Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Сутність, складові та зміст педагогічної культури викладача ВНЗ



 Нинішній викладач вищої школи має володіти високою за­г й педагог культурою, бути довершеним професіо­налом. Професіоналізм людини в будь-якій царині багато в чому залежить від рівня сформованості майстерності. Цей чинник особ­ливо значущий у педагогічній діяльності. К.Д. Ушинський пи­сав: "Усяка практична діяльність, що прагне задовольнити вищі моральні і взагалі духовні потреби людини, тобто ті потреби, які належать виключно людині і становлять виключні риси її при­роди, це вже мистецтво.Важливим змістовим модулем у структурі становлення педа­гогічної культури педагога вищої школи є комплекс психолого-педагогічних умінь: конструктивних, комунікативних, дидак­тичних, перцептивних, сугестивних, пізнавальних, прикладних, організаторських, психотехнічних та ін. Більшість названих умінь, ґрунтуючись на комплексі соціально-педагогічних якос­тей, формуються в процесі підготовки до професійної діяльності у навчальних закладах, а також у ході безпосередньої педагогіч­ної праці. Цей процес досить тривалий, вимагає від особистості наполегливої цілеспрямованої роботи над собою.

Розглянемо сутність і зміст основних психолого-педагогічних умінь, викладача вищої школи.

1. Конструктивні вміння передбачають:—добір доцільних форм і видів діяльності;—добір дієвих методів і засобів виховного впливу;—планування перспективних етапів у керівництві студентсь­ким колективом;—здійснення індивідуально орієнтованого підходу до вихо­ванців.2. Комунікативні вміння покликані забезпечити доцільністьстосунків із суб´єктами навчально-виховного процесу, зокрема:—встановлювати педагогічно вмотивовані контакти зі студен­тами, первинними колективами, батьками студентів, своїми ко­легами;—регулювати міжособистісні стосунки студентів, відносини первинних колективів з іншими.3. Організаторські вміння уможливлюють розв´язання пев­них педагогічних завдань:—організовувати й керувати студентськими колективами, створювати оптимальні умови для їх розвитку;—забезпечувати педагогічно ефективну діяльність студент­ських колективів;—надавати допомогу студентським громадським організаціям;—організовувати виховну роботу зі студентами в позанавчальний час.4. Дидактичні вміння виявляються в тому, щоб:—пояснювати студентам навчальний матеріал на доступно­му для них рівні сприймання;—керувати самостійною пізнавальною діяльністю студентів, сприяти розвитку їхніх пізнавальних інтересів, інтелектуальних можливостей, формувати дієві мотиви навчальної праці;—навчати студентів оволодінню ефективними й раціональ­ними методами самостійної пізнавальної діяльності.5. Перцептивні вміння (лат. perceptio — сприймання, пізнан­ня, чуттєве сприйняття, розуміння й оцінка людьми соціальних об´єктів — інших людей, самих себе, груп таін.) охоплюють:—здатність проникати у внутрішній світ студентів; розуміти їхній психічний стан;—спостережливість, що дає змогу розуміти реальний психіч­ний стан студента в конкретній ситуації.6.Сугестивні вміння (лат. suggestio — навіюю) становлять безпосередній емоційно-вольовий вплив педагога на вихованців з метою створення в них певного психічного стану, спонукання їх до конкретних дій.7.Пізнавальні вміння включають:8.вивчення індивідуальних особливостей фізичного, психіч­ного й соціального розвитку студентів;9.оволодіння новою науковою інформацією, раціональне ви­користання її в науково-педагогічній роботі;10.вивчення кращого педагогічного досвіду та його творче ви­користання у власній викладацькій діяльності.8. Прикладні вміння ґрунтуються:11.на володінні технічними засобами навчання, зокрема ком­п´ютерною технікою;12.навичках творчості в галузі спорту, живопису, театраль­ного, музичного мистецтва тощо.9. Уміння в галузі психотехніки передбачають свідоме й до­цільне використання надбань психології у сфері навчання, вихо­вання й розвитку студентів.

Достатня сформованість у педагога названих умінь є необхід­ною умовою розв´язання різноманітних педагогічних завдань на рівні майстерності. Серед якостей особистості викладача, визначальних у процесі становлення педагогічної культури, майстерності й професіона­лізму, особливо важливим є педагогічний такт (лат. tactus — дотик, відчуття). Це — відчуття міри в процесі спілкування з людьми з урахуванням їхнього фізичного, і передусім психічно­го стану. Вияв педагогічного такту — важлива умова ефективності впливу педагога на вихованця. Педагогічний такт ґрун­тується на глибоких знаннях психології студентів, їхніх індивіду­альних особливостей. Тактовність є свідченням сформованості педагогічної культу­ри викладача, передумовою вияву в його душі "вільних валенсій", які притягують до нього студентів. Це чутливий інструмент попе­редження міжособистісних конфліктів, яскравий показник педа­гогічної майстерності.


11. Педагогічна техніка, особливості її прояву в діяльності викладача вищої школи

Важливе місце в структурі професійної діяльності викладача вищої школи, в становленні його педагогічної культури, майстер­ності посідає такий змістовий модуль, як педагогічна техніка. По­няття "педагогічна техніка" з´явилося порівняно недавно. Слово "техніка" необхідно розуміти у його первісному значенні. Грецьке technike означає вправний, досвідчений, умілий. Стародавні греки techne називали мистецтво, майстерність. Сучасні словники так роз­кривають сутність означеного поняття: "Техніка. 1. Сукупність за­собів і знарядь праці, що застосовуються в суспільному виробництві та призначені для створення матеріальних цінностей.. Су­купність прийомів, навичок, що застосовуються в певній діяльності, певному ремеслі, мистецтві. ...Володіння такими прийомами, навич­ками, професійне вміння, майстерність, вправність".Подібні тлумачення слова "техніка" порушують звичне розу­міння цього поняття, пов´язане безпосередньо з машинами, ме­ханізмами, й наближають до вживання його в нематеріальній сфері діяльності. Ми виходимо з тлумачення "техніки" як сукуп­ності засобів, прийомів, навичок, які використовуються у на­вчально-виховній роботі.Педагогічна техніка — це сукупність раціональних засобів, умінь та особливостей поведінки педагога, спрямованих на ефек­тивну реалізацію обраних ним методів і прийомів навчально-ви­ховної роботи з окремим індивідом чи колективом відповідно до поставленої мети навчання та виховання з урахуванням конкрет­них об´єктивних і суб´єктивних умов.Важливими вимогами педагогічної техніки є:—мистецтво одягатися з урахуванням особливостей профе­сійної діяльності;—володіння своїм тілом: уміння ходити, сидіти, стояти;—володіння мімікою, жестами;—сформованість мовленнєвої культури: правильне профе­сійне дихання, чітка дикція, належні темп і ритм, логічна побу­дова висловлювань тощо;—вироблення оптимального стилю в навчально-виховній діяльності;—уміння вправно й доцільно здійснювати окремі дидактичні операції (писати на дошці, користуватися технічними й наочни­ми засобами навчання, ставити запитання, слухати відповіді, оцінювати навчальну діяльність студентів і т. ін.);—здатність керувати своїм психічним станом і станом вихо­ванців.Отже, на думку К.Ушинського: "Мистецтво виховання має ту особливість, що майже всім воно здається справою знайомою і зрозумілою, а декому навіть справою легкою — і тим зрозумілішим і легшим здається воно, чим менше людина з ним обізнана, теоретично чи практично. ".

12. Предмет і об´єкт дидактики вищої школи

Дидактика (гр. didaktikos — повчальний) — галузь педагогі­ки, в якій розглядається теорія освіти й навчання.Об´єктом дидактики вищої школи є навчальний процес у ви­щих навчальних закладах. Оскільки сучасний етап розвитку людства вимагає неперервної освіти людини впродовж життя, а вища освіта стає доступною для кожного, зона дії дидактики знач­но розширюється й охоплює проблеми також навчання людей зрілого віку (від 20 років і старше).Предметом дидактики вищої школи є визначення мети і зав­дань навчання у ВНЗ, окреслення змісту освіти, виявлення зако­номірностей процесу навчання, обґрунтування принципів і пра­вил навчання, розробка форм, методів і прийомів навчання у ВНЗ, визначення матеріальних засобів навчання у вищій школі.Поняття "дидактика" введено в науковий обіг у XVII ст. Його утвердження пов´язане з опублікуванням чеським педагогом Я.А. Коменським ґрунтовної праці "Велика дидактика"яка поклала початок широким дослідженням проблем навчання. З того часу дидактика виконувала (та й нині виконує) дві фун­кції — пізнавальну і практичну.У дидактиці аналізуються, обґрунтовуються, моделюються, узагальнюються та пояснюються явища пізнавальної діяльності, які лежать в основі навчально-виховного процесу. Виконуючи пізнавальну чи утилітарну функцію, дидактика формує теоретико-методичні передумови поліпшення якості навчання, підви­щення його ефективності. У дидактиці розробляються особли­вості та алгоритми діяльності того, хто навчає, і того, хто на­вчається, у взаємозв´язку.За більш ніж 300 років існування дидактика як складова пе­дагогічної науки пройшла непростий шлях. Етапами її станов­лення були зумовлювані особливостями соціально-економічного розвитку суспільства дидактичні системи, які репрезентували наукові школи, пов´язані з іменами конкретних вчених. Зупи­нимося на окремих з них.Як правило, в науковій і навчальній літературі засновником наукової дидактики, центральною постаттю і рушієм її розвитку подається Я.А. Коменський. Це справді так. Але не треба забува­ти, про попередника —  В. Ратке -він вперше сформулював загальні принципи навчання у такому форматі: навчання має проводитися відповідно до ходу природи; навчання має бути послідовним, не можна одночасно вивчати різні речі (цей принцип особливо актуальний для ниніш­ньої вищої школи); навчання треба обов´язково проводити рідною мовою; у навчанні слід постійно застосовувати повторення; на­вчання повинно здійснюватися без примусу; заучувати слід лише те, що вже зрозуміло; у навчанні треба йти від часткового до за­гального, від відомого до невідомого; у ході навчання завжди тре­ба спиратися на індукцію і досвід.Педагогічні ідеї Я. А. Ко-менського розвивалися під впливом соціальних перетворень, по­роджених гуситською революцією, спрямованою на знищення соціальної нерівності, впровадження демократичних засад у суспільстві. У фундаментальному трактаті "Велика дидактика" педагог виклав універсальне мистецтво "навчання всіх страт". У його робот покладено ідею загальної освіти для усіх прошарків населення: "Дп шкіл необхідно залучати не лише дітей багатих і знатних, але однаково всіх: благородних, плебеїв, багатих і бідних, хлопчиків і дівчаток, з міст і сіл". Як видно зі сказаного, дидактичні наміри Я.А. Коменського стосувалися всіх дітей і молоді без винятку.В основі дидактичних поглядів Я. А. Коменського лежить сен­суалістична теорія пізнання, згідно з якою витоком пізнання є відчуття, досвід. Дотримуючись думки, що істинність і досто­вірність набутих людиною знань залежать від дій органів чуття, учений на перше місце ставив принцип наочності: Педагогічним поглядам Я.А. Коменського притаманні демо­кратизм, гуманізм, життєрадісність, релігійність. Це особливо актуально для періоду трансформації педагогіки з авторитарної, примусової до гуманної, партнерської, суб´єктно-суб´єктної.Заслуга Я.А. Коменського полягає в тому, що він першим піднявся до усвідомлення особливих законів у навчанні та вихо­ванні, науково обґрунтував класно-урочну, ступеневу систему навчання й виховання. Науково-педагогічна і практична ді­яльність Я.А. Коменського започаткувала дидактично-освітню революцію, яка охопила системи освіти всіх країн.Жан-Жак Руссо). Виступав за освіту для всіх дітей на основі їх вільного розвитку з урахуванням природних можливостей особистості. У праці "Еміль, або Про виховання" він виклав головні принципи навчання й виховання підростаючого покоління- дитина має підпорядковуватися не авторитарній волі старших, а правилам природи; основними чин­никами, що впливають на виховання, є природа, люди, предме­ти. Ж.-Ж. Руссо визначив чотири періоди розвитку дитини й на­прями навчально-виховної роботи з певними віковими групами.І. Песталоцці—основоположник дидактики початкового на­вчання. У педагогічних працях розробив чітку систему і дидактичні принципи навчання дітей. У процесі навчан­ня він виділяв чотири аспекти: 1) сприймання предметів; 2) фор­мування уявлень про предмети; 3) зіставлення предметів і фор­мування понять; 4) називання предметів (словом), розвиток мови. Особливу увагу Песталоцці приділяв активній діяльності учнів, підготовці їх до практичної роботи.І. Гербарт.Німецький філософ, педагог і психолог у працях "Загальна педагогіка, виведена з мети виховання"обґрунтував сис­тему навчання, яка ґрунтувалася на психології й етиці. У підва­лини виховання він покладав три провідні засоби: управління дітьми, дисципліну й виховуюче навчання..Костянтин Дмитрович Ушинський — осно­воположник наукової педагогіки і народної школи Росії. У чис­ленних наукових працях, зокрема "Людина як предмет вихован­ня"та ін., К. Д. Ушин­ський заклав наукові засади подальшого розвитку теорії і прак­тики навчально-виховної роботи.П. Гальперін- обґрунтував оригі­нальну дидактичну систему. Сутність її полягала в поетапному формуванні розумової діяльності людини: етап створення схеми орієнтаціиної основи діяльності; етап формування матеріальної діяльності; етап зовнішньої мови, що виражається у словесному узагальненні; етап внутрішньої мови, що виявляється у внутріш­ній мисленнєвій діяльності; етап інтеріоризації дій, які стають внутрішнім процесом, максимально автоматизованим, що про­ектується на кінцевий "продукт" пізнавальних дій.

У розвиток загальної дидактики на різних етапах становлен­ня освіти й науки помітний внесок зробили й інші вчені: М.І. Пи­рогов, В.В. Давидов, Ю.К. Бабанський, А.М. Алексюк, В.О. Онищук, М.О. Данилов, , М.М. Скаткін, Й. Лінгард та ін.Те, що мовилося про особливості розвитку загальної дидак­тики, стосується й проблем дидактики вищої школи. Адже на­вчальна діяльність у цілому, її принципи, форми, засоби, мето­ди, прийоми ґрунтуються на загальних засадах і закономірнос­тях процесу пізнання. Розвиток дидактики зумовлюється особ­ливостями соціально-економічного поступу суспільства, а звідси й завданнями, які стоять перед вищою школою. На найближчі десятиріччя пріоритетом розвитку освіти є впровадження сучас­них інформаційно-комунікаційних технологій, що забезпечують удосконалення навчально-виховного процесу, доступність та ефективність освіти, підготовка молодого покоління до життєді­яльності в інформаційному суспільстві та в суспільстві, побудо­ваному на знаннях. Це досягається шляхом:—забезпечення поступової інформатизації системи освіти, спрямованої на задоволення освітніх, інформаційних, техноло­гічних і комунікаційних потреб учасників навчально-виховного процесу;—запровадження дистанційного навчання та інформаційно-комунікаційних технологій в освіті;—розроблення індивідуальних навчальних програм різних рівнів складності залежно від конкретних потреб, а також ство­рення електронних підручників;—розвитку індустрії сучасних засобів навчання, що відпові­дають світовому науково-технічному рівню і є важливою переду­мовою реалізації ефективних стратегій досягнення цілей освіти.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 269; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.011 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь