Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Підвищення енергетичної незалежності



Основні проблеми, які передбачається розв’язати

Викликом конкурентоспроможності національної економіки є низький рівень її енергоефективності та залежність від імпортних поставок енергетичних ресурсів (природного газу, вугілля антрацитових марок, ядерного палива для АЕС, нафти та нафтопродуктів).

Також важливою проблемою є значний знос основних фондів енергетичної інфраструктури та низька інвестиційна привабливість галузі, викликана викривленням ціно- і тарифоутворення, відсутністю прозорих та конкурентних правил для підприємств.

У нафтопереробній промисловості країни за наявності достатніх потужностей виникають натомість кризові ситуації. Зношена технічна база, застарілі виробництва, мала глибина переробки нафти, висока собівартість виробництва призвели до того, що рівень завантаження нафтопереробних заводів України знизився до 7—10 відсотків у 2013 і 2014 роках. Близько 80 відсотків ринку нафтопродуктів України забезпечується за рахунок імпортних поставок.

Відсутність затвердженого стратегічного бачення розвитку паливно-енергетичного комплексу України спричиняє порушення рівноваги між різними видами енергоресурсів та джерелами енергозабезпечення, не дає змоги здійснювати заходи з підвищення енергоефективності технологічних процесів вітчизняних виробників, чим послаблює конкурентоспроможність національної економіки та держави на світовому ринку.

Основні кількісні показники, якими характеризується ситуація

Видобуток природного газу – 19,896 млн. куб. метрів (2015 рік).

Видобуток нафти – 2461,7 тис. тонн (2015 рік).

Споживання електроенергії (кВт⋅год на душу населення) —
 3,600.23 (2013 рік).

Споживання енергії викопного палива (відсотків загального числа) – 78,23 (2013 рік).

Структура імпорту енергії, нетто (відсотків споживання енергії) – 26,017 (2013 рік).

Усього рента на природні ресурси (відсотків валового внутрішнього продукту) – 8,13 (2013 рік).

Експорт палива (відсотків експорту товарів) – 1,07 (2015 рік).

Мета, якої передбачається досягнути

У 2017 році:

початок переходу енергетичного сектору України на ринкові принципи функціонування та розвиток конкуренції, що стимулюватиме підвищення ефективності економічної діяльності суб’єктів енергетичного сектору та ефективності використання енергоресурсів;

затвердження Енергетичної стратегії України до 2035 року;

збільшення виробництва природного газу до 20,3 млрд. куб. метрів завдяки створенню сприятливих умов для залучення інвестицій у видобуток, зокрема шляхом податкового стимулювання буріння нових свердловин та реформи дозвільно-погоджувальної системи, вирішення питання полегшення доступу до земель та проведення прозорих аукціонів на нові ділянки.

У середньостроковій перспективі до 2020 року метою є:

ліквідація абсолютної залежності України від поставок енергоресурсів; диверсифікація маршрутів та джерел поставок енергетичних ресурсів;

перехід на нову модель енергетичних ринків, що базуються на ринкових принципах функціонування та передбачають розвиток конкуренції з метою підвищення якості послуг та зниження цін на енергетичні ресурси;

інтеграція енергетичного сектору України до енергетичних ринків ЄС та системи європейської енергетичної безпеки;

імплементація системи європейської енергетичної безпеки із зосередженням уваги на питаннях щодо кібербезпеки і безпеки постачання енергоресурсів;

вдосконалення системи захисту прав споживача енергоресурсів (населення та малого бізнесу), створення офісу Енергетичного Омбудсмена;

збільшення обсягу власного видобутку енергоресурсів.

Цільові кількісні показники, яких передбачається досягнути
до кінця 2017 року і в середньостроковій перспективі

частка енергії, виробленої з відновлювальних джерел, в загальному кінцевому енергетичному споживанні у 2017 році – 8,3 відсотка; у 2020 році – 11 відсотків;

власний видобуток природного газу, млн. куб. метрів: 2017 рік (20,3); 2018 рік (23,5); 2019 рік (26,2); 2020 рік (27,6);

частка одного джерела в загальному обсязі річного імпорту будь-якого енергетичного ресурсу (вугілля, природний газ, нафта та нафтопродукти, ядерне паливо) – не перевищує 30 відсотків.

Відповідність пріоритету Програмі діяльності Кабінету
Міністрів України, іншим стратегічним документам,
міжнародним зобов’язанням

Пріоритет відповідає:

Стратегії сталого розвитку “Україна – 2020”, схваленій Указом Президента України від 12 січня 2015 р. № 5;

Угоді про асоціацію.

Результати роботи за попередній період

Національним інститутом стратегічних досліджень разом з Міненерговугіллям здійснюється оновлення проекту Енергетичної стратегії України на період до 2035 року.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1079 схвалено Концепцію розвитку газовидобувної галузі України та затверджено план заходів щодо реалізації зазначеної Концепції. Прийнято програму 20/20 для ПАТ “Укргазвидобування”, згідно з якою компанія має наростити видобуток газу до 20 млрд. куб. метрів до 2020 року за рахунок залучення іноземних підрядників для інтенсифікації видобутку. Збільшено відпускну ціну на газ для ПАТ “Укргазвидобування” та вирівняно фіскальне навантаження, що має дати змогу отримувати додатковий дохід від реалізації природного газу у розмірі, необхідному для здійснення капітального інвестування, покриття операційних витрат, у тому числі вартості капіталу, та відповідно збільшувати власний видобуток природного газу в державному сегменті ринку.

Здійснено заходи щодо диверсифікації джерел постачання ядерного палива для атомних електростанцій України. З початку 2016 року здійснено 13 поставок ядерного палива, 9 поставок – АТ “ТВЕЛ” (Російська Федерація), 4 – компанією “Westinghouse”. Для порівняння: у 2015 році здійснено 14 поставок свіжого ядерного палива, з них 13 – виробництва АТ “ТВЕЛ”, 1 – виробництва компанії “Westinghouse”.

Суть підходу, який пропонується реалізувати
в середньостроковій перспективі

Забезпечення розвитку паливно-енергетичного комплексу шляхом переходу до енергоефективного та енергоощадливого використання і споживання енергоресурсів, а також через нарощення власного виробництва енергоресурсів. Збільшення обсягів інвестування та залучення приватних вітчизняних та іноземних інвесторів для забезпечення розвитку паливно-енергетичного комплексу України.

Модернізація енергетичної інфраструктури та інтеграція енергетичної системи України та європейської ENTSO-E. Перехід до енергоефективного та енергоощадного використання та споживання енергоресурсів.

Економічне стимулювання збільшення обсягів бурильних робіт на діючих родовищах та нових покладах природного газу шляхом введення зрозумілого для інвестора, зваженого та конкурентного з країнами регіону податкового режиму. Впровадження сучасних технологій розробки родовищ для інтенсифікації видобутку та підвищення коефіцієнтів вилучення вуглеводнів.

Суттєва дерегуляція видобувної галузі з метою зменшення надмірного адміністративного тиску, скорочення кількості дозволів і погоджень та контролюючих установ, скасування застарілих вимог, а також комплексне оновлення правил системи надрокористування в Україні.

Продовження здійснення заходів із диверсифікації джерел постачання ядерного палива шляхом заміщення поставок з Росії.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 202; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь