Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Розслідування вбивств, пов'язаних з розчленуванням трупа



Усі вбивства, пов'язані з розчленуванням трупа, можна класифікувати на кілька груп: побутові вбивства; вбивства на сексуальному ґрунті (пов'язані із зґвалтуванням жертви або сексуально-садистські); ритуальні вбивства, а також вбивства з метою канібалізму.

Найбільш поширеними є вбивства, вчинені на побутовому ґрунті, за яких розчленування трупа виступає як спосіб приховування злочину. Ці вбивства вчиняються переважно в такому місці, з якого важко винести труп, щоб це не привернуло уваги інших осіб (наприклад, з квартири, яка знаходиться в багатоповерховому будинку). Тому з метою полегшити приховування трупа і факт вбивства винні особи розчленовують трупи на фрагменти, які потім виносять з квартири та залишають у місцях збору сміття, лісосмугах, парках, у річках тощо.

У вбивствах, пов'язаних з розчленуванням трупа, інших перелічених вище класифікаційних груп цілі злочинців полягають у задоволенні своїх бажань (сексуальних, садистських, некрофільних тощо) - злочинців цікавить сам процес вбивства і розчленування, тому вони не приховують трупи і не перешкоджають у встановленні потерпілої особи.

Кримінальні справи переважно порушуються у зв'язку із знаходженням у різних місцях (населеного пункту) фрагментів розчленованого тіла людини або трупа людини, який знівечено, наприклад з відрізаними грудьми і статевими органами, розпоротим животом і видаленими частинами нутрощів та деякими іншими ознаками незвичайних дій з трупом.

На початковому етапі розслідування цієї категорії кримінальних справ проводиться огляд місця події, призначаються судово-медичні експертизи, проводиться пред'явлення для впізнання трупа або Його фрагментів та інші слідчі дії: допити свідків, призначення інших судових експертиз, допит підозрюваних.

Огляд місця події. Специфіка огляду місця події у справах про вбивства цієї категорії пов'язана з тим, що, по-перше, місце виявлення фрагмента розчленованого трупа та місце вбивства, як правило, не збігаються; по-друге, знаходять не всі фрагменти трупа, а тільки частину з них, що ускладнює встановлення особи потерпілого; і по-третє, фрагменти розчленованого трупа знаходять через якийсь проміжок часу, в результаті чого вони зазнають суттєвих змін (гнилісні зміни), змін зазнає і місце, де були залишені фрагменти.

Таким чином, місць події під час розслідування вбивств, пов'язаних з розчленуванням трупа, може бути декілька: місце вбивства; місце розчленування; місця виявлення частин трупа.

На місці виявлення фрагментів трупа за участю фахівця (судового медика) проводиться ретельний огляд зазначеного фрагмента: описуються його зовнішній вигляд, фіксується наявність особливих прикмет, локалізація і кількість ушкоджень, особливості розчленування тощо; виявляється наявність пізніх і ранніх трупних явищ; проводиться пошук слідів особи, яка доставила фрагмент трупа (ніг, рук, автотранспортних засобів тощо); оглядається та вилучається пакувальний матеріал (папір, пластикові пакети тощо), в якому знаходився фрагмент трупа.

Під час огляду визначаються межі огляду: зокрема, може бути прийнято рішення про огляд інших території поряд із місцем знайдення фрагмента (якщо фрагмент трупа був знайдений на сміттєвому майданчику, то оглядаються й інші майданчики, розташовані неподалік від місця події).

Після огляду і встановлення, який саме фрагмент трупа знайдено, та орієнтовно - коли саме настала смерть людини, перевіряється, чи не було раніше фактів знайдення інших фрагментів, які належали одній людині.

Призначення судово-медичної експертизи. Після виявлення та вилучення під час огляду фрагмента трупа призначається судово-медична експертиза, об'єктом якої можуть бути як окремі частини трупа, так і весь розчленований труп.

Перелік питань, які ставить слідчий перед судовим експертом:

1) Чи належать виявлені частини трупа людині або тварині?

2) Розчленування проведено прижиттєве або після смерті загиблого?

3) Яка давність настання смерті?

4) Чи всі частини тіла представлені на експертизу?

5) Чи належать представлені частини тіла до раніше досліджених частин або певній людині?

6) Який вік, статева належність загиблого?

7) Чи є дані, які вказують на професію, рід діяльності або звички загиблого?

8) Якою є техніка розчленування?

Пред'явлення для впізнання Пред'явлення трупа або його розчленованих фрагментів особам, які заявили про зникнення особи, проводиться або за фрагментами в натурі або за фотознімками. Пред'явленню для впізнання передує підготовча робота: допит заявника про прикмети особи; вибір фрагментів, які підлягають пред'явленню; проведення туалету трупа; фотографування.

У разі пред'явлення фрагментів трупа (за винятком голови, обличчя) впізнання може не встановити тотожність - може встановити схожість.

Побудова слідчих версій щодо особи потерпілого. Висуваються такі типові слідчі версії: 1) особа належить до категорії осіб, які перебувають на криміналістичних обліках (раніше судима, зареєстрована як безвісти зникла; 2) вбитою є особа, яка проживала в одному із сусідніх районів; проживала далеко від місця, де був знайдений труп; приїхала з іншого регіону (додатково - ця особа мала знайомих або вона в цьому районі нікому не була відома). Ці версії перевіряються шляхом допиту свідків, проведення впізнання, звернення за допомогою до ЗМІ, перевірок за криміналістичними обліками тощо.

Побудова слідчих версій щодо особи злочинця проходить з використанням даних, які отримані під час розслідування та із слідчого досвіду (зокрема, врахування, що більшість таких вбивств вчиняється у приміщенні - квартирі - і розчленування має на меті непомітно винести труп з приміщення); у разі встановлення особи загиблого основна версія - вбивство вчинено особами, з якими потерпіла особа перебувала в одному приміщенні (за місцем проживання, роботи, відпочинку).

Особливості проведення подальших слідчих дій. Обшук. Після встановлення особи потерпілого проводиться обшук за місцем його проживання, роботи. Під час обшуку проводиться пошук слідів вчиненого вбивства або розчленування трупа в приміщенні: сліди крові, кісткової та м'язової тканини - як наслідок проведення розчленування тіла потерпілого; побутових предметів, за допомогою яких проводилось розчленування трупа (ніж, сікач, пилка); одяг потерпілого; зразки пакувального матеріалу, який міг бути використаний при розчленуванні трупа, тощо. Вилучається одяг підозрюваних, в який вони могли бути одягнені під час вчинення злочинних дій.

Звертається увага на проведений раніше ремонт приміщення (заміна шпалер, пофарбування, зміна меблів тощо) - як на дії злочинців, спрямовані на приховування слідів вбивства.

Допит свідків. Допиту як свідки підлягають: очевидці злочину; особи, які заявили про зникнення потерпілого; які знайшли фрагменти розчленованого трупа; родичі, друзі, колеги потерпілого, а також особи, які востаннє бачили потерпілого.

Призначення окремих видів судових експертиз. З метою ідентифікації трупа проводиться портретно-криміналістична (фотопортретна) експертиза, здійснюється за спеціальною методикою порівняння фотографії особи або її репродукції з черепом невпізнаної людини.

Проводяться також: ґрунтознавча експертиза (дослідження нашарувань ґрунту на різних об'єктах-носіях: одязі, взутті, пакувальних матеріалах тощо); біологічні експертизи (дослідження частин рослин, деревини тощо); експертиза матеріалів, речовин і виробів (дослідження об'єктів волокнистої природи; металів і сплавів - експертиза накладень мікрочасток); судово-хімічна експертиза; судово-психіатрична, судово-психологічна та деякі інші.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 186; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.013 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь