Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Конституційно-правове регулювання проходження військової і



Альтернативної (невійськової) служби в Україні

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу” в ред. від 04.04.2006 р.

Обов”язок щодо захисту Вітчизни реалізується шляхом закріплення загального військового обов”язку і військової служби, які мають на меті забезпечення комплектування Збройних Сил України, та інших військових формувань, а також підготовки населення до захисту України. Військова служба - це державна служба особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній з захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам до стажу роботи.

Військовий обов”язок покладається на громадян чоловічої статі. Щодо жінок, то ті, які за фахом мають медичну підготовку або споріднену з військовою, і придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, беруться на військовий облік та в разі воєнного часу можуть бути призвані на військову службу за рішенням Президента України. У мирний час жінки можуть добровільно вступити на військову службу за контрактом.

Загальний військовий обов'язок включає:

1) підготовку громадян до військової служби - включає допризовну підготовку, фізичну підготовку, лікувально-оздоровчу роботу, підвищення рівня освітньої підготовки, вивчення державної мови, патріотичне виховання.

2) приписку до призовних дільниць - проводиться військоматами за місцем проживання щороку протягом січня - березня з метою взяття юнаків, яким у рік приписки виповнюється 17 років, на облік та визначення їх кількості, ступеня придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності і рівня фізичної підготовки. Громадяни, приписані до призовних дільниць, є призовниками, їм видаються посвідчення про приписку, роз'яснюються права і обов'язки, правила військового обліку, порядок проходження підготовки з військово-технічних спеціальностей тощо.

3) прийняття та призов на військову службу - на строкову службу в мирний час призиваються придатні до неї за станом здоров'я і віком громадяни чоловічої статі, яким до дня відправки у військові частини виповнилося 18 років. Призов проводиться у встановлені строки на підставі Указу Президента України, який публікується у засобах масової інформації не пізніш як за місяць до початку призову. У разі неявки громадянина без поважних причин за викликом військомату на призовну комісію він несе юридичну відповідальність. Від призову в мирний час звільняються громадяни:

1) визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби в мирний час;

2) які до дня відправки на строкову військову службу досягли 25-річного віку;

3) батько (мати), рідний брат чи сестра яких під час проходження військової служби загинули чи померли або стали інвалідами; 

4) які пройшли військову службу в інших державах.

5) які закінчили курс навчання у військових навчальних закладах та мають військові або спеціальні звання.

У мирний час призову не підлягають громадяни:

1) звільнені від призову;

2) щодо яких проводиться дізнання чи досудове слідство або стосовно яких кримінальна справа розглядається судом - до прийняття відповідного рішення;

3) які були засуджені до позбавлення волі.

Крім цього, ЗУ “Про військовий обов”язок і військову службу” передбачається можливість надання відстрочки на певний строк від призову різним категоріям громадян (н-д, які навчаються, мають дружину інваліда, двох і більше дітей на утриманні та ін.).

4) проходження за призовом або добровільної військової служби – строк служби за призовом – 12 місяців, а для осіб з вищою освітою (спеціаліст, магістр) – 9 місяців; щодо добровільної (контракт) – укладається на певний строк (2-10 років), що залежить від військового звання, і до досягнення граничного віку перебування на військовій службі.  

5) виконання військового обов'язку в запасі - у мирний час полягає у дотриманні порядку і правил військового обліку, проходженні зборів, збереженні та вдосконаленні військовозобов'язаними знань, навичок і умінь, необхідних для виконання ними обов'язків військової служби у воєнний час. Громадяни, звільнені з військової служби, а також звільнені від призову (крім виключених з військового обліку), зараховуються в запас. Запас поділяється на першу і другу категорії. До запасу першої категорії належать військовозобов'язані, які проходили військову службу та одержали під час її проходження військово-облікову спеціальність. До запасу другої категорії належать військовозобов'язані, які не одержали військово-облікової спеціальності під час проходження військової служби або не призивалися на військову службу чи проходили її в інженерно-технічних частинах, а також військовозобов'язані-жінки. Військовозобов'язані, які досягли граничного віку перебування в запасі (залежить від звання), а також визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби у воєнний час, виключаються з військового обліку і переводяться у відставку.

 

6) дотримання правил військового обліку – встановлюються для військовозобов'язаних та призовників, які, у разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси, освіти, місця роботи і посади зобов'язані особисто в 7-денний строк повідомити про це орган, де вони перебувають на військовому обліку.

 

     Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;

призовники - особи, приписані до призовних дільниць;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі.

              До паспортів громадян України цих категорій вноситься відповідна відмітка.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 209; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь