Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Економічна думка раннього та пізнього соціалізму



Одним з найвидатніших представників раннього утопічного соціалізму був англійський письменник-гуманіст, державний діяч Томас Мор (1478 – 1535). В 1516 р. Т. Мор опублікував свою знамениту книжку „Утопія” („утопія” – благодатне місце, що його ніде не існує), яка дала назву новій течії суспільної думки. В ній здійснена вперше критика капіталізму, а саме процесу первісного нагромадження капіталу як першооснови всіх суспільних суперечностей і майнової нерівності.

Ранні ідеї утопічного соціалізму розвивав італійський мислитель Томазо Кампанелла (1568 – 1639). У творі „Місто сонця” (1623) він запропонував проект ідеальної утопічної держави, в основі якої має бути загальнонародна власність на майно (крім індивідуального житла) та господарство натурального типу. Його суспільство – це конгломерат сільськогосподарських общин, до роботи в яких залучаються всі громадяни, а споживання має бути суспільним, виходячи із потреб.державний устрій, заснований на поєднанні духовної і світської влади.

Пізній утопічний соціалізм. Одним із найбільш відомих представників французького утопічного соціалізму був Сен-Сімон Клод Анрі де Рувруа (1760 – 1825). Головну увагу Сен-Сімон приділяє дослідженню соціологічних проблем, проте при розгляді методологічних питань історії людського суспільства він вносить вклад і в розвиток політичної економії. На його думку, поступальний розвиток суспільства відбувається шляхом переходу від одного рівня (стадії, формації) до іншого в результаті зростання обсягу знань і вдосконалення господарства.

Визначним французьким соціалістом був і Шарль Фур'є (1772 – 1837), головною його ідеєю є досягнення соціальної гармонії, яка можлива лише в суспільстві, побудованому на засадах справедливості і рівності. Капіталізм, зі своєю промисловістю, є ж ворожим людині, а капіталістична індустріалізація лише посилює антагонізм між інтересами індивідуума і колективу. Тому капіталізм потребує обов'язкового реформування з метою ліквідації існуючої приватної власності, яка породжує конкуренцію, анархію і призводить до несправедливого і нерівномірного розподілу багатства.революції – пограбуванням багатих в інтересах інтриганів та авантюристів.

Характерним у творчості Роберта Оуена (1771 – 1858) є гостра критика капіталізму як системи, що перешкоджає раціональному поєднанню виробників та засобів виробництва, розподілу факторів виробництва та продуктів праці, породжує суперечності, злидні, нові форми рабства та війни. Причиною цих недоліків він вважає приватну власність і заперечує право на її існування у будь-яких формах.

Теорія марксизму

40ві роки 19 ст. Засновники: Карл Маркс(1818-1883) і Фрідріх Енгельс.Передумови: промисловий переворот ХІХ ст., соціальні потрясінні, або незадоволення робітничого класу, зміна соціальної структури суспільства в процесі первісного нагромадження капіталу ,періодичні кризи надвиробництва.Теоретичні джерела ек теорії Маркса:Класична політична економія, учення Рікардо,Німецька філософія, діалектика Г.гегеля, матеріалізм Л.Файєрбаха,Французький утопічний соціалізмСистема економічних поглядів К.Маркса:1Основна праця «Капітал» - 1867р. перший том. 2Класовий підхід є більш пріоритетним.3 Учення про вартість і додаткову вартість. 4Концепція двоїстого характеру праці, втіленого у товари. 5Трудова теорія вартості. 6Теорія додаткової вартості – обґрунтував, яким чином капіталісти отримують свій прибуток. 7Нове поняття: товар «робоча сила». 8Розглянув способи посилення капіталістичної експлуатації (підвищення норми додаткової вартості). 9Теорія грошей та капіталу. 10Формула простого товарного виробництва. 11Поділ капіталу на постійний та змінний, а також основний та оборотний. 12Концепція економічних криз надвиробництва. 13Вчення про доходи та їх розподіл. 14Вчення про заробітну плату.15Обґрунтував неминучість само руйнації капіталізму


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-11; Просмотров: 166; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.008 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь