Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии |
Наявність, склад, та структура основних засобів підприємства, тис. грн
При проведенні аналізу забезпеченості підприємства основними засобами встановлюють їх технічний рівень, темпи оновлення, відповідність виробничим потребам, їхні динаміку, структуру, склад та технічний стан. Проаналізуйте забезпеченість підприємства основними засобами та зміни в структурі основних фондів. Дайте відповіді на наступні питання: 1. Збільшилась чи зменшилась вартість основних засобів на кінець звітного року порівняно з початком, і який темп цих змін (у відсотках); якими причинами викликані зміни у вартості основних засобів (надходження, вибуття, безоплатна передача, ліквідація, переоцінка, інші причини)? 2. Чи відбулися зрушення у структурі основних засобів, наскільки вони суттєві? 3. Визначте технічний стан основних засобів на початок і кінець звітного року за коефіцієнтами зносу та придатності. Аналіз технічного стану основних засобів виконайте в наступній таблиці: Таблиця 2.2 Аналіз стану основних засобів підприємства за 20__ рік
Коефіцієнти зношеності та придатності є узагальнюючими показниками технічного стану основних засобів. Коефіцієнт зношеності розраховується як відношення суми зносу за весь період функціонування ОЗ до первісної вартості:
, (2.1)
де Кзн – коефіцієнт зношеності основних засобів, З – нарахований знос основних засобів (ф. 1, рядок 032), тис. грн, – первісна вартість основних засобів, (ф. 1, рядок 031), тис. грн.
Коефіцієнт придатності (відношення залишкової вартості до первісної):
, (2.2)
де Кпр – коефіцієнт придатності основних засобів, – залишкова вартість основних засобів (ф. 1, рядок 030), тис. грн, – первісна вартість основних засобів, (ф. 1, рядок 031), тис. грн.
Коефіцієнт зношеності та придатності розраховується на початок та кінець звітного року, що дає змогу вивчити динаміку стану ОЗ. Чим менший коефіцієнт зношення (або більший коефіцієнт придатності), тим кращий технічний стан, в якому знаходяться основні засоби. Збільшення коефіцієнту зношення на кінець звітного періоду найчастіше свідчить про погіршення технічного стану основних засобів. Визначте, як змінився їх стан на основі аналізу цих коефіцієнтів. Визначаючи рівень спрацювання основних засобів зазвичай мають на увазі фізичний знос. Але, крім фізичного, існує ще й моральний знос основних засобів, який значно впливає на рівень конкурентоздатності підприємства. Якщо можливо, користуючись літературними джерелами, складіть висновок про моральний знос ОЗ (порівняно з іншими підприємствами галузі або зарубіжними підприємствами). Як допоміжні в аналізі можна застосовувати показники руху основних засобів (коефіцієнти вибуття, оновлення, показники вікового складу обладнання). Проаналізуйте ефективність використання основних виробничих засобів підприємства. Одним із найважливіших показників, який характеризує рівень продуктивності основних фондів, є фондовіддача. Фондовіддача – найважливіший узагальнюючий показник ефективності використання основних засобів, який показує загальну віддачу від використання кожної гривні, витраченої на основні засоби виробництва. Фондовіддача характеризує ефективність вкладення цих коштів і розраховується як відношення вартості випущеної продукції (доходу) у вартісному виразі до середньорічної вартості основних засобів:
(2.3)
де ЧДр – чистий дохід від реалізації продукції (ф. 2, рядок 035), тис. грн; – середньорічна вартість основних засобів виробництва, тис. грн.
Показує скільки доходу отримано в середньому в розрахунку на кожну гривню основних засобів виробництва. На фондовіддачу впливають такі чинники, як продуктивність, змінність роботи устаткування, вартість його одиниці. Оберненим до фондовіддачі показником є фондомісткість. Фондомісткість показує скільки потрібно вкласти коштів в основні засоби, щоб отримати одну гривню виручки. Якщо фондовіддача повинна мати тенденцію до збільшення, то фондомісткість – до зниження. Для аналізу фондовіддачі в динаміці складіть наступну таблицю:
Таблиця 2.3 |
Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 236; Нарушение авторского права страницы