Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Аналіз забезпеченості та ефективності використання трудових ресурсів.
Аналіз трудових ресурсів в ринкових умовах стає особливо актуальним, оскільки робоча сила має вартісну оцінку, а отже є конкурентною на ринку праці. Склад, кваліфікація і використання трудових ресурсів відіграють вирішальну роль в успішній діяльності підприємства. Аналіз показників з праці і заробітної плати орієнтований головним чином на підвищення продуктивності праці, що сприяє зниженню собівартості продукції, зростанню прибутку і рентабельності. В процесі аналізу трудових ресурсів вирішуються такі завдання: аналіз забезпеченості підприємства і його підрозділів робочою силою, її склад, стан, рух, професійний рівень; аналіз використання робочого часу; оцінка трудомісткості продукції; аналіз рівня виконання норм виробітку; оцінка рівня продуктивності праці, фактори її росту; виявлення резервів зростання продуктивності праці; оцінка впливу трудових факторів на обсяг виробництва продукції; аналіз складу і структури фонду оплати праці; оцінка співвідношення між темпом зростання продуктивності праці і темпом зростання середньої заробітної плати. В процесі аналізу визначають ступінь виконання плану і динаміку показників; вплив факторів на зміну досліджуваних показників; причини відхилення від плану, рівня попереднього періоду і нормативів; резерви підвищення продуктивності праці і мобілізацію цих резервів. Аналіз проводиться на підставі даних форм 1-ПВ «Звіт з праці», 3-ПВ «Звіт про використання робочого часу». Результати проведеного аналізу відображаються в табл. 2.5. Відповідність чисельності працюючих потребам виробництва, відносну забезпеченість (незабезпеченість) підприємства трудовими ресурсами за допомогою розрахунку:
, (2.9)
де Чзвіт, Чбаз – чисельність працюючих відповідно звітного і базового року, осіб; І – темп росту обсягу випуску продукції в натуральних одиницях виміру або доходу, індекс.
Таблиця 2.5 Динаміка забезпеченості та ефективності використання трудових ресурсів на підприємстві __________________________ в 20__ – 20__ рр.
Зробіть висновок про зміни в чисельності працюючих – зростання або зменшення, вкажіть причини. Проаналізуйте використання робочого часу та вкажіть причини втрат робочого часу (відсутність замовлень, сировини, втрата традиційних ринків збуту, висока ціна продукції (послуг), низька конкурентоспроможність, незадовільна робота обладнання, відсутність маркетингових досліджень тощо). Дайте відповідь на наступні питання: Яка динаміка показників продуктивності праці та середньогодинного виробітку? Як пов’язані ці показники? Як вплинули втрати робочого часу, зміни в чисельності працюючих на обсяги виробництва та продуктивність праці? Співставте темпи росту продуктивності праці та середньої (середньомісячної) заробітної плати. Складіть висновок про співвідношення цих показників. Проаналізуйте рух трудових ресурсів на підприємстві за допомогою наведених нижче показників руху кадрів. Коефіцієнт обороту по прийому:
, (2.10)
де Чпр – чисельність прийнятих працюючих, осіб; Чсер – середньооблікова чисельність працюючих (з форми 1-ПВ, або 3-ПВ), осіб.
Коефіцієнт обороту по вибуттю:
, (2.11)
де Чзв – чисельність звільнених працюючих, осіб; Чсер – середньооблікова чисельність працюючих (з форми 1-ПВ, або 3-ПВ), осіб. Особливу увагу слід приділити показникові плинності кадрів, що характеризує надмірний оборот робочої сили на підприємстві. З цією метою розраховують коефіцієнт плинності (Кпл):
, (2.12)
де Чзв баж і пор – кількість робітників, що звільнилися за власним бажанням або через порушення трудової дисципліни (з форми 3-ПВ).
Результати аналізу руху кадрів зведіть в табл. 2.6: Таблиця 2.6 Показники руху кадрів на підприємстві __________ за 20__ – 20__ рр.
Бажано вивчити конкретні причини звільнення за власним бажанням. За високої плинності кадрів визначають її негативні наслідки на основні показники підприємства. Якісний бік використання трудових ресурсів підприємства характеризують показники продуктивності праці. Продуктивність праці визначають як в натуральному, так і у вартісному вимірах, натуральні вимірники використовують там, де виробляють один вид продукції (послуг). Вартісний вимірник має більш універсальний характер і може бути використаний на будь-якому підприємстві. Продуктивність праці розраховується як відношення чистого доходу від реалізації продукції (доходів від перевезень) до середньооблікової чисельності працюючих (або середньооблікового контингенту працівників по перевезеннях):
, (2.13)
Розкрийте причини зниження (або підвищення) продуктивності праці. |
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 236; Нарушение авторского права страницы