Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Конструювання шарів додаткової основи



 

2.4.1 Додаткова основа повинна сприяти зменшенню прогину і напружень від транспортних засобів у покритті, основі й земляному полотні, а також вико-нувати такі функції:

- відведення залишкової води з верхньої частини земляного полотна (при погано фільтруючому ґрунті) і з основи дорожнього одягу (дренажний шар);

- зменшення товщини дорожнього одягу (шар для морозозахисту);

- зменшення глибини промерзання земляного полотна (теплоізоляційний шар);

- виключення взаємного проникнення зернистого матеріалу основи у ґрунт земляного полотна (розділяючий прошарок).

Один шар додаткової основи може виконувати декілька таких функцій.

2.4.2 Дренажний шар додаткової основи і водовідвідні засоби доцільно розташовувати в нижньому шарі основи, який виконано із зернистого матері-алу, або у верхньому шарі земляного полотна з пилувато-глинистих ґрунтів (крім супіску піщаного) та пилуватого піску з коефіцієнтом фільтрації менше за 0, 5 м/д у таких випадках:

- у дорожньо-кліматичних районах У-І і У-ІV – при всіх типах зволоження робочого шару земляного полотна;

- у дорожньо-кліматичних районах У-ІІ – при 2-му і 3-му типах зволо-ження;

- у дорожньо-кліматичному районі У-ІІІ – при 3-му типі зволоження;

- у випадках влаштування роздільної смуги з ґрунту, без влаштування водовідводу.

Якщо нижній шар основи виконано з матеріалу, який укріплено в’яжу-чим, необхідність влаштування шару додаткової основи, що дренує вологу, визначають розрахунком на осушення дорожнього одягу й земляного полотна.

На ділянках, де під випарювальний басейн використовується притрасовий резерв, дорожній одяг нежорсткого типу розраховується як для 3-го типу місцевості за умовами зволоження.

2.4.3 Розрахунком на осушення і дренаж необхідно визначати товщину дренажного шару додаткової основи і необхідний коефіцієнт фільтрації мате-ріалу в залежності від кількості води, що надходить до додаткової основи, спо-собу її відведення, довжини шляху фільтрації та інших факторів.

2.4.4 Для додаткових шарів з морозозахисту застосовують стабільні зер-нисті матеріали, ґрунти укріплені органічними чи неорганічними в’яжучими, неткані синтетичні матеріали, а також ґрунти з низьким ступенем здимання І та ІІ групи за таблицею 2.2.

 

Таблиця 2.2 – Класифікація ґрунтів за ступенем здимальності при замерзанні

 

Вид ґрунту Ступінь здимальності   Група за здималь-ністю Середнє значен-ня відносної здимальності при промерзан-ні до 1, 5 м, %
1 2 3 4
Пісок гравелистий, грубо і середньозернистий з вмістом часточок < 0, 05 мм до 2 % нездимальний I 1 / 1
Пісок гравелистий, грубо і се-редньозернистий з вмістом часточок < 0, 05 мм до 15 % та пісок дрібнозернистий з вмістом часточок < 0, 05 мм до 2 % слабоздимальний II 1 – 2 / 2 – 4
Суглинок непилуватий і глина здимальний III 2 – 4 / 4 – 6
Пісок пилуватий; супісок пі-щанистий; суглинок важкий пилуватий дуже здимальний IV 4 – 6 / 6 – 8
Супісок пилуватий; суглинок легкий пилуватий надмірно здимальний V 6 – 8 / 8 – 10

Примітка 1. Над рискою наведено величину здимання при 1-му типі місцевості за зволоженням, під рискою – при 2-му та 3-му типах.

Примітка 2. Таблиця 2.2 подана відповідно до таблиці 4.6 ДБН В.2.3-4.

 

2.4.5 Шар додаткової основи (дренуючий чи морозозахисний) повинен влаштовуватись на всю ширину земляного полотна з виходом на укріплені від розмиву укоси насипу або з укладанням трубчастих дрен чи інших водовід-відних пристроїв, якщо матеріали цих шарів мають коефіцієнти фільтрації менше 1 – 2 м/д з виконанням функцій дренажного шару (подвійне призначення шару). Шар додаткової основи в цьому разі має бути завширшки більшим за вище розташований шар, але не менше, ніж на 0, 5 м з кожного боку земляного полотна.

2.4.6 Додатковий шар основи в місцях зміни конструкції дорожнього одягу, у зв’язку зі зміною матеріалів, ґрунтово-гідрологічних та інших умов, повинен забезпечувати той самий рівень здимання, що й на суміжних ділянках. Цього слід досягати заміною матеріалу морозозахисного шару основи або збільшенням товщини цього шару.

2.4.7 Якщо дренажний шар основи влаштовано на затяжному поздовжньому похилі, який більший за поперечний, то в цьому шарі необхідно влаштовувати перехоплюючий дренаж на відстані 75 – 100 м та в місцях зміни похилу у вигляді трубчастих перфорованих дрен та крупноуламкових матеріалів з виводом води за межі укосів земляного полотна.

2.4.8 У південних районах (У-ІІІ та У-ІV), де можливе утворення пари в дорожніх шарах, доцільно застосовувати в додаткових шарах основи пароізолюючі синтетичні матеріали або прошарки з ґрунтів оброблених в’яжучим, чи шари ґрунту в “обоймі”.

2.4.9 У додаткових шарах основи, за необхідності, потрібно застосовувати протизамулювальні матеріали з укріплених матеріалів, нетканих синтетичних матеріалів та плівкоутворювальних матеріалів.

2.4.10 За розрахунком щодо забезпечення морозостійкості дорожнього одягу нежорсткого типу та земляного полотна визначають товщину морозозахисного шару з урахуванням теплофізичних властивостей матеріалів, що наведені в додатку Г.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 203; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.034 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь