Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


ІІ. Повідомлення теми, мети, завдання, мотивація навчальної діяльності.



Хід заняття

І. Організаційний момент. Привітання, перевірка присутніх, налаштування учнів на роботу.

ІІ. Повідомлення теми, мети, завдання, мотивація навчальної діяльності.

Мотивація навчальної діяльності. Сучасний світ вимагає від кваліфікованого спеціаліста ґрунтовних знань не лише з його базової спеціальності, але і широкого спектру знань з суміжних дисциплін і, взагалі, - ерудованості, начитаності, грамотності, що значно підвищує конкурентоспроможність такого спеціаліста на ринку праці і викликає повагу серед інших до себе. Можливо, хтось з вас у майбутньому обере для себе професію економічного спрямування, хтось відкриє власну фірму, хтось стане керівником певного підприємства чи окремого відділу – у будь-якому з цих випадків вам дуже знадобляться знання з даної теми, зокрема, як мінімізувати витрати і максимізувати прибуток, розрахувати рентабельність підприємства тощо. Навіть якщо ваша професія ніяк не буде пов`язана з економікою, ви завжди зможете продемонструвати свою ерудованість та обізнаність з даного питання, спілкуючись з іншими людьми, що характеризуватиме вас лише з кращої сторони, роблячи цікавим співрозмовником.

ІІІ. Закріплення матеріалу за планом.

План

1. Сутність, види і форми підприємства.

2. Підприємництво: поняття, сутність та форми.

3. Організаційно-правові форми господарювання.

4. Поняття та види витрат.

5. Економічний зміст доходу та прибутку.

6. Рентабельність.

7. Інноваційна діяльність підприємства.

ІV. Самоконтроль. [Тестова перевірка знань з теми «Підприємство – головний суб`єкт мікроекономіки»]. Після виконання тесту учням пропонується перевірити самих себе, тобто надається ключ до тесту.

Тестова перевірка знань з теми «Підприємство – головний суб`єкт мікроекономіки»

Обрати правильну відповідь (звернути увагу на те, що в деяких тестових завданнях правильних відповідей може бути декілька)

1. Підприємство – це:

 а) відособлена економічна структура, яка займається виробництвом товарів та послуг;

 б) господарська ланка, що реалізує власні інтереси шляхом виготовлення, реалізації товарів шляхом планомірного комбінування чинників виробництва;

 в) всі відповіді вірні.

 2. Командитне товариство – це:

 а) товариство, в якому партнери несуть повну відповідальність за його діяльність, за зобов`язання підприємства;

 б) товариство з чітко визначеними частками капіталу в статутному фонді кожного із засновників, що несуть відповідальність за зобов`язаннями товариства лише в межах своїх вкладів;

 в) об`єднання кількох фізичних і [або] юридичних осіб для спільної діяльності на основі договору.

3. Система надання послуг фірмою-консультантом фірмі-клієнту при будівництві промислових та інших об`єктів – це:

 а) фінансово-кредитне підприємництво;

 б) лізинг;

 в) інжиніринг.

 

4. Перелічить основні організаційно-правові форми підприємницької діяльності:

 а)…

 б)…

 в)…

 5. До виробничої собівартості продукції включають:

 а) адміністративні витрати;

 б) прямі матеріальні витрати;

 в) прямі витрати на оплату праці.

 6. До видів доходу відноситься:

 а) дивідендний;

 б) бухгалтерський;

 в) капітальний.

 7. До видів прибутку відноситься:

 а) економічний;

 б) нормальний;

 в) звичайний.

 8. Рентабельність – це:

 а) відносний показник, тобто рівень прибутковості, що вимірюється у відсотках;

 б) абсолютний показник, тобто рівень прибутковості, що вимірюється в грошових одиницях;

 в) всі відповіді вірні.

9. Оберіть правильне визначення кожного напрямку діяльності підприємства: 1.інноваційна, 2.комерційна, 3.економічна:

 а) стратегічне і поточне планування, звітність, ціноутворення тощо;

 б) впровадження науково-технічних, технологічних та дослідно-конструкторських розробок з метою забезпечення перспектив власного розвитку;

 в) забезпечення реклами і безпосередня організація збуту своєї продукції.

Ключ до тесту з теми «Підприємство – головний суб`єкт мікроекономіки»

1. в)

2. в)

3. в)

4. а) одноосібна власність;

б) господарське товариство;

в) корпорація.

5. б); в)

6. а); в)

7. а); б)

 8. а)

9. 1 - б); 2 - в); 3 - а).

V. Творче перенесення знань і навичок в нові, змінні умови [відповіді на проблемні питання та рішення творчих нестандартних завдань]

Дані практичні вправи та проблемні питання дадуть змогу закріпити учням знання з розділу «Підприємство – головний суб`єкт мікроекономіки» та навчити їх оцінювати ситуацію, висувати свою точку зору, правильно обґрунтувати власну думку.

Проблемні питання для обговорення

1. Як відомо, в кінці ХХ ст. у Великобританії уряд М.Тетчер запровадив таку політику, яку ще називали «виживає найсильніший». Суть її полягала в тому, що збільшувались різноманітні пільги для малого і середнього бізнесу (збільшення податкових пільг, збільшення кредитів, зменшення податку на прибуток), а витрати на соціальну сферу скорочувались. Ви знаєте, що дані заходи дали дуже позитивний результат: показники економічного зростання були найвищими серед західноєвропейських країн.

Як ви вважаєте чи була б така політика прийнятною для України? Чому? Яка політика зараз проводиться в Україні стосовно малого і середнього бізнесу, а також соціально незахищених верств населення? Як ви думаєте, які причини стримування підприємництва в Україні?

2. Як відомо, в Україні під контролем держави знаходиться ряд галузей господарства. Які це галузі? Як ви вважаєте, чи є галузі економіки, які повинні бути суто під державним контролем? Чому?

Практичне завдання

 Ви вирішили відкрити власне підприємство. Вам потрібно визначити:

Чим саме буде займатись ваше підприємство.

Як його можна класифікувати залежно від мети й характеру діяльності, форми власності, національної належності, правового статуту і форми господарювання, галузево-функціонального виду діяльності, технологічної [територіальної] цілісності і ступеню підпорядкування, розміру і кількості працівників [вибір обґрунтуйте];

Які види витрат будуть на вашому підприємстві [конкретно в цифрах – скільки становить заробітна плата робітників, прямі матеріальні витрати тощо в залежності від видів витрат, класифікувати також їх як змінні чи постійні];

Які види доходу і прибутку будуть присутніми на вашому підприємстві, скільки кожен з них становитиме;

Після того, як учні виконали письмово дану роботу, бажаючі зачитують, розповідають про своє підприємство, всі уважно слухають, за бажанням задають питання, доповнюють і під керівництвом вчителя корегують неточності та помилки, якщо вони є.

Всі, хто не встиг виступити в класі, здають роботи на перевірку вчителю.

Хід уроку-естафети

I. Організаційна частина. Привітання, перевірка присутності учнів).

Пояснення інструктажу

1. Гра-естафета проводиться між двома командами, в кожну з яких об’єднують по 5 учнів класу; ще 5 учнів класу входять до групи організаторів (один з них обирається лідером цієї групи); решта учнів класу є активними глядачами естафети, на яких покладено обов’язок висловити своє враження про хід естафети, зробити критичні зауваження і пропозиції щодо його поліпшення та проаналізувати дії учасників команд.

2. Мета кожної команди учасників естафети – пройти за чітко обумовлений час (15 хвилин) три основні станції, виконавши поставлені на них завдання, та набрати максимальну кількість балів за правильні відповіді за темою естафети.

3. При виконанні завдань на першій і третій станції представникам команди потрібно дотримуватись послідовності у відповідях, а на другій станції – розв’язувати завдання груповим методом.

4. До розданого кожній команді «маршрутного листа» «фахівцями» станцій (призначаються з числа кваліфікованих вчителів, запрошених викладачів вищих економічних навчальних закладів чи представників економічних служб підприємств) заносяться бали за результатами проходження учасниками кожної з трьох станцій відповідно до зазначеного естафетного маршруту. Сума балів за проходження всіх станцій дозволяє визначити команду-переможця гри-естафети.

Обговорення

Структура уроку

1. Організаційний момент.

2. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку, мотивація учнів

3. Підготовчий етап проведення методу «мозкового штурму»

4. Етап генерування ідей (фаза «мрійника»)

5. Етап оцінки ідей (фаза «реаліста»)

6. Підсумки уроку

Хід уроку

І. Організаційний момент (привітання, перевірка присутніх, налаштування учнів на роботу) (3 хв.).

ІІ. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку, мотивація навчальної діяльності учнів (4 хв.).

Мотивація навчальної діяльності учнів: вчитель показує учням певний товар (в даному випадку мобільний телефон) і пропонує їм дати відповіді на питання про те: на що вони перш за все звернуть увагу як споживачі, прийшовши купувати даний товар; що потрібно щоб зацікавити їх здійснити покупку. Після дискусії вчитель підводить підсумок і говорить про те, що всі ці питання вирішує фірма, що реалізує даний продукт, за допомогою комплексу маркетингу, і що об’єктом даного уроку є один із елементів комунікаційної політики – реклама.

Завдання:

1. Повторити і закріпити матеріал з теми: «Маркетинг в підприємницькій діяльності».

2. Застосувати вже набуті знання на практиці.

3. Проявити нестандартний, творчий підхід до вирішення поставлених завдань.

VI. Підсумки уроку (3 хв.).

Вчитель, тобто ведучий, підводить підсумки. Він запитує в учасників, чи намагалися вони діяти в командному ключі під час пошуків рішення; чи задоволенні вони процесом та отриманими результатами. Якщо «мозковий штурм» не приніс бажаного результату, варто обговорити причини невдачі.

 

Зразок плану-конспекту заняття з використанням змагального методу

Економічне змагання

(Розраховане на економічні вищі навчальні заклади І-ІІ рівня

Хід заняття

I. Організаційний момент. Викладач перевіряє готовність студентів до заняття, формує сприятливу атмосферу для проведення гри.

II. Мотивація навчальної діяльності. Викладач звертає увагу студентів на важливість теми у курсі «Маркетинг» та її актуальність для повсякденного життя. Пояснює, що вивчення цієї теми необхідне для формування особистості, яка свої дії коригуватиме за існуючими ринковими законами, тобто для формування активних економічних суб'єктів, які будуть не лише виробниками продуктів і пасивними споживачами, а й індивідами., здатними активно впливати на економічні процеси в державі.

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань заняття. Викладач повідомляє аудиторії тему заняття - Тема: Реклама, просування товару та public relations, Мета - вивчення дії механізмів реклами та її вплив на свідомість споживачів.

IV. Застосування надбаних знань (командна гра). Викладач, розподіливши групу на команди, дає командам різноманітні завдання, які кожна команда вирішує самостійно, а потім після презентації відповідей, викладач оцінює їх коректність та правильність (6 різноманітних завдань-конкурсів).

V. Підведення підсумків заняття. На цьому етапі викладач узагальнює результати гри та сповіщає про них команди, звертає увагу на успіхи команд та їх помилки.

Хід змагання

Група розбивається на три рівнозначні за розумовими здібностями команди. Команди обирають собі капітанів. Всі конкурси оцінюються за чотирибальною системою (0, 1, 2, З бали). Виграє та команда, яка набрала більшу кількість балів. Оцінюються студенти всіх груп, які приймали найактивнішу участь у змаганнях. В процесі проведення грі викладачі слідкують за дисципліною в командах.

Конкурси, які пропонує викладач для розв'язання командам для командної гри:

Реклама

Трьом командам пропонуються різні товари, які після хвилин обговорення, вони повинні прорекламувати. Пропонуються такі товари: мобільний телефон, компакт-диск та м'яка іграшка.

Викладач оцінює об'єктивність реклами, її відповідність заданому товару та її масштабність.

2. Проблемне питання

Викладач ставить перед командами проблемне запитання, на яке команди повинні відповісти через З хвилини.

Зміст запитання: щойно створена компанія, яка спеціалізується на продажу комп'ютерної техніки, несе збитки. Для того, щоб привабливо виглядати на ринку даних товарів поряд із конкурентами, і завоювати прихильність споживачів, їй потрібно?

У кожної команди може виникнути багато варіантів відповідей.

Принцип відповіді: кожна команда по черзі висуває свій варіант відповіді; команда, яка не знаходить виходу з ситуації, вибуває з гри.

Складання вірша

Викладач пропонує три слова: «реклама», «попит», «товар». Команди з будь-яким із цих слів, або із усіма одразу повинні за 5 хвилин скласти невеликий віршик. В залежності від обсягу, милозвучності вірша, наявності рими виставляється певна кількість балів.

Пантоміма

Кожній команді дається певне слово (фраза): «конкуренція» «послуга», «реклама»; «торговий автомат», «сегмент ринку», «задоволення потреб», яке після 1 хвилини осмислення 1 гравцем (групою), за Допомогою жестів, міміки, але без слів, презентується іншій команді. Команда суперника має відгадати це слово за 1 хвилину. Якщо слово не відгадане, команді, яка його показувала, виставляється 0 балів. Команди показують слова одна одній за ланцюговим принципом (команда, якій це слово не показують, не повинна відповідати).

Слова

Всім командам пропонується слово «конкурентоспроможність»: За 3 хвилини команди повинні скласти з нього якомога більше слів (іменник в називному відміннику). Виграє та команда, яка склала найбільше слів (без врахування повторень між командами).

Конкурс капітанів

Обрані капітани команд пропонують один одному (за ланцюговим принципом) питання. На питання відповідає капітан, який готує свою відповідь окремо від команди за 2 хвилини.

Підведення підсумків. Журі підводить підсумки і оголошує переможців. Відбувається нагородження переможців (Див. Павленко О. О. Методичні вказівки до самостійної роботи з дисципліни «Методика викладання економіки» «Застосування змагальних методів навчання при викладанні економічних дисциплін» /Павленко О. О.. - Кривий Ріг: КЕІ КНЕУ, 2003).

 

Рекомендована література:

1. Азимов Л. Б. Уроки экономики в школе. Активные формы преподавания / Л. Б. Азимов, Е. В. Журавская. - М.: Вита-Пресс, 1998.

2. Андреев В. И. Педагогика творческого развития / В. И. Андреев. - Казань, 1996.

3. Брушлинский А. В. Психология мышления и проблем­ное обучение / Брушлинский А. В. - М.: Высшая школа, 1986.

4. Буряк В. К. Урок в старших классах /В. К. Буряк, Д. Д. Беришвили. - Тбилиси: Изд-во Тбилисского университета, 1990.

5. Буряк В. К. Педагогическое проектирование как условие активизации познавательной деятельности учащихся /В. К. Буряк // Активизация учебной деятельности школьников: Материалы Всеукраинской научно-практической конференции (Кривой Рог, 1995 г.) - Кривой Рог: КГПИ, 1995. - С. 3-6.

6. Довідник з психолого-педагогічних дисциплін для студентів економічних вузів: в двох частинах / [автор і укладач О. О. Павленко]. - Кривий Ріг: КЕІ КНЕУ, 2001. - Ч. ІІ.

7. Ильина Т. А. Проблемное обучение - понятие и содержание /Т. А. Ильина // Советская педагогика. - 1975. - № 2. - С. 39-48.

8. Кавтарадзе Д. Н. Обучение и игра. Введение в активные методы обучения / Кавтарадзе Д. Н. - М.: Высшая школа, 1998.

9. Капська А. Й. Гра як активний метод навчання студентів майстерності слова / А. Й.Капська // Рідна школа. - 1991.- №10. - С. 71-73.

10. Ковальчук Г. О. Активізація навчання в економічній освіті / Ковальчук Г. О. - К.: КНЕУ, 1999.

11. Кондрашова Л. В. Процесс обучения в высшей школе / Кондрашова Л. В. - Кривой Рог: Изд-во «И.В.И.», 2000.

12. Красовська Л. І. Методика викладання економіки: [навчально-методичний посібник] /Л. І. Красовська, О. О. Павленко. - Кривий Ріг: ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана» КЕІ, 2011.

13. Личностно ориентированное обучение: теории и технологии /[под. ред. Н. Н. Никитиной]. - Ульяновск, 1998.

14. Лозова В. І. Проблема активізації пізнавальної діяльності студентів при вивченні психолого-педагогічних дисциплін / В. І. Лозова, С. Т. Золотухіна, В. М. Гриньова - Київ, 1989. - № 14. - С. 2-68.

15. Модуль 6 «Активізація навчання в економічній освіті» з дисципліни «Методика викладання економіки» /[автор і укладач О.О. Павленко]. - Кривий Ріг: КЕІ КНЕУ, 2003.

16. Павленко О. О. Проблемні ситуації як засіб активізації творчої учбово-пізнавальної ді­яльності студентів /О. О. Павленко //Формування творчої особистості в на­вчальному процесі /[з6. наук. праць] /[під ред. д.п.н., проф. В. К. Буряка, д.п.н., проф. Л.В. Кондрашової]. - Кривий Ріг: КДПІ, 1998. - С.67-78.

17. Павленко О. О. Дидактичні особливості використання методу Case Studies в навчальному процесі вузу /О. О. Павленко: матеріали першої Міжнародної науково-методичної конференції [«Викладання психолого-педагогічних дисциплін у технічному університеті: методологія, досвід, перспективи»], (Київ, 26-27 жовтня, 1999 р.) - К.: НТУУ- КПІ, 1999. - С. 142-144.

18. Павленко О. О. Елементи використання методу Case Studies в навчальному процесі вузу /О. О. Павленко // Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики /[з6. наук. праць]. - К.: КНПУ, 1999. - Вип.3. - С. 271-276.

19. Павленко О. О. Проблемний семінар як засіб формування творчої особистості в навчальному процесі вищої школи /О. О. Павленко // Педагогічні науки /[з6. наук. праць]. - Херсон: ХДПУ: Айлант, 1999. - Вип. 12. - С. 112-119.

20. Павленко О. О. Методи активізації пізнавальної діяльності студентів /О. О. Павленко // Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики /[з6. наук. праць]. - К.: НПУ, 2000. - Вип.4. - С. 167-174.

21. Павленко О. О. Навчання у вузі як вид пізнавальної діяльності // Педагогіка і психологія. Актуальні проблеми соціальної педагогіки і психології [з6. наук. праць]. - Харків: Книж.видав. «Каравела», 2000. - №3. - С.25-37.

22. Павленко О. О. Умови ефективності використання методів навчання у вищій школі /О. О. Павленко // Теоретико методичні аспекти дослідження проблем соціальної педагогіки // Проблеми сучасного мистецтва і культури: [зб. наук. праць]. - Харків: Книж. видав. «Каравелла», 2000. - С.129-136.

23. Павленко О. О. Застосування методу Case Studies при вивченні теми «Домашнє господарство в сучасній економіці» /О. О. Павленко, Н. А. Жемелінська // Педагогічні науки /[з6. наук. праць]. - Херсон: ХДПУ: Айлант, 2001. - Вип.20. - Ч. ІІ. - С. 117-124.

24. Павленко О. О. Методичні вказівки до самостійної роботи з дисципліни «Методика викладання економіки» «Використання проблемного навчання в навчальному процесі» /Павленко О. О. - Кривий Ріг: КЕІ КНЕУ, 2003.

25. Павленко О. О. Методичні вказівки до самостійної роботи з дисципліни «Методика викладання економіки» «Застосування змагальних методів навчання при викладанні економічних дисциплін» /Павленко О. О.. - Кривий Ріг: КЕІ КНЕУ, 2003.

26. Павленко О. О. Проблемне навчання як засіб формування творчої особистості в умовах сучасного економічного вузу / О. О. Павленко // Вісник Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Філософія. Психологія. Педагогіка /[з6. наук. праць]. - К.: НТУУ – КПІ: ІВЦ «Політехніка», 2003. - №3. - С. 167-172.

27. Павленко О. О. Використання методу Case Studies у навчальному процесі із застосуванням НІТ /О. О. Павленко, Р. В. Акальмаз //Вісник Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Філософія. Психологія. Педагогіка /[з6. наук. праць]. - К.: НТУУ – КПІ: ІВЦ «Політехніка», 2005. - №2 (14). - С. 174-186.

28. Павленко О. О. Методичні вказівки до самостійної роботи з дисципліни «Методика викладання економіки» «Застосування методу Case Studies при викладанні економічних дисциплін» /Павленко О. О.. - Кривий Ріг: КЕІ КНЕУ, 2005.

29. Павленко О. О. Навчальна активність студентів як визначальний фактор формування творчої особистості /О. О. Павленко //Педагогика высшей и средней школы /[сб. науч. работ] / [глав. ред. проф. Буряк В.К.]. - Кривой Рог: КГПУ, 2007. - Вып.17. - С. 274-284.

30. Павленко О. О. Управління пізнавальною діяльністю студентів в умовах ВНЗ /О. О. Павленко: зб. матеріалів V Міжнародної науково-практичної конференції [«Управління в освіті»] (Львів, 13 – 16 квітня 2011 р.) / [відп. ред. Л. Д. Кизименко]. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2011. - Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2011. - С. 235-236.

31. Павленко О. О. Активизация познавательной деятельности будущих преподавателей экономики /Е. А. Павленко // Педагогическата среда в университета като пространство за професионално-личностно развитие на бъдещия специалист: сб. с научни стати. – София –Габрово: Асоциация на професорите от славянските страни (АПСС): Изд-во «ЕКС - ПРЕС», 2011. – Кн.2. – Т. 1.

32. Павленко О. О. Формування активної життєвої позиції як основного чинника соціальної відповідальності засобами нетрадиційних методів /О. О.Павленко //Викладання психолого-педагогічних дисциплін у технічному університеті: соціально відповідальний вимір: матеріали VІІ Міжнародної науково-методичної конференції, 13 - 14 жовтня 2011р.. – К.: НТУУ – КПІ: ДІЯ, 2011.

33. Пометун О. І. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання /[О. І. Пометун, Л. В. Пироженко; за заг. ред. Пометун О. І.]. - К.: Видавництво А.С.К., 2004.

34. Ситуационный анализ, или Анатомия кейс-метода /[под. ред. д-ра социологических наук, профессора Сурмина Ю.П.]. - К.: Центр инноваций и развития, 2002.

35. Шахов В. І. Психолого-педагогічні основи активних методів навчання /  В. І. Шахов // Інформаційні технології в освіті. - 2009. № 2.- С. 26-32.

 

Хід заняття

І. Організаційний момент. Привітання, перевірка присутніх, налаштування учнів на роботу.

ІІ. Повідомлення теми, мети, завдання, мотивація навчальної діяльності.

Мотивація навчальної діяльності. Сучасний світ вимагає від кваліфікованого спеціаліста ґрунтовних знань не лише з його базової спеціальності, але і широкого спектру знань з суміжних дисциплін і, взагалі, - ерудованості, начитаності, грамотності, що значно підвищує конкурентоспроможність такого спеціаліста на ринку праці і викликає повагу серед інших до себе. Можливо, хтось з вас у майбутньому обере для себе професію економічного спрямування, хтось відкриє власну фірму, хтось стане керівником певного підприємства чи окремого відділу – у будь-якому з цих випадків вам дуже знадобляться знання з даної теми, зокрема, як мінімізувати витрати і максимізувати прибуток, розрахувати рентабельність підприємства тощо. Навіть якщо ваша професія ніяк не буде пов`язана з економікою, ви завжди зможете продемонструвати свою ерудованість та обізнаність з даного питання, спілкуючись з іншими людьми, що характеризуватиме вас лише з кращої сторони, роблячи цікавим співрозмовником.

ІІІ. Закріплення матеріалу за планом.

План

1. Сутність, види і форми підприємства.

2. Підприємництво: поняття, сутність та форми.

3. Організаційно-правові форми господарювання.

4. Поняття та види витрат.

5. Економічний зміст доходу та прибутку.

6. Рентабельність.

7. Інноваційна діяльність підприємства.

ІV. Самоконтроль. [Тестова перевірка знань з теми «Підприємство – головний суб`єкт мікроекономіки»]. Після виконання тесту учням пропонується перевірити самих себе, тобто надається ключ до тесту.

Тестова перевірка знань з теми «Підприємство – головний суб`єкт мікроекономіки»

Обрати правильну відповідь (звернути увагу на те, що в деяких тестових завданнях правильних відповідей може бути декілька)

1. Підприємство – це:

 а) відособлена економічна структура, яка займається виробництвом товарів та послуг;

 б) господарська ланка, що реалізує власні інтереси шляхом виготовлення, реалізації товарів шляхом планомірного комбінування чинників виробництва;

 в) всі відповіді вірні.

 2. Командитне товариство – це:

 а) товариство, в якому партнери несуть повну відповідальність за його діяльність, за зобов`язання підприємства;

 б) товариство з чітко визначеними частками капіталу в статутному фонді кожного із засновників, що несуть відповідальність за зобов`язаннями товариства лише в межах своїх вкладів;

 в) об`єднання кількох фізичних і [або] юридичних осіб для спільної діяльності на основі договору.

3. Система надання послуг фірмою-консультантом фірмі-клієнту при будівництві промислових та інших об`єктів – це:

 а) фінансово-кредитне підприємництво;

 б) лізинг;

 в) інжиніринг.

 

4. Перелічить основні організаційно-правові форми підприємницької діяльності:

 а)…

 б)…

 в)…

 5. До виробничої собівартості продукції включають:

 а) адміністративні витрати;

 б) прямі матеріальні витрати;

 в) прямі витрати на оплату праці.

 6. До видів доходу відноситься:

 а) дивідендний;

 б) бухгалтерський;

 в) капітальний.

 7. До видів прибутку відноситься:

 а) економічний;

 б) нормальний;

 в) звичайний.

 8. Рентабельність – це:

 а) відносний показник, тобто рівень прибутковості, що вимірюється у відсотках;

 б) абсолютний показник, тобто рівень прибутковості, що вимірюється в грошових одиницях;

 в) всі відповіді вірні.

9. Оберіть правильне визначення кожного напрямку діяльності підприємства: 1.інноваційна, 2.комерційна, 3.економічна:

 а) стратегічне і поточне планування, звітність, ціноутворення тощо;

 б) впровадження науково-технічних, технологічних та дослідно-конструкторських розробок з метою забезпечення перспектив власного розвитку;

 в) забезпечення реклами і безпосередня організація збуту своєї продукції.

Ключ до тесту з теми «Підприємство – головний суб`єкт мікроекономіки»

1. в)

2. в)

3. в)

4. а) одноосібна власність;

б) господарське товариство;

в) корпорація.

5. б); в)

6. а); в)

7. а); б)

 8. а)

9. 1 - б); 2 - в); 3 - а).

V. Творче перенесення знань і навичок в нові, змінні умови [відповіді на проблемні питання та рішення творчих нестандартних завдань]

Дані практичні вправи та проблемні питання дадуть змогу закріпити учням знання з розділу «Підприємство – головний суб`єкт мікроекономіки» та навчити їх оцінювати ситуацію, висувати свою точку зору, правильно обґрунтувати власну думку.

Проблемні питання для обговорення

1. Як відомо, в кінці ХХ ст. у Великобританії уряд М.Тетчер запровадив таку політику, яку ще називали «виживає найсильніший». Суть її полягала в тому, що збільшувались різноманітні пільги для малого і середнього бізнесу (збільшення податкових пільг, збільшення кредитів, зменшення податку на прибуток), а витрати на соціальну сферу скорочувались. Ви знаєте, що дані заходи дали дуже позитивний результат: показники економічного зростання були найвищими серед західноєвропейських країн.

Як ви вважаєте чи була б така політика прийнятною для України? Чому? Яка політика зараз проводиться в Україні стосовно малого і середнього бізнесу, а також соціально незахищених верств населення? Як ви думаєте, які причини стримування підприємництва в Україні?

2. Як відомо, в Україні під контролем держави знаходиться ряд галузей господарства. Які це галузі? Як ви вважаєте, чи є галузі економіки, які повинні бути суто під державним контролем? Чому?

Практичне завдання

 Ви вирішили відкрити власне підприємство. Вам потрібно визначити:

Чим саме буде займатись ваше підприємство.

Як його можна класифікувати залежно від мети й характеру діяльності, форми власності, національної належності, правового статуту і форми господарювання, галузево-функціонального виду діяльності, технологічної [територіальної] цілісності і ступеню підпорядкування, розміру і кількості працівників [вибір обґрунтуйте];

Які види витрат будуть на вашому підприємстві [конкретно в цифрах – скільки становить заробітна плата робітників, прямі матеріальні витрати тощо в залежності від видів витрат, класифікувати також їх як змінні чи постійні];

Які види доходу і прибутку будуть присутніми на вашому підприємстві, скільки кожен з них становитиме;

Після того, як учні виконали письмово дану роботу, бажаючі зачитують, розповідають про своє підприємство, всі уважно слухають, за бажанням задають питання, доповнюють і під керівництвом вчителя корегують неточності та помилки, якщо вони є.

Всі, хто не встиг виступити в класі, здають роботи на перевірку вчителю.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-09; Просмотров: 210; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.161 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь