Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Прядильні культури: льон, коноплі. Біологічні і морфологічні особливості їх. Основні сорти. Агротехніка вирощування.



З волокон льону виробляють різні тканини, цінними властивостями яких є здатність протистояти гниттю і збільшувати міцність з підвищенням зволоження. Насіння льону-довгунця містить до 35-38% швидковисихаючої олії, яку використовують здебільшого для технічних цілей і частково в харчовій промисловості. Льонова макуха - цінний корм для тварин.

Льон-довгунець має високе (70-150 см) округле стебло з невеликою кількістю коробочок. Листя невелике, вузьке, сидяче, з легким восковим нальотом. Товщина стебла від 0,8 до 3 мм. Вихід волокна становить 20-30%. Більше волокна і кращої якості в довгих стеблах діаметром від 1,3 до 1,7 мм. У зріджених посівах стебло помітно потовщується, розгалуджується, що різко знижує номерність волокна.

Луб'яні пучки льону розташовані в паренхімі кори. Елементарні волокна, з яких складається кожен пучок, мають довжину 20–30 мм.

Плід льону – куляста коробочка з п'ятьма гніздами, в яких міститься до 10 насінин. При вузькорядній сівбі на одній рослині утворюється 1-2 коробочки, а при розрідженій - до 10. Насіння льону дрібне, плоске, гладеньке, блискуче, світло-коричневе і слизьке. Маса 1000 насінин 3,5-5,5 г. У загальному врожаї льону-довгунця на стебла припадає 75-80%, насіння - 10-12 і на відходи - 10-13%.

Коренева система льону розвинена слабо. Основна маса кореневої системи поширюється в орному шарі ґрунту, тому льон потребує високородючих пухких суглинкових ґрунтів, достатньо зволожених, чистих від бур'янів із достатньою кількістю легкозасвоюваних поживних речовин. На важких глинистих, піщаних та перезволожених ґрунтах він росте погано.

Льон – вологолюбна культура, але надмірного зволоження не переносить. Льон-довгунець - культура помірно теплого клімату. Льон-довгунець дуже вимогливий до родючості і чистоти ґрунту.

Органічні добрива, а також фосфорні і калійні доцільно вносити восени під зяб, а нітратні – навесні під передпосівний обробіток ґрунту.

Сорти льону. На Україні районовано такі сорти льону-довгунця: Глінур , Глазур, Ірма, Каменяр, Ліра, Рушничок, Світанок, Український ранній, Український 3.

Вирощування. Сіють льон рано в стислі строки у добре підготовлений грунт. Найкращий спосіб сівби льону-довгунця вузькорядний, який виконують спеціальною льоновою сівалкою. Насіння загортають на глибину 1,5-2 см. Норма висіву насіння залежно від умов господарства коливається від 25 до 30 млн. схожих насінин на 1 га посіву. Сходи льону з'являються на 4-6-й день після сівби. Якщо в цей час утворюється ґрунтова кірка, її руйнують ребристими котками або легкими боронами. Хімічну прополку здійснюють у фазі «ялинки», коли висота рослин льону досягне 8-15 см. На волокно льон збирають у фазі ранньої жовтої, а на насіння і волокно - жовтої стиглості.

З конопель виготовляють волокно, а з насіння - олію для харчових і технічних цілей. Середній вміст жиру в насінні становить 30-35%. Конопляна макуха є цінним кормом для тварин.

Коноплі належать до родини коноплевих. Це - однорічна дводомна або однодомна рослина з прямим стеблом заввишки від 0,6 до 4 м і більше. Товщина стебла буває різна: від кількох міліметрів до 3,5 см. Корінь конопель стрижневий і відносно загальної маси рослин розвинений слабко. Основна маса коренів розміщується в ґрунті на глибині до 40 см.

Плоскінь (чоловічі рослини) мають суцвіття у вигляді китиці, а матірка (жіночі рослини) - у вигляді головки. Коноплі – перехреснозапильні рослини. Плід – округло-яйцевидний горішок, сіро-зелений, двостулковий.

Щодо тепла коноплі більш вимогливі, ніж льон. Насіння їх проростає при 8-10°С тепла. Оптимальні температури для росту і розвитку цієї культури - 20-25° С. Загальна сума температур за вегетаційний період для вирощування конопель на насіння повинна становити 2200-2900°С. Коноплі досить вимогливі до вологи. Оптимальна вологість ґрунту для конопель становить 70-80% від повної вологоємкості.

На Україні основні площі займають південні коноплі, які характеризуються високою врожайністю волокна, менш вимогливі до ґрунтів, стійкі проти пошкодження вовчком.

Серед районованих сортів найбільш поширені: Глухівські 46, Глера, Дніпровські однодомні 19, Синельниківські однодомні 3, ЮСО 14, ЮСО 31 та ін.

Для сівби використовують очищене, відсортоване на фракції і протруєне насіння. Коноплі сіють рядковим суцільним, перехресним, широкорядним та стрічковим способами. Норма висіву при суцільній сівбі становить 100-130, а при стрічковому і широкорядному способах - 20-30 кг/га. Глибина загортання насіння залежно від вологості та властивостей ґрунту становить 3-5 см. Д о г л я д за посівами конопель такий самий, як і за посівами льону. Для хімічної прополки посівів конопель використовують гербіциди.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 240; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь