Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Показники ефективніості використання ресурсного потенціалу



В умовах переходу до ринкової економіки всі підприємства прагнуть підвищити рівень рентабельності з ціллю максимізації прибутку. Для цього використовуються різноманітні інструменти, в тому числі й інструменти маркетингу.

Усі ці інструменти використовуються для підвищения ефективності ресурсного потенціалу підприємства.

Ефективність  як економічна категорія відображає економічні відносини, пов’язані з покращенням використання виробничих ресурсів і зниженням совокупних затрат живої і оречевленної праці для досягнення найбільших результатів і визначається об’єктивно чинним законом економії робого часу. Це означає, що ціль господарчої діяльності повинна досягатися найменшими затратами суспільної праці.

Під ефективністю, як інструментом господарювання, визначається комплексне відображення кінцевих результатів використання всіх ресурсів підприємства за певний проміжок часу.

В практиці управління ресурсами розрізняють окремі види еффективності, що можна класифікувати за певними ознаками.

1. За видом ефекту розрізняють ефективність:

-економічну,

-соціальну.

Економічна ефективність вимірюється з використанням різноманітних вартісних показників – об’єм випуску продукції, об’єм товарообороту, доходів, прибутку тощо. Соціальна ефективність зводиться до збільшення кількості робочих місць, покращенню умов праці і відпочинку, підвищенню якості обслуговування тощо.

2. В залежності від об’єкту отримання ефекту розрізняють ефективність:

-локальну,

-народногосподарчу.

Локальна ефективність характерна для конкретного підприємства. Народногосподарча ефективність пов’язана зі споживанням продукції даного підприємства іншими: тобто це сумісний ефект у сфері виробництва і споживання продукції(послуг).

3. За рівнем отримання ефекту розрізняють ефективність:

-первинну,

-мультиплікаційну.

Первинна ефективність – це одноразова ефективність, що отримується шляхом виконання певних господарчих рішень. Мультиплікаційна ефективність – це ефективність від багаторазового використання вигідних господарчих рішень.

4. В залежності від цілі визначення ефективність буває:

-абсолютна,

-порівняльна.

Абсолютна ефективність характеризується показнимками, що оцінюють загальну величину ефекту за певний проміжок часу. Порівняльна ефективність відображує результати порівняння можливих варіантів господарювання.

Варто розрізняти такі категорії, як критерії і показники ефективності.

При визначенні сутності поняття “ефективність ресурсного потенціалу” важливо встановити критерій його оцінки, признак відзнаки, що характеризує якісну, кореневу сутність явища чи предмету, що вивчається, тобто ознаку, за якою можливо визначити результативність того чи іншого процесу в діяльності підприємства.

Оскільки економічні явища і процеси досліджуються при певних виробничих відносинах, то й крітерий іх оцінки повинен виражати кількісну сторону цих відносин, їх сутність, основну відмінну ознаку, принциповий підхід до оцінки ефективності.

Критерій ефективності виражається коефіцієнтом ефективності (Ке), що визначається як відношення результатів до ресурсів. Теоретично коефіцієнт ефективності може бути нескіченно великою величиною.

Таким чином, критерієм економічної ефективності діяльності підприємства виступає досягнення максимального результату при мінімальних затратах і раціональному використанні ресурсів.

При визначенні ефективності ресурсного потенціалу підприємства необхідно дотримуватися наступних принципів:

- кількісна оцінка ефективності використання ресурсного потенціалу підприємства повинна здійснюватися на основі зіставлення результатів виробництва з затратами чи використаними ресурсами;

- оцінка ефективності повинна проводитися за єдиним народогосподарчим критеріє;

- оцінка ефективності повинна здійсюватися під засобом системи показників, що відображують різноманітні економічні економічні процеси використання ресурсного потенціалу підприємства;

- повинна забезпечуватись взаємна ув’язка системи показників на всіх рівнях управління економікою;

- розрахунок показників здійснювати на основі єдиних форм і показників статистичного обліку і планування економіки та її окремих ланок.

Система показників економічної ефективності повинна являти собою не механічний набір різноманітних показників, а діалектичне ціле, частини якого зкоординовані, займають відповідне місце і разом утворюють систему, єдине ціле.

Система показників економічної ефективності використання ресурсного потенціалу підприємства ґрунтується на наступних принципах її розробки:

- повне відображення отриманних результатів діяльності;

- кількісна оцінка показників;

- можливість розрахунку показників за даними чинної системи обліку;

- чіткість методичного підходу до розрахунку показників.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 223; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь