Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Культура Галицько-Волинської держави.



Культура Галицько-Волинської Русі -одна з най яскравіших сторінок в історії української культури. Одним із перших звернувся до її дослідження Д. Зубрицький, який у 1852-1855 рр. опублікував наукову розвідку «Історія древнього Галичско- руського княжества» у З частинах.

В середині 12 ст. у Волинському князівстві покладено початок місцевій династії, її родоначальником став онук Володимира Мономаха Ізяслав Мстиславич. Галицькому князівству довелося обстоювати своє право на існування у кривавих війнах з половцями, Польщею, Угорщиною. Найвищого розквіту воно до -сягло при сині Володимира Ярославові Осмомислі, батькові оспіваної у «Слові о полку Ігоревім» Ярослав-ни. Після смерті Ярослава Осмомисла Галицьке князівство 1199 р. перейшло у володіння волинського кня­зя Романа Мстиславовича, внаслідок чого утворилося Галицько-Волинське князівство. Землі, підвладні великому князю Роману, простягайся від Дніпра до Сяну, від рубежів Литви до нижнього Подунав'я.

Після смерті Данила Галицького (1264) його сини значно розширили володіння, приєднавши до них на певний час Люблінську землю і частину Закарпаття. Проте постійне протистояння Золотій Орді, суперечки між боярством і князями поступово знесилювали державу, чим скористались сильніші сусіди. У другій половині 14 ст. галицькі землі захопила Польща, яка остаточно закріпилася тут 1387 р., а волинські бояри визнали владу литовського князя Любарта Гедиминовича.

Галицько-Волинська Русь -край переважно землеробський, більшість її населення займалися сільським господарством. Водночас важливою галуззю було й солеваріння. Галицько-Волинська Русь стала важли -вим центром міжнародної торгівлі. Через Галич, Володимир-Волинський, Перемишль проходили торгові шляхи на землі Київської Русі, а також до найбільших міст Сходу -Багдада, Самарканда і навіть Пекіна.

Західноукраїнські землі, які межували з традиційно католицькими державами -Польщею, Чехією, Угор­щиною, - мали тісні контакти з Західною церквою. У багатьох містах Галицько-Волинської Русі поряд з православними жили «латиняни», існували «лядські божниці».

Особливості історичного розвитку Галицько-Волинської Русі визначаються також широкими зв'язками з іншими землями України, державами Східної та Західної Європи. Традиційно міцними були її зв'язки з Києвом, що пояснюється потребами економічного життя і політичними Інтересами княжих династій. Сус -пільність історичної долі сприяла тісним культурним зв'язкам із сусідніми білоруськими землями. Тісні зв'язки були також з Новгородом.

Значний внесок у культурний розвиток українських земель зробили й вихідці з Вірменії, з-поміж яких талановиті зодчі, живописці та ремісники.

Становлячи своєрідний місток між Заходом і Сходом Європи, Галицько-Волинська Русь виробила особ­ливий стиль життя, характерний толерантністю, відкритістю до інших культур і народів, здатністю запози­чувати їх надбання, не втрачаючи при цьому індивідуальності.

Численні літературні та історичні джерела, матеріали археологічних розкопок, етнографічних експедицій засвідчують про високий рівень розвитку ремесел У Галицько-Волинській Русі, існування самобутньо­го декоративного та ужиткового мистецтва, яке формувалося упродовж віків на західноукраїнських землях

Свої традиції у Галицько-Волинській Русі мало і ливарництво. Славились майстерністю ливарники дзво­нів. Унікальною пам'яткою є дзвін, відлитий майстром Яковом Скорою для дзвіниці собору св. Юра у Львові 1341 р.

Улюбленим видом декоративно-ужиткового мистецтва в Україні з давніх часів було ткацтво. Літописи 10-13 ст. містять вказівки щодо виробництва тканин з льону й конопель, які згадуються під назвою «узчина», «товстина», «ярич». З 10 ст. є згадки про сукно, з якого шили свити й опанчі.

З кінця 9 ст. існувало м. Галич, яке вперше згадується в Києво-Печерському патерику в зв'язку з подія -ми 1098 р. Центр міста був розташований на високій горі й укріплювався двома рядами ровів і валів. Архе-тиктурою вирізняється комплекс княжих палацових будівель, церква св. Пантелеймона, соборна церква Успення Пресвятої Богородиці та інші храми.

Станковий живопис Галицько-Волинської Русі широко представлений і творами іконопису, кращі зразки якого увійшли до скарбниці не лише українського, а й усього європейського мистецтва.

Галицько-Волинська Русь зберегла і розвинула ті традиції освіти і письменства, які склалися у період розквіту Київської Русі. Високий рівень освіти засвідчує те, що тут було поширене знання іноземних мов. Водночас мовою політики, міжнародної дипломатії була руська мова.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 231; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.012 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь