Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Поняття словотвірної похідності. Подільність та похідність



Словотвірна похідність — семантична вивідність властивостей по­хідного з властивостей вихідних одиниць.Похідне слово розглядається як структура, внут­рішня форма якої відповідає вираженому нею змісту і будується як бінарне утворення з вихідної (мотивую­чої) і формантної частини:

Він учиться в школі —> школяр (учень) Він учить в школі —> учитель Він грає за команду —> гравець Він грає в карти —> грач

Як у шкільному курсі сучасної української мови, так і в більшості вузівських посібників та підручників не дається чіткого розмежування термінів "подільність" та "похідність". У "Словнику лінгвістичних термінів" (Ганич, Олійник, 1985: 172) знаходимо таке визначення похідної основи: "Основна похідна — основа, що складається з кореня і словотворчого афікса чи афіксів". Подібним чином похідна основа (слово) визначається і в підручниках різних авторів: "це основа слова, у складі якої виділяються живі афікси" ((1'ЛМ, 1982: 145); це основа, яка "виступає як єдність (цілісність — авт.), що складається зі структурної точки зору з окремих значущих частин" і т. д. При такому підході до розуміння похідної основи (слова) фактично відбувається ототожнення її з основою подільною, оскільки останню визначають як таку, що складається з кореня та одного або більше афіксів.
Подільність — це здатність основи слова виділяти у своєму складі морфеми (морфи).
Будь-яка подільна основа у своїй структурі, окрім кореня, має один чи більше афіксів. З цієї точки зору подільними будуть основи на-бе-реж-н-(а), вул-иц-(я). Подільна основа— це поширена основа, тобто основа, яка завжди ширша від кореня. Похідна основа (слово) — це основа, утворена від іншої основи (іншого слова) за допомогою тих чи інших словотворчих засобів.
При визначенні поняття "похідне слово (основа)" доцільно звернутися до критерію Г. Винокура. Вчений зазначає: "Значення слова з похідною основою завжди визначається за допомогою відсилання до значення відповідної первинної основи, причому саме таке роз'яснення похідних основ, а не прямий опис відповідного предмета дійсності, і є власне лінгвістичним завданням у вивченні значення слова" = однією з головних ознак похідного слова є його словотвірна мотивованість твірним словом. Отже, відносно похідного (мотивованого) слова завжди повинно існувати твірне слово (мотивувальне).
Слово (основа) може бути визнане похідним, якщо воно відповідає диференційним ознакам, властивим будь-якому похідному слову.Диференційні ознаки похідних слів:
1. При кожній похідній основі (слоні) мас бути твірна база, тобто основа, від якої утворена дана основа за допомогою тих чи інших словотворчих афіксів.
Твірною базою можуть виступати основи (вчи-тель), слова (за-короткий; диван-ліжко),словосполучення (дитсадок — дитячий садок).
2. Похідна основа завжди може бути витлумачена за допомогою відсилання до твірної (критерій Г. Винокура). Наприклад: мовчун — "той, хто мовчить", хвалько — "той, що хвалиться".
3. Слова з похідною основою входять; до подвійних рядів співвідношень: а) слів з тією ж основою (коренем); б) слів і тим самим афіксом. Інакше кажучи, слова з похідною основою мають 1-ий ступінь подільності: вони чітко діляться на основу, яка є твірною базою, та словотворчий афікс: горд-ощі, важ-іль. З цього приводу Г. Винокур зауважував, що "...кожна похідна основа в принципі поділяється на дві морфеми ,з яких перша основа є твірною по відношенню до даної похідної, а друга — афіксом, за допомогою якого ця похідна основа утворена від твірної. Це означає, що будь-яка похідна осі юна має бінарну (двочастинну) структуру: твірна база + афікс, аботвірна база + словотворчий формант. Наприклад: основа слова видавець як кожна похідна основа ділиться на дві частини: твірну основу видав- та афікс (суфікс) -еці>, тобто має бінарну структуру: видав-ець.










Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 86; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь