для більш повного з'ясування поняття цієї групи гарантій потрібно виходити з того, що прояв їх гарантуючого механізму здійснюється за умови відповідного політико-правового клімату в державі та суспільстві, необхідного соціально-побутового та еко­номічного оточення, у визначеній моральній, ідеологічній атмосфері суспільства. Функціонування права, усієї системи юридичних засобів відбувається у визначеному соціальному середовищі, що виражає ставлення до права і законності з боку суспільства, держави, політич-

1 Детальніше про це: Батанов О. В. Система гарантій місцевого самоврядування в Ук­раїні: проблемні питання теорії // Наукові праці Одеської національної юридичної академії. — Одеса, 2004. — Т. 3. — С. 147-158.


них партій, що характеризує умови реалізації юридичних норм, стан правової культури і правового виховання тощо.

Тому як загальні об'єктні гарантії місцевого самоврядування мож­на розглядати ті політичні, економічні, соціальні умови, духовні устої та цінності суспільства, організаційні засоби, які: слугують передумо­вами визнання, встановлення місцевого самоврядування та стимулю­вання його розвитку; забезпечують певну стійкість, послідовність та стабільність в організації та діяльності місцевого самоврядування; утворюють реальні можливості для найбільш повної реалізації його функцій.

Очевидно, що у широкому політико-правовому та соціологічному розумінні до загальних об'єктних гарантій місцевого самоврядування можна відносити і ступінь розвитку громадянського суспільства. Ад­же місцеве самоврядування — не лише самостійний вид публічної влади, а й один із найважливіших інститутів громадянського суспільства та водночас механізм формування такого суспільства.

Дійсно, адже саме феномен громадянського суспільства розкриває енергійні прояви особистостей у соціумі, які не підлеглі формальній необхідності, що навіть порушують її своєю волею й часто всупереч волі держави. Це і є прояв соціальної енергії людини, громадянина, жителя, його внутрішнього категоричного самоімперативу, його ініціативної волі, самопрояву його поведінкових установок і самовря­дування ззовні діями з їх втілення на практиці. А найбільш оптималь­ною сферою такого волевиявлення, реалізації самодіяльності особис­тості є сфера місцевого самоврядування, сфера функціонування муніципальної влади, що ніби «пронизує» усі інститути громадянсь­кого суспільства — адже переважна більшість із них функціонує і ре­алізується в синергетичному й навіть органічному взаємозв'язку з місцевим самоврядуванням. Тому як саме місцеве самоврядування виступає «критерієм істинності» громадянського суспільства, так і інститути громадянського суспільства та громадянське суспільство загалом є гарантами муніципальної влади'.

1 Баймуратов М. А. Роль публичной самоуправленческой (муниципальной) власти в становлений и развитии гражданского общества в Украине // Актуальні проблеми політики: 36. наук, праць — Одесса, 2003. — Вип. 16. — С. 41-52; Баймуратов М.А. Публичная самоуправленческая (муниципальная) вдасть и гражданское общество: проблеми взаимосвязи и взаимозависимости // Право и политика. — 2004. — № 3. — С. 82-87.


 


748


749









Розділ 26


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 232; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь