Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Конструювання підсилення та розширення



Дорожнього одягу

 

2.8.1 Під підсиленням дорожніх одягів розуміється збільшення їхньої товщини або влаштування більш удосконалених типів покриттів при використанні існуючих конструкцій дорожніх одягів як основи з метою поліпшення транс-портно-експлуатаційних показників у межах норм, що відповідають категорії дороги.

2.8.2 Підсилення дорожніх одягів необхідно, якщо коефіцієнт запасу міцності Кмц і коефіцієнт надійності Кн конструкції дорожнього одягу менші за значення наведені в таблиці 3.1.

При відсутності результатів вимірів пружного прогину дорожнього одягу підсилення конструкції слід передбачати на ділянках доріг з характерними деформаціями й руйнуваннями покриттів, пов'язаних з недостатньою міцністю конструкції, з урахуванням подальшого росту інтенсивності руху й очікуваного прогресуючого руйнування дорожнього одягу.

2.8.3 При конструюванні підсилення дорожніх одягів повинні бути передбачені заходи для забезпечення осушення й морозостійкості дорожнього одягу, особливо на ділянках, що піддані характерним деформаціям і руйнуванням, пов'язаним з перезволоженням ґрунту земляного полотна.

2.8.4 Питання щодо конструкції і терміну влаштування підсилення дорожніх одягів необхідно вирішувати остаточно на підставі техніко-економічного порівняння варіантів. Якщо підсилення дорожнього одягу в даний час економічно невигідне або неможливо підсилити дорожній одяг у рік проведення випробувань, то на ділянках доріг з недостатньою міцністю конструкцій слід обмежити рух транспортних засобів з наднормативними навантаженнями у періоди року, які несприятливі щодо умов зволоження земляного полотна.

2.8.5 При виборі типу покриття й призначенні шарів підсилення необхідно, щоб капітальність нового покриття була не меншою, ніж існуючого. Матеріал покриття повинний забезпечувати необхідний коефіцієнт зчеплення і стійкість до виникнення деформацій при високих температурах повітря. При цьому слід враховувати характер руйнувань, що виникають на існуючих покриттях, а також вплив властивостей даного покриття на роботу конструкції після підсилення дорожнього одягу.

2.8.6 При конструюванні підсилення існуючого дорожнього одягу необхідно керуватися такими принципами:

- тип покриття та конструкція дорожнього одягу повинні задовольняти транспортно-експлуатаційним вимогам;

- при призначенні конструкції і матеріалів для шарів підсилення необхідно враховувати попередній досвід служби дорожнього одягу за період експлуатації дороги;

- враховувати регіональний досвід будівництва й експлуатації дороги;

- усувати причини виникнення руйнувань на існуючому покритті;

- прагнути до зниження матеріалоємності шарів підсилення дорожнього одягу при досить високому рівні технологічності, механізації й індустріалізації робіт;

- при підготовці існуючого дорожнього одягу до підсилення необхідно віддавати перевагу сучасним способам провадження робіт і матеріалам (регенерації, фрезеруванню, армуванню, гідрофобізаторам і т. ін.) з урахуванням фактичного стану ділянок доріг і причин руйнування.

2.8.7 На ділянках доріг, які реконструюють, зберігаючи і використовуючи існуючий дорожній одяг, слід враховувати стан даного дорожнього одягу, його конструктивних шарів з оцінкою здатності останніх виконувати необхідні функції.

2.8.8 Для одержання вихідних даних про доцільність використання існуючого дорожнього одягу при реконструкції ділянок доріг повинні бути проведені детальне обстеження дорожнього одягу і робочого шару земляного полотна з виконанням бурових та інших робіт, а також випробування, що дозволяють одержати необхідну інформацію.

2.8.9 При розробці проектного рішення про необхідність підсилення або призначення конструкції дорожнього одягу для проектування реконструкції дороги слід керуватися такими принципами:

- доцільність використання існуючого дорожнього одягу чи окремих його конструктивних шарів без попереднього руйнування;

- доцільність використання матеріалів конструктивних шарів після їхньої переробки;

- необхідність підсилення існуючої конструкції дорожнього одягу;

- необхідність підвищення морозостійкості існуючої конструкції;

- необхідність забезпечення чи поліпшення дренажних властивостей існуючої конструкції;

- необхідність розширення конструкції дорожнього одягу.

2.8.10 У разі потреби розширення існуючого дорожнього одягу при реконструкції ділянок дороги конструювання дорожнього одягу виконується відповідно до методики і вимог даних Норм як для проектування нової конструкції дорожнього одягу.

2.8.11 При реконструкції ділянки дороги шар підсилення існуючого дорожнього одягу і шар покриття розширення має бути спільним.

2.8.12 З метою попередження утворення поздовжніх тріщин у місцях стику старої дорожньої конструкції з новою конструкцією при розширенні дорожніх одягів необхідно перед влаштуванням шару покриття передбачити укладання армуючого чи тріщиноперериваючого прошарку.

2.8.13 Армуючі прошарки, що влаштовують із синтетичних матеріалів, слід застосовувати у тих випадках, коли необхідно знизити напруження в нижчерозташованих шарах дорожнього одягу чи земляного полотна.

2.8.14 Тріщиноперериваючі прошарки необхідно передбачати з метою попередження проникнення тріщин, що мають місце на старому покритті, на поверхню шарів підсилення після визначеного періоду експлуатації. Для влаштування тріщиноперериваючих прошарків можуть бути використані скловолоконні сітки чи органомінеральні композиції з добавками полімерних матеріалів згідно з МР-218-02070915-232.

2.8.15 Вибір технологічних і конструктивних рішень при ремонті існуючого дорожнього одягу здійснюють у залежності від фактичного стану ділянок доріг, підданих деформаціям і руйнуванням, за таблицею 2.4.

2.8.16 Укладання нових шарів, що містять бітум, поверх існуючого дорожнього одягу здійснюють, коли міцність дорожнього одягу і рівність пок-риття не задовольняють транспортно-експлуатаційним вимогам і коефіцієнт запасу міцності Кмц > 0, 8.

У даному випадку можливі наступні технологічні і конструктивні рішення:

а) укладання нового шару без додаткових конструктивних рішень;

б) укладання армуючого прошарку;

в) укладання тріщиноперериваючих прошарків;

г) улаштування водонепроникного шару;

д) відновлення властивостей покриття шляхом його регенерації;

е) улаштування вирівнюючого шару;

ж) вирівнювання існуючого покриття способом термопрофілювання;

з) вирівнювання існуючого покриття способом фрезерування.

2.8.17 Поліпшення властивостей існуючого покриття чи заміну верхнього шару зі збереженням основи конструкції дорожнього одягу застосовують у ви-падках, пов'язаних із значною втратою несучої здатності конструкції, при коефіцієнті запасу міцності 0, 8 > Кмц > 0, 7.

У такому випадку можливі наступні технологічні і конструктивні рішення:

а) поліпшення властивостей покриття по смугах накату й інших місць руйнувань і деформацій способом терморегенерації й армування;

б) поліпшення властивостей покриття способом терморегенерації й армування по всій ширині покриття;

в) заміна шару покриття дорожнього одягу.

2.8.18 Заміна всього дорожнього одягу, а також робочого шару земляного полотна необхідна при низькій несучій здатності існуючої конструкції (коефіцієнт запасу міцності Кмц < 0, 70), що обумовлена перезволоженням земляного полотна і неукріплених шарів основи дорожнього одягу. Цей спосіб застосовують у крайніх випадках, коли не вдається усунути джерела зволоження без зняття дорожнього одягу, коли дорожній одяг цілком зруйнований і його використання як основи для посилення недоцільно.

 

Таблиця 2.4 – Рекомендовані конструктивні і технологічні рішення при ремонті нежорстких дорожніх одягів перед укладанням шару підсилення

 

Тип руйнувань і деформацій за таблицею Н.1 Основні причини руйнувань і деформацій Способи ремонту, що рекомендуються відповідними пунктами даних Норм
1 2 3
1.1 Нерівність покриття Недостатня несуча здатність неукріплених шарів основ і ґрунтів земляного полотна 2.8.16 (а, е, ж, з) у залежності від висоти нерівностей і наяв-ності устаткування
1.2 Колійність Важкий і інтенсивний рух, недос-татня зсувостійкість асфальтобето-ну 2.8.16 (б, е, ж, з) та 2.8.17 (а, в) у залежності від глибини колії, характеру деформування і наяв-ності устаткування
1.3 Хвилі Різке гальмування транспортних засобів, недостатня зсувостійкість асфальтобетонних шарів 2.8.16 ( е, ж, з) та 2.8.17 (б, в) у залежності від висоти хвилі і властивостей асфальтобетону
1.4 Осідання Недостатнє ущільнення насипу, незадовільний водовідвід 2.8.16 (а, б, г, е, ж) та 2.8.17 (а, б, в) у залежності від харак-теру і ступеня руйнувань, при необхідності потрібно проведе-ння заходів щодо поліпшення водовідводу
2.1 Волосяні трі-щини Втома дорожнього одягу, недостат-ня кількість в’яжучого 2.8.16 (а, б, д) та 2.8.17 (а, б, в) у залежності від властивостей асфальтобетону
2.2 Сітка тріщин, пролами по сму-гах накату Недостатня несуча здатність дорож-нього одягу через перезволоження хитливих ґрунтів чи недоущільнен-ня, утома дорожнього одягу 2.8.16 (б, в, г, е) та 2.8.17 (а, б, в) у залежності від ступеня деформування і можливості за-безпечення водовідводу
2.3 Зсув частини дорожнього одягу Недостатня несуча здатність кон-струкції розширення, консолідація водонасичених слабких ґрунтів 2.8.16 (б, в, е), 2.8.17 (в) та     2.8.18 у залежності від причин руйнування і стійкості конс-трукції
2.4 Облом кромки покриття Недостатня несуча здатність краю дорожнього одягу, обумовлена перезволоженням ґрунтів через узбіччя, недостатня ширина проїж-джої частини 2.8.16 (е, г) та 2.8.17 (а) у за-лежності від причини руйну-вання
2.5 Поперечні тріщини Дорожній одяг складається із шарів з різним коефіцієнтом температур-ного розширення, старіння асфаль-тобетону чи використання надто в’язкого бітуму 2.8.16 (а, в, г, е)

 

Кінець таблиці 2.4

 

1 2 3
2.6 Тріщини в хаотичному напрямку Відбиття тріщин, що виникли в шарах із застосуванням мінераль-них в’яжучих через недостатню несучу здатність ґрунтів 2.8.16 (а, г, ж) та 2.8.18 у залежності від можливості підвищення несучої здатності ґрунтів без їхньої заміни
2.7 Руйнування шва Порушення технології укладання асфальтобетону 2.8.16 (а, б)
2.8 Зсув з розри-вом покриття Недостатнє зчеплення між шарами, тонкий шар зносу (2-3 см), незадо-вільний склад асфальтобетону 2.8.16 та 2.8.17 (б) у залеж-ності від причини руйнування
2.9 Тріщини в місцях осідань Недостатня несуча здатність ґрун-тової основи 2.8.16 (б, е) та 2.8.18 у залежності від можливості підвищення несучої здатності ґрунтів без їхньої заміни
3.1 Лущення Незадовільна якість матеріалів, роз-шарування суміші при транспорту-ванні, порушення зв'язку між шара-ми 2.8.16 (а, е, ж) та 2.8.17 (б, в) у залежності від причини і ступеня руйнувань
3.2 Вибоїни Порушення технології укладання і складу суміші, старіння асфальтобе-тону 2.8.16 (а, в, д) та 2.8.17 (б, в)
3.3 Пролами Недостатня несуча здатність основи дорожнього одягу 2.8.16 (а, е) і п. 4.8.17 (б, в) у залежності від причини і ступеня руйнувань
3.4 Поверхневі ви-боїни Порушення технології укладання, недостатня кількість в'яжучого чи випалене в'яжуче 2.8.16 (а) та 2.8.17 ( б, в)
4.1 Виступи біту-му Порушення складу асфальтобетону, надлишок бітуму 2.8.16 (а) та 2.8.17 (б, в)
4.2 Викришування кам'яного матеріа-лу Недотримання технології влашту-вання шару зносу 2.8.16 (а) та 2.8.17 (б, в)
4.3 Покриття з від-критою текстурою Незадовільні технологія укладання і склад суміші 2.8.16 (а) та 2.8.17 (б, в)
5.1 Руйнування на стику смуг укла-дання Незадовільна технологія укладання 2.8.16 (а, б, ж)
5.2 Руйнування краю покриття Відсутність бічного упора, недос-татня міцність основи 2.8.16 (а, ж) та 2.8.17 (а)
5.3 Руйнування на сполученні з ін-шою конструк-цією Осідання ґрунтової основи, не-достатнє ущільнення шарів кон-струкції 2.8.16 (б, е) та 2.8.18
5.4 Механічне руйнування Порушення режиму експлуатації дороги 2.8.16 (а, б, в, е, ж, з), 2.8.17 (а, б, в) та 2.8.18 у залежності від ступеня руйнування

 

2.8.19 Якщо немає достовірних даних про прогини існуючого одягу, допускається проектувати шари підсилення на основі матеріалів вишукувань, що містять результати виміру товщин усіх конструктивних шарів дорожнього одягу, характеристику їхнього стану і якості, відомості про вид ґрунту земляного полотна й умови його зволоження. У цьому випадку товщини шарів підсилення треба призначати на основі розрахунку по пружньому прогину всієї конструкції, опору при згині шарів існуючої і нової частини дорожнього одягу й опору зсуву малозв’язних шарів дорожнього одягу і ґрунту земляного полотна.

2.8.20 У випадку, коли коефіцієнт міцності дорожнього одягу більший або дорівнює значенням, наведеним у таблиці 3.1, однак на покритті мають місце руйнування, обумовлені недостатньою довговічністю і низькими властивостями матеріалів окремих шарів дорожнього одягу, необхідно з'ясувати причини утворення руйнувань і встановити, які матеріали чи їхні властивості не відповідають вимогам. Після цього приймають рішення про необхідні ремонтні заходи, що передбачають:

а) заміну шару, що порушує роботу конструкції дорожнього одягу;

б) поліпшення властивостей цього шару;

в) улаштування шару підсилення дорожнього одягу зі зменшенням напружень у послабленому конструктивному елементі.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 252; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.029 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь