Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Еластичність попиту за ціною



На другому етапі маркетингового розрахунку цін (тобто на етапі аналізу факторів, що впливають на ціноутворення) визначають дійсне значення попиту та пропозиції, тобто таке значення, яке має місце зараз на даному ринку. Це дає змогу визначити ціну рівноваги, тобто реальну ринкову ціну за умов, коли попит дорівнює пропозиції. Особливу увагу тут також приділяють визначенню цінової еластичності попиту, тобто чутливості споживачів до зміни цін на товари.

Цінова еластичність попиту визначається за допомогою відповідних коефіцієнтів.

Цінова еластичність попиту (КЕ):

де КЕ – коефіцієнт цінової еластичності;

Р – початкова ціна;

Р – зміна ціни;

Х – попит, який відповідає ціні Р;

 Х - зміна попиту.

Якщо 0<КЕ<1 – попит нееластичний; КЕ>1 – еластичний попит.

Також існує наступна формула розрахунку цінової еластичності попиту:

Розраховують такий показник, як перехресна еластичність попиту ( ):

де,  – початкова кількість продукту А;

 – зміна обсягів продажу продукту А;

РБ – початкова ціна продукту Б;

 – зміна ціни на продукт Б.

Коли КЕ = 0 – існує взаємозамінність продуктів;

       КЕ>0 – існує взаємодоповненість продуктів;

       КЕ<0 – продукти не мають ні замінності, ні конкурентного співвідношення.

Кількісно еластичність може бути описана так: коли процентне зниження ціни викликає аналогічне процентне збільшення кількості продажів товару, має місце еластичний попит, чи еластичність більше 1 (наприклад, попит на споживчі товари тривалого користування).

Попит швидше за все буде еластичним, якщо:

- товару немає або майже немає заміни чи відсутні конкуренти;

- покупці не відразу помічають підвищення цін;

- покупці повільно змінюють свої купівельні навички та не поспішають шукати більш дешеві товари;

- покупці вважають, що підвищена ціна виправдана підвищеною якістю товару і т.п.

Взагалі, у практиці маркетингової діяльності попит вважається високоеластичним, якщо при зміні ціни на 1%, він змінюється більш ніж на 1%.

Якщо попит еластичний, продавцям є сенс знижувати ціну доти, доки немає непропорційного росту витрат з виробництва і збуту продукції. Знижена ціна принесе більший обсяг загального прибутку.

Якщо ж процентне зниження ціни в точності компенсується відповідним процентним ростом кількості продажів товару, спостерігається одинична еластичність попиту, тобто еластичність попиту чисельно дорівнює одиниці.

Якщо зниження ціни викликає дуже незначний ріст кількості продажів, прийнято говорити про нееластичний попит, тобто еластичність попиту менше 1. Такі товари називаються товарами низькоеластичного попиту (наприклад, споживання хліба не буде сильно змінюватися навіть при істотній зміні його ціни).

Нееластичний попит спостерігаємо тоді, коли коефіцієнт цінової еластичності менший за одиницю. У цій ситуації зміни в ціні не викликають різких коливань у кількості проданого товару. При цьому можна помітити тенденцію при якій збільшення цін призводить до збільшення обсягу продажу та навпаки.

Нееластичність попиту спостерігається за таких обставин:

- товар має достатній ступінь новизни, відсутні ідентичні товари;

- товар сподобався певній категорії покупців, знайшов свій сегмент;

- зміна цін не така вже й помітна для споживача;

- підвищення ціни виправдовується зміною на краще якісних характеристик продукту;

- зміни в ціні можуть обумовлюватися змінами в економіці (наприклад, інфляційними процесами);

- надзвичайними обставинами.

Коливання попиту визначається як економічними чинниками (платоспроможністю покупців, взаємозамінністю товарів), так і суто психологічними моментами, що характеризують особливості попиту в окремих ринкових сегментах.

Розрізняють такі основні фактори, які визначають цінову еластичність попиту:

- замінність товарів: чим більше існує замінників товару, тим більш еластичним є попит на нього;

- питома вага товару в доході споживачів: чим більш важливе місце займає продукт у бюджеті споживача, тим вища еластичність попиту на нього;

- належність товару до предметів розкоші чи першої необхідності: чим ближчий товар до життєво необхідних, тим менш еластичний попит на нього;

- фактор часу: еластичність попиту на продукт перебуває у прямій залежності від проміжку часу, необхідно для прийняття рішення, оскільки зі зміною ціни змінюються звички та смаки споживачів.

Цінову еластичність поділяють на загальну й індивідуальну. Перша характеризує ринок загалом. Другу пов'язують з конкретним товаром. Висока еластичність попиту властива для більшості товарів на споживчому ринку. Менш еластичним є попит на товари виробничого призначення, особливо на сировину, паливні ресурси.

Для товарів з високою ціновою еластичністю прийнятнішими є методи цінової конкуренції. Для тих же товарів, у яких низька цінова еластичність, доцільно використовувати методи нецінової конкуренції.

При ціновій конкуренції продавці впливають на попит в основному через зміни в ціні. Це досить гнучкий інструмент маркетингу. Водночас такий метод може призвести до так званих "цінових війн", під час яких конкуруючі фірми прагнуть встановити якнайменші ціни для залучення споживачів.

При неціновій конкуренції продавці впливають на попит через підвищення якості товару, розширення асортименту, сервісу, підвищення статусності товару і т.п.

Узагальнимо значення коефіцієнту цінової еластичності попиту в таблиці 9.2.

Таблиця 9.2

Реакція покупців на зміну цін

Значення

Визначення еластичності попиту

Реакція покупців

якісне кількісне при зниженні ціни при збільшенні ціни
 >1 Еластичний Відсоткова зміна кількості купленого товару перевищує відсоткову зміну ціни Значно збільшують обсяг закупівель. Попит збільшується швидше ніж зниження ціни Значно знижують обсяг закупівель. Попит знижується швидше за умови збільшення ціни
 =1 Одинична еластичність Відсоткова зміна кількості купленого товару дорівнює відсотковій зміні ціни Збільшення попиту прямо пропорційне зниженню ціни. Зниження попиту прямо пропорційне підвищенню ціни.  
 <1 Нееластич-ний Відсоткова зміна кількості купленого товару менша за відсоткову зміну ціни Попит росте повільніше, ніж знижується ціна.   Попит знижується повільніше, ніж зростає ціна.

 

 


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-10; Просмотров: 233; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.019 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь