Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Наукова база вивчення культури



В умовах відродження національної культури особливе значення має об’єктивне висвітлення етногенезу українського народу, визначення місця даного етносу в колі слов’янських народів, його зв’язків з найдавнішими етапами історії.

З проблемою етногенезу слов’ян тісно пов’язана проблема прабатьківщини українського народу. Існують дві протилежні теорії: міграційна та автохтонна. Перша з них побудована на визнанні руху. Як керівної засади етногенетичного процесу. Згідно з даною теорією, слов’янство виникло в Прибалтиці, яка мала би бути першою батьківщиною слов’ян. Потім вони рушили на південь у віслянський басейн, а пізніше – на схід у басейн середнього Дніпра. Внаслідок слов’яни поділилися на західних і південно-східних.

Друга теорія – автохтонна стверджує, що слов’яни були незмінними жителями тієї території з часів неоліту. Змінювалися культури, але етнос залишався той самий. Отже, слов’яни – це автохтонні аборигени, а їх прабатьківщиною було межиріччя Одри і Вісли, або середнє Наддніпров’я. Тут слід згадати, що „Повість временних літ” виводить праукраїнські слов’янські племена з-над Дунаю. Тезу про „дунайську епоху” висунув ще М.П.Драгоманов у 70-х роках ХІХ ст., а М.С.Грушевський називає добу українського розвитку (ІV-ІХ ст. н.е.) „чорноморсько-дунайською”.

Висувалася також, як компромісна, гіпотеза про прабатьківщину слов’ян між Дніпром і Віслою. Ю.Кухаренко та І.Русанова вважали, що вона – на західному Поліссі; І.Ляпушкін – на Прикарпатті; І.Вернер – у верхів’ях Дніпра, Десни і Угри; А.Попов – у нижній течії Дунаю; М.Рудницький – на південному узбережжі Балтійського моря.

У визначенні українців як частини загальнослов’янського масиву визначну роль відіграв відомий український археолог Вікентій Хвойко (Хвойка) (1850 – 1914). У своєму епохальному дослідженні („Поля погребений в бреднем Поднепровье” (1901) він виступив з твердженням про етнічну тотожність слов’ян Київської Русі та неолітичної людності середнього Наддніпров’я, зокрема носіїв трипільської культури. Його теорію прийняли з різними інтерпритаціями і доповнили такі авторитетні дослідники, як Щербаківський, Брайчевський, Петров. Це підтверджують наукові дані антропологів, які встановили, що на території історичного слов’янства на початку нашої ери в основному були поширені ті самі європеїдні расові типи, як і в епоху пізнього неоліту. Приблизно в ІІІ тис. до н.е. на всій Україні, де розгорталася трипільська культура, з’явилися нові мешканці. За рівнем культури вони стояли нижче від трипільців, але були більш войовничі й підкорили їх. Прибульці вміли обробляти мідь (мідний вік на Україні датується 3300 – 2800 рр. до н.е.), згодом до неї почали додавати олово і отримали бронзу – метал міцніший за мідь (бронзовий вік на Україні датується 2800 – 1200 рр. до н.е.). мистецтво епохи бронзи представлене численними золотими виробами у формі діадем, стилізованих фігурок хижаків, де помітний вплив трипільського мистецтва. Змінюється також кераміка: поряд із шнуровою орнаментикою з’являються геометричні форми: зиґзаґи, трикутники, кола, якими прикрашали посуд.

На кінець бронзового віку на Україні припадає поява у Північному Причорномор’ї кіммерійців – першого народу на українській території, ім’я якого зберегла історія. Хронологічно культура кіммерійців охоплює період з 1500 по 700 рр. до н.е. Вони мали укріплені городища. У кіммерійців були складні ритуали: вони ховали небіжчиків і мали некрополі. Кіммерійці характеризуються табунним скотарством, високою культурою бронзи та кераміки з кольоровими інкрустаціями. Їх культуру слід вважати продовженням трипільської.

 Слід зазначити, що в період кіммерійської культури на Україні у вжиток входить залізо, яке витісняє дорожчу бронзу (залізний вік на Україні датується ХІІ ст. до н.е. – ІV ст. н.е.). спостерігається подальше вдосконалення засобів виробництва. Тоді ж постають численні городища, окопані ровами й обнесені валами.

З іранських племен, що побували в Україні у VІІІ – ІІ ст. до н.е., найбільше культурних пам’яток залишили після себе скіфи.

З початком грецької колонізації Причорномор’я (VІІ ст. до н.е.) на скіфів усе більшою мірою впливає антична культура. Традиції скіфського мистецтва продовжували сармати, які витіснили скіфів з південних степів України.

Прямим джерелом античних традицій в українській культурі були грецькі міста-колонії: Тіра – в гирлі Дністра; Ольвія – в гирлі Бугу; Херсонес, Феодосія, Пантікапей – в Криму та ін. Між метрополією і колоніями розвивалася жвава торгівля. Вплив грецьких колоній на місцеве населення позначився передусім на виробництві посуду, ювелірних виробів, надгробних рельєфів, мармурових різьблених саркофагів та ін.

Значний вплив на розвиток української культури мали античні традиції Риму. Ці впливи, зокрема, помітні в І – ІІ ст. до н.е., коли кордони Римської імперії наблизилися до українських територій. В той час між Україною і Римом встановилися тісні торговельні й культурні зв’язки в римських скарбах з ІІ ст., знайдені на Україні, крім монет і металевих прикрас зустрічаються також скляний посуд римського походження і римські емалі. Наближення римлян до українських територій стало причиною популяризації тут християнства.

На початку ІІІ ст. н.е. Південну Україну захопили германські племена готів (ост-готів), підкоривши собі як тубільців, так і сарматсько-скіфське населення готи засвоїли скіфо-сарматську і грецьку культури, прийняли християнство. Вони мали вплив на слов’ян, особливо в ділянці військової організації.

 З ІV ст. починається велика міграція народів зі сходу. Через Україну проходять тюркські племена гуннів, які розгромили Готську державу у 375 році. Східні слов’яни, що жили на території сучасної України, починаючи з ІV ст., об’єднуються в державну формацію антів. Слід зазначити, що готський історик Йордан усіх слов’ян називає венедами, які діляться на склавинів (південно-західна група) і антів. Отже, антів можна назвати предками українців, які, на думку М.Чубатого, „створили союз племен, до якого північні сусіди ніколи не належали”.

Культури, типову для антів. Вперше відкрито в могильниках біля с. Зарубинці на Київщині і названо зарубинецькою (ІІ ст. до н.е. – ІІ ст. н.е.). Продовженням її була відкрита біля с. Черняхова (теж на Київщині) черняхівська культура, яку археологи датують (ІІ – V ст. н.е.). Обидві культури характеризує передусім кераміка. На землях між Дніпром, Карпатами і Дунаєм археологи відкрили сотні поховань, більшість яких належала до антської доби. Причому вони були двох видів: тіло пальні і поховання в ямах. З розкопок цілих десятків антських селищ і городищ видно, що правобережна Україна була густо заселена праукраїнськими племенами.

Держава антів проіснувала три сторіччя – від кінця ІV до початку VІІ ст. вона впала під навалою тюркських племен аварів. Однак в середині VІІ ст. слов’яни почали звільнятися з-під влади завойовників. У процесі розкладу первіснообщинного ладу серед східних слов’ян формуються племінні союзи. Автор „Повісті временних літ” називає такі племена, від яких походять українці: поляни жили на правому березі Дніпра, біля Києва, сіверяни – над Десною і Сеймом; древляни – між Тетеревом і Прип’яттю; дуліби та бужани (їх називали також волиняни) – вздовж Бугу; уличі – над Дністром і Бугом; тиверці – між Бугом і Прутом; білі хорвати – на Прикарпаття. Серед усіх українських племен провідне місце займали поляни з центром у Києві, на яких у VІІ ст. вперше поширюється назва „Русь”.

Таким чином, стародавня слов’янська культура на українських землях формується протягом тривалого часу, і в даному процесі значну роль відігравали, з одного боку, традиції автохтонних народів – передусім антів, з іншого – культурні зв’язки з сусідніми народами. Ця культура характеризується цілісністю й самобутністю. На її основі виникла культура Київської Русі.

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 196; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.014 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь