Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Філософські погляди зігмунда фрейда



Захоплення позитивістською філософією було досить поширеним явищем серед дослідників того часу і пояснювалося відомою близькістю позитивізму, тобто того його крила, яке сходило до природно наукового матеріалізму. Вплив позитивізму на формування його поглядів істотно коректувався характером його наукових інтересів. Він не проявляв довіри до метафізики, протиставляючи їй світогляд, заснований на системі знань про світ. Він був переконаний в єдності і універсальності законів природи.

Однак "матеріалізм" Фрейда носив обмежений характер, тобто був стихійним, неоформленим. Ця неоформленість, відсутність серйозної теоретико-пізнавальної підготовки, слабе знання діалектики, привели до того, що будучи матеріалістом "внизу", тобто в поясненні явищ природи, Фрейд залишався ідеалістом "вгорі", тобто при розв'язанні соціальних і гносеологічних проблем. Підкреслювалося "корінне розходження матеріалізму з усім широким рушенням позитивізму".

Ідейна еволюція Фрейда цілком підтвердила це. Залишивши, півтора десятиріччя опісля, скальпель і мікроскоп, Фрейд, по суті розлучився з матеріалізмом, хоч він ніколи не зрікався від переконань молодості. Наступив момент, коли він приступає до самостійної наукової діяльності. Після 1881 р. Фрейд відкрив лікарський кабінет і зайнявся лікуванням психоневрозів. Вихований в дусі природно-наукового емпіризму, Фрейд вважав, що "тілесним органом" ментального життя є мозок і нервова система.

Наука про людську психіку стояла на порозі великих відкриттів. Але Фрейд не міг чекати. Його пацієнти потребували допомоги. Пристрасне бажання як можна швидше знайти новий терапевтичний засіб, ентузіазм, відчай Фрейд чудово видні в 1833р., коли він почав вивчати дію кокаїну на собі і своїх близьких. Але експерименти Фрейда нанесли серйозного збитку здоров'ю деяких його випробуваних. У медичних колах Відня за Фрейдом закріпилася репутація авантюриста.

У 1879р. був створений перший в світі Інститут психології. Фрейд зайнявся науковою роботою і шукав таємничу причину неврозів майже півтора десятиріччя. У 1885 р., пройшовши по конкурсу на місце приват-доцента неврології, Фрейд отримав можливість їхати на стажування в Париж у всесвітньо відому клініку "Сальпетрієр". У ту пору клініку очолював Жан Мартен Шарко (1825-1893), на думку якого причини функціональних психічних розладів потрібно шукати не в анатомії, а в психології.

Ця думка глибоко запала в свідомість Фрейда. Через декілька років, продовжуючи без особливого успіху випробовувати різні фармакологічні і фізіотерапевтичні кошти лікування хворих, Фрейд натрапив на книгу, учня Шарко - лікарі І.Бернгейма (1837-1919) "Навіювання і його застосування як терапія", в якій описувалися результати лікування невротиків методом гіпнотичного навіювання.

У 1889 м. Фрейд їде в Нансі. Метод гіпнозу справив на Фрейда велике враження. У ряді випадків гіпнотичне навіювання вело до повного зникнення у хворих істеричних симптомів. Особливо уразив його експеримент з пацієнткою, якій в стані гіпнотичного сну було наказано по пробудженні розкрити парасольку, що стояла в кутку, що вона і зробила. На питання експериментатора, навіщо вона розкриває в приміщенні парасольку, вона сказала, що хотіла пересвідчитися, чи її це парасолька.

Факт гіпнотичного навіювання повністю випав з її пам'яті, і лише шляхом наполегливих розпитувань експериментатору вдалося примусити жінку пригадати істинну причину свого вчинку. Здійснення дії, про істинну причину якого людина не підозрює, наштовхнула Фрейда на думку, що робота мозку не завжди усвідомлюється, що в основі поведінки людей можуть лежати несвідомі мотиви, що за допомогою ряду прийомів їх можна виявити. Фрейд повернувся до Відня окриленим.

Однак незабаром він пересвідчився, що лікування гіпнозом дає нестійкий ефект і лише утрудняє розуміння природи нервово-психічних захворювань.

На основі іншого випадку, коли молода жінка, що страждала розладом мислення і мови, нервовим кашлем і паралічем, за допомогою гіпнозу відтворювала спогади(з хворобою і смертю батька), хворобливі симптоми зникли. Фрейд зробив висновок, що хворобливий симптом є замінником подавленого імпульсу і що ним відкритий новий метод лікування істерії (катарсичний). Фрейд робить висновок про "енергетичну теорію", по якій організм має в своєму розпорядженні постійну кількість психічної енергії.

Якщо ця енергія своєчасно і безперешкодно не реалізовується, якщо вона затримується або придушується, то виникає еквівалентний по силі патологічний симптом. Ця робота підводила підсумок багаторічному шуканню Фрейда. У цій роботі був висловлений ряд міркувань(про необхідність відмінності свідомих і несвідомих душевних актів, про важливу регулюючу роль емоцій), встановлених надалі в основу психоаналітичної теорії Фрейда. У процесі вивчення Фрейд уперше зіткнувся з проблемою несвідомого.

Намагаючись розкрити механізми виникнення неврозів він звернув увагу на патогенні наслідки незадоволених потягів і невідреагованих конфліктних емоцій. Ця чужорідна, розриваюча єдність свідомість афекти були сприйняті Фрейдом як перше і головне свідчення існування несвідомого. Оскільки ж їх вмістом в більшості випадків виявлялося для хворого щось неприємне, ганебне, з точки зору соціальних і етичних норм неприйнятне, Фрейд передбачив, що несвідомий характер цих активно конфліктуючих психічних сил зумовлений особливим захисним механізмом, що отримав назву "витіснення".

По мірі розвитку психоаналізу, уявлення Фрейда про несвідоме уточнювалися і ускладнювалися. Фрейд починає будувати свою науку про несвідому психічну діяльність. Згідно з якою, невроз є захисною реакцією психіки на травмуючу ідею, яка виганяється зі свідомості. Подальший розвиток перебував у висуненні Фрейдом гіпотези про виняткову роль сексуальності в етіології неврозів, потім пішли відмова від гіпнозів і заміна їх методом вільних асоціацій і тлумаченням сновидінь, висунення вчення про несвідоме.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 223; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.009 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь