Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ТЕМА 5. Природа конфліктів, які виникають у процесі трудової діяльності.



Практичне заняття (2год.).

До найпоширеніших конфліктів у сфері праці є міжособові конфлікти. Будь-який конфлікт зрештою так чи інакше зводиться до міжособового. Тому знання особливостей міжособових конфліктів, причин їх виникнення і способів управління ними є важливій складовій в професійній підготовці будь-якого фахівця.

Різноманіття конфліктів в організації можна представити у вигляді таблиці.

 

 

Міжособові конфлікти мають свої відмітні особливості, які зводяться до наступного.

1. У міжособових конфліктах протиборство людей відбувається безпосередньо, тут і зараз, на основі зіткнення їх особистих мотивів. Суперники стикаються лицем до лиця.

2. У міжособових конфліктах виявляється весь спектр відомих причин: загальних і приватних, об'єктивних і суб'єктивних.

3. Міжособові конфлікти для суб'єктів конфліктної взаємодії є своєрідним «полігоном» перевірки характерів, темпераментів, прояву здібностей, інтелекту, волі і інших індивідуально-психологічних особливостей.

4. Міжособові конфлікти відрізняються високою емоційністю і обхватом практично всіх сторін стосунків між конфліктуючими суб'єктами.

5. Міжособові конфлікти зачіпають інтереси не лише що конфліктують, але і тих, з ким вони безпосередньо зв'язані або службовими, або міжособовими стосунками.

Ці і інші аспекти міжособових конфліктів розкриваються в даній темі.

Групові конфлікти менш поширені в практиці трудової діяльності, ніж міжособові, але вони завжди масштабніші і важчі за своїми наслідками. Небезпека таких конфліктів полягає в тому, що вони часто виникають із-за амбіцій лідерів, «екс-керівників» і т. п.

Існують і інші причини міжгрупових конфліктів. Знання теорії групових конфліктів, як і інших типів психологічних конфліктів, є не лише найважливішою складовою професійної підготовки менеджерів і найважливішим орієнтиром для кожного в групових взаєминах.

Питання, що виносяться на обговорення:

1. Причини виникнення ділових конфліктів у трудовому колективі: незбалансованість робочих місць, невідповідність ресурсів та цілей, невизначеність елементів технології тощо.

2. Які причини виникнення та проявів міжособистісних конфліктів.

3. Чим характеризуються конфлікти у сфері виробничої діяльності?

4. Виконання яких умов сприяє ефективному врегулюванню конфліктів?

5. Характеристика форм між групових конфліктів у процесі трудової діяльності : збори, наради, мітинги; пікети, страйки; дискусії; спори, переговори.

6. На яку специфіку виникнення та проявів міжособових конфліктів повинні спиратися технології їх врегулювання?

7. Особливості врегулювання міжособистісних конфліктів.

8. Способи нейтралізації агресії підлеглих та стимулювання установки на взаємодію?

9. Які прийми психологічної боротьби та психологічного пресингу допустимі?

10. Шляхи врегулювання трудових спорів.

11. Яких основних вимог слід дотримуватись під час посередництва у конфлікті? Які загальні функції медіаторів?

12. Які основні типи переговорів можуть мати місце у в трудовому колективі і між організаціями?

 

Питання та завдання для самостійного вивчення.

Охарактеризувати типи конфліктів в трудовому колективі та основні причини протиріччя: матеріально - технічні, господарсько-політичні, господарсько-організаційні, соціально-професійні, соціально-демографічні.

 Організаційний конфлікт: два класи організаційних конфліктів та засобів їх вирішення.

Охарактеризувати конфлікти типу «особистість – група».

Попередження виникнення конфліктів емоційного рівня з небажаними для організації наслідками: методи усунення причин, підтримка співробітництва, налагодження соціального партнерства, зміцнення інституціальних стосунків та нормативних механізмів управління.

Практичне завдання.

 

Підготовчий етап. За одну-два тижні студенти отримують установку на проведення заняття у формі аналізу і обговорення конкретних ситуацій. Їм дають вказівки на самостійне вивчення літератури і з'ясування основних питань, що стосуються теми: «особливості конфліктів типа „особа – группа“», «класифікація конфліктів типа „особа – группа“», «причини конфліктів між особою і групою», «управління конфліктами між особою і групою».

В ході заняття. Студентам пропонують конкретні ситуації, які вони повинні проаналізувати, запропонувати свої варіанти їх дозволу і взяти участь в обговоренні.

Ситуація 1

У конструкторському бюро не склалися стосунки начальника відділу з колективом. Начальник відділу був призначений на посаду два місяці тому. До цього він працював в іншому відділі, мав хорошу репутацію як фахівець. Має велику кількість винаходів, один з наукових проектів, керівником якого він був як провідний інженер по попередній посаді в іншому відділі, отримав вищу оцінку на міжнародній виставці.

Проаналізуйте, які причини могли лягти в основу конфлікту між новим начальником і колективом?

Ситуація 2

На зборах творчого колективу обговорювалося питання про виставу до почесного звання «Заслужений діяч науки» співробітника А. Вопрос про виставу до такого звання по відповідному Положенню міг вирішуватися або відкритим, або таємним голосуванням. Після короткого обговорення кандидатури співробітник Би. вніс пропозицію: процедуру висунення виробити таємним голосуванням. Зрозуміло, в результаті підсумки голосування виявилися не в користь А.

Додаткова інформація:

1) ініціатором вистави А. до почесного звання виступив керівник колективу;

2) керівникові були відомі негативні вислови в адресу А. деяких співробітників колективу по приводу нібито незаслужених просуваннях, що мали місце, по роботі (А. до зміни керівника колективу, яке сталося за два роки до представлення його до почесного звання, не дивлячись на успіхи в науково-дослідній діяльності, не знаходив належної оцінки з боку колишнього керівника М. З приходом нового керівника С. А. був призначений на вищестоящу посаду);

3) чисельність колективу, в якому працював претендент почесного звання, була невелика (10 чоловік); у їх числі були четверо співробітників, що мали почесне звання, і троє, що претендували на нього.

Проаналізуйте дану ситуацію на предмет її конфліктності.

Ситуація 3 [13]

Бригада слюсарів-лекальників (шість чоловік) завжди трималася дуже згуртовано. Члени бригади, не дивлячись на істотну різницю у віці, часто проводили разом і вільний час. Старші до молодших відносилися протекційно, молодші до старших – з повагою. Коли один з членів бригади пішов на пенсію, в неї був прийнятий молодий слюсар Акимов, роки два або три назад ПТУ, що закінчив. Спочатку до нього віднеслися насторожено. Але через місяць-два між ним і бригадою склалися сповна дружні взаємини, він був прийнятий в колектив, став «своїм».

Ще місяця через два положення змінилося. Акимову як молодому і не дуже дослідному працівникові доручили виготовлення крупної серії стандартних лекал. Використовуючи традиційну технологію, він мав би заробіток на середньому для бригади рівні. Проте Акимов швидко здогадався, як можна раціоналізувати роботу. Він брав десяток заготовок і приварював їх один до одного. Виходив пакет. Потім він вирізував потрібну форму відразу ж на всьому пакеті, шліфував торці, роз'єднував пакет і обробляв поверхню кожного лекала. Незабаром Акимов перекрив норми вироблення в три-п'ять разів, заробіток його став швидко зростати і в півтора рази перевищив заробіток бригадира. На Акимова в бригаді почали коситися і помічати в його поведінці безліч вад: то відлучився невідомо куди, то нав'язався з непроханою порадою, то, навпаки, мовчав, коли всі прагнули подати корисні поради товаришеві. Нарешті, настав повний розрив стосунків. Акимов попросив начальника цеху перевести його в іншу бригаду. Але виявилось, що і інші бригади слюсарів не хочуть його приймати до себе. Через місяць Акимов звільнився із заводу.

Проаналізуйте дану ситуацію на предмет конфліктності.

Ситуація 4 [14]

Група перекладів відділу науково-технічної інформації дослідно-конструкторського бюро складалася з п'яти жінок і начальника групи Міронова. Він прагнув не втручатися у взаємини перекладачок, які зазвичай самостійно розподіляли роботу між собою. Підстав для занепокоєння не було: група не лише справлялася з роботою, але і значно перевиконувала норму вироблення. Стосунки в групі були хороші. Перекладачки – молоді жінки приблизно одного віку – допомагали один одному. Жодних тертя, а тим більше конфліктів, між ними не виникало. В кінці кожного тижня відбувалася традиційна нарада групи, на якому Міронов зазвичай відзначав хорошу роботу всіх перекладачок і повідомляв про майбутні переклади. Самі перекладачки пропонували для перекладу додатковий матеріал, цікавий із їхньої точки зору.

У групі об'єктом загальної опіки була Зеброва, що не мала достатнього досвіду і кваліфікації. Ця опіка її трохи дратувала, але вона з вдячністю приймала допомогу. Одного дня на традиційній нараді Зеброва запропонувала для перекладу велику серію статей, що містять матеріал по пристрою, розробка якого в даний момент в конструкторському бюро явно зайшла в безвихідь. Міронов, переконавшись в цінності матеріалу, велів Зебровою відкласти убік останні переклади і негайно взятися за цю серію. Зеброва взялася до роботи серйозно, не жаліючи ні часу, ні сил, працювала в суботи, воскресіння і вечорами. Перші ж переклади допомогли конструкторам істотно просунутися в розробці пристрою. Діяльність Зебровою була відмічена керівництвом конструкторського бюро. Міронов на нарадах кілька разів відзначав корисну ініціативу Зебровою, вказуючи на високу якість її перекладів. Об'єм роботи, виконаний Зебровою, виявився значно більше, чим у будь-якої іншої перекладачки.

Після зразковий двох місяців обстановка в групі різко змінилася. Міронов, заходивши в кімнату перекладачок, часто бачив, що Зеброва сидить із заплаканими очима, а в кімнаті – обтяжлива тиша. Інколи його прихід обривав гучні спори. По всьому стало видно, що перекладачки змінили своє відношення до Зебрової. Спочатку вони мовчки не схвалювали її завзяття. Потім почали в її присутності обмінюватися колючими зауваженнями з приводу її зовнішності. Потім відкрито стали звинувачувати Зеброву в бажанні виділитися з колективу, зробити кар'єру. Обстановка все погіршувалася. Загальний об'єм перекладів в групі явно зменшився. Якщо раніше дехто з перекладачок засиджувався вечорами, то тепер всі, окрім Зебрової, знаходилися на роботі строго покладений час і перекладів додому не брали. Вичерпалася і ініціатива на традиційних щотижневих нарадах – всі сиділи мовчки і чекали вказівок Міронова. Той намагався було усоромити перекладачок, показати, що вони несправедливо відносяться до Зебрової, виразити незадоволення виробленням, що знизилося, але натрапив на глухе несхвальне мовчання.

Стосунки в групі стали покращуватися, коли, домовившись з керівництвом групи технічної інформації, Міронов пересадив Зеброву в іншу кімнату. Тепер перекладачки стали досить часто зустрічатися і у внерабочее час. Проте об'єм перекладів продовжував знижуватися і потім стабілізувався, хоча і на непоганому, але незрівнянно нижчому рівні, чим раніше. Це було відмічено начальником відділу. Міронов на нараді групи піднімав питання про вироблення, що знизилося, і ставив в приклад Зеброву. Перекладачки апелювали до існуючих норм перекладу. Дійсно, норма неухильно виконувалася всіма. Тоді Міронов добився введення преміальної системи, поставивши премію в залежність від перевиконання норми перекладу і його якості. Оклади були змінені таким чином, що змінна частина заробітної плати могла скласти до 30 % щомісячного заробітку. Результат виявився несподіваним – всі чотири перекладачки поклали на стіл Міронова заяви про звільнення. Домовленості не допомогли: за два тижні в групі перекладів залишилася одна Зеброва.

Проаналізуйте мотиви і причини виникнення конфлікту.

ІІ варіант.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 244; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.017 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь