Архитектура Аудит Военная наука Иностранные языки Медицина Металлургия Метрология
Образование Политология Производство Психология Стандартизация Технологии


Пластичні властивості кольорових рядів



Пластичні ефекти в однорідних рядах

Пластичний ефект в рядах, що змінюються за світлотою, не має великої відмінності від ефекту ахроматичних рядів. При перекритті ахроматичних ступенів світлим хроматичним кольором кольоровий тон істотного впливу на пластику не дає. Ефект виступання ступенів створюється за рахунок їх освітлювання.

У рядах теплих кольорів, а також теплого зеленого, що змінюються за насиченістю, ефект виступання ступенів посилюється з мірою зростання насиченості кольору. У рядах холодних кольорів ефект пластики також зростає у бік більшої насиченості, але виражений слабко.

У ряді спектру, кольорові тони якого приведені до однакової світлоти й насиченості, відчувається легке виступання ступенів від голубого до червоного. У шкалах, що складаються з двох тонів, спостерігається ефект виступання більш теплого тону. Великий пластичний ефект виникає лише в рядах з логічною послідовністю кольорів. Кольори розрізнені, хоча і зібрані в ряд, відчуття пластики не викликають.

Таким чином, в однорідних кольорових рядах на посилення ефекту виступання кольорів впливають: збільшення св ітлоти, теплоти кольорового тону, насиченості (в холодних тонах впливає слабко, в теплих — сильно).

Пластичні ефекти в змішаних рядах

У табл. 6.1 вказані кольори в їх пластичній послідовності при розгляді на чорному (за Р. Хартріджем) і на білому (за П. А. Скворцовим) фоні. Дані таблиці цілком узгоджуються між собою, оскільки кольори, що володіють однакової пластикою на чорному й білому фоні, є взаємно доповнюючими.

 

Таблиця 6.1

Пластичні ефекти в змішаних рядах

Ефект пластичного сприйняття На чорному фоні На білому фоні
Самий близький Червоний Синьо-зелений
Близький Оранжевий Індиго
Не дуже близький Жовтий Синій
Середнє положення Зелений Пурпурний
Не дуже далекий Синьо-зелений Червоний
Далекий Синій Жовтий
Самий далекий Фіолетовий Жовто-зелений

 

У рядах згущення фарбування виявляється два пластичні ефекти: зростання насиченості кольору посилює пластичний ефект, а зниження св ітлоти — зменшує його. При рівній насиченості найгустіших ступенів позитивний пластичний ефект тим сильніший, чим тепліший тон фарби.

При згущенні фарбування холодного тону виникає враження виступання більш густих ступенів зважаючи на зростання чистоти кольору. Проте умовний рефлекс сприйняття холодних тонів віддаленими, посилений втратою світлоти при згущенні фарбування, створює ефект їх віддалення. Уява про пластику може бути невизначеною і навіть однаковою з рядами деяких теплих тональностей, якщо кольоровий ряд холодного тону доходить до чистого насиченого.

При згущенні фарбування кольорів, що лежать між теплими й холодними, не викликає певного пластичного ефекту. Ряд здається близьким до плоского. До цих кольорів відносяться голубувато-зелені, пурпурно-фіолетові (лілові), а також ті теплі кольори, які містять невелику кількість чистого спектрального компоненту, унаслідок чого називаються брудними або темними (наприклад, палена сієна). Взагалі невизначений ефект пластики створюють ті ряди згущеня теплих кольорів, біля яких позитивний пластичний ефект від приросту насиченості гаситься негативним впливом втрати світлоти. Такі кольори можна б було назвати пластично нейтральними. Наприклад, не вдається точно зафіксувати, при якій чистоті коричневого кольору відбувається зміна негативного ефекту на позитивний. Цей момент індивідуальний для кожної людини. Проте можна вважати, що малонасичені коричневі кольори (сіро-коричневі) викликають ефект віддалення, а коричневі, близькі до оранжевих, - ефект виступання. Кольори, середні за чистотою між ними, не створюють цілком певного ефекту пластики.


Поделиться:



Последнее изменение этой страницы: 2019-04-19; Просмотров: 253; Нарушение авторского права страницы


lektsia.com 2007 - 2024 год. Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав! (0.01 с.)
Главная | Случайная страница | Обратная связь