Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Вибір та перетворення колірних моделей



Якщо створений малюнок, карта або схема повинні бути представлені тільки на екрані комп'ютера, то можна вибрати систему кольорів RGB, HSB або HLS. Якщо передбачається роздруковувати карту на кольоровому принтері, то потрібно вміти представити ілюстрацію в системі кольорів CMY або CMYK.

При використанні моделей RGB, HSB, HLS, графічні програми при друкуванні автоматично перетворять кольори в CMYK-еквіваленти. Перетворення буде тільки приблизним, оскільки дані моделі створюють колір принципово іншим способом, ніж модель CMYK.

У таблиці 5.1. було перераховано сім типів доступних для використання моделей відтворення кольору, базові кольори і переважні області вживання кожної з моделей.

Будь-який колір можна одержати шляхом зміни значення його кольорових складових у вибраній кольоровій моделі. Як правило, вимірювання кольорових складових виконується у відносних одиницях вимірювання і діапазон їх значень знаходиться від нуля до 100%. Наприклад, щоб одержати червоний колір, необхідно встановити наступні значення складових: для RGB — R = 100%, G = 0%, В = 0%; для CMYK - С = 0%, М = 100%, Y = 100% і К = 0%.

Графічні програми, як векторної, так і растрової графіки, дозволяють працювати з безліччю кольорових моделей в межах однієї програми. Перехід від одної моделі кольору до іншої відбувається через відповідні вікна діалогу. Виконання таких перемикань забезпечує складна програма візуалізації кольорового зображення, реалізована в кожному сучасному графічному пакеті. Вона перетворить вибрані користувачем моделі представлення кольору в систему RGB-кольорів — якщо він працює із зображенням на екрані монітора, і в систему CMYK-кольорів — якщо треба роздрукувати зображення на кольоровому принтері.

Вибравши для представлення кольору на екрані модель CMYK, користувач примушує графічну програму замінювати кольори CMYK кольорами RGB. В результаті перетворення системи кольорів з'являються неточності і потрібне коригування чорного кольору на зображенні, що виводиться.

Відтворення кольору на екрані монітора залежить від якості люмінофора (фосфорного покриття), системи управління електронним променем, а також від того, як падає денне світло або світло від ламп на монітор, і від того, чи використовується захисний екран.

При роботі в графічних програмах слід враховувати, що кількість дійсно доступних кольорів залежить від числа біт адаптера кольорового монітора, тобто від кількості двійкових розрядів (бітів), що використовуються для визначення відтінку або кольору кожного піксела зображення на пристрої виводу. Наприклад, чорно-біле зображення має 1 розряд (двійкове значення одиниця і нуль). Кількість кольорів, яку можна відтворити на дисплеї, рівна двом в ступені, відповідному кількості двійкових розрядів.

Кількість кольорів, яку можна отримати залежно від розрядності відтворюючих

пристроїв:

1 розряд                            — 2 кольори (чорний і білий)

4 розряди                          — 16 кольорів

8 розрядів, відтінки сірого — 256 відтінків сірого

8 розрядів, в кольорі       — 256 кольорів

24 розряди                        — 16,7 млн. кольорів    

32 розряди                        — 6,8 млрд кольорів

Існують і інші розрядності представлення кольору піксела.

Відтворення кольору на папері залежить від якості самого паперу: наскільки він вбирає фарби, його власний колір, а також від хімічного складу фарб, від їх свіжості (свіжі, висохлі, вицвілі).

Кольорове зображення (наприклад, знімок, карта або малюнок), проходячи всі етапи оброблення, починаючи з введення за допомогою сканера або цифрової камери, оброблення і відображення на екрані монітора і закінчуючи виводом на друкарські пристрої, зазнає різноманітних змін через неминучу конвертацію кольорових моделей. Графічні програми мають, як правило, Системи управління кольором (Color Management System, CMS), які дозволяють управляти кольором упродовж технологічного ланцюжка (від сканування до друку) і дозволяють досягти хорошої точності передачі кольору.

 

Підготовка до друку

Друком є процес накладання фарби на папір або інший носій. Підбір кольорів у підготовці до друку проводиться за спеціально розробленими для цих цілей специфікаціями, тобто документу, представленому у вигляді таблиці, який визначає склад можливих кольорових комбінацій. Специфікація містить тисячі зразків кольорів в тому вигляді, в якому вони будуть надруковані на папері різного гатунку. Як і у випадку з колірними моделями, графічні програми підтримують безліч специфікацій наперед розроблених зразків кольору. Це дозволяє розробникам і користувачам графічних програм працювати з однаковими кольорами, а також прискорює процес підготовки до друку і дозволяє уникнути похибок при кольоровому друці.

Перш ніж приступати до створення картографічного зображення на екрані, кінцевим етапом якого повинен бути кольоровий друк, слід визначити, на якому матеріалі здійснюватиметься друкування та який стандарт складових кольорів використовує друкарня замовника. Існують конкретні книги кольорів, в яких описаний стандарт, що використовується в друкарні.

Наприклад, в широко вживаній системі підбору кольору PANTONE® розрізняють два основні типи специфікацій, підтримувані багатьма графічними програмами: process color — тріадний колір і spot color — плашечний колір.

Process color — суцільний, або тріадний, колір одержуваний шляхом поступового змішування блакитного, пурпурного, жовтого і додаткового чорного барвників різної тональності в процесі друку (в %). Друк, здійснюваний у такий спосіб, називається суцільним.

Якщо заздалегідь привести у відповідність значення (в %), що використовуються в зображенні кольорів із значеннями зразків системи кольорів PANTONE Process (з урахуванням гатунку паперу), то це збільшить вірогідність успішного кольорового друку.

Spot color — плашечний колір. На відміну від суцільних кольорів системи CMYK, одержуваних в процесі друку шляхом змішування чотирьох барвників, кожний плашечний колір готується наперед за специфікацією унікального барвника системи кольорів PANTONE Matching System. У процесі друку готова фарба наноситься на окремі області зображення. Ніякого змішування барвників не відбувається. Відповідно до цього, скільки плашечних кольорів буде використано на карті, стільки плівок і форм при друкуванні зображення буде виконано.

Іноді друк плашечних кольорів називають друком плямами. Річ у тому, що звичайно плашечні кольори використовуються як додаткові і наносяться на папір в останню чергу на ті місця, що залишилися не зафарбованими після суцільного друку. Послідовність барвників пов'язана з проблемою не поєднання кольорів при друці. Звичайно плашечний колір використовується для створення елементів зображення, колір яких неможливо одержати шляхом змішування блакитного, пурпурного, жовтого і чорного барвників.

 

Кольорові палітри

Розглянуті моделі кольорів здатні відтворити мільйони відтінків. Але для більшості користувачів графічних програм достатньо мати в своєму розпорядженні обмежений набір, званий палітрою кольорів. Вони генеруються в окремі файли, що підключаються до графічної програми.

Електронна кольорова палітра подібна палітрі художника за винятком того, що вміщує набагато більше готових відтінків, чим може розмістити на своїй палітрі художник. Електронна палітра складається з безлічі кольорових елементів, і кожна з них представляє окремий стандартний колір. Різноманітні кольорові палітри містять різні набори кольорів, що відносяться до моделей кольоропередачі CMYK, RGB або до кольорів плашечного друку. Основна відмінність між кольоровою моделлю і кольоровою палітрою полягає в тому, що модель дозволяє створити будь-який необхідний колір, а палітра дозволяє вибирати будь-який колір з готової сукупності стандартних кольорів.

Кольорові палітри включають окремі відтінки кольору, які або виходять шляхом змішування кольорів тієї чи іншої колірної моделі, або надаються фірмою-постачальником. Кращим прикладом кольорових палітр, що поставляються в приватному порядку, є палітри кольорів плашечного і багатошарового друку вже згадуваної вище торгової марки PANTONE®.

У CorelDRAW, наприклад, є чотири базові кольорові палітри RGB, сім палітр кольорів плашечного друку і одна головна палітра кольорів CMYK. Палітра кольорів моделі Lab складає окрему категорію, оскільки вона об'єднує кольори RGB і CMYK.

Графічна програма Adobe Illustrator дає можливість працювати з багатьма кольоровими бібліотеками, які широко використовують у поліграфії. Для цього необхідно, як говорять фахівці, «підвантажити» ту чи іншу палітру.

Нижче в таблиці 5.2  описані так звані фіксовані кольорові палітри (Fixed Palettes), що постачаються з графічними програмами, наприклад CorelDRAW і Adobe Illustrator.

 

Таблиця 5.2


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 360; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.015 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь